Решение по дело №5911/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1611
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Десислава Йорданова Йорданова
Дело: 20191100505911
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

…….………

28.02.2020 г., гр. София

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Д въззивен състав, в публично съдебно заседание на тридесет и първи януари две хиляди и двадесета година в състав     

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР МАЗГАЛОВ                                                                  

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: СИЛВАНА ГЪЛЪБОВА

                                                                    мл. съдия ДЕСИСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от мл. съдия Йорданова в. гр.дело № 5911 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Производството е образувано по въззивна жалба подадена от ответника „У.Б.“ АД чрез адв. С.и адв. Ш. срещу решение 392597/23.04.2018  г. постановено по гр.д. 44980/2016 г. по описа на СРС, 82 състав, поправено по реда на чл.247 от ГПК с решение 37141/11.02.2019 г. по гр.д. 44980/2016 г. по описа на СРС, 82 състав,с  което „У.Б.“ АД е осъдено да заплати, на основание чл.55, ал.1, пр.1 от ЗЗД на Т.Н.Н. сумата от 2000,00 лв. – част от общо вземане в размер на 6000,00 лв. за надплатени без основание възнаградителни лихви по Договор за банков потребителски кредит на физическо лице 68/29.08.2008 г.  през периода от 05.09.2011 г. до 05.07.2016 г. ведно със законната лихва, считано от 10.08.2016 г. до окончателното плащане.

Решението в частта, с която е отхвърлен предявения иска за периода 05.10.2008 г. – 05.08.2011 г. е влязло в сила като необжалвано.

Във въззивната жалба се поддържа, че обжалваното решение е постановено в нарушение на материалния закон и при допуснати нарушения на процесуалния закон, поради което е неправилно. Поддържа се, че неправилно първоинстанционният съд е приел, че банката е била длъжна да намали възнаградителната лихва в съответствие с движението на индекса SOFIBOR, тъй като такова задължение не е съществувало нито в договора, нито в общите условия. Неправилно било прието и че уговорената между страните лихва е „плаваща“, като в подписания от страните погасителен план е посочен окончателен лихвен процент от 9%. Поддържа се, че районният съд е игнорирал, като доказателство погасителния план към договора, като ако се бе съобразил с него е щял да достигне до извод, че следва на ищеца да се присъди сумата от 320,49 лв. – размер на недължимо платена сума при прилагане на договорения лихвен процент – 9%, съобразно заключението на вещото лице. Иска се отмяна на обжалваното решение и отхвърляне на предявения иск. Претендират се разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от ищеца Т.Н.Н. чрез адв. М., с който се подържа, че въззивната жалба е неоснователна. Излагат се съображения. Иска се потвърждаване на обжалваното решение. Претендират се разноски.

            Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт, приема следното:

Съгласно нормата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси той е ограничен от наведените в жалбите оплаквания, с изключение на случаите, когато следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служебно за интереса на някоя от страните – т. 1 от Тълкувателно решение /ТР/ № 1/09.12.2013 г. по тълк. дело № 1/2013 г. на ОСГТК на ВКС.

 При извършената проверка настоящата инстанция намира, че атакуваното съдебно решение е валидно и процесуално допустимо в обжалвана част. Разгледано по същество, първоинстанционното решение е и правилно в обжалваната част, като въззивният съд препраща към мотивите на СРС на основание чл. 272 от ГПК, като във връзка с възраженията наведени с въззивната жалба следва да бъдат изложените следните съображения:

  Видно от договор за банков потребителски кредит на физическо лице №68 от 29.08.2008г., сключен между „У.Б.“ АД и кредитополучателят   Т.Н.Н., банката му е предоставила кредит в размер 25 000,00 лева, с краен срок на погасяване 05.08.2016 г., чрез анюитетни погасителни вноски. Между страните не се спори, че сумата по кредита е усвоена от кредитополучателя, както и че е погасяван редовно съгласно подписания погасителен план, но е налице спор относно начина на определяне размера на възнаградителната лихва. Предвид т. 11.1 от раздел „Лихви и комисиони“ от договора за кредит, релевантни за изясняването на този въпрос са т. 4 и 5 от договора, а съгласно т.11.2 и раздел III от Общите условия (ОУ) към него.

Съгласно т. 4 от договора годишния лихвен процент (ГЛП) за съответния лихвен период на олихвяване се формира от сбора на базов лихвен индекс (БЛИ) по раздел III от ОУ, който в случая е едномесечния SOFIBOR, плюс фиксирана надбавка към него, определени в размер по т. 4.1а, като към датата на сключване на договора БЛИ е в размер на 6,794%, а надбавката е 2,206 %, респективно размерът на ГЛП е 9,00%. Този начин на формиране е в съответствие и с установеното в т. 9.1. от раздел III от ОУ. Изрично в т. 9.2.1 от ОУ е посочено, че при кредити в лева БЛИ се формира от едномесечен SOFIBOR, който е равен на индекса, публикуван на страница „SOFIBOR =“ на REUTERS в 11:00 ч. българско време, два работни дни преди първия работен ден от всеки месец, и се прилага от първия работен ден на месеца до деня, предхождащ първия работен ден на следващия месец включително.

От съдържанието на горепосочените клаузи се обосновава извод, че ГЛП е променлива величина, която се влияе от изменението на нейната променлива компонента, а именно индекса „едномесечен SOFIBOR“, и предвид установеният в т. 9.2.2 от ОУ механизъм на ежемесечното формиране на SOFIBOR, то и възнаградителната лихва подлежи на промяна, съобразно движението на този пазарен индекс. При липса на уговорка в обратен смисъл, се налага извод и че лихвата се формира автоматично от сбора на фиксираната надбавка и променлив БЛИ, определян по реда на раздел ІІІ от ОУ, като за промените в ГЛП не е необходим изричен акт на самата банка. В тази връзка неоснователни са доводите на ответника, че действителната воля на страните, тълкувана по смисъла на чл. 20 от ЗЗД е била кредитът да се погасява с анюитетни вноски при лихвен процент от 9,00%. Такъв извод не следва както от съдържанието на договора и ОУ, така и от подписаните между страните погасителни планове към договора за кредит. Следователно, за банката е било налице договорно задължение да привежда актуалният размер на възнаградителната лихва, съобразно ежемесечното движение на индекса едномесечен SOFIBOR.

Съдът намира, че доводите, че първоинстанционният съд не е взел предвид представения по делото, подписан от страните погасителен план при формиране на правните си изводи е неоснователен. В представения по делото (л.12-14 от делото) погасителен план изрично е посочено, че същият е примерен и е изготвен при лихвен процент, действащ към датата на изготвянето му (19.08.2008 г.), формиран като БЛП завишен с надбавка. Посочено е, че лихвеният процент се променя  или остава постоянен съобразно избрания от клиента план за погасяване, при условия предвидени в договора за кредит. При изложеното съдът намира, че не следва да основава изводите си за неравноправност на клаузите, касаещи определянето на размера на възнаградителната лихва на сумите посочени в погасителния план, а съобразно уговорките на страните в договора и приложимите общи условия.

     Постигнатите уговорки - чл. 4.1.а“ от договора, както и на т. 9.5 от ОУ на банката, в частта “при кредити, погасявани на анюитетни вноски, при всяко нарастване на базовия лихвен индекс, с повече от 0.5 процентни пункта спрямо действащия към момента на промяната размер, банката променя ГЛП в същия размер, като промяната влиза в сила автоматично с публикуване на новата стойност на съответния лихвен индекс и без за това да е необходимо сключване на допълнително споразумение между страните“, представляват неравноправни клаузи по смисъла на чл. 143,  10 ЗЗП, тъй като представляват уговорка във вреда на потребителя , която не отговаря на изискването за добросъвестност и води до неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя на банкова услуга, доколкото е предвидено единствено увеличаване на годишния лихвен процент, но не и съответно намаляване, при намаляване на променливата компонента. (В този смисъл решение № 236 от 20.12.2016 г., постановено по т.д. № 3082/2015 г. по описа на ВКС ,ТК, ІІ ТО.; решение № 165 от 02.12.2016 г. , постановено по т.д. № 1777/2015 г. на ВКС, ТК, І ТО.) Доколкото същите не са индивидуално уговорени – клаузата на т. 11.3 от договора препраща към т. 9.4 и т.9.5 от ОУ, същите се явяват нищожни.

Предвид приетото по-горе относно начинът за изчисляване на  дължимата по договора възнаградителна лихва (ГЛП), същата е в размер на сбора от фиксираната надбавка от 2,206 % и едномесечният пазарен индекс SOFIBOR, променян съобразно т. 9.2.1 от ОУ. Според приетата и неоспорена от страните преработена съдебно-счетоводна експертиза, изчислен по този начин размерът на дължимата лихва за непогасения по давност период от 05.09.2011г. до 05.07.2016 г. е в размер на 1935,46 лева. Не е спорно, а и се установява от заключението на вещото лице, че общо платената от задължените по кредита лица сума за възнаградителна лихва е в размер на 4655,46, като според експертизата разликата между тази сума и действително дължимата възнаградителна лихва е в размер от 2720,00 лева, която сума се явява и получена без основание от ответника. Доколкото искът е предявен за сумата от 2000,00 лв. /като частичен от 6000,00 лв./, правилно е бил уважен изцяло.

В обобщение, поради неоснователността на възраженията, изложени във въззивната жалба, и с оглед съвпадането на крайните изводи на двете съдебни инстанции, решението на първоинстанционният съд следва да бъде потвърдено в обжалваната част, като правилно.

По разноските

При този изход на спора право на разноски, на основание чл. 273 вр. чл. 78, ал. 3 ГПК, има въззиваемата страна. От последната е направено искане в тази насока и са представени доказателства за заплащане на адвокатско възнаграждение в размер на 400,00 лв. / видно от приложения договор за правна помощ възнаграждението е заплатено в брой и съгласно указанията дадени в т. 1 от Тълкувателно решение 6/2012 г. от 6 ноември 2013 год. по тълк. дело 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС същият служи за разписка/. Ищецът  не е направил възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждението на насрещната страна. „У.Б.“ АД следва да бъде осъдено да заплати на Т.Н.Н. сумата от 400,00  лв. – разноски във въззивното производство.

     На основание чл. 280, ал. 3, т. 1 ГПК настоящото решение е окончателно.

     Предвид изложените съображения, съдът

 

Р    Е    Ш    И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло решение 392597/23.04.2018  г. постановено по гр.д. 44980/2016 г. по описа на СРС, 82 състав, поправено по реда на чл.247 от ГПК с решение 37141/11.02.2019 г. по гр.д. 44980/2016 г. по описа на СРС, 82 състав.

ОСЪЖДА, на основание чл.78, ал.3 от ГПК, „У.Б.“ АД, ЕИК: ********, със седалище и адрес на управление:***, площад „****** да заплати на Т.Н.Н., ЕГН:**********, адрес: *** сумата от 400,00 лв. / четиристотин лева/ - разноски във въззивното производство.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.