Решение по дело №94/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 130
Дата: 21 април 2021 г.
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20217100700094
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …….21.04.2021 г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДДОБРИЧ, в открито съдебно заседание на шести април през две хиляди двадесет първа година, ІІ касационен състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ:  ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                                      НЕЛИ КАМЕНСКА

            при участието на прокурора ЗЛАТКО ТОДОРОВ и секретаря ИРЕНА ДИМИТРОВА разгледа докладваното от председателя КАНД № 94/ 2021 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 208 - чл. 228 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Р.Б.С.,***, подадена чрез адв. С.С., САК, срещу Решение по НАХД № 799/ 2020 год. по описа на Районен съд - Добрич.

В касационната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт поради неправилно приложение на материалния закон, съществени процесуални нарушения, свързани със съдържанието на наказателното постановление и неизписване на пълното наименование на нормативните актове в него, довели до засягане правото на защита на наказаното лице. Касаторът настоява, че РС е постановил решението си при липса на мотиви – бегло били обсъдени доводите на жалбоподателя и нямало обсъждане на събраните в хода на производството доказателства. Решението било постановено, без да бъдат събрани доказателства, които да доведат до разкриване на обективната истина. Иска отмяна на първоинстанционното решение и отмяна на наказателното постановление (НП) изцяло. Прилага съдебна практика в подкрепа на доводите си.

В съдебно заседание, касаторът, редовно призован, не се явява, не се представлява.

Ответникът в съдебно заседание, редовно призован, не се представлява. Не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич дава заключение за неоснователност на жалбата. Предлага на съда да потвърди решението и наказателното постановление.

Административен съд - Добрич, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намира следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.

След извършена служебна проверка на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящият касационен състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, при надлежно сезиране, поради което е валидно и допустимо.

Решението е правилно, като постановено в съответствие с материалния закон и в изпълнение на съдопроизводствените правила. Съображенията за това са следните:

Предмет на проверка пред Районен съд – Добрич е НП № 23 – 0000373/ 24.04.2020 г., издадено от и.д. Директор на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ - Варна, срещу Р.Б.С., за това, че на 11.02.2020 г., около 15:05 ч., на пътя Добрич – Варна, 500 метра след табелата за изход от гр. Добрич, посока на движение към гр. Варна, управлява товарен автомобил марка „Мерцедес“, кат. N, рег. № ********, собственост на превозвача, извършващ международен превоз на товари, видно от CMR от дата 10.02.2020 г., като водачът, извършващ международен обществен превоз на товари с превозното средство, не притежава валидно удостоверение за психологическа годност (УПГ). Представя УПГ № 390637, издадено на 03.10.2016 г. и валидно до 03.10.2019 г., като от направената справка в регистъра на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИА „АА“) е установено, че няма издадено ново удостоверение. Прието е, че водачът е нарушил разпоредбата на чл. 58, ал. 1, т. 3 от Наредба № 11/ 31.10.2002 г. и на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от Закона за автомобилните превози е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв. (две хиляди лева). НП е издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) серия А-2019, бл. № 274576 от 11.02.2020 г., който е подписан от съставителя, свидетеля при установяване на нарушението и нарушителя, и е предявен и връчен на последния. При предявяването не са направени възражения. Не са постъпили такива и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

При така установеното от фактическа страна, РС - Добрич е приел, че към извършеното от въззивника нарушение са приложени правилно, както материалноправната, така и санкционната норма. Обсъдил е възражението на жалбоподателя, че се касае за нарушение на Наредба № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания, като е приел, че в случая е неприложима тази Наредба, тъй като същата урежда начина за издаване и реквизитите на УПГ. Същевременно е указал, че задължението на водача на пътно превозно средство, извършващо международен превоз на товари, да притежава УПГ е императивно регламентирано във вменената за нарушена от жалбоподателя разпоредба на чл. 58, ал. 1, т. 3 от Наредба № 11/ 2002 г. Добавил е, че задължението за снабдяване с УПГ при извършване на международен превоз, не следва от Наредба № 36/ 2006 г., а от чл. 58, ал. 1, т. 3 на Наредба № 11/ 2002 г. С оглед на това е приел квалификацията на деянието за правилна.

РС – Добрич е изложил мотиви и защо счита за неоснователно възражението са неправилно приложение на санкционната норма. Посочил е, че Наредба № 11/ 2002 г. е подзаконов нормативен акт по приложението на Закона за автомобилните превози, поради което е счел за недопустимо за нарушение на разпоредба от тази Наредба да се прилага санкция по Закона за движение по пътищата (ЗДвП). Същевременно е указал, че нарушението е свързано с осъществяван международен превоз на товари, поради което е неприложима нормата на чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП. 

Съдът е изложил и конкретни съображения относно неприложимостта към конкретния случай на чл. 28 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Настоящият касационен състав споделя напълно решаващия извод на Районния съд. Съгласно чл. 58, ал. 1, т. 3 от Наредба № 11/ 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари водачът на превозно средство, извършващо международни превози на пътници и товари, трябва да притежава валидно удостоверение за психологическа годност по смисъла на Наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата. Наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП е Наредба № 36/ 15.05.2006 г. Тя регламентира изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачите на МПС и на председателите на изпитните комисии за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания. Задължението за снабдяване с удостоверение за психологическа годност при извършване на международен превоз не следва обаче от нея, а от разпоредбата на чл. 58, ал. 1, т. 3 от Наредба № 11/ 31.10.2002 г. Затова извършеното деяние представлява нарушение на чл. 58, ал. 1, т. 3 от Наредба № 11/31.10.2002 г. и административното наказание за него е предвидено съответно в чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвтП, както правилно е приел ДРС.(В този смисъл: Решение № от 09.02.2021 г. по а. н. д. № 3/2021 г. на Административен съд – Перник; Решение №  № 77 от 23.03.2021 г. по а. н. д. № 49/2021 г. на Административен съд – Видин; Решение № от 01.11.2019 г. по а. н. д. № 10244/2019 г. на Административен съд - Велико Търново; Решение № 42 от 24.02.2021 г. по а. н. д. № 10/2021 г. на Административен съд – Кюстендил и др.)

Санкционната норма на чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП предвижда административно наказание глоба в размер на 500 лв. за водач, който извършва таксиметрови, превози за собствена сметка или обществени превози на пътници или товари без валидно удостоверение за психологическа годност. В случая не се касае за такъв вид превози, а за извършване на международен превоз на товари, регламентацията, на който се съдържа в Наредба № 11/ 31.10.2002 г., както изрично е посочил РС. Неизпълнението на предвидените в нея изисквания за снабдяване с конкретни документи се санкционира с административните наказания, предвидени в ЗАвтП.

Събраните писмени и гласни доказателства по безспорен начин установяват извършеното нарушение. Констатацията за същото не е оспорена и от водача.

Наказателното постановление е в изискуемата от закона писмена форма, съдържа реквизитите, посочени в чл. 57, ал. 1 от ЗАНН, като е подписано от издателя. С него законосъобразно е наложено предвиденото с фиксиран размер административно наказание - глоба от 2000 лв. Правото на защита на наказаното лице не е нарушено. Същото е разбрало ясно в какво се обвинява и е защитило правата си чрез подаване на въззивна жалба. Неоснователно е твърдението, че водачът нямало как да знае какво означава абревиатурата „ЗАвПр“ и „ЗАНН“ и това е нарушило правата му, като съдът не е съобразил този факт. Подаването на жалба с изложени в нея пространни доводи сочи, че не е налице съществено процесуално нарушение, довело до нарушаване правата на водача с изписване на абревиатурата на законите. Освен това текстово нарушението е ясно и точно изписано, посочено е време и място на извършването му, поради което са изпълнени изискванията на закона.

Предвид всичко изложено настоящият касационен състав намира, че Решението, с което е потвърдено наказателното постановление, е правилно, поради което касационната жалба следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран от изложеното, Административен съд – Добрич, Втори касационен състав,

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260015/ 18.01.2021 г. по НАХД № 799/ 2020 год. по описа на Районен съд - Добрич.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: