Решение по дело №1731/2008 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 147
Дата: 23 март 2009 г.
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20084110201731
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2008 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 199

 

 

гр. В. Търново,23.03.2009 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Великотърновският районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 23.02.2009 г., в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Е.Б.

***, като разгледа докладваното от съдията Е.Б. НАХД № 1731 по описа за 2008 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Съдът е сезиран с жалба от А.А.М.,***, с ЕГН **********, против НП № 1508/24.03.2008 г., издадено от Началник на РПУ - гр. Велико Търново. С жалбата същия моли НП да бъде отменено поради допуснати съществени нарушения на материалния и процесуалния закон, като сочи, че ще развие подробно доводите си в съдебно заседание.

         Ответник жалба РПУ – В.Търново - не се представлява и не представя становище.

         Жалбоподателят – редовно призован – не се явява. Представлява се от адв. М.Н. от ВТАК – редовно упълномощен. Ад. Н. поддържа изложеното в жалбата и сочи доводи, според които НП е незаконосъобразно поради което следва да бъде отменено.

         Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

На 05.03.2008 год., около 00.00 часа автопатрул при РПУ – В.Търново в състав Г.Ф.Р. и Т. Караиванов (полицаи при РПУ), е осъществявал патрулно-постова служба на площад “Царевец” в гр. В.Търново. Около 00.05 часа контролните органи са спрели за проверка миниван “Фолксваген”, управляван от жалбоподателя А.М. ***.Търново. При проверката служителите на РПУ са изискали от М. документите му за проверка, при което са установили, че същия не носи СУМПС. М. заявил, че е забравил свидетелството си в другия си автомобил. Тъй като на служителите усетили, че М. мирише на алкохол, чрез ОД са извикали колеги от група “Пътен контрол” при РПУ за вземане на отношение. На место е пристигнал патрул със старши св. П.Р.Х. – мл. автоконтрольор в Група “ПК  при РПУ – В.Търново. Служителите от “ПК” са поискали да изпробват А.М. за алкохол с техническо средство, но същия е отказал. След отказа на М. да бъде изпробван за алкохол с техническо средство, полицай Х. е издал на същия талон за медицинско изследване в болницата. За установените нарушения, П.Х., в присъствието на полицай Г.Р. е съставил на А.М. АУАН № 1508 (бланков № 072391) от 05.03.2008 год., затова, че на същата дата около 00.20 часа в гр. В.Търново, пл. “Цар Иван Асен ІІ” управлява лек автомобил “Фолксваген Мулниван 1.9 ТДИ” с рег. № СА 2222 КВ, посока център и при проверка се е установило, че водачът на носи СУМПС и контролен талон към него. При извършена проверка за алкохол с техническо средство “Дрегер алкотест 7410” с фабр. № 0199, лицето М. отказва да му бъде извършена такава. На водача е издаден талон за медицинско изследване бланков № 0241532. При проверката М. се е държал адекватно, лъхал е на алкохол. Същия заявява, че е изпил 2 малки уйскита. Като нарушени са посочени разпоредбите на чл.100 ал.1 т.1 и чл.103 от ЗДвП.

АУАН е връчен на А.М., като същия го е подписал без възражения.

Впоследствие при извършена проверка в АИС-КАТ-В.Търново е установено, че СУМПС на М. е отнето със Заповед №6351/0811.2007 година.

Въз основа на посочения АУАН, е издадено и обжалваното наказателно постановление, с което на А.А.М. на основание чл.53 от ЗАНН, чл.177 ал.1 т.1 пр.2 и чл.174 ал.3 от ЗДвП, за извършени нарушения по чл.100 ал.1 т.1 и чл.174 ал.3 от ЗДвП, са му наложени съответно административни наказания: “глоба” в размер на 100 (сто) лева; “глоба” в размер на 900 (деветстотин) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 15 (петнадесет) месеца, като на основание Наредба ІЗ-1959 на МВР по чл.174 ал.3 от ЗДвП са му отнети 12 контролни точки.

При така установеното от фактическа страна съдът намери от правна страна следното:

При съставянето на акта не са допуснати съществени нарушения на административно-наказателно процесуалните правила, които да налагат отмяна на последния.

По делото безспорно бе установено, че жалбоподателят на посочената дата и час е управлявал автомобил (миниван) “Фолксваген”, като при извършена проверка от компетентните органи, същия е отказал да бъде изпробван за алкохол с техническо средство – “Дрегер алкотест 7410” и не е представил СУМПС и контролен талон към него. На М. е бил издаден талон за медицинско изследване. За констатираните нарушения на М. е бил съставен АУАН по съответния ред, който му е бил връчен по съответния ред и подписан от него. Свидетелите Г.Р. и П.Х. потвърждават напълно в показанията си пред съда така установената фактическа обстановка, като съдът не намира причини да не дава вяра на техните показания. Жалбоподателя не представя доказателства в обратна насока.

Неоснователни са доводите на процесуалния представител на жалбоподателя изложени в съдебно заседание, че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при издаването на АУАН, като в показанията си пред съда св. П.Х. и Г. Раойнов посочват, че са извършили проверката на пл. “Царевец”, а в АУАН е отразено, че проверката е извършена на пл. “Цар Иван Асен ІІ”. Ноторно известен факт е, че официалното наименование на този площад е “Цар Иван Асен ІІ”, а великотърновци употребяват разговорно името на този площад като “Царевец”. Поради това настоящия състав намира, че не е допуснато нарушение на чл.42 т.3 от ЗАНН, а контролните органи са описали датата и мястото на извършване на нарушението.

Неоснователен е и довода на адв. Н., че е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като актосъставителят е установил фактическата обстановка но по собствени впечатления, а по такива, преразказани му от неговите колеги, които първоначално са спрели М. за проверка. Това е така, тъй като от показанията на св. Х. е видно, че лично той е поискал да изпробва М. за алкохол с техническо средство, като М. лично пред него е отказал извършването на такава проверка. Освен това от показанията на св. Р. става ясно, че само служителите от Група “Пътен контрол” при  РПУ разполагат с такова техническо средство и именно поради това Р. е извикал за съдействие и извършване на тази проверка колегите си от Група “ПК”. Х. заявява в показанията си пред съда, че и той лично е установил, че М. не представя СУМПС. Не на последно място закона не сочи по какъв точно начин следва контролния орган да установи нарушението, стига да го установи по един безспорен и категоричен начин, какъвто е и конкретния случай.

С оглед на гореизложеното съдът прие, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателят за извършените нарушения, но наложените му за това наказания не са с размер необходим за постигане целите на наказанието, визирани в чл.12 от  ЗАНН и са необосновано високи, поради което следва да бъдат изменени.

Действително наказващия орган е посочил в НП, че не са налице условия за прилагане на чл.28 и чл.29 от ЗАНН, но не е обосновал налагането на наказания, към предвидения в закона максимум за извършеното нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДвП. Същия не е посочил условията и основанията, които да водят до налагане на наказание към този максимум. От събраните по делото доказателства (разпитите на свидетелите и приложените писмени доказателства, съдържащи се в административно-наказателната преписка), се установява, че жалбоподателят по никакъв начин не е възпрепятствал извършването на проверката и е подписал е връчения му АУАН без възражения. В показанията си свидетелите Р. и Х. сами заявяват, че при проверката М. се е държал адекватно, като това обстоятелство е отразено и в АУАН и в НП. Предвид това, съдът намира, че наложените му наказания за извършеното нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДвП са несъразмерно и необосновано високи и не биха постигнали целите визирани в чл.12 от  ЗАНН, поради което следва да бъдат изменени

По отношение на отнетите с НП контролни точки на А.М., съдът намира, че същите са отнети правомерно с оглед на това, че отнемането на контролни точки не е санкция, а има контролно-статистически характер и освен това размера на отнемането на контролни точки не е обвързано с размера на наложеното наказание за съответно извършено нарушение на ЗДвП. Поради това съдът счита, че отнемането на контролни точки следва да остане в размера, който е определил наказващия орган.

С оглед на гореизложените съображения, съдът на основание чл.63, ал.1 ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И   :

 

        

ИЗМЕНЯ НП № 1508/24.03.2008 г., издадено от Началник на РПУ - гр. Велико Търново, в частта му с която на А.А.М.,***, с ЕГН **********, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.174 ла.3 от ЗДвП, за извършено нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДвП е наложено съответно административно наказание “глоба” в размер на 900 (деветстотин) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 15 (петнадесет) месеца, вместо което му НАЛАГА, за извършеното нарушение по чл.174 ал.3 от ЗДвП – наказание “глоба” в размер на 500 (петстотин) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 (дванадесет) месеца.

ПОТВЪРЖДАВА НП № 1508/24.03.2008 г., издадено от Началник на РПУ - гр. Велико Търново, в частта му с която на А.А.М.,***, с ЕГН **********, с която на М. на основание чл.53 от ЗАНН и чл.177 ал.1 т.1, за извършено нарушение по чл.100 ал.1 т.1, е наложено наказание “глоба” в размер на 100 (сто) лева, както и в частта му,  с която на основание Наредба № І-1959 на МВР са му отнети общо 12 (дванадесет) контролни точки.

 

         Решението подлежи на обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                              

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                / Е.Б. /