Определение по дело №463/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1004
Дата: 26 март 2019 г.
Съдия: Константин Димитров Иванов
Дело: 20193100500463
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 март 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……………/……….03.2019 год., гр. Варна

                                                                                                                                   

           Варненският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВЕЛИНА СЪБЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ:          КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                                            МАЯ НЕДКОВА 

                                             

разгледа въззивно гр. дело № 463 по описа на съда за 2019 год., докладвано от съдията К. Иванов и за да се произнесе, съобрази следното:

 

           Производството е по реда на Глава Двадесета от ГПК.

           Образувано е по въззивна жалба на Д.Д. ***, подадена чрез процесуален представител, срещу Решение № 5278/19.12.2018 год., постановено по гр. дело № 11328/2017 год. по описа на РС-Варна, с което са отхвърлени предявени от Д.Д. *** (ищца и настояща въззивница) срещу М.П. *** искове с правно основание чл. 30, ал.1 ЗН за намаляване на завещателното разпореждане, извършено в съставено от Димитър Иванов Андреев саморъчно завещание от 17.06.2008г. и възстановяване на запазената част на ищцата от наследството, останало след смъртта на Димитър Иванов Андреев, с ЕГН **********, починал на 23.06.2014г. и с правно основание чл. 36, ал.3 ЗН за осъждане ответницата да върне в наследството плодовете от частта от имотите, които надвишават разполагаемата част на Димитър Иванов Андреев, с ЕГН **********, починал на 23.06.2014г., считано от датата на завеждане на иска – 07.08.2017 год. до постановяване на решението за връщане на същите в наследството, съответно: сумата от 162, 82 лева, претендирана като получен от ответницата наем за земеделски земи за стопанската 2017/2018г. и сумата от 133, 33 лева месечно за апартамента, считано от завеждане на иска.

           В жалбата са наведени оплаквания, че решението е неправилно и незаконосъобразно.

          Неправилен и необоснован е изводът на първоинстанционния съд, че със завещанието от 17.06.2008 год. наследодателят на ищцата – Димитър Иванов Андреев е завещал на ответницата само един имот. Според съдържанието на завещанието, завещателят е завещал на ответницата имуществото си, описано в два нот. акта – нот. акт № 13, том І, рег. № 682, дело № 51/2000 год. и нот. акт № 1, том VІ, рег. № 6021, дело № 846 от 2006 год. От внимателния прочит на същите, обсъдени и във връзка с представената по делото скица, е видно, че се каса за два съседни имота – за УПИ ХІ-1027, кв. 38 и за УПИ ХІІ-1051, кв. 38 по регулационния план на гр. Долни Чифлик, а не за един поземлен имот, поради което и фактическите изводи на съда относно предмета на завещателното разпореждане са неправилни и незаконосъобразни. В резултат на това и масата по чл. 31 ЗН е неправилно определена. Навежда, че в тежест на ответницата е да установи тези факти. Не е пояснено кои факти има предвид въззивницата – че предмет на завещанието е един имот или пък са два поземлени имота.

           Твърди се още в жалбата, че е неправилен и изводът на съда, че наследодателят на ищцата не е извършвал приживе дарение в полза на ответницата на притежаваната от него в СИО съответна ид. част от недвижимия имот, представляващ апартамент, находящ се в гр. Варна, ул. Околчица № 6, ет. 4 и 5, ап. № 6 (мезонет) със ЗП от 131 кв., метра, ведно с принадлежности и 1 / 2 ид. част от терена, върху който е построена сградата, поради това, че Д. Андреев не е бил собственик на никаква част от имота, предмет на договора за дарение, скл. с нот. акт № 51, том І, рег. № 1043, нот. дело № 60/1999 год., а апартаментът  е бил лична собственост на съпругата на наследодателя. Според въззивницата този извод противоречи на установената в чл. 19, ал. 3 СК – 1985 год. презумпция. Не е съобразено също, че претенция (вкл. и под формата на възражение) за липса на принос в придобиването през време на брака на вещни права върху имот/имоти е легитимирано да заяви само лице, което има качеството съпруг, бивш съпруг, както и неговите наследници, но не и други лица. Ответницата не е наследник на Д. Андреев, поради което и не е легитимирана да прави подобно възражение. Навежда, че изключването на собствената на Димитър Иванов Андреев 1 / 2 ид. част от описания апартамент, предмет на договора за дарение по нот. акт № 51, том І, рег. № 1043, нот. дело № 60/1999 год. на ВнН, от масата по чл. 31 ЗН е в нарушение на материлния закон, което нарушение е довело и до неправилния извод, обоснован от първоинстанционния съд, че запазената част на ищцата от имуществото, останало в наследство от баща и́ Димитър Иванов Анрдеев не е накърнена с извършените от него в полза на ответницата два безвъзмездни акта – завещание и дарение.

           Отправено е искане за отмяна на решението и за постановяване на друго, с което искът по чл. 30 ЗН да бъде уважен и да възстанови запазената част на ищцата от имуществото, останало в наследство от баща и́ Димитър Иванов Андреев, чрез намаляване на извършените в полза на ответницата саморъчно завещание от 17.06.2008 год. и дарение, извършено с договор за дарение, скл. с нот. акт № 51, том І, рег. № 1043, нот. дело № 60/1999 год.да размера, необходим за попълване на накърнената и́ с горните безвъзмездни актове запазена част, евентуално ищцата да бъде възмездена в пари за накърнената и́ запазена част от наследството на баща и́ по цени, към момента на намаляването, както и да се уважи искането по чл. 36, ал.3 ЗН за осъждане ответницата да върне в наследството плодовете от частта от имотите, които надвишават разполагаемата част на Димитър Иванов Андреев, с ЕГН **********, починал на 23.06.2014г., считано от датата на завеждане на иска – 07.08.2017 год. до постановяване на решението за връщане на същите в наследството, съответно: сумата от 162, 82 лева, претендирана като получен от ответницата наем за земеделски земи за стопанската 2017/2018г. и сумата от 133, 33 лева месечно за апартамента, считано от завеждане на иска. Претендира присъждане на сторените в двете инстанции съдебни разноски.

           С жалбата е направено искане за доускане на съдебно-оценителна експертиза, която да даде заключение за стойността на подарения имот (апартамента, описан по–горе) към настоящия момент.

           В писмен отговор, подаден в срока по чл. 263, ал. 1 ГПК насрещната страна М.П. ***, чрез процесуален представител оспорва въззивната жалба, счита обжалваното решение за правилно и настоява да бъде потвърдено, претендира присъждане на сторените разноски. Оспорва направеното с жалбата доказателствено искане.

          Настоящият състав като се запозна с делото, намира, че съдържащото се във въззивната жалба доказателствено искане е основателно. При искове за възстановяване на запазена част по чл. 30 ЗН, накърнена с безвъзмездни разпоредителни актове, в случаите, в които се формира маса по чл. 31 от ЗН (какъвто е и настоящият случай, предвид твърденията на ищцата, че запазената и́ част е накърнена с извършени от наследодателя и́ в полза на ответницата два безвъзмездни акта – завещание и дарение) съдът е длъжен служебно да назначи експертиза, която да определи стойността на подареното имущество съобразно правилата на чл. 31, изр. второ ЗН и към настоящия момент, с оглед преценката по чл. 36, ал. 1, изр. второ ЗН, която е длъжен да извърши и съответно да приложи и цитираната норма. С други думи без наличието на данни за стойността на твърдяното да е подарено имущество към настоящия момент съдът е в невъзможност да приложи правилно закона.

           По съображенията, изложени по – горе относно необходимостта от установяване на пазарната стойност на подарения имот към настоящия момент, експертизата следва да даде отговор и на въпроса за пазарната стойност на завещания имот към настоящия момент.         

            Въпросът дали наследодателят на ищцата е извършил дарение на притежаван от него имот (съответно идеална част от имот) или не е, тъй като не е притежавал права върху имота, които да прехвърли чрез дарение, е правен въпрос, на който настоящият състав ще даде отговор с решението си по съществото на спора.

           Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           ДОПУСКА съдебно оценителна експертиза със задача: Вещото лице след като се запознае с делото, извърши необходимите справки и след оглед на място да даде заключение по следните въпроси: Каква е пазарната стойност към настоящия момент на АПАРТАМЕНТ, находящ се в гр. Варна, ул. Околчица № 6, ет. 4 и 5, ап. № 6 (мезонет) със ЗП от 131 кв., метра, ведно с принадлежности и 16, 3862 % ид. части от общите части на сградата, съставляващ обект с идентификатор 10135.1506.849.1.6 по КК на гр. Варна, в състоянието на имота към 25.02.1999 год.; При изпълнението на задачата вещото лице да даде заключение за пазарната стойност на апартамента в два варианта – като отчете (приспадне) учреденото върху апартамента пожизнено вещно право на ползване по чл. 56 ЗС в полза на Мария Неделчева А. и без да отчита описаната вещна тежест; 

           2) Каква е пазарната стойност към настоящия момент на поземлен имот, представляващ УПИ ХІІ-1051, кв. 38 с площ от 5000 кв. м. по регулационния план на гр. Долни чифлик, Варненска област;

           ОПРЕДЕЛЯ депозит за вещото лице в размер на 200 лева (двеста лева) вносими от въззивницата Д.Д.А. в едноседмичен срок от връчване на настоящото определение;

           След представяне на доказателства за внесения депозит делото да се докладва за определяне на вещо лице, което да изготви икспертизата; 

           НАСРОЧВА делото за 13.05.2019 год. от 14, 30 часа, за която дата и час да се призоват старните чрез процесуалните им представители, ведно с връчване на препис от настоящото определение.

           Определението не подлежи на обжалване.

 

                           

 

 

                         Председател:

                                                                        Членове:1.                     2.