Решение по дело №1170/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 февруари 2024 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20237180701170
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 5 май 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

1806

Пловдив, 23.02.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Пловдив - XVI Състав, в съдебно заседание на двадесет и трети януари две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

Съдия:

ХРИСТИНА ЮРУКОВА

При секретар ТАНЯ ЗЛАТЕВА-ЗЕЙНЕЛОВА и с участието на прокурора ВЛАДИМИР ПЕТРОВ ВЪЛЕВ като разгледа докладваното от съдия ХРИСТИНА ЮРУКОВА административно дело № 1170 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 203 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл. 284, ал.1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по искова молба и допълнение, подадена от В.М.А., чрез адвокат С., против Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ гр.София с иск за заплащане на обезщетение в размер на 15 000 лева за причинени неимуществени вреди за период 30.08.2022г. до 10.02.2023 г. в ТПО Смолян и от 10.02.2023г. до завеждане на исковата молба(04.05.2023г.) в Пловдивския затвор, ведно с лихви върху сумата от 30.08.2022г. до окончателното изплащане. Твърденията са, че през период 30.08.2022г. до 10.02.2023 г. в ТПО Смолян ищецът не е получил лечение за наранен пръст на крака, който е получил инфекция. За периода 10.02.2023г. до 04.05.2023г. твърденията са, че в Затвора гр. Пловдив е изтърпявал наказанието лишаване от свобода в пренаселена килия, лоши хигиенни условия в нея; влажност, липса на климатизация, студено помещение, счупена тоалетна, наличие на хлебарки и дървеници, невъзможност да ползва перално помещение; лоши условия на работа; липса на престоя на открито за час на ден; лоши условия на фитнесзалата, липса на медицински преглед за проблем с бъбреците; лоша храна, нарушение на времетраенето на свиждането. С посоченото са му причинени неимуществени вреди, психологически стрес и дискомфорт, липса на сън, депресия, нервност. Моли да бъде уважен изцяло предявеният иск с правно основание чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС и да се присъдят разноски по делото.

Ответникът – Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ - София, се представлява от юрисконсулт Ч., който в писмен отговор на исковата молба се изразява становище за нейната неоснователност и предлага съдът да я остави без уважение. Счита, че не са налице незаконосъобразни действия и условията в затвора и затворническото общежитие в своята съвкупност не са причинили на ищеца така посочените неимуществени вреди. Ангажира доказателства по делото и претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив дава заключение за неоснователност и недоказаност на исковата претенция.

От събраните по делото доказателства се установява, че ищецът е бил настаняван в местата за лишаване от свобода, както следва:

По справката от ЗООТ „Смолян“ с рег. № 268/07.06.2023г. на л. 45 от делото се установяват данни за пребиваването В.А. в ЗО Смолян от 31.08.2022г. до 10.02.2023г. От 31.08.2022г. до 02.09.2022г. В.А. е бил в стая 311 в ЗО Смолян, която е 38,16 кв.м., като по време на пребиваването му са били 6 човека, включително с него, с което е спазено изискването за осигуряване на жизнена площ от 4 кв.м. Обзаведена с две маси, 6 легла, 3 бр. шкафове с по четири отделения, нощно шкафче. Настанените ползват санитарен възел на етажа. Стаята е с два прозореца с размери 160 см/170 см, осигуряващи светлина и проветряемост.

От 02.09.2022г. до 10.02.2023г. А. е бил в стая 302 в ЗО Смолян. Тя се състои от две помещение - едното 17,16 кв.м. и другото 15.44 кв.м. Към стаята има санитарен възел. Стаята има два отваряеми прозореца с размер 155см/175см. и 145см/170 см. В помещението са настанявани до 7 души с А.. Стаята има два шкафа с по четири отделени, един малък шкаф, три маси, едно бюро, столове, осветителни тела, радиатори.

Пребиваващите лишени от свобода имат постоянен достъп до течаща вода и тоалетна. С постъпването в затвора му се зачисляват дюшек, възглавница, брой одеяла според сезона. Могат да ползват собствени чаршафи и калъфки, или да им се осигурят такива. Осигурено е един път седмично пералня, за което е представен график. Лишените от свобода следва да поддържат хигиената в помещението на настаняване. Те определят периодичността на смяна на своето спално бельо. Етажите разполагат с общо помещение, което се използва за сушилня и обща баня. От ЗО Смолян представят данни за извършен ремонт в общежитието през 2018г. За периода не е констатирано наличие на молби и жалби от ищеца. Извършвано е обезпаразитяване съгласно договор, дезинсекция и дератизация, като услугата е извършена по график.

Съгласно справка с рег. № 4258/08.06.2023г. на л. 43 от делото В.А. ***.02.2023г. до датата на завеждане на исковата молба - 04.05.2023г. и е в помещение № 27, което е 39,02 кв.м. и 4,36 кв.м. санитарен възел, с достъп до течаща студена вода. Спалното помещение е с два отваряеми прозореца – всеки с размер 1,20м/1,20м. В табличен вид е представен по дни броя на лишени от свобода в стаята, който варира от 7 до 9 човека. Капацитетът на помещението е 9 човека и той не е надвишаван според справката, с което е спазено изискването за осигурени 4 кв.м. жилищна площ. За всеки лишен от свобода е осигурено легло и шкафове.

Съгласно Становище с рег. № 4258/09.06.2023г.(л. 46) в периода на пребиваване на А. *** са извършвани ремонти и своевременна смяна на течащи кранчета, отстраняване на течове, подмяна на осветителни тела и прозорци. През 2017г. е извършено боядисване на общите помещения, подменена дограма, поставен гранитогрес в общите умивални. Банята е обща, с обособена съблекалня за преобличане, като лишените от свобода не се придвижват без дрехи по карето. Ползва се по утвърден график, като за работещите е всеки ден. Има неограничен достъп до течаща вода и санитарен възел във всяко помещение. Санитарните възли са с плътни прегради от спалните помещения, без визуален контакт. Спалните помещения са добре осветени, с отваряеми прозорци и естествена вентилация. Проветряване и хигиена е възложен на самите лишени от свобода. Няма поставена изолация на нито едно помещение в Затвора гр. Пловдив. ГДИН сключва договор за дезинсекция и дератизация обработки на всички помещения в затворите и общежитията, което се извършва по утвърден график. В затворническата кухня се осигурява храна за 450 човека, която се приготвя съгласно необходимите изисквания за количество, качество и калориен състав.

Съгласно справка с рег. № 4258/14.06.2023г. от Затвора гр. Пловдив за поддържане на хигиената в общите части на постовете има назначени лишени от свобода към домакински щат на Затвора гр. Пловдив. Самите лишени от свобода пребиваващи следва да поддържат повереното имущество и хигиена – лична и в спалното помещение. Има изготвени графици и осигурени перилни, миещи и хигиенни материали. В затворническата баня е разкрит работен обект с назначен лишен от свобода. Пералнята в Затвора гр. Пловдив се обслужва по утвърден график от началника на Затвора. Всеки може да изпира в два определени в графика дни, без да е необходимо предварително разрешение. Съответно може да се оформи писмено искане до началника за допълнително ползване. Приложени са ЧЕК листове за дезинфекция, включващи и периода февруари – май 2023г., който е по пребиваването на ищеца. Представен е утвърден седмичен график на служебната пералня в Затвора гр. Пловдив.

По делото е представен медицинския картон на ищеца. В становище с рег. № 4257/15.06.2023г. от фелдшер А. Г. е посочено, че В.А. е в добро общо здравословно състояние. При приемането му в Затвора гр. Пловдив и ЗО Смолян са му изготвени медицински изследвания, при които се е установило, че той е носител на Хепатит В. Като цяло ищецът е в добро общо състояние, не се налага медикаментозно лечение и не му е предписвана постоянна терапия. Съгласно амбулаторен лист от преглед на 17.11.2022г. В.А. той е в добро общо състояние-афебрилен; кожа и видими лигавици – чисти розови; сърдечни тонове – ясни; чисто дишане с нормална чистота, дълбочина и ритъм; корем – мек, неболезнен; слезка и черен дроб не се палпират; щитовидната жлеза – неувеличена, с нормална плътност и консистенция; периферни вени – неувеличени; запазен периферен пулс; неврологичен статус – не се установяват паталогични рефлекси; зрение – добре; Назначени са изследвания. Представени са изследвания от 09.12.2022г., на хематология, биохимия и вирусология, където всички стойности са в норма, с изключение на стойностите на холестерол, които обаче са в минимални отклонения. От здравния картон се установява, че при постъпването си в Затвора е отразено добро общо състояние, като А. не е съобщил за заболяване и в заключение е записано „здрав“. Към медицинската документация, представена по делото със справка с рег. № 5332/25.10.2023г., не са налични данни за негово заболяване.

По делото са представени протоколи за извършени услуги от външни фирми за процесния период по месеци за обработка срещу хлебарки и дървеници, както и за дезинсекция в Затвора гр. Пловдив и ЗООТ Смолян(л.36-41).

По делото е представена утвърдена Таблица № 6 за представяне на перилни, миещи, дезинфекциращи препарати и хигиенни консумативи в местата за лишаване от свобода за 1 месец.

Съгласно справка за правен статус на л.св. В.А. към 19.06.2023г. е изтърпял наказанието от 10м. 7 дни и от работа 02м.8 дни. С оглед на това посочване, е видно, че лицето е било заето на работа. Твърденията са, че е полагало труд при лоши условия и запрашеност. Няма данни от ответника за условията на труд, което с оглед доказателствената тежест в производството по ЗИНЗС следва да бъде прието от съда за недоказано от ответника, че администрацията в Затвора гр. Пловдив е осигурила здравословни и безопасни условия на труд.

По делото са събрани гласни доказателства.

Разпитан е свидетелят Д.Г.З., който не си спомня точно в кой период е бил с ищеца в Затвора гр. Пловдив, не знае в коя стая е пребивавал А.. Не знае дали е страдал от някакво заболяване. Споделя пред съда, че през 2022 г., когато той е пребивавал в Затвора – Пловдив, са давали санитарни материали всеки месец. Нямат топла вода, имат студена. Ползват баня два пъти седмично. В стаята имат отваряеми прозорци, светлина. Има лекар и зъболекар в затвора. Храната, която им дават, е добра, има закуска, обед и вечеря, както и мюсюлманска храна. Казва, че е добра.

Съдът кредитира с доверие показанията на свидетеля по делото, тъй като свидетелят изтърпява наказанието лишаване от свобода в Затвора гр. Пловдив, има непосредствени впечатления от условията там.

Така установената фактическа обстановка мотивира следните правни изводи:

Искът за присъждане на обезщетение е предявен от лице, което твърди, че е претърпяло неимуществени вреди в резултат престоя му в ЗО Смолян и Затвора гр. Пловдив, като ръководство и контрол върху дейността на местата за лишаване от свобода се осъществява от ГД „Изпълнение на наказанията”, т.е. дейност на длъжностни лица на държавата. Исковата молба е подадена от лице с правен интерес.

Претенцията на ищеца е за заплащане на общо 15 000 лв. обезщетение за претърпените вреди и е насочена срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”.

Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗИНЗС(Редакция към ДВ, бр. 25 от 03.04.2009г., в сила от 01.06.2009г.) прякото ръководство и контролът върху дейността на местата за лишаване от свобода и пробационните служби се осъществяват от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". ГДИН е надлежен ответник по предявения иск за претърпени неимуществени вреди за действия на администрацията на затворите след 01.09.2009г.

Съгласно чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл. 3. Съгласно ал. 5 на разпоредбата в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

Фактическия състав на обезвредата по чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС включва три елемента: 1. нарушение на чл.3 от ЗИНЗС, 2.настъпили вреди за ищеца, 3. пряка и непосредствена причинна връзка между вредите и нарушението. Доказването на първия елемент е в тежест на ищеца, а за останалите два елемента съдът прилага принципа на кумулативния ефект на всички условия, при които е пребивавал лишения от свобода и презумпцията за понесени неимуществени вреди в случай на установено нарушение, съгласно чл. 284, ал.5 във връзка с ал. 2 от ЗИНЗС.

В конкретния случай, като основание за предявения иск за репарация на вреди от незаконосъобразното бездействие на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”, за периода на пребиваване в ЗООТ Смолян е заявено единствено липса на медицински грижи, тъй като ищецът не е получил лечение за наранен пръст на крака, който е получил инфекция. Видно от справката от ЗООТ Смолян, не се установява ищецът да е подавал молби за медицинска грижа и такава да не му е осигуряване. Твърденията за нараняване на крака и получена инфекция останаха недоказани от ищеца. Медицинският му картон не съдържа данни и медицински документи за заболяване или нараняване. Положителният факт на това заявено обстоятелство не е доказан от ищеца. По приложения амбулаторен лист и направени изследвания не се установява да е имало някакво заболяване или инфекция на А.. Отразено е, че е в добро здравословно състояние, както и показателите на кръвните изследвания са изцяло в нормални стойности. Не се установява незаконосъобразно бездействие на администрацията на ГДИН, свързано с неосигуряване на медицински грижи за ищеца. По делото е доказано осигуряване на условия съгласно изискванията на ЗИНЗС, по пребиваване на ищеца в ЗООТ Смолян, но доколкото няма твърдения в исковата молба и нейното допълнение за незаконосъобразни действие относно тях, съдът не следва да ги обсъжда.

За периода 10.02.2023г. до 04.05.2023г. на пребиваване в Затвора гр. Пловдив твърденията на ищеца са, че е изтърпявал наказанието лишаване от свобода в пренаселена килия, лоши хигиенни условия в нея: влажност, липса на климатизация, студено помещение, счупена тоалетна, наличие на хлебарки и дървеници, невъзможност да ползва перално помещение; липса на престоя на открито за час на ден; лоши условия на фитнесзалата, липса на медицински преглед за проблем с бъбреците; лоша храна, нарушение на времетраенето на свиждането.

Съгласно справка с рег. № 4258/08.06.2023г. се установи, че по време на престоя 10.02.2023г.-04.05.2023г. е спазено изцяло изискването за 4 кв.м. жизнено пространство в помещението. Не се установява и за ден нарушение на чл. 43 от ЗИНЗС. Осигурено е месечно почистващи, хигиенизиращи и перилни препарати, както и график за ползване на пералня. Свидетелят по делото също заяви пред съда, че са осигурявани такива, което изцяло оборва твърденията на ищеца за незаконосъобразно бездействие по отношение на тези обстоятелства. От страна на затворническите власти е осигурено ползване по график на перално помещение, където имало и сушилня. В тази връзка се явява неоснователно твърдението в исковата молба за наличие на мухъл и влага в килиите, причинени от сушене на дрехи в същите. Фактът, че лишените от свобода простирали дрехите си в килиите (при наличието на обособени за това места в затвора), от което се създават предпоставки за мухъл и влага в помещението, съдът счита, че не може да се вмени във вина на ответната по делото страна. Въпрос на личен избор на лишените от свобода е дали да перат на ръка или да депозират молба до затворническите власти, както и как да перат и сушат дрехите си. Проветряването на помещенията се извършва от лишените от свобода. Същите отговарят и за поддържане на хигиената на помещението, в което са настанени. В този смисъл оплакването за лоша хигиена и липсата на чист въздух в помещението съдът намира за неоснователно.

Видно от представените доказателства по делото, от страна на администрацията в Затвора гр. Пловдив през исковия период е извършвана дезинсекция и дератизация на сградите. Разпитаният свидетел също заявява, че се извършва такава обработка на помещенията. Тоест от страна на ответника са положени усилия за справяне с проблема.

По отношение на твърдението на ищеца за лоша храна, се доказа, че храната, която е предоставяна в затвора е стандартната за всички лишени от свобода, съгласно утвърдените таблици за дневните дажби, подходяща като количество и енергиен състав. Свидетелят З. също споделя, че храната е добра.

Ответникът доказа, че е спазил изискванията за осигуряване на осветление в помещенията на настаняване, проветряемост, отопление, течаща вода, санитарен възел. Осигурено е ползване на баня, постелъчно бельо, спален инвентар, ползване на пералня, обзавеждане, дневен режим. За процесния втори исков период се установи, че изискването на чл. 43 ал. 3 от ЗИНЗС е спазено.

Съдът счита за неоснователни и твърденията досежно липсата на добре оборудвана фитнес-зала. Настоящият съдебен състав намира, че в закона не е регламентирано задължение за осигуряването на таква, като в чл. 151, ал. 5 от ППЗИНС е предвидено, че на всеки лишен от свобода освен престоят на открито се осигурява по възможност физическа и спортна активност, но това не е императивно задължение на администрацията, а е свързано с условията и материалната база на затвора. В Затвора Пловдив е осигурено място за спортна дейност, т.е. обезпечена възможност за двигателна активност и спорт на лишените от свобода. В голяма степен състоянието и поддържането на спортните уреди зависят и от начина на използването им, а не от действията/бездействията на затворническите власти. При това положение не би могло да се приеме, че е налице незаконосъобразно бездействие на затворническата администрация във връзка с горното задължение. Изпълнението на същото като ред и условия е съобразено със специалния режим, при който ищецът изтърпява наказанието си и ограниченията, свързани с него по чл. 71, ал. 2 от ЗИНЗС.

Съдът счита за недоказано твърдението на ищеца за непредоставяне на време за престой на открито от страна на затворническите власти. В тази връзка не се посочва конкретика в исковата молба, която да изяснява какво възпрепятства ползването на престоя на ищеца. С оглед представения график за разпределение на времето(л.44) е осигурен престой на открито за лишените от свобода.

Съдът намира за неоснователни оплакването за нарушаване правото на ищеца на времетраенето за свиждане, доколкото от негова страна не са направени конкретни твърдения кога и колко пъти е намалено времето му на свиждане. В исковата молба е посочено общо, че администрацията не спазва времето, като обаче по никакъв начин не е конкретизирал лично относно неговото време на свиждане да е имало намаляване, кога се е случило, при посещението на кой негов близък или роднина е било извършвано незаконосъобразно действие по ограничаване на времетраенето. Следва да бъде отчетено, че личното решение колко да бъде оползотворено времето на свиждане от представеното по закон, е субективно и няма как да бъде отчетено от съда дали е по решение на самия лишен от свобода или от действието на администрацията в затвора, след като няма конкретно посочване от ищеца.

Няма данни за заболяване на ищеца пред времето му на престой в Затвора гр. Пловдив. Съгласно справката от фелдшера на Затвора гр. Пловдив с рег. № 4257/15.06.2023г. В.А. е в добро общо здравословно състояние, не се налага медикаментозно лечение и съответно не му е назначавано такова. Свидетелят по делото също не знае дали ищецът е боледувал от нещо. Ищецът не представя медицинска документация, за да е видно дали е имал заболяване, по отношение на което да се изследва въпросът, че не е получавал адекватни медицински грижи. Не се установява незаконосъобразно бездействие на администрацията, от там и не е налице основание за обезщетение в тази насока.

По делото се събраха доказателства, че администрацията е осигурявала режим на хранене, което е разнообразно, в съответния порцион, и съдът не установи незаконосъобразно бездействие в изхранването на ищеца, каквито са твърденията в исковата молба. В тази връзка са и показанията на свидетеля, в които се сочи, че храната не е лоша.

Единствено недоказано по делото от страна на ответника остана обстоятелството, че е осигурил здравословни и безопасни условия на труд за исковия период 10.02.2023г.-04.05.2023г. В същото време от медицинското досие на ищеца е видно, че няма заболявания и лечение, тъй като е в добро общо здравословно състояние. От лицето не са представени доказателства за молби и жалби за освобождаване от работа или срещу условията на работа, което е аргумент, че същото не е заявило своевременно оплакванията си. Само в тази си част исковата молба е основателна и следва да бъде уважена, като се присъди обезщетение за твърденията на ищеца за лоши работни условия, тъй като е възможно ищецът да е отработвал при такива за периода от три месеца. Размерът на обезщетението за претърпените неимуществени вреди от тези незаконосъобразни действия/бездействия на затворническата администрация, подчинена на ГДИН, следва да бъде определен по реда на чл. 52 от ЗЗД. С оглед изискването на чл. 52 от ЗЗД съдът приема, че по справедливост и на основание чл. 52 от ЗЗД, исковата претенция за претърпени неимуществени вреди в Затвора гр. Пловдив за лоши условия на работа при изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в период от 10.02.2023г.-04.05.2023г. в Затвора гр. Пловдив се явява частично доказана и следва да бъде уважена частично, като съдът определя обезщетение за неимуществени вреди в размер на 200 лева. Сумата според съда е справедлив паричен еквивалент на моралните вреди, с оглед на обстоятелството, че ищецът е работил, не е претърпял здравословни проблеми, но ГДИН не доказа по делото, че е осигурила здравословни и безопасни условия на труд. Претендира се лихва върху обезщетението от 30.08.2022г., но същата следва да бъде присъдена съобразно Тълкувателно решение № 3/22.04.2005 год. на Върховния касационен съд по т. гр. д. № 3/2004 год., в частта му по т.4. за незаконни действия или бездействия на административните органи – е от момента на преустановяването им, което в случая е края на втория исков период и датата на исковата молба – 04.05.2023г.

Съдът счита, че при осъществяване на правнорегламентирана дейност от длъжностните лица от ЗООТ Смолян и Затвора - гр. Пловдив при изтърпяване на наказанието на ищеца А. за посочените периоди не се установи друго нарушение на чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС. На ищеца е осигурено пребиваване в килии, със съответен на капацитета им настанени лишени от свобода, при което е спазено изискването за осигуряване на 4 кв. м. жилищна площ, подходяща храна, медицинско обслужване, условия.

С оглед на изложеното, искът на В.А. срещу ГД "Изпълнение на наказанията" за присъждане на сумата от 15 000 лева - обезщетение за вреди по чл. 284 от ЗИНЗС, дължащи се на незаконосъобразни действия /бездействия/ на администрацията на ЗООТ Смолян и 15000 лева обезщетение за незаконосъобразно бездействие на администрацията на Затвора в гр. Пловдив следва да бъде отхвърлен за сумата над 200 лева до претендирания размер от 15000 лева.

Претентдирани са разноски по делото от ищеца, които следва да бъдат уважени единствено по отношение на заплатена ДТ в размер на 10 лева за съдебното производство. Претенцията за заплащане на адвокатско възнаграждение по реда на чл. 38 от Закона за адвокатурата не следва да бъде уважено, тъй като по делото не е представен договор за правна помощ, в който страните да са посочили съответното обстоятелство. Задължението на клиента да заплати адвокатското възнаграждение не възниква по силата на упълномощаването, а по силата на договора за правна защита и съдействие. Следователно в договора следва да се намират клаузите, че адвокатската помощ се предоставя безплатно..

По отношение на претендираните разноски от юрк. Ч. в полза на ответника, съдът счита, че същият няма право на разноски за юрисконсултско възнаграждение, тъй като специалната норма на чл. 286, ал. 2 от ЗИНЗС не ги предвижда.

Воден от горното и на основание чл. 203 и сл. от АПК, във вр. с чл. 285, ал. 1, вр. с чл. 284 от ЗИНЗС, Административен съд Пловдив, ХVI състав

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” София, на основание чл. 284 от ЗИНЗС, да заплати на В.М.А., ЕГН **********, сумата в размер на 200 (двеста) лева за претърпени неимуществени вреди от незаконосъобразно бездействие от неосигуряване на здравословни условия на труд във втория исков периода 10.02.2023г.-04.05.2023г. в Затвора гр. Пловдив

ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” София да заплати на В.М.А., ЕГН ********** законна лихва върху присъдената сума, считано от 04.05.2023г. до окончателното ѝ изплащане.

ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” София да заплати на В.М.А., ЕГН ********** сумата от 10(десет) лева разноски за държавна такса.

ОТХВЪРЛЯ предявения от В.М.А., чрез адвокат С., против Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ гр.София с иск за заплащане на обезщетение над сумата от 200(двеста)лева до претендирания размер от 15 000 лева за причинени неимуществени вреди за период 30.08.2022г. до 10.02.2023 г. в ТПО Смолян и в Пловдивския затвор от 10.02.2023г. до 04.05.2023г. (завеждане на исковата молба), ведно с лихви върху сумата от 30.08.2022г. до окончателното изплащане.

Оставя без уважение искането на адвокат В.Л.С. за присъждане на адвокатско възнаграждение на основание чл. 38 от Закона за адвокатурата.

Оставя без уважение искането на Главна дирекция "Изпълнения на наказанията" гр. София за присъждане на разноски по делото за юрисконсултска защита.

Решението може да бъде обжалвано в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред тричленен състав на Административен съд Пловдив.

Съдия: