Решение по дело №24/2021 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 април 2021 г.
Съдия: Албена Стефанова Стефанова
Дело: 20217250700024
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 47                                               09.04.2021 г.                град Търговище

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд- гр.Търговище

на девети март        две хиляди двадесет и първа година

в публично съдебно заседание, в следния касационен състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ –  Росица Цветкова

ЧЛЕНОВЕ:     Красимира Тодорова

                         Албена Стефанова          

                                   

Секретар- С. И.

Прокурор- Васил Ангелов

 

като разгледа докладваното от съдия-докладчика Албена Стефанова КНАХД № 24 по описа за 2021 година на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК на основанията, предвидени в чл. 348 от НПК, съгласно чл.63  ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Търговище, подадена чрез ст.юрисконсулт Р. Х. против Решение № 237/30.12.2020 г. по НАХД № 570/ 2020 г. на Районен съд гр.Търговище, с което е отменено НП №25-000101/19.06.2020г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Търговище. С посоченото НП на „Автомагистрали-черно море“ АД гр.Шумен, ЕИК127001597, представлявано от изпълнителния директор Д.Х.Д. за нарушение на чл.14, ал.1 от ЗЗБУТ, във връзка с чл.55 и т.2.1 от Приложение №2 към чл.2, ал.2 от Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, на основание чл.413, ал.2 от КТ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 4000 лева.

 В касационната жалба се излагат подробни доводи, обосноваващи неправилно ценене на събраните по делото доказателства, включително и на заключението по допуснатата СТЕ, както и неправилност на изводите на въззивния съд за недоказаност на описаното в НП административно нарушение. Излага се становище, че вещото лице се е произнесло само в посока промяна на конструктивната цялост в резултат на допълнителните мерки по обезопасяване, като няма изложени изводи за обратната хипотеза-ако мерките не изискват нарушаване на конструктивната цялост.

В съдебно заседание касаторът се представлява от ст.юрисконсулт Р. Х., която поддържа жалбата на изложените в нея основания и доводи. Излага становище, че в експертизата е направен анализ единствено и само въз основа на представените документи в посока предприемане на мерки за обезопасяване кофражните форми само ако се касае за нарушаване на конструктивната им цялост. Навежда се, че в съдебно заседание вещото лице изрично е посочило, че обезопасяване може да бъде направено и без да се наруши конструктивната цялост на кофражната форма, без да е необходимо обезопасяването да бъде направено от производителя. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба – „Автомагистрали-черно море“ АД гр.Шумен в съдебно заседание не изпраща представител. Постъпила е писмена молба от процесуалния им представител юрисконсулт В. П., в която се излагат подробни доводи, обосноваващи законосъобразност на оспореното въззивно решение. Моли се същото да бъде оставено в сила. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура изразява становище, за  основателност на касационната жалба възоснова на изложените в нея доводи. Дава заключение, че оспореното решение следва да бъде отменено като незаконосъобразно, като се постанови ново, с което НП да се потвърди.

  Касационният състав на съда, след като установи, че жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, при наличие на правен интерес и срещу съдебен акт, подлежащ на касационен съдебен контрол приема същата за допустима.

След проверка на делото настоящата инстанция констатира, че Районният съд е приел следната фактическа обстановка:

Във връзка с настъпила на 15.02.2020г. смъртна злополука с работниците Б. Х. М. и М. М. А. контролни органи от Дирекция „Инспекция по труда“ - гр.Търговище извършили проверка в обект – автомагистрала /АМ/ „Хемус”, участък от км 310+940 до км 327+260, подобект - строителна площадка за изграждане на виадукт при км 316+826 на АМ „Хемус" в близост до с. Буховци, общ. Търговище, изпълняван от „Автомагистрали - Черно море“ АД. На 11.03.2020г. в офиса на Дирекция „ИТ“ -гр.Търговище била извършена и документална проверка. Контролните органи установили, че посоченото дружество в качеството си на предприятие ползвател по смисъла на пар.1 , т.18 от ДР на КТ не е осигурило здравословни и безопасни условия на труд на лицата, предоставени от „Винс ин хок“ ЕООД  гр.Шумен, ЕИК *********- предприятие, осигуряващо временна работа, съгласно подписан между страните договор на 21.05.2019г. за наем на персонал. Установено било, че при извършване на строителни и монтажни работи /СМР/ на изпълнявания от „Автомагистрали- Черно море“ АД обект - АМ „Хемус”, участък от км 310+940 до км 327+260, подобект - строителна площадка за изграждане на виадукт при км 316+-826 в близост до с.Буховци, общ. Търговище на 15.02.2020г. дружество „Автомагистрали- Черно море“ АД е допуснало изпълнението на СМР - бетонови работи по колона 2, стълб 4, дясно платно, етап 2 при изграждането на виадукт при км. 310+826 АМ „Хемус“ в близост до с. Буховци, общ. Търговище, без да са предприети необходимите мерки за начина на монтиране, укрепване и обезопасяване на кофражните форми, така че да могат да издържат действащите върху тях натоварвания и да се предотврати случайното им деформиране или задвижване, което е било предпоставка за настъпилата смъртна злополука с лицата Б. Х. М. и М. М. А..

В хода на проверката било установено, че посочените работници са били наети с трудови договори от „Винс ин хок“ ЕООД гр.Шумен: Б.Х.М., съгласно допълнително споразумение № 50/01.11.2018г. към трудов договор №96/28.09.2018г - на длъжност „работник строителство и шофьор лек автомобил до 9 места“, а М. М. А., съгласно трудов договор № 130/ 14.02.2019г.- на длъжност „работник, строителство". Установено било, че на 15.02.2020г. двамата са полагали труд под ръководството и контрола на „Автомагистрали -Черно море“ АД /предприятие ползвател/, като са извършвали дейности по полагане и уплътняване на бетонна смес за изграждането на втората /горна/ част на горепосочената колона от работна площадка на скеле, разположена на височина около 16 метра. Контролните органи констатирали, че за изграждането на колоната са били монтирани две метални кофражни форми за кръгли колони, всяка от които състояща се от две части / полуцилиндри/, свързани с болтови връзки. Констатирано било, че при полагането на бетонната смес са се скъсали болтовите връзки на долната кофражна форма и двете й части са се разделили, свързаната към нея горна кофражна форма се е преобърнала странично, съборила е скелето и е изхвърлила работниците на земята.

При така установените данни, инспекторите от Дирекция „Инспекция по труда“ -гр. Търговище направили извод, че на 15.02.2020г. „Автомагистрали - Черно море“ АД гр.Шумен е нарушило чл.14, ал.1 от ЗЗБУТ, във връзка с чл.55 и т.2.1 от приложение №2 към чл.2,ал.2 от Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. За констатираното административно нарушение на „Автомагистрали - Черно море“ АД гр.Шумен бил  съставен АУАН № 25-000101/02.04.2020г. Актът бил съставен в присъствието на надлежно упълномощено от изп.директор на „Автомагистрали -Черно море“ АД лице, на което бил връчен и съответен препис. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН срещу АУАН било депозирано писмено възражение. Приемайки същото за неоснователно, въз основа на съставения АУАН № 25-000101 / 02.04.2020г. Директорът на Дирекция “Инспекция по труда“ - гр.Търговище издал Наказателно постановление № 25- 000101/ 19.06.2020г., с което за нарушение на чл.14, ал.1 от ЗЗБУТ във връзка с чл.55 и т.2.1 от приложение №2 към чл.2, ал.2 от Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи,  на основание чл.413, ал.2 от КТ е наложил на „Автомагистрали -Черно море“ АД, в качеството му на предприятие ползвател, имуществена санкция в размер на 4000лева. Нарушението, за което дружеството е санкционирано се е изразява в това, че същото не е осигурило здравословни и безопасни условия на труд, тъй като е допуснало изпълнението на посочените СМР без да са предприети необходимите мерки за начина на монтиране, укрепване и обезопасяване на кофражните форми, така че да могат да издържат действащите върху тях натоварвания и да се предотврати случайното им деформиране или задвижване.

 В хода на въззивното производство е допусната съдебно-техническа експертиза /СТЕ/. Въз основа на изготвеното по нея заключение на вещото лице Районния съд е приел за установено следното:

Строително-монтажните работи и дейности, извършени на 15.02.2020г.  по колона 2, стълб 4, дясно платно, етап 2 съответстват на изискванията по „Инструкция за безопасна работа при кофражни работи“ - всички точки от раздела „Едроразмерен кофраж“, Инструкция за безопасна работа при кофражни, арматурни и бетонджийски работи за колони, греди, ригели“, „Паспорт на кофраж за кръгли колони“ , „Инструкция за безопасна работа при изпълнение кофражни и дърводелски работи“, „Техническа Спецификация на Агенция Пътища“ от 2014г.- чаптър-7500.

Основната причина за настъпването на злополуката на 15.02.2020г. е скъсването на болтовите връзки на долната кофражна форма. Съгласно представения „Паспорт на кофраж за кръгли колони“, кофражните форми нямат обезопасяване при евентуално скъсване на няколко или на всички болтови връзки. Такова не е било предвидено при самото им проектиране и изпълнение, като вероятно проектантът е заложил на носимоспособността на болтовите връзки.

Съдът е възприел заключението на вещото лице, че по кръглия метален кофраж за колони, с който е отливан бетона на колона 2, стълб 4, дясно платно, етап 2 при изграждане на виадукт при км. 316+826 на АМ „Хемус“ са могли да бъдат предприети допълнителни мерки за обезопасяване на кофражните форми, но че това е можело да се направи само и единствено от производителя на оборудването „Кръгъл метален кофраж за колони“.

При така установеното Районният съд е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентно лице при спазване на процесуалните правила. Извел е извод, че „Автомагистрали - Черно море“ АД гр.Шумен като предприятие ползвател по смисъла на пар.1, т.18 от ДР на КТ, съгласно пар.1,т.2 от ДР на ЗЗБУТ, същото може да бъде субект на описаното в НП нарушение.

Районния съд обаче е извел извод, че от така събраните по делото доказателства и заключението по допуснатата СТЕ нарушението, предмет на НП се явява недоказано.Съдът се е позовал на изложеното от експерта становище, че ако санкционираното дружество бе предприело мерки по обезопасяване при скъсване на болтовите връзки на кофражните форми, то би било отговорно за промяна на конструкцията на оборудването.

На основание така направените фактически констатации и правни изводи Районния съд е отменил обжалваното НП като незаконосъобразно.

 Настоящият съд, в рамките на касационната проверка съгласно чл.218 от АПК намира следното:

Съгласно чл.14 ал.1 от ЗЗБУТ „Автомагистрали - Черно море“ АД гр.Шумен като предприятие ползващо работещи, предоставени от предприятие, което осигурява временна работа, е длъжно да осигури здравословни и безопасни условия на труд във всички случаи, свързани с работата, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места. Като ЮЛ, субект на задължение по чл.14, ал.1 от ЗЗБУТ, на основание чл.14, ал.2 от ЗЗБУТ „Автомагистрали - Черно море“ АД гр.Шумен носи отговорност за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд независимо от задълженията на работещите по този закон, както и от това дали тази дейност се осъществява от негови органи или е възложена на други компетентни служби или лица.

Следователно дори и да се приеме, че допълнителните мерки по обезопасяване на кофражните форми е дейност на проектанта на кофражната форма или тези мерки са могли да бъдат направени единствено от производителя на оборудването, съгласно чл.14, ал.2 от ЗЗБУТ това не освобождава „Автомагистрали - Черно море“ АД гр.Шумен от отговорността за осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд на обекта, описан в НП и същата си остава изцяло върху дружеството.

 Отговорността на дружеството, като ЮЛ по чл.14,ал.1 от ЗЗБУТ е обективна и безвиновна. По делото не са налице данни за настъпили-непреодолима сила, случайно събитие, скрити дефекти на  болтовите М4 връзки и кофражните форми, които да са били непредвидими за дружеството. Съгласно заключението на вещото лице кофражните форми не са имали обезопасяване срещу отваряне и задвижване при скъсване на болтовите М4 връзки, а съгласно изразеното в с.з становище на вещото лице - налице е възможност да се предприемат мерки за обезопасяване на кофражните форми и без тези мерки да изискват нарушаване на конструктивната цялост на същите и да съставляват действия, които следва да се предприемат от производителя на формите.

След като при полагането на бетонната смес се стига до късане на всички болтови връзки на долната кофражна форма и секцията се отваря/съгласно заключението по СТЕ/, то очевидно санкционираното дружество, като лице носещо пълната отговорност, съгласно чл.14, ал.2, във вр. с ал.1 от ЗБУТТ, не е предприело необходимите мерки, кофражните форми да бъдат монтирани, укрепени и обезопасени, така че да могат да издържат на действащите върху тях натоварвания и да се предотврати случайното им деформиране или задвижване.

Съдът намира, че при съвкупната преценка на всички събрани по делото доказателства, елементите на описаното в НП административно нарушение се явяват доказани. Деянието така както е описано от фактическа страна покрива всички признаци на нарушение по чл.14, ал.1 от ЗЗБУТ, във връзка с чл.55 и т.2.1 от приложение №2 към чл.2, ал.2 от Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. Правилно дружество „Автомагистрали - Черно море“ АД гр.Шумен е определено като субект на нарушението и носител на административноноказателна отговорност, съгласно чл.14,ал.2, във връзка с ал.1  от ЗЗБУТ и правилно по отношение на същото е реализирана такава, на основание чл.413, ал.2 от КТ, във връзка с чл.55 от ЗЗБУТ.

Предвид настъпилата в следствие на нарушението злополука, довела до смъртен изход на двама работници, касационният съд намира, че конкретният случай  на административно нарушение разкрива една по висока степен на обществена опасност на деянието и дееца. Не са налице предпоставки за приложение на чл.415в, ал.1 от КТ. Така наложения размер на  имуществената санкция от 4000 лева е под средно предвидения в чл.413, ал.2 от КТ размер. С оглед наличието на отежняващи обстоятелства-допуснати  и други нарушения на ЗЗБУТ от дружеството, а именно на чл.5,ал.1 и т.9.1 от Приложение №1, към чл.17 от Наредба №3 за минималните изисквания за безопасност и опазване здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място и на чл.24, ал.1 от Наредба №2 за минималните изисквания за ЗБУТ при извършване на строителни и монтажни работи по отношение и на двамата работника, починали в следствие на злополуката, изразяващи се в неосигуряването на защитни колани и защитни каски, видно от съставения констативен протокол от проверката, настоящата инстанция намира така наложения размер на наказанието за съответен на тежестта на нарушението и за справедливо определен.

На основание всичко гореизложено, касационният съд намира оспореното решение за постановено при неправилно приложение на материалния закон. Последното е касационно основание за отмяна по чл.348, ал.1,т.1, във връзка с ал.2 от НПК.  Следва оспореното решение да се отмени като незаконосъобразно  и да се постанови ново, с което НП изцяло да се потвърди.

Предвид изхода на правния спор на основание чл.63, ал.3  и ал.5 от ЗАНН /ДВ бр.94/2019г./, на касатора следва да бъдат присъдени разноски в минимален размер от 80 лева, съгласно чл.27е от Наредба за заплащане на правна помощ.

Воден от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, касационният съд

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ  Решение № 237/30.12.2020 г. по НАХД № 570/ 2020 г. на Районен съд гр.Търговище, с което е отменено Наказателно постановление № 25-000101/19.06.2020г. на Директора на  Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Търговище И ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №25-000101/19.06.2020г. на Директора на  Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Търговище, с което на „Автомагистрали-черно море“ АД гр.Шумен, ЕИК127001597, представлявано от изпълнителния директор Д. Х. Д. за нарушение на чл.14, ал.1 от ЗЗБУТ, във връзка с чл.55 и т.2.1 от Приложение №2 към чл.2, ал.2 от Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, на основание чл.413, ал.2 от КТ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 4000 лева.

 

ОСЪЖДА „Автомагистрали-черно море“ АД гр.Шумен, ЕИК *********, представлявано от изпълнителния директор Д. Х. Д. да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Търговище разноски по делото в размер на 80 /осемдесет/ лева.

 

          Решението не подлежи на обжалване или протест на основание  чл.223 от АПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                        

                                                                                               2.