Решение по дело №1453/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260164
Дата: 9 ноември 2020 г. (в сила от 26 ноември 2020 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20205530201453
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                                      09.11.2020 година                     град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският районен съд                                     Шести наказателен състав

На четвърти ноември                                                   Година: 2020

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                                               Председател: Златко Мазников

                                                                  Съдебни заседатели:

 

Секретар: Светла Иванова

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 1453 по описа за 2020 година

 

 

          и за да се произнесе, съобрази:

          Обжалвано е НП (наказателно постановление) № 20-1228-001210 от 08.05.2020 г., издадено от ...на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр. Стара Загора.

          Жалбоподателят В.П.В. твърди, че НП е незаконосъобразно, и моли същото да бъде отменено.

          Въззиваемата страна ОД на МВР гр. Стара Загора, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

          Съдът, като прецени събраните доказателства, намери за установено следното:

          С обжалваното НП, издадено въз основа на АУАН (акт за установяване на административно нарушение), серия GA, № 196689 от 23.04.2020 г. жалбоподателят е санкциониран за две нарушения по ЗДвП (Закон за движението по пътищата), извършени на 23.04.2020 г. в 15:15 часа в гр. Стара Загора при управление на лек автомобил „БМВ” с рег. № ...по ул. „Димчо Стаев” в посока север-юг на кръговото кръстовище с бул. „Славянски”.

          По т. 1 от НП жалбоподателят е санкциониран на основание чл. 183, ал. 4, т. 6 от ЗДвП („Наказва се с глоба 50 лв. водач, който използва мобилен телефон по време на управление на превозното средство, освен чрез устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му) за нарушение на чл. 104а от същия закон (На водача на моторно превозно средство е забранено да използва мобилен телефон по време на управление на превозното средство, освен чрез устройство, позволяващо използването на телефона без участие на ръцете му”), изразяващо се в това, че е използвал мобилен телефон по време на управление на автомобила си без устройство тип „свободни ръце”. Посочените фактически констатации се потвърждават изцяло от показанията на актосъставителя А.Ж.К. и свидетеля по акта Е.Р.К., които съдът кредитира с доверие, като непротиворечиви, кореспондиращи си и взаимно допълващи се в тази им част, респективно – съдът не даде вяра в тази им част на противоречащите им показания на св. Кристина Нейкова Маринова, тъй като са изолирания от останалия доказателствен материал и в тази им част не намират подкрепа в него, а и св. Маринова има отношения с жалбоподателя (негова приятелка), обуславящи заинтересоваността й да свидетелства в негова полза, съответно – необективността и пристрастността на показанията й, доколкото достоверността им не се подкрепя от други доказателства. При тези данни съдът намира за доказани нарушението по т. 1 от НП и извършването му от жалбоподателя. Същевременно при изпълнение на служебната си проверка за законосъобразност съдът не констатира нарушения на процесуалните правила, допуснати при съставянето на АУАН и/или издаване на НП, опорочаващи последното в разглежданата му част (т. 1) до степен на незаконосъобразност и обуславящи отмяната му в тази му част, в частност – разглежданото административнонаказателно обвинение е било формулирано от фактическа и правна страна достатъчно пълно, точно и ясно, щото жалбоподателят да може да го разбере, за да организира адекватно защитата си. Що се отнася до наложеното наказание за конкретното нарушение, същото съответства по вид и размер на предвиденото такова в закона в „твърд размер” – глоба от 50 лева, поради което обсъждането на въпроса съобразено ли е било наказанието с тежестта на нарушението се явява безпредметно. Следователно в тази му част (т. 1) НП се явява законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

          По т. 2 от НП жалбоподателят е санкциониран на основание чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП („Наказва се с глоба в размер 150 лв. който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението) за нарушение на чл. 6, т. 1 от същия закон („Участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка”), изразяващо се в това, че не съобразявал поведението си с пътните знаци (според фактическото описание на нарушението) и с пътната маркировка (според фактическото описание на нарушението и обстоятелствата, при които то е било извършено), като създал опасност за движението, без обаче да са конкретизирани пътните знаци и/или пътната маркировката, с чиито предписания жалбоподателят не е съобразил поведението си, и в какво се изразява създадената от него опасност за движението. Следователно в тази му част (т. 2) НП не отговаря на императивните изисквания на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН (Закон за административните нарушения и наказания), тъй като административно-наказващият орган не е изложил фактите от съставомерен характер, обуславящи разглежданото нарушение. Допуснатото процесуално нарушение е съществено, тъй като лишава жалбоподателя от възможността да разбере конкретното административнонаказателно обвинение в неговата цялост и пълнота, за да организира адекватно защитата си. Ето защо в тази му част – т. 2, НП се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено, като предвид процесуалния (формалния) характер на основанието за отмяната му разглеждането по същество на спора по т. 2 от НП се явява безпредметно.   

         

          Водим от горните мотиви, съдът  

         

                                                          Р  Е  Ш  И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-1228-001210 от 08.05.2020 г., издадено от ...на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр. Стара Загора в частта му по т. 1, с която на основание чл. 183, ал. 4, т. 6 от ЗДвП на В.П.В., ЕГН **********, се налага административно наказание „глоба” в размер на 50 (петдесет) лева за извършено нарушение на чл. 104а от ЗДвП.

 

          ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 20-1228-001210 от 08.05.2020 г., издадено от ...на длъжност Началник група в Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР гр. Стара Загора в частта му по т. 2, с която на основание чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП на В.П.В., ЕГН **********, се налага административно наказание „глоба” в размер на 150 (сто и петдесет) лева за извършено нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: