Решение по дело №303/2017 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 41
Дата: 26 март 2018 г.
Съдия: Ивайло Христов Родопски
Дело: 20171850200303
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                  Р Е Ш Е Н И Е № …

    гр. Костинброд, 26.03.2018 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          КОСТИНБРОДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, четвърти състав, в открито съдебно заседание на петнадесети март две хиляди и осемнадесета година, в състав :

                                                                  Председател: ИВАЙЛО РОДОПСКИ

при участието на секретаря Десислава Митова, като разгледа НАХД № 303, по описа за 2017 година, докладвано от съдията Родопски, взе предвид следното:

         Костинбродският районен съд е сезиран с жалба от „Хоспис Б.“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление село В., ул.***, чрез управителя Р.Ц.М.против наказателно постановление №23-001649 от 17.10.2017 г., издадено от директора на Д”ИТСО”, с което на основание чл.416 ал.5, вр. чл.413 ал.2 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2000 (две хиляди) лева за извършено нарушение на чл.3, чл.12, ал.1, във  вр. с чл.11, ал.5 от Наредба № РД – 07 – 2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.  Иска се отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно, като се излагат подробни съображения в тази насока.

          Въззиваемата страна оспорват жалбата, като неоснователна.    

          Жалбата е подадена в законоустановения срок,съгласно разпоредбите на чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима.

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

          При извършване на проверка на Хоспис Б. по спазване на трудовото законодателство и изготвен протокол за резултатите от извършването й е установено, че в качеството си на работодател по смисъла на §1,т.1 от ДР на КТ на 09.08.2017 г. в обект на контрол хоспис, находящ се в село Б., като проверката е приключила на 14.08.2017 година, не е провел и документирал провеждането на начален инструктаж по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на лицето Д.З.Т., като медицинска сетра, видно от книгите за инструктаж.

          Въз основа на проверката бил съставен е акт за установяване на административно нарушение №23-001649 от 14.08.2017, след което е издадено и обжалваното НП.

          Свидетелите П., Л. и К. поддържат изцяло изнесените фактически костатации в акта при извършената проверка.

          При така установеното фактическо положение, съдът приема от правна страна следното:

Съставеното въз основа на акта за установяване на административно нарушение наказателно постановление не съдържа съществени процесуални нарушения и е постановено при спазване на задължителните изисквания на 57 ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН.

          Съгласно чл. 12, ал.1 от Наредбата „начален инструктаж се провежда на лицата, които постъпват на работа, както и на лицата по чл. 11, ал. 1, т. 1 - 5.

          Чл.11, ал.5 от Наредбата повелява инструктажите, проведени по реда на наредбата, да се документират в Книги за инструктажи съгласно приложение № 1.

В случая работодателят е трябвало да осигури провеждането на инструктажи по безопасност и здраве при работа на всеки работещ,  независимо от срока на договора и продължителността на работното време и при неизпълнението му следва налагане на имуществена санкция, съгласно чл.413, ал.2 от Кодекса на труда. В обстоятелствената част на НП и в  АУАН, при описанието на констатираните факти и обстоятелства е посочено и установено, че по отношение на работника Д.Т.не е провеждан и документиран инструктаж на работното място. Ето защо съдът приема, че е налице доказано и осъществено нарушение на законовите изисквания на чл.3, чл.12, ал.1 и чл.11, ал.5 от Наредбата, което следва да обуслови налагане на имуществена санкция на работодателя по чл.413, ал.2 от КТ, както е в случая.

С оглед липсата на данни за други подобни нарушения от страна на фирмата - жалбоподател съдът счита обаче, че обжалваното НП следва да бъде изменено в частта за размера на наложената имуществена санкция, която в случая би следвало да бъде наложена в минимален размер на 1500 лева, вместо 2000 лева.

 

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,  СЪДЪТ

 

 

Р   Е   Ш   И :

 

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление №23-001649 от 17.10.2017 г., издадено от директора на Д”ИТСО”, КАТО НАМАЛЯВА НАЛОЖЕНАТА ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ от 2000 лева, на 1500 лева.

 

Решението може да се обжалва от страните в 14 (четиринадесет) - дневен срок от съобщенията, пред Административен съд – С. област.

 

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ :