Присъда по дело №6740/2010 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 267
Дата: 17 май 2011 г. (в сила от 21 септември 2011 г.)
Съдия: Яна Панева Димитрова
Дело: 20103110206740
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 11 декември 2010 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

Номер 267/17.5.2011г.                                Година 2011             Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                               Двадесет и седми състав

На седемнадесети май                                     Година две хиляди и единадесета

 

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНА ПАНЕВА

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: М.В.

З.Г.

 

Секретар: С.Г.

Прокурор: А. К.

 

Като разгледа докладваното от Председателя НОХД № 6740/2010г. по описа на ВРС.

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА ПОДСЪДИМИЯ Ш.Т.Х. - роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, не работи, ЕГН **********

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ

 

На 24.06.2010г. в гр.Варна, извършил непристойни действия – буйствал и отправял псувни, закани за побой и обидни думи спрямо П.Н.Б., грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив, поради което и на основание чл. 325, ал. 4 вр. ал. 1 и чл. 54 от НК му НАЛАГА наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА, което да бъде изтърпяно при първоначален СТРОГ РЕЖИМ в условията на затвор.

 

ОСЪЖДА подсъдимия Х. да заплати сумата от 50.00 лева, явяваща се направени по делото разноски в полза на Държавата, както и сумата от 30.00 лева, явяваща се направени по делото разноски в полза на ВРС.

 

Присъдата подлежи на обжалване или протест в 15- дневен срок от днес пред ВОС.

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

             СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                                                                   2.


П Р О Т О К О Л

 

 

            Година 2011                                                                                                Град Варна

            Варненският районен съд                                                Двадесет и седми състав

            На седемнадесети май                                     Година две хиляди и единадесета

 

                        В публично съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНА ПАНЕВА

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: М.В.

 

З.Г.

 

 

            Секретар: С.Г.

            Прокурор: А.К.

 

            Разгледа докладваното от Председателя НОХД № 6740/2010 г. по описа на ВРС.

 

            Съдът като взе предвид степента на обществена опасност на деянието и дееца, вида и размера на наложеното наказание, намира че мярката за неотклонение следва да бъде потвърдена, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

            ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение по отношение на подсъдимия Ш.Т.Х. - „ПОДПИСКА”.

 

            Определението може да се обжалва в 7-дневен срок от днес пред ВОС.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  1.

 

     2.

 

 

 


 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към присъдата по НОХД 6740 по описа на

                   Варненски районен съд за 2010г., ХХVII наказателен състав

 

         Варненският районен прокурор е внесъл във ВРС обвинителен акт 1167/11.12.2010г. по по който е образувано производство пред първа инстанция срещу подсъдимия Ш.Т.Х. по обвинението му за извършено престъпление от общ характер, наказуемо по чл.325 ал.4 вр. ал.1 от НК.

                   В заключителната част на обвинителния акт е посочено, че:

 

                   ПОДС. Ш.Т.Х.:***, извършил непристойни действия - буйствал и отправял псувни, закани за побой и обидни думи спрямо П.Н.Б., грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив.

 

Предвид разпоредбата на чл.370 ал.1 и 2 от НПК,съдът служебно насрочи предварително изслушване по делото.

В съдебно заседание подс. Х. изрази желание наказателното производство да продължи по общия ред със събиране на доказателства.

В съдебно заседание представителят на прокуратурата поддържа обвинението и предлага да бъде постановена осъдителна присъда, като наказанието «Лишаване от свобода» бъде определено между минималния и средния размер предвиден в закона.

Защитникът на подс. Х. моли съда да го оправдае или да приложи разпоредбите на УБДХ.

Подсъдимият Х. се явява лично, дава обяснение по случая. В последната си дума заявява, че се признава за виновен отчасти. Моли съда да му даде втори шанс.

 

         От фактическа страна съдът счита за установени следните обстоятелства:

         Свидетелите А.Я. и М.И. стопанисвали денонощен магазин за хранителни стоки находящ се в гр. Варна, кв. «Аспарухово»,  ул."Първи Май". Същите били издали заповед на работещите в магазина продавачи, да не продават алкохол на лица в нетрезво състояние. Един от продавачите в магазина била и свид. П.Б., която застъпила нощна смяна на  24.06.2010 г. Около 22:00 часа в магазина влязъл подс. Х., който бил. във видимо нетрезво състояние. В ръката си носел бутилка с бира от 2л., в която имало от алкохолната течност и поискал да си купи още от същата. Свид. Б. го познавла като клиент на магазина, но пред вид състоянието в което се намирал отказала да му продаде бира. Подс. Х. продължил да си иска бирата, но свид. Б. категорично му отказала и мъжът излязъл от магазина. Свид. Б. заключила вътрешната врата на магазина, защото предположила, че ще стане проблем. В магазина дощъл друг клиент, който купил от нея две бутилки бира, като дал едната на подс. Х.. Подс. Х. застанал в предверието на магазина и започнал да обижда свид. Б., да притеснява другите клиенти. Тя го помолила да излезе, но той започнал да рита касите с бутилките, като продалжавал да я заплашва, като й казвал, че знае къде живее и други.  подобни и я заплашвал с побой.  Грубото и агресивно поведение на подсъдимия продължило повече от час и свид. Б. решила да натисне паник бутона в магазина, след което се обадила и на работодателите си- свидетелите  Я. и И.. На мястото пристигнал екип на „Грос - Стар секюрити" в състав свидетелите Я.С. и З.З., които заварили подс. Х. да седи на бетонна саксия пред магазина и да пие бира. Направили му забележка и го помолили да си тръгне. Той отказал и продължил с обидите по адрес на продавачката. В магазина пристигнали и свидетелите Я. и И. и служители на Четвърто РУП - Варна - свидетелите М. в А. и Х.К., които отвели подсъдимия в сградата на ІV РУП за изясняване на случая.

Видно от заключението на изготвената по делото съдебно -психиатрична експертиза е, че по време на инкриминираното деяние на 24.06.2010г., подс. Х. е бил в състояние на обикновено алкохолно опиване. Могъл е да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. Заключението на вещото лице бе приобщено по реда на чл. 282 от НК.

         Съдът разпита свидетелите Б., С., З., Я., И., С., А. и К., които давата достоверни  и непротиворечиви показания, като всички заявяват, че поведението на подс. Х. е било арогантно, като е бил във видимо нетрезво състояние.

         Съдът допусна до разпит свид.М., която разказва за случилото се, тъй като живеела в блока до магазина. Същата била съсед на подс. Х. и даде характеристично описание на личността му.

         Съдът допусна до разпит по искане на защитата на подс. Х., в качеството на свидетел - М.А., но по искане на защитата същия бе заличен от списъка на лицата за призоваване. Като причина за отказа е заявеното от защитата, а именно че непосредственно преди съдебно заседание в сградата на съда подс. Х. се е скарал със свид. А..

         Подс. Х. дава обяснения, като не отрича, че е влязъл в конфликт с продавачката на магазина, а в последствие и със свид. И..

         Съдът не споделя становището на защитата, че са налице съществени противоречия в показанията на свидетелите, тъй като всеки един от тях разпитан в съдебно заседание разказва от момента, на който е станал очевидец. В тази връзка съдът не подлага на съмнение нито едно от показанията на свидетелите. А що се отнася до поведението на подс. Х., то е било изключително арогантно и непристойно, не само пред свид. Б., но и пред пристигналите в последствие служители на СОД, собствениците на магазина и полицейските служители. Безспорно се установява, че агресивното му поведение се засилвало, когато същия е употребил алкохол. За непредсказуемото му поведение говори и факта, че се е скарал с водения от него свидетел непосредственно преди да влезе в съдебната зала. Съдът не споделя становището на защитата, че се касае за маловажен случай или за прилагане разпоредбите на УБДХ, тъй като деянието е съставомерно от обективна и субективна страна по смисъла на чл. 325 от НК.

         Изложените обстоятелства се установяват от обяснението на подсъдимия, показанията на свидетелите, свидетелство за съдимостъдебно-психиатричната експертиза и всички други писмени доказателства, приобщени по реда на чл. 283 от НПК.

         След като прецени, че всички доказателства са безпротиворечиви и взаимнодопълващи се и очертават всички елементи на фактическия състав на обвинението и авторството, съдът:

 

                   ПРИЗНА ПОДС. Ш.Т.Х.:

                                   ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ:

 

         На 24.06.2010 г. в грарна, извършил непристойни действия - буйствал и отправял псувни, закани за побой и обидни думи спрямо П.Н.Б., грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието е извършено при условията на опасен рецидив.- престъпление по чл. 325 ал.4 вр. ал.1 от НК.

 

         Горното решение, съдът взе по следните правни съображения:

Изпълниталното деяние на престъплението по чл. 325 ал.1 от НК се състои в извършване на непристойни действия. Такива са всички неприлични и безсрамни действия, които очевидно противоречат на установения в обществото морал и порядък. В този смисъл хулиганството, като престъпление в НК се извършва само при наличието на едно или повече  действия, които по своя характер са скандализиращи. В настоящия случай подс. Х. е започнал с такива действия, като е влязъл в пререкание със свид. Б., отправял заплахи, след което започнал да рита стоките в магазина, като всичко това е показало отношението на подс. Х. към установените порядки в обществото. Агресията му била повлияна от забраната на свид. Б. да продава алкхол на лица в нетрезво състояние. Именно тези негови действия повече от очевидно противоречат на установения морал и порядък. Престъпният резултат е грубото нарушаване на обществения ред.

      От субективна страна престъплението е извършено от подсъдимия Х. с пряк умисъл, с наличието на специален субективен признак, а именно проявеното явно неуважение от дееца към обществото, като по този начин той демонстрира, че не се смята за обвързан със спазването на общоприетите норми за поведение в обществото и се отнася към тях с явно пренебрежение.

Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства съдът приема добросъвестното поведение на подс. Х. в хода на наказателното производство.

квалификацията по чл. 325 ал.4 от НК се определя от обстоятелството, че подс. Х. е с предходно осъждане и е налице приложението на разпоредбата на чл. 29 ал.1 б. “б” от НК.

         Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства съдът приема младата възраст на подс. Х..

Отегчаващи наказателната отговорност обстоятелства- няма. Предходната съдимост не следва да се отчита като отегчаващо отговорността обстоятелство, тъй като тази съдимост е квалифицирала по-тежкия състав на престъплението хулиганство.

         Причини за извършване на деянието са ниската степен на правна култура у подсъдимия, като не зачита законоустановения ред в страната.

         Предвид гореизложеното, съдът при определяне на наказанието на подсъдимия Х. приложи общото правило на чл. 54 от НК, като взе предвид степента на обществената опасност на деянието и дееца. Съдът намира, че е налице голяма обществена опасност на деянието, тъй като с поведението се подс. Х. е отправял закани и обиди на свид. Б., използвайки момента, че е късно вечер и тя е сама на работното си място. Степента на обществена опасност на дееца е също голяма, тъй като същият е многократно осъждан за умишлени престъпления, като въпреки ефективното изтърпяване на наказанието „Лишаване от свобода”, то не е повлияло същия да се поправи и да преоцени постъпките си в обществото. Съдът наложи наказание "Лишаване от свобода" към минималния размер предвиден в закона- ЕДНА ГОДИНА при първочален СТРОГ РЕЖИМ в условията на затвор.

         По този начин и с това наказание съдът счита, че по отношение на подсъдимия ще бъдат постигнати целите, както на специалната, така и на генералната превенция.

На основание чл.189 ал.3 НПК съдът възложи на подсъдимият деловодните разноски в полза на Държавата и ВРС.

 

         Водим от горното съдът постанови присъдата си.

 

        

                                         СЪДИЯ при РС-Варна: