Решение по дело №268/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 258
Дата: 21 ноември 2022 г. (в сила от 21 ноември 2022 г.)
Съдия: Десислава Благоева Табакова
Дело: 20227110700268
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

      258   

гр. Кюстендил, 21.11.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - КЮСТЕНДИЛ, в открито съдебно заседание на двадесет и шести октомври две хиляди двадесет и втора година, в следния състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

 

 

с участието на секретар: Антоанета Масларска и в присъствието на прокурора: Михаил Крушовски, като разгледа докладваното от съдия Табакова КАНД № 268/2022г., за да се произнесе взе предвид:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ - Кюстендил, против решение № 228 от 05.08.2022 г., постановено по а. н. д. № 21/2022 г. по описа на Районен съд – Дупница. С обжалваното решение, съдът е отменил наказателно постановление № 10-0001311 от 13.12.2021 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Кюстендил, с което на „П.С.“ ООД, *** е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 лв., на основание чл. 416, ал. 5 вр. с чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) за нарушение по чл. 62, ал. 1 от КТ.

В касационната жалбата се съдържат оплаквания за неправилност на решението. Иска се неговата отмяна и потвърждаване на оспореното наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба – „П.С.“ ООД, ***, в писмено становище оспорва жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Кюстендил дава заключение за неоснователност на жалбата, поради което счита, че съдебното решение следва да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е допустима – подадена е от надлежна страна, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК.

В изпълнение на задължението си за цялостна касационна проверка за допустимост и правилност на оспореното решение на Районен съд – Дупница, настоящият съдебен състав констатира, че същото е недопустимо и следва да бъде обезсилено, тъй като производството се е развило при ненадлежно конституирана страна.

Съгласно ЗИДЗАНН, обн., ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г., сегашната редакция на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН предвижда, че при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят и наказващият орган (освен при оспорване на акт по чл. 58д, т. 4, какъвто настоящият случай не е). Жалбата против издаденото наказателно постановление е подадена след влизане в сила на изменението в ЗАНН, респ. съдебното производство се е развило при действието на нова нормативна уредба относно конституиране на страните в съдебното производство. Като процесуална норма същата влиза в сила и се прилага и по отношение на заварените съдопроизводства, но настоящото няма статута на заварено такова, а е образувано и се е водило изцяло след влизането в сила на новата нормативна уредба. В конкретния случай се установява, че като ответник по делото съдът неправилно е конституирал Дирекция „Инспекция по труда“ - Кюстендил, която няма материална и процесуална легитимация като абсолютна процесуална предпоставка за редовно съдебно производство. Такава притежава административнонаказващият орган, а именно директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ - Кюстендил в качеството му на орган, издал процесното наказателно постановление.

Съдът конституира страните служебно, при спазване разпоредбата на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН. Настоящият състав на касационната инстанция намира, че в съдебното производство по а. н. д. № 21/2022 г., Районен съд – Дупница е допуснал до участие ненадлежна страна. Участието на ненадлежна страна и недопускането до участие на надлежната по делото страна препятства ефективното реализиране на търсената защита и има за последица постановяване на недопустим съдебен акт по смисъла на чл. 209, т. 2 от АПК. Това е основание за обезсилване на оспореното съдебно решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд при конституиране и призоваване на надлежната ответна страна в процеса.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 3 от АПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Кюстендил,

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОБЕЗСИЛВА решение № 228/05.08.2022 г., постановено по а. н. д. № 21/2022 г. по описа на Районен съд – Дупница.

ВРЪЩА делото на Районен съд – Дупница за ново разглеждане от друг състав на съда.

Решението е окончателно.

 

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                               ЧЛЕНОВЕ: