Решение по дело №304/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 395
Дата: 2 юли 2020 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20207170700304
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н       И       Е

 

№ 395

 

гр. Плевен, 02.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на  деветнадесети юни две хиляди и двадесета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател:  НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:         ЕЛКА БРАТОЕВА

    КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

              

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВАН ШАРКОВ

При Секретар: БРАНИМИРА МОНОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Касационно административно-наказателно дело № 304/2020г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63 ал.1 изр. 2 от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на „Ем Джи строй“ ЕООД – гр. Ботевград, представлявано от управителя С.М., чрез адв. К.А. *** срещу Решение № 8/16.01.2020г. на Районен съд – Левски, постановено по н.а.х.д. № 348/2019г. по описа на съда.

С решението си съдът е потвърдил Наказателно постановление №15-0000723/17.09.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Плевен, с което на „Ем Джи строй“ ЕООД - гр. Ботевград, представлявано от С.Ц.М. - управител на основание чл.416, ал.5 от КТ, вр. с чл.414, ал.3 от КТ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1500 лв. за нарушение на чл.1, ал.2 от КТ, във вр. с чл.62, ал.1 от КТ, затова че при извършена проверка на място на 05.08.2019г. в 14,40ч. на обект – „Рехабилитация на ул.„Васил Левски“ в гр.Левски, на който работи „Ем Джи строй“ ЕООД – гр. Ботевград и на 22.08.2019г.  в Д“ИТ“ Плевен е установено, че отношенията между В. В. Л. ЕГН **********  предоставящ работна сила като „общ работник“ на горепосочения обект и „Ем Джи строй“ ЕООД – гр. Ботевград не са уредени като трудови правоотношения.

Касаторът обжалва решението с доводи за неговата неправилност поради нарушение на закона– касационно отменително основание по чл. 348 ал.1, т. 1 от НПК. За да потвърди процесното НП, районният съд е приел за доказано, че посоченото в постановлението лице на процесините дата, час и място е предоставяло работната си  сила в полза на „Ем Джи Строй” ЕООД. Последното обстоятелство обаче не само не е доказано, но са налице и доказателства, че дружеството „Ем Джи Строй” ЕООД нито е било ангажирано, а още по-малко е извършвало дейност на 05.08.2019 г. на обект „Рехабилитация на ул. „Васил Левски” в град Левски. Районният съд напълно необосновано е приел, че „ирелевантно за делото е обстоятелството кое дружество е изпълнител по обществената поръчка за реализация на процесния обект.” Счита, че този факт е следвало не само да бъде изследван, но и установен при условията на пълно и главно доказване, като доказателствената      тежест се носи    от административно-наказващия орган, а задължението за разпределението й  е на съда. Районният съд напълно необосновано и в нарушение на закона е елиминирал факта, че липсват каквито и да било доказателства, сочещи, че на 05.08.2019 г. в град Левски, на обект „Рехабилитация на ул. „Васил Левски” „Ем Джи Строй” ЕООД е изпълнявало строителни дейности. В подкрепа на това са и представените в съдебно заседание писмени доказателства - договор между главния изпълнител на обект „ВИА Конструкт Груп” ЕООД и подизпълнителя „Ем Джи Строй Груп” ЕООД, видно от който строителните дейности по поставяне на процесиите бордюри се изпълняват именно от „Ем Джи Строй Груп” ЕООД, а не от „Ем Джи Строй” ЕООД. Ето защо счита, че „Ем Джи Строй” ЕООД не се явява работодател по отношение на посоченото в НП лице, заварено да полага работната си сила на обекта, респ. не следва да носи и административно наказателна отговорност, че не е уредило като работодател трудовите отношения с работника. Счита, че представените в касационното производство доказателства от Община Левски и от „Ем Джи Строй Груп“ ЕООД опровергават извода, че „Ем Джи Строй“ ЕООД има някакво отношение към извършваната работа на обекта. На обекта е извършвало дейност друго дружество „Ем Джи Строй Груп“, което е с много близко наименование.  Прави искане за присъждане на сторените разноски за двете съдебни инстанции. Моли да бъде отменено постановеното от РС – Левски решение, а по същество – да се отмени НП.

Ответникът по касация – Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Плевен не изразява становище.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Плевен дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно и предлага да се остави в сила.

 Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Левски е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона.

Изложените мотиви напълно се споделят от настоящия касационен състав и е ненужно да се преповтарят.

За да потвърди НП като законосъобразно правилно съдът е съобразил и анализирал всички гласни и писмени доказателства и е достигнал до правилен извод за безспорна доказаност на визираното нарушение, за което обосновано и законосъобразно дружеството е наказано с предвидената санкция за нарушение на трудовото законодателство в минимален размер.

От всички писмени и гласни доказателства се доказва, че между установеното на място на строителния обект лице, полагащо труд като строителен работник по рехабилитация на ул. „В. Левски” в гр. Левски на  05.08.2019г. в 14:40ч. и „ЕмДжи Строй” ЕООД – Ботевград не е налице сключен трудов договор. Работникът е заявил пред проверяващите, че работи за това дружество и саморъчно се е подписал в съставения констативен протокол. Самото дружество при документалната проверка е представило граждански договор, сключен с лицето, длъжностна характеристика за длъжността, Книга за инструктаж, Служебна бележка за инстуктаж и Личен картон за предоставеното работно облекло, които по безспорен начин доказват, че именно  „Ем Джи Строй” ЕООД е възложил на работника да извърши конкретната дейност и е фактически подизпълнител на строителния обект.

Гражданският договор е за извършване на работа по възстановяването на бордюри и тротоари в гр. Левски срещу възнаграждение в размер на 350 лв. и с материали на възложителя за определен срок от 01.08.2019г. до 16.08.2019г. При съпоставка с останалите представени от дружеството писмени доказателства, правилен е изводът на съда, че по същество извършваната от Л. дейност е трудова с всички белези на трудово правоотношение, което е прикрито чрез сключения граждански договор, но всички останали писмени доказателства сочат на наличието на трудово правоотношение между страните за определен срок, за което не е сключен трудов договор, с което е нарушено изискването на трудовото законодателство – чл.1 ал.2 КТ вр. чл. 62 ал.1 КТ за задължителна писмена форма на трудовите правоотношения.

Лицето е било наето от „ЕмДжи Строй” ЕООД на длъжност работник строителство с уговорени основни трудови задължения, йерархическа подчиненост и място на работа, условия за полагане на труд и уговорено възнаграждение за работата, предоставено е работно облекло и е проведен инструктаж по безопасност и здраве при работа. На база тези безспорни доказателства правилно съдът е отхвърли като неоснователен наведения от жалбоподателя довод, че не е доказано, че лицето е престирало работна сила именно в полза на „ЕмДжи Строй” ЕООД.

Правилно е преценил и като ирелевантно за спора обстоятелството кое дружество е изпълнител по обществената поръчка за реализация на строителния обект и дали е налице правно основание да осъществява дейност на обекта и в какво качество, дали като подизпълнител или друго, след като относимите за спора факти по престиране на работна сила в полза на „Ем Джи Строй” ЕООД са безспорно доказани. В подкрепа на този извод е и представения договор между „Виа Конструкт Груп” ЕООД – София и „Ем Джи Строй Груп” ЕООД – Ботевград. Последното дружество е подизпълнител за обекта, но според клаузите на договора (чл.1 ал.1) от своя страна може да възлага част или цялата дейност по изпълнение на договора и на други подизпълнители, за което не е непременно необходимо да се сключва писмен договор.

Представените в касационната инстанция писмени доказателства не са в състояние да опровергаят горните изводи. Видно от представените от Община Левски доказателства изпълнител на обществената поръчка е „Виа Конструкт Груп“ ЕООД, който в проведената процедура е декларирал, че няма да използва подизпълнители. В същото време е сключен договор с „ЕМ Джи Строй Груп“ ЕООД- Ботевград като подизпълнител на обекта с възможност да наема други подизпълнители, което противоречи на условията по обществената поръчка. Последното дружество е декларирало, че не е наемало Л. за работа на обекта, но не представя никакви доказателства за твърдяните факти относно работилите на обекта лица.

По тези съображения решението на Районен съд – Левски е правилно и следва да се остави в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА   Решение № 8/16.01.2020г. на Районен съд – Левски, постановено по н.а.х.д. № 348/2019г. по описа на съда.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.                    

                          

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/                     ЧЛЕНОВЕ:          1. /п/                   2. /п/