Решение по дело №1697/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1330
Дата: 31 юли 2018 г. (в сила от 23 август 2018 г.)
Съдия: Мария Гецова Димитрова
Дело: 20184520101697
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Русе, 31.07.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, VІІ граждански състав, в открито заседание на двадесет и трети юли две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                                          Председател : МАРИЯ ДИМИТРОВА

при участието на секретаря МИРОСЛАВ МИНЕВ, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 1697 по описа за 2018 г., за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл. 316 от ГПК.

Ищцата С Н И., ЕГН **********, с пост. адрес ***, действаща лично и със съгласието на майка си Т.И.И., ЕГН ********** е предявила против ответника Н.Х.И., ЕГН **********, с пост. адрес: ***,  иск с правно основание чл. 143 от СК във вр. с чл. 150 от СК: Да бъде изменена присъдената със съдебно решение № 240 от 21.12.2007 г. по гр.д. 5681/2007 г. на РРС издръжка от 50 лв. месечно и ответникът да бъде осъден да заплаща на непълнолетната си дъщеря по 160 лв. ежемесечна издръжка, със съгласието на нейната майка Т.И.И., ведно със законната лихва за всяко просрочено плащане до настъпване на обстоятелства, водещи до изменението или прекратяването й. Твърди, че са изменени условията, при които е присъдена издръжката преди повече от 10 години и сега е ученичка в девети клас, в ПГСАГ„Пеньо Пенев” гр. Русе, нараснали са нуждите й от средства за храна, облекло, учебници, учебни пособия и помагала за специалността, в която се обучава, за развлечения, транспорт и др., като само за транспорт от село Голямо Враново, където живее до училището в гр. Русе са й необходими около 130 лв. месечно. Твърди, че бащата е в трудоспособна възраст, работи в строителството, като строителен работник, но без да сключва трудови договори, не поддържат контакти и не оказва никаква помощ за отглеждането и възпитанието й. Майката работи в „Белтарт“ЕООД и доходите й са в размер на минималната работна заплата, подпомагат я сестрите на С., които вече работят.

В законоустановения 1-месечен срок по чл. 131 ал. 1 от ГПК от ответника, чрез назначеният му особен представител адвокат Х.А., е подал писмен отговор, съгласно който: искът е допустим и частично основателен, до минималния размер установен за издръжка месечно в страната. Счита, че с посочената сума ще се задоволи нуждите на детето и няма предпоставки да се изисква такова увеличаване на издръжката, като няма доказателства за възможностите на ответника да заплаща такава над минималния размер.

В съдебно заседание ищцата не се явява, представлява се от адв. Е.М., която моли да се уважи предявеният иск изцяло и да й се присъдят разноските по делото.

В съдебно заседание ответникът се представлява от назначеният му особен представител адв. Х.А., която моли да се отхвърли иска за разликата над минималния размер.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства приема за установено от фактическа страна следното:

Видно от представеното удостоверение за раждане № 468428 изд. от 15.11.2002 г., въз основа на акт за раждане № 1607 от 15.11.2012 г. от Община Русе, С Н И. е родена на *** г. и нейни родители са Т.И.И.- майка и Н.Х.И.- баща.

С решение № 240/21.12.2007 г. по гр.д. № 5681 по описа за 2007 г. на Русенския районен съд е прекратен сключеният на 30.10.1988 г. брак между родителите на ищцата и одобрено споразумение, с което се определя издръжка в размер на по 50 лв. месечно, за детето Н И. и за С.И., която баща им Н И. да заплаща, като е предоставено упражняването на родителските права по отношение на двете деца на майката. Ответникът работел като частен строител на различни места в страната, прибирал се за кратко, имал агресивно поведение към съпругата си и децата си и с решението е постановено да се издаде Заповед за защита в полза на майката и трите деца срещу ответника за срок от 1 година.

От представеното по делото удостоверение, издадено от Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ – Русе се установява, че С Н И., ЕГН ********** е записана за ученичка в 9-ти „Д“ клас, дневна форма на обучение, специалност „Интериорен дизайн“ за учебната 2017/2018 г. и продължава обучението си без прекъсване.

От представената по делото служебна бележка изх. № 12/07.03.2018 г. от „Белтарт“ЕООД се установява, че майката на ищцата Т И.И. към 07.03.2018 г. работи в дружеството „Белтарт“ЕООД, ЕИК *********, на длъжност „машинен оператор кроене“ и е назначена на заплата 510 лв.

От представената в копие лична карта на детето С се установява, че живее по постоянен адрес ***, при майка си.

От извършената справка за адрес на ответника се установи, че е с постоянен и настоящ адрес ***, но след прекратяване на брака не живее там, като с издадената Заповед за защита е бил отстранен от жилището.

 От извършената справка в ТД на НАП Варна, офис Русе изх. № 12520-1/25.05.2018 г. се установи, че няма данни за действащи трудови договори на ищеца, съгласно подадени от работодатели уведомления по чл. 62 ал. 5 от КТ, както и няма данни същият да се е регистрирал като самоосигуряващо се лице към 25.05.2018 г. По делото се изнасят данни от ищцата, че ответника работи в строителството, като строителен работник, но без да сключва трудови договори, което се подкрепя от събраните доказателства, видно от представеното по делото решение по гр.д. № 5681 по описа за 2007 г. на РРС, с което е прекратен бракът им.

Не са ангажирани доказателства, от които да се установява, че родителите на непълнолетната имат задължения за издръжка спрямо други деца или лица, като дъщерите им С, родена на *** г. и Н, родена *** г. към момента са пълнолетни.         

От представения по делото социален доклад от ДСП отдел „Закрила на детето” е установено, че повече от девет години бащата на детето С. е внеизвестност и няма никаква информация за него. Помощ и подкрепа за отглеждането надетето майката получава от пълнолетните си дъщери.Детето е с нормално физическо развитие завъзрастта си. Редовно се насочва за профилактични прегледи при детски кардиолог, зарадишум в сърцето и при детски гастроентеролог, поради алергии.Основни грижи за детето полага майката. Момичето разполага с всичко необходимо за своеторазвитие. Външният вид е чист и спретнат, облечена е с подходящи за възрастта и сезонадрехи. Детето живее с майка си на адрес: с. Голяма Враново, ул. "Панайот Хитов" № 2. Къщата е собственост на майката. Състои се от един етаж, на който има обособени тристаи, кухня и баня. Детето разполага със собствена стая, обзаведена с необходимите мебели и собствен лаптоп.Майката работи като машинен оператор в "Белтарт" ЕООД в с. Голямо Враново на трудов договор,със заплата от 510.00 лв., но полага извънреден труд и получаваоколо 794.00 лв. месечно. Получава месечни помощи, съгласно чл. 7 от ЗСПД в размер на40.00 лв. Детето общува с по - големите си сестри, роднини и връстници. Не познава бащаси и неговите роднини. През изминалия период от 2007 г. до настоящия момент, членоветена роднинския кръг на бащата не са търсили контакт с нея.Детето С. е завършила девети клас на ПГСАГ "Пеньо Пенев" с успех 5.50. Детето редовно посещава учебните занятия и спазваправилата на училищния правилник. За учебната 2017/2018 г. е била необходима сумата от200.00 лв., с които да се осигурят учебници втора употреба, но през 2018/2019 г. ученицитеще бъдат включени в нов план на обучение, което налага осигуряването на нови учебници ипомагала.Детето чувства сигурност и защитеност от майката и между двете има отношенияна привързаност и доверие.Към настоящия момент майката полага грижи за детето С.. Същата е осигурила добри жилищно - битови условия. Адекватно се задоволят базисните,здравните, образователните и емоционалните нужди на детето.  Среща с бащата не е

Проведена, тъй като нямат  данни за неговотоместонахождение.

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена след преценка поотделно и в съвкупност на всички събрани по делото писмени доказателства, както и въз основа на правилата за разпределение на доказателствената тежест.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прави следните правни изводи:

Предявеният иск е с правно основание чл.150 вр. чл.143, ал.2 от СК, съгласно който родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си, като при изменение на обстоятелствата присъдената издръжка или добавка към нея може да бъде изменяна или прекратена.

Изменение на обстоятелствата по смисъла на посочената разпоредба е налице при трайно съществено изменение на нуждите на издържания или трайна съществена промяна във възможностите на задълженото лице, като за изменението на присъдената издръжка е достатъчно наличието на една от алтернативно посочените предпоставки.

Задължението за издържане на детето до навършване на пълнолетие възниква за родителите с факта на раждане на детето, като съгласно чл. 143, ал. 2 от СК, в сила от 01.10.2009 г., те дължат издръжка независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Конкретният размер на издръжката се определя от нуждите на детето и възможностите на родителите, които я дължат чл. 142, ал. 1 СК. Алинея втора на чл. 142 СК посочва, че минималният размер на издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, която от 01.01.2018 г. е 510 лв. или минималният размер, който може да се присъди е 127,50 лв. Правото на детето да получи издръжка от своите родители е безусловно и е достатъчно наличието на качеството "ненавършило пълнолетие дете". При новата нормативна уредба съдът не е обвързан от определени максимални размери и с оглед на конкретните доказателства по всяко дело за издръжка може да определи издръжка, която е в интерес на детето и съответства на доходите на родителя.

В настоящия случай, задължението на ответника за заплащане на месечна издръжка от 50 лева е определено със съдебно решение от 2007 г. За изминалия период от повече от 10 години безспорно са се изменили социално - икономически условия в страната с оглед на инфлационните процеси, както и нуждите на детето с оглед на възрастта, в която се намира в момента. По делото се представиха доказателства, установяващи наличието на специализирано обучение вспециалност „Интериорен дизайн“ в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Пеньо Пенев“ – Русе,  което е свързано с по-големи разходи за учебници, учебни пособия, облекло, униформа, обувки, транспорт и заплащане на такси, свързани с издръжката на детето и образованието му, като детето е постигнало отличен успех 5.50 в училището, което посещава редовно въпреки голямото разстояние от с. Г. Враново.

Предвид изложеното съдът намира, че е налице безспорно трайно изменение на обстоятелствата по смисъла на чл. 150 СК, свързани с нарасналите нужди на детето.

За бащата, съдът приема за установено, че е в трудоспособна възраст на 47 г., като строителен работник може да получава доходи над минималните за страната от 850 лв.  месечно, а за майката се установи, че получава бруто 510 лв. и допълнително, ако работи извънредно.

С оглед на изложеното за доходите на родителите и възможността им да дават издръжка, липсата на данни за задължение на бащата към друго непълнолетно дете, възрастта и нуждите на детето, както и с оглед социално - икономическите условия в страната, съдът приема, че детето има нужда да получава, а двамата родители имат възможност да му осигуряват обща месечна издръжка в размер на 320.00 лева, като при разпределяне на тази издръжка следва да се има предвид, че детето живее при майката и същата полага ежедневни грижи за него и заплаща всички разходи по осигуряване на подходящи битови условия, топлина, храна, облекло, учебници, лечение и социални нужди на непълнолетната. Настоящият съдебен състав намира, че бащата, следва да осигурява 160.00 лева месечна издръжка на детето, а останалите 160.00 лева следва да се поемат от майката, която полага и всички останали грижи за детето.

Уваженият размер на издръжката се дължи от датата на предявяване на иска 14.03.2018 г., до настъпване на обстоятелства обуславящи изменението или прекратяването й, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.

На основание чл. 78 ал. 6 от ГПК ответника следва да бъде осъден да заплати по бюджетната сметка на Районен съд Русе, държавна такса върху увеличената издръжка вразмер на 230,40 лв., както и сумата 150 лв. за възнаграждение на назначеният му особен представител адв. Х.А. ***.

По изложените съображения и на основание чл. 150 във вр. с чл. 143 от СК, Съдът

 

                                            Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ размера на издръжката, която Н Х.И., ЕГН **********,*** осъден, по гр.д. № 5681/2007 г. на РС Русе, да заплаща на дъщеря си С Н И., ЕГН **********, действаща лично и със съгласието на своята майка Т И.И., ЕГН **********, като

УВЕЛИЧАВА от 50 лв. /петдесет лева/ на 160 лв. /сто и шестдесет лева/, считано от 14.03.2018 г. до настъпване на обстоятелства обуславящи изменението или прекратяването й, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска.

ОСЪЖДА Н.Х.И., ЕГН **********,*** заплати в полза на Бюджета на съдебната власт по сметка на Русенски районен съд сумата от 230,40 лв. - държавна такса върху присъдената издръжка и сумата 150 лв. за възнаграждение на назначеният му особен представител.

Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Русенски окръжен съд.

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: