Определение по дело №821/2022 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 2160
Дата: 27 октомври 2022 г.
Съдия: Николай Янков Господинов
Дело: 20227170700821
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 2160

 

гр. Плевен, 27.10.2022  г.

 

Административен съд-гр.Плевен, втори състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и седми октомври две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Н. Господинов

 

като разгледа докладваното от съдията Господинов административно дело № 821  по описа на Административен съд- Плевен за 2022 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по жалба на В.И.П., съдебен адрес: ***, чрез адв Н.С., срещу мълчалив отказ на кмета на с. Беленци, Община Луковит за издаване на удостоверение за наследници по заявление № 61/21.07.2022 г. Същото е изпратено по подсъдност от Административен съд – Ловеч.

С Определение № 2071/10.10.2022 г. съдът е изискал от административния орган представяне на административната преписка. Същата е постъпила с придружително писмо вх.рег. № 5777/18.10.2022 год. и към нея са приложени обяснения от кмета на с.Беленци, в които се посочва, че искането удостоверение е издадено, но след законовия срок. Посочени са и причините за това. Приложен е и препис от самото удостоверение.

След съобразяване на писмените доказателства, приложени към административната преписка и становищата на страните, изложени в жалбата и посоченото по- горе обяснениe, съдът намира за установено следното:

Административното производство е започнало със заявление за извършване на административна услуга по смисъла на § 1, т.2, б.“а“ от ДР на Закона за администрацията. Съобразно разпоредбата на § 8 от ПЗР на АПК, уредените в кодекса производства за издаване на индивидуални административни актове и тяхното обжалване по административен и съдебен ред се прилагат и при извършването на административни услуги, както и при обжалването на отказите за извършването им, освен ако в специален закон е предвидено друго. Мълчаливият отказ по смисъла на чл. 58, ал. 1 АПК по принцип съставлява законнопрезумирано отрицателно по съдържание волеизявление от страна на административния орган по отправеното до него искане за издаване на документ за признаване и упражняване на права и с издаването му след изтичането на срока за издаването му, освен позитивно волеизявление, имплицитно съдържа и оттегляне на отказа, с който първоначално не е уважено, макар и мълчаливо, искането за издаване на удостоверение за наследници.

С издаването на удостоверение за наследници жалбата на В.П. се явява такава, подадена от лице, за което е налице е отпаднал правен интерес от оспорване на мълчаливия отказ, предвид предоставяне на поисканата административна услуга. Наличието на правен интерес е абсолютна положителна процесуална предпоставка за допустимост на оспорването, за която съдът е длъжен да следи служебно във всяко положение на делото. Липсата ѝ обуславя извод за недопустимост на жалбата по смисъла на чл. 159, т. 4 АПК. Едновременно с това, уважаването на искането след формирания мълчалив отказ води до недопустимост на съдебното производство и поради липса на предмет.

По изложените съображения съдът намира, че за оспорващата е отпаднал правния интерес от обжалване на мълчаливия отказ на кмета на с. Беленци, поради което жалбата е процесуално недопустима и следва да се остави без разглеждане, а производството по делото да бъде прекратено.

С жалбата е направено изрично искане за присъждане на разноски в полза на жалбоподателя. Отговорността за разноски при оттеглен административен акт, преценена в контекста на направеното искане с подадената жалба за присъждане на такива, е уредена с чл. 143, ал. 2 от АПК. Смисълът на осъждането за разноски е да се възстановят на страната разходите, които тя е сторила поради неправомерно поведение на другата страна и е била принудена да ги направи. Забавеното издаване на административния акт има действие на оттегляне на административния акт, поради което е приложим чл. 143, ал. 2 от АПК. В този смисъл е Определение № 7890/04.06.2012 г. по адм. дело № 6948/2012 г. на ВАС.  В случая с мълчаливия отказ за предоставяне на поисканата административна услуга – издаване на удостоверение за наследници на Петко Миков Генов, кметът е дал повод за завеждане на настоящето производство пред съда, поради което и на същият следва да бъдат възложени направените такива от оспорващия в размер на 510 лева, от които 500 лева договорено и заплатено адв. възнаграждение, с оглед представен договор за правна защита и съдействие, както и 10 лева заплатена държавна такса за образуване на делото.

Тъй като адм. орган, явяващ се ответник по делото, не е разпоредител с бюджет по смисъла на чл.11, ал.1 от Закона за публичните финанси, то за така посочените разноски следва да бъде осъдена Община – Луковит, към която принадлежи Кметство – с.Беленци.

Воден от горното и на основание чл. 159, т. 3 и т. 4 от АПК, Административен съд –Плевен, втори състав

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

        

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.И.П., съдебен адрес: ***, подадена чрез адв Н.С. срещу мълчалив отказ на кмета на с. Беленци, Община Луковит за издаване на удостоверение за наследници по заявление № 61/21.07.2022 г.

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по адм дело № 821 по описа за 2022 година на Административен съд - Плевен.

ОСЪЖДА Община –  гр.Луковит да заплати на В.И.П., съдебен адрес: *** разноски в размер на 510 лева.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

                           

 

                                               Съдия-докладчик:  /п/