Определение по дело №415/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 2959
Дата: 10 октомври 2019 г.
Съдия: Мира Симеонова Мирчева
Дело: 20195220100415
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 януари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

10.10.2019 год., гр. Пазарджик

 

Пазарджишкият районен съд, ХVІ състав, в закрито заседание на десети октомври 2019 г. в състав

СЪДИЯ: МИРА МИРЧЕВА

разгледа гр. дело № 415 по описа за 2019 г.

Производството е образувано по иск, предявен от Е.А.И. и неговата съпруга М.С.Л. *** срещу Д.П.Ж. и С.Х.Ж. *** за осъждането на ответниците да заплатят на ищците по 35 лв.месечно, представляващи обезщетение за ползване на съсобствен поземлен имот в повече от дела на ответниците в съсобствеността, считано от предявяването на иска на 29.01.2019 г.

В исковата молба се твърди, че страните са съсобственици на поземлен имот в гр. Пазарджик с равни права, 1/2 идеална част общо за ищците и толкова за ответниците, и между тях има определено с решение на съда реално ползване. С това решение съдът е приел, че имотът е с площ 466 кв.м. и е определил всяка от двете страни да ползва реално определена част с площ 233 кв.м. От изготвена по-късно от АГКК - Пазаржик комбинирана скица на имота обаче става ясно, че имотът е с площ 464 кв.м., а не 466 кв.м., при това реалният дял, който е определено да ползват ответниците, е с площ 237 кв.м., а този, който ползват ищците - с площ 227 кв.м., включващи застроена и незастроена площ. В решението съдът не се бил съобразил със съществуването на част от сграда 2, намираща се в имота, тъй като не му било известно за нея, и така се оказало, че ищците трябва да получат 5 кв.м. от жилището на ответниците, което съдът не е имал предвид. Тази площ от 5 кв.м. се ползвала от двете страни - върху нея се намират част от избеното помещение на ищците и част от жилището на ответниците.

След указания на съда да уточнят крайната дата на периода, за който се отнася обезщетението, ищците са посочили датата на постановяване на първоинстанционното решение. Допустимостта на такъв иск за неопределен бъдещ период те обосновават с това, че наличието на влязло в сила решение по чл. 32, ал. 2 от ЗС, с което е определено ползване на площ в повече от правата на ответниците, налага определянето на обезщетението като периодично плащане за бъдещ период - в противен случай би се наложило страната, която ползва по-малка част от правата си, непрекъснато, през 3 месеца, да завежда нови дела за изминалите периоди, заедно с разноските за тях, което би създало много неудобства и спорове, особено ако ползваното в повече е няколко квадратни метра. В своя подкрепа сочи съдебна  практика - решение на ВКС, според което при разпределянето на ползването, ако то не може да се извърши в пълно съответствие с дяловете на страните, следва да се избягнат бъдещи спорове и неудобства за съсобствениците, като за целта още с решението за разпределяне съдът следва да определи и дължимото обезщетение за компенсиране на неравенството.

Предявеният иск е с правно основание чл. 31, ал. 2 от ЗС.

Ищците представят писмени доказателства и правят искане за изслушване на вещо лице и прилагане на гр. дело 4103/2017 г. на съда.

С исковата молба е бил предявен първоначално и иск за ново разпределяне на ползването, а този за присъждане на обезщетение е бил съединен с него при условията на евентуалност. Първоинстанционният съд е прекратил производството и по двата иска, но въззивната инстанция е отменила определението за прекратяване в частта за иска за присъждане на обезщетение. Първоначалното становище на ответниците е било за недопустимост и на двата предявени иска - на евентуалния с доводи, че не могат да се съединяват искове, подлежащи на разглеждане по различен съдопроизводствен ред, както и че разглеждането на евентуалния иск зависи от отхвърлянето на главния, а ако последният е недопустим, съдът няма основание да продължи производството, за да реши по същество евентуалния. След отмяната на определението за прекратяване на производството по евентуалния иск и след уточняването на претенциите на ищците следва отново да се даде на ответниците възможност да вземат становище по иска по същество.

На осн. чл. 140 от ГПК съдът

ОПРЕДЕЛИ:

Приема представените от ищците с исковата молба и молбата от 12.08.2019 г. писмени доказателства.

Допуска съдебно-техническа експертиза, която да се извърши от вещото лице Славка Бурова и след измервания на място да установи каква е действителната площ на имота и каква е площта на реалните части от целия имот и от незастроената му част, които съобразно решението по гр. дело 673/2018 г. следва да се ползват от всяка от страните, както и да определи размера на пазарния наем за 2019 г. на застроена и на незастроена площ на имот като процесния. Определя депозит в размер 200 лв., вносим от ищците. Задачата да се съобщи на вещото лице след внасянето на депозита.

Да се изиска за прилагане гр. дело 4103/2017 г. на Пазарджишкия районен съд.

Насрочва съдебно заседание на 15.11.2019 г. от 10,30 ч.

Препис от определението да се изпрати на страните, а на ответниците - и от молбата от 12.08.2019 г. с указание, че в едномесечен срок могат да дадат отговор по направените с нея уточнения.

 

 

                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: