Решение по дело №90/2019 на Районен съд - Тутракан

Номер на акта: 247
Дата: 31 декември 2019 г. (в сила от 15 юли 2020 г.)
Съдия: Спас Маринов Стефанов
Дело: 20193430200090
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 187

гр. Тутракан, 31.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

        Тутраканският районен съд в публично заседание на двадесет и девети октомври, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ : СПАС СТЕФАНОВ

 

при секретаря Людмила Петрова, като разгледа докладваното от Председателя АНД № 90 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид  следното :

Производството е по реда на чл. 59 от ЗАНН.

С Наказателно постановление № 19-000922 от 12.03.2019 г.  Директорът на Дирекция „Инспекция по труда” /Д „ИТ”/ гр. Силистра е наложил на земеделски производител Н.С.Ч., със седалище и адрес на управление ***, за извършено нарушение на чл. 186, ал. 1 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда КТ/ във връзка с чл. 55 от ЗЗБУТ и чл. 413, ал. 2 от КТ, административно наказание глоба в размер на 2 500 (две хиляди и петстотин) лева.

Недоволен от издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят, който го обжалва в срок. Моли съдът да отмени наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно.

АНО, редовно призован, не се явява, вместо него се явява главен юрисконсулт И. А.. Изразява становище, че жалбата е неоснователна и моли съдът да постанови решение, с което да потвърди обжалваното наказателно постановление.

Съдът, след преценка поотделно и в съвкупност на събраните по делото гласни и писмени доказателства, доводите и становищата на страните, прие за установено следното:

Жалбоподателя, ЗП Н.С.Ч., притежава овцеферма, находяща се в ***.На 04.02.2019 г. в същата е била извършена проверка за спазване на трудовото законодателство и осигуряване на безопасни условия на труд от Д.И.Т. – гл. инспектор в Д „ИТ“ – Силистра и М.Д.Г. – гл. инспектор в Д „ИТ“ – Силистра. В хода на проверката било установено, че карданът на вертикално фуражораздаващо ремарке марка „FIMAKS" прикачено към трактор „DEUTS FAR” с per. № ***е без предпазител осуетяващ достъпа до зоната,който според проверяващите била опасна и пораждала риск от настъпване на трудови злополуки. Проверката е била извършена в отсъствието на жалбоподателя.Проверяващите били придружавани от работник на овцефермата.

За констатираното бил съставен протокол за извършена проверка № ПР 1903613/04.02.2019 г. За предотвратяване и отстраняване на констатираните нарушения, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях, на основание чл. 404, ал.1, т.1 от КТ на работодателя са били дадени предписания.

Актосъставителят Д.И.Т., след като приела, че е допуснато нарушение на чл. 186, ал. 1 от  Наредба 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, съставила АУАН № 19-000922/18.02.2019 г., в присъствието на свидетелите М.Д.Г. и М.Г.М..АУАН е съставен в отсъствие на жалбоподателя.Същия не е подписан от вписания като нарушител.

Въз основа на съставения АУАН, АНО на 12.03.2019 г. издал атакуваното НП. Той приел изцяло установената от актосъставителя фактическа обстановка и правна квалификация и на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 55 от ЗЗБУТ и чл. 413, ал. 2 от КТ, наложил на жалбоподателя административно наказание „глоба“ в размер на 2 500 (две хиляди и петстотин) лв. НП е било надлежно изпратено с обратна разписка и получено от жалбоподателя на 15.03.2019 г.

Горната фактическа обстановка съдът извежда от показанията на актосъставителя Д.Т. и свидетелите М.Г. и М.М., както и от приложените в административно-наказателната преписка и представените в с. з. и приети като доказателства от съда заверени копия на: з. к. на АУАН № 19-000922/18.02.2019 г.; з. к. на товарителница; з. к. на булпост за корпоративни клиенти; з. к. на НП № 19-000922/12.03.2019 г.; з. к. на известие за доставяне; Протокол от извършена проверка № ПР 1903613/04.02.2019 г.; фотоснимка на хартиен носител; з. к. на Заповед № З-0035/29.01.2014 г. на изп. директор на ИА „ГИТ“; з. к. на Заповед № 186/13.06.2008 г. на изп. директор на ИА „ГИТ“; з. к. на Заповед № 988/01.09.2016 г. на  изп. директор на ИА „ГИТ“; Фактура № **********/01.11.2018 г.; Договор № 119/31.10.2016 г. за продажба на вертикално фуражораздаващо ремарке и Спецификация на вертикално фуражораздаващо ремарке; Декларация  от Найден Боянов Ангелов от 28.12.2016 г. и Приемо – предавателен протокол към Договор № 119/31.10.2016 г.; известие за доставяне в оригинал и товарителница в оригинал на Български пощи за доставени на жалбоподателя пратки.

При така установената фактическа обстановка съдът направи своите правни изводи.

 

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и от страна в производството, имаща правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество тя е основателна по следните съображения:

АУАН,с който е сложено началото на административно-наказателното производство е съставен и атакуваното НП е издадено, при непълно изяснена фактическа обстановка и при липса на достатъчно и категорични доказателства за деянието,за което е било повдигнато обвинение и е бил наказан жалбоподателя.Това е било пренесено и в атакуваното НП.

Проверката е извършена от актосъставителя Т. и свидетелката Г..Повдигнатото на жалбоподателя обвинение се доказва единствено от техните показания и приложената от АНО по делото снимка,без да е посочено по какъвто и да е начин от кого е направена.Показанията на актосъставителя и свидетелката по отношение на техническото състояние на определения като „необезопасен” кардан,за което е повдигнато обвинение на жалбоподателя и в частност за състоянието на фабрично произведения и монтиран пластмасов предпазен кожух,са противоречиви. Актосъставителя твърди,че въпросния кардан е бил „частично необезопасен”, каквото и да означава това. Свидетелят – очевидец твърди,че „…Нямаше предпазител на кардана, който в момента работеше.„ Горното подлага на съмнение достоверността и обективността на доказателствата,въз основа на които е било повдигнато обвинение. Приложената снимка не е в състояние да внесе яснота,тъй като същата е затъмнена и напълно неясна в частта на кардана и не се вижда имал ли е той фабрично произведен и монтиран пластмасов предпазен кожух или друго обезопасяващо устройство. 

Както в АУАН,така и в атакуваното НП не е посочено дали трактора и  куплираното към него фуражораздаващо ремарке,са били в работен режим,в готовност за експлоатация,в покой или ако са били в работен режим,какъв е той- в режим на смилане и смесване на фуража или в режим на раздаване на фуража. Този факт е съществен,тъй като единствено и само в работен режим, определения като „необезопасен” от проверяващите органи кардан, би създал риск от настъпване на трудова злополука. С непосочване на това обстоятелство е нарушена разпоредбата на чл. 42 т. 4 от ЗАНН и съответно на чл. 57 ал. 1 т. 5 от ЗАНН. Показанията на актосъставителя и свидетеля в съдебно заседание,че трактора и ремаркето са били в работен режим,не санира констатираната от съда непълнота в описанието на нарушението,за което е било повдигнато обвинение на жалбоподателя,тъй като е недопустимо едва в съдебно заседание пред въззивната инстанция да се допълва фактическата обстановка.

         Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя,в качеството му на работодател,е ангажирана за неспазване на императивното задължение по чл.186 ал. 1 от Наредба № 7.Съгласно тази разпоредба,движещите се части на работното оборудване,които създават риск от злополуки,се ограждат  с предпазни устройства, осуетяващи достъпа до опасните зони или се снабдяват с устройства, спиращи движението им при достигане на опасната зона от човек или предмети.Актосъставителя и съответно АНО са длъжни да установят и докажат по безспорен начин дали съответния кардан,монтиран между трактора и фуражодоставящото ремарке е бил или не снабден с устройства, които спират движението му при достигане на опасната зона или е бил ограден с предпазни устройства,осуетяващи достъпа до опасната зона. Законодателя е предвидил в условията на алтернативност или ограждане с предпазни устройства или с такива,които да спрат движението на опасните части при достигане на опасната зона.За да се установи нарушението на нормата на чл.186 ал. 1 от Наредба № 7,задължително при проверката трябва да се изследват двете хипотези на тази норма,което в случая не е сторено.Това подробно описание на нарушението,при съобразяване на текста на чл.186 ал. 1 от Наредба № 7 следва да намери място при описание на фактите,както в АУАН,така и в НП.Липсата му нарушава разпоредбата на чл.57 ал. 1 т. 5 от ЗАНН,свързана с точно и ясно описание на нарушението и обстоятелствата,при които е извършено ,както и доказателствата, които го потвърждават.В случая както актосъставителя, така и АНО,при описание на нарушението, са посочили само,че карданът е без предпазител,осуетяващ достъпа до опасната зона.От това е видно,че не са били разгледани двете хипотези на нормата.

При съставянето на АУАН са допуснати и редица процесуални нарушения, които са особено съществени.

Проверката е била извършена от контролните органи в отсъствието на жалбоподателя Ч..От показанията на проверяващите в съдебно заседание, е видно,че те били придружавани от работник в овцефермата, чиито имена не са посочени в съставения протокол и липсва негов подпис,а така също не е посочен и като свидетел в съставения АУАН. Върху протокола с ръкописен текст е посочено,че същия е бил връчен на жалбоподателя Ч. на 19.02.2019г. чрез „Български пощи” ЕАД. На представената в съдебно заседание от процесуалния представител на АНО товарителница за куриерски услуги за страната за пощенска пратка ЕЕ002434906ВG, в оригинал и в която е вписан и цитирания протокол, липсват имената и подпис на получателя,както и подпис на връчителя.

Жалбоподателя не е бил надлежно поканен за съставянето на АУАН,съгласно разпоредбата на чл.40 ал. 2 от ЗАНН. В съдебно заседание процесуалния представител на АНО представя незаверено копие /независимо от това съдът не поставя под съмнение неговата идентичност с оригинала/ на писмо № 19007031/08.01.2019г., адресирано до жалбоподателя,с което на основание чл.40 ал. 1 от ЗАНН,му се отправя покана да се яви на 15.02.2019г.  в Д”ИТ”-Силистра за приключване на извършената на 04.02.2019г. проверка и за съставяне на актове за установените нарушения.Не е ясно как на 08.01.2019г.,почти месец преди извършване на проверката на 04.02.2019г.,се отправя покана за съставяне на АУАН за констатирани едва на 04.02.2019г. административни нарушения. Липсват каквито и да са доказателства,това писмо да е достигнало до адресата.

От показанията на актосъставителя и свидетелите Г. и М., е видно,че все пак жалбоподателя се явил в сградата на Д”ИТ”-Силистра на неустановена дата.Също от показанията им е видно,че в процедурата по връчване на съставения протокол за проверката,жалбоподателя е напуснал помещението на Д”ИТ”-Силистра,без да получи препис от протокола.

Налице е противоречие на показанията на свидетелите и актосъставителя с приложените писмени доказателства и неяснота кога,по какъв начин и колко пъти е бил поканен жалбоподателя за съставянето на АУАН,с което е започнало производството по издаването на атакуваното НП.Актосъставителя твърди,че е поканила жалбоподателя да се яви на 15.02.2019г. в дирекцията на „Инспекция по труда” в гр.Силистра. В показанията си в съдебно заседание,тя и свидетелите Г. и М. твърдят,че жалбоподателя не се е явил на посочената дата,а по-късно.При това си явяване, той отказал да получи съставения протокол за проверката и напуснал сградата на инспекцията преди съставянето на АУАН. Свидетелите твърдят,че след това той е бил поканен по реда на чл.40 от ЗАНН и едва тогава е бил съставен АУАН.Но той е бил съставен на 18.02.2019г.Не е ясно кога и по какъв начин поканата е пристигнала на адреса по местоживеене на жалбоподателя и е била получена от него.Към преписката липсва приложена такава покана,както и доказателства за нейното получаване.

На 18.02.2019г. актосъставителя съставил АУАН № 000922.На същата дата,ведно с протокол № 1903613/04.02.2019 г. и АУАН № 000923, съставения АУАН е бил изпратен чрез „Български пощи” ЕАД на жалбоподателя.Видно от приетата в съдебно заседание като доказателство- товарителница за куриерски услуги за страната за пощенска пратка ЕЕ002434906ВG в оригинал, в която е вписан и АУАН № 922/18.02.2019г. липсват имената и подпис на получателя,както и подпис на връчителя.Не е ясно получена ли е пощенската пратка и ако е получена, от кого- от жалбоподателя ли или упълномощено от него лице или друго, неустановено лице.Приложеното копие за проследяване на пратка ЕЕ002434906ВG не внася достатъчна яснота по този въпрос.В него е посочено,че пратката е получена,но не от жалбоподателя,а от „служител” и липсват подписи на връчителя и получателя на пратката.

Съгласно разпоредбата на чл.43 ал.4 от ЗАНН,когато АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя,той се изпраща на съответната служба,а ако няма такава,на общинската администрация по местоживеене на нарушителя за предявяване и подписване.Член 43 ал. 5 от ЗАНН изисква при подписване на акта на нарушителя да се връчи препис от него срещу разписка,а в акта се отбелязва датата на неговото подписване или съответно отказа да бъде подписван.ЗАНН не предвижда процесуална възможност съставен АУАН в отсъствието на нарушителя,какъвто е конкретния случай,да се връчва на нарушителя чрез пощенска пратка.Не може пощенски служител да предявява АУАН на нарушител и да му връчва препис от него.

В конкретния случай в АУАН,с който е повдигнато обвинение и е сложено началото на административно-наказателното производство, липсва подпис на нарушителя или оформен съгласно разпоредбата на чл.43 ал. 2 от ЗАНН отказ нарушителя да подпише АУАН,който да е удостоверен чрез подписа на един свидетел с отбелязани в АУАН името и точния му адрес.

По принцип съдебната практика приема,че нередовното поканване на нарушителя за съставяне на АУАН,последвано от съставяне на АУАН в отсъствие на нарушителя,е процесуално нарушение,но не е особено съществено,обуславящо отмяната на издаденото в последствие наказателно постановление.Това е така,тъй като това не е пречка той да упражни неговите същински процесуални права и най-вече правата му,свързани с неговата защита, като правото му да направи възражение в тридневен срок от предявяването му на АУАН,да представи допълнителни доказателства и др.Когато обаче нередовното поканване за съставяне на АУАН,е последвано от непредявяване по установения от закона процесуален ред и не подписване или неоформен надлежно отказ за подписване, на съставен в отсъствието на нарушителя АУАН,следва да се приеме,че са допуснати особено съществени процесуални нарушения, довели до нарушаване на правото на защита на обвинения и обуславящи отмяната на атакуваното НП.

Горното налага съдът да отмени атакуваното НП, като незаконосъобразно и необосновано.

Предвид горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът:

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-000922 от 12.03.2019г. с което Директорът на Дирекция „Инспекция по труда” /Д „ИТ”/ гр. Силистра е наложил на Земеделски производител Н.С.Ч., със седалище и адрес на управление ***, за извършено нарушение на чл. 186 ал. 1 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда /КТ/ във връзка с чл. 55 от ЗЗБУТ и чл. 413, ал. 2 от КТ, глоба в размер на 2 500 (две хиляди и петстотин) лева, като незаконосъобразно и необосновано.

 

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Административен съд гр. Силистра  в 14-дневен срок от датата на съобщаването му.

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:______________