О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 564
30.04.2020г. град БУРГАС
РАЙОНЕН СЪД НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ
На тридесети април две хиляди и двадесета година
в публично заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕНЕТА ИВАНОВА
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. М.В.
2. В.З.
Секретар: Г.С.
Прокурор: Димитър Илиев
сложи за разглеждане докладваното от съдията Иванова
наказателно общ характер дело № 5802 по описа за 2019 година.
Производството е по реда на чл. 270, ал. 1 от НПК.
Образувано е по искане на подсъдимия Р.Ц. за изменение на взетата спрямо същия мярка за неотклонение „задържане по стража“ в по-лека. Като довод се сочи влошено здравословно състояние и продължителност на задържането.
В съдебно заседание подсъдимият Ц. поддържа искането и моли мярката му за неотклонение да бъде изменена в по-лека.
Защитникът адв.Л. се солидаризира с искането на подзащитния си.
Представителят на Районна прокуратура – Бургас излага съображения за неоснователност на искането.
В хода на производството е назначена съдебно-медицинска експертиза със задача вещото лице- съдебен медик да отговори на въпроса дали в това си здравословно състояние подсъдимият може да пребивава в следствения арест към Затвора гр.Бургас.
Съдът като разгледа постъпилата молба, материалите по досъдебно производство № 3388-686/2019 г. по описа на Пето РУ – гр. Бургас, пор.№ 2474/2019г. по описа на РП гр.Бургас, материалите по изготвената съдебно-медицинска експертиза и съобрази разпоредбите на закона, намира следното:
Досъдебното производство е образувано на 13.10.2019 г. за извършено престъпление по чл. 206, ал. 1 от НК.
В хода на разследването е привлечен като обвиняем Р.Ц., като последно повдигнатото му обвинение /прецизирано/ е с постановление на разследващия полицай от 11.12.2019 г. за престъпление по чл. 211 пр.второ , вр. чл.209, ал.1 вр. чл.29, ал.1, б.А вр. чл.26, ал.1 от НК и за престъпление по чл.206, ал.3, пр.второ, вр. с ал.1,вр. с чл.29, ал.1, б.А вр. чл.23, ал.1 от НК.
С определение от 16.10.2019г. по ЧНД № 4572/2019г. по описа на РС-Бургас по отношение на Ц. е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража”. Определението не е обжалвано и е влязло в законна сила на 22.10.2019г.
На 19.12.2019г. делото е внесено в РС Бургас с обвинителен акт, по повод на което е образувано настоящото НОХД № 5802/2019г. по описа на РС Бургас.
За съдия-докладчик по делото е определена съдия Станимира Иванова. Делото е било насрочено за 15.01.2020г., когато е проведено разпоредително заседание. Междувременно на 23.12.2019г. съдът е разгледал по реда на чл.270, ал.2 от НПК в открито съдебно заседание молба на подсъдимия за изменение на мярката за неотклонение, като с определение от същата дата молбата е оставена без уважение и е потвърдена мярката за неотклонение „задържане под стража“. В това производство подсъдимият е твърдял, че е влошено здравословното му състояние, но не е представил доказателства за това. Определението не е обжалвано и е влязло в сила на 31.12.2019г.
Следващите насрочени две съдебни заседания, съответно на 14.02.2020г. и на 06.03.2020г. са били пренасрочени или отложени, поради невъзможност за явяване от страна един от съдебните заседатели.
С разпореждане от 12.03.2020г. на съдията-докладчик, по молба на Началника на Затвора гр.Бургас, е разрешено подсъдимият да бъде изведен от Затвора Бургас за хоспитализиране в МБАЛ „Токуда“ София в гастроентерологично отделение на 26.03.2020г. в 08.00ч.
Със заповед № РД 13-65/13.03.2020г. на И.ф.Административен ръководител-Председател на Районен съд Бургас е определен нов докладчик по делото. В тази връзка и на основание чл.258, ал.1 от НПК е отново насрочено разпоредително заседание по делото за 15.05.2020г.
Във връзка с продължаването на извънредното положение в страната и невъзможността за връчване на книжата по делото на всички процесуални участници, разпоредителното заседание е пренасрочено за 03.06.2020г.
Настоящата молба за изменение на мярката за неотклонение е трета по ред от образуването на съдебното производство.
Съдът, след като се запозна с материалите от досъдебното производство, намира, че при проведеното разследване са събрани доказателства, които не опровергават първоначалното задържане.
Видно от приложената по досъдебното производство справка за съдимост подсъдимият е многократно осъждан за тежки умишлени престъпления от общ характер, както и е изтърпявал ефективно наказание лишаване от свобода, като последно е освободен от затвора на 05.10.2018г. Видно от представената справка от Информационната система на Прокуратурата в предходно производство по чл.270 от НПК, са налице две висящи производства спрямо подсъдимия, водени за умишлени престъпления от общ характер. Предвид обстоятелството, че подсъдимият е предаден на съд за две тежки умишлени престъпления, наказуеми с лишаване от свобода, както и предвид обремененото му съдебно минало, съдът счита, че съществува реална опасност подсъдимият да извърши друго престъпление.
Съдът счита, че е налице и реална опасност подсъдимият да се укрие, предвид обстоятелството, че в случай, че евентуално бъде признат за виновен, го грози изтърпяване на ефективно наказание лишаване от свобода.
В същото време обаче съдът намира, че към настоящия момент има новонастъпили обстоятелства, които обосновават необходимост от изменение на мярката за неотклонение на подсъдимия.
На първо място следва да се отчете заключението на вещото лице по назначената СМЕ в настоящото производство. Експертизата е извършена само по писмени данни, тъй като в настоящата ситуация на извънредно положение не е възможно извършването на личен преглед на подсъдимия от съдебния лекар, видно от изложеното от него становище.
Вещото лице потвърждава, че видно от представената медицинска документация подсъдимият боледува от хепатит С. При проведен медицински преглед на 10.03.2020г. е установено, че подсъдимият е с увеличен черен дроб на 1 пръст под дясната ребрена дъга. Подготвена е документация за хоспитализация в болница Токуда, но същата не е осъществена. Инфекцията , причинена от хепатитния вирус С протича най-тежко до сериозни усложнения, предава се по кръвен път от заразен човек, както и при кръвопреливане, без лечение е необратима. При потвърдена инфекция от хепатит С трябва да се пристъпи към лечение. Лечението е стандартно и продължава 2-4 месеца. Лечението е под формата на таблетки в извънболнични условия. Необходимо е подсъдимият да се хоспитализира в специализирано гастроентерологично отделение, където да се извърши изследване и да се издаде протокол за скъпоструващо лечение. Обикновено хоспитализацията е за 1-2 дни. След започване на лечението заразеният може да извършва всякакви дейности, вкл. и да работи. Заключението на вещото лице е, че подсъдимият може да пребивава в условията на следствения арест, местата за лишаване от свобода или специализираните болнични заведения към тях, но е необходимо само да се започне лечението на хепатит С.
Очевидно към настоящия момент не е проведено успешно лечение на подсъдимия в условията на следствения арест, въпреки предписанията на лекар от 10.03.2020г. Следва да се отчете, че предвид необходимостта от хоспитализация, това лечение към настоящия момент е трудно осъществимо в рамките на съществуващото извънредно положение в страната и в рамките на наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Съдът прецени, че в настоящия случай е налице още едно ново обстоятелство, което налага преразглеждане на мярката за неотклонение, а именно изтеклия срок- над шест месеца и половина от задържането на подсъдимия.
Мярката за неотклонение не следва да се превръща в предварително изпълнение на наказанието. Задържането не може да бъде оправдано дори и чрез строгостта на едно евентуално наказание, още по-малко да се превръща в предварително упражняване на наказателна репресия. До постановяване на влязла в сила присъда, всяко лице е невинно до доказване на противното.
В същото време предвид извънредната обстановка в страната, смяната на съдебния състав и пренасрочването на делото, първоначален ход на същото ще може да бъде даден евентуално едва на 03.06.2020г.
Предвид гореизложеното съдът намира, че най-адекватната мярка за неотклонение към настоящия момент до приключване на производството се явява мярката „домашен арест“. Същата по своята същност е сходна с най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ и представлява съществено ограничение на правото на свободно придвижване на подсъдимия. Изпълнението на мярка за неотклонение „домашен арест“ е свързана със забрана подсъдимият да напуска предварително определено жилище, като евентуалното му напускане следва да става само с изричното разрешение на съда в конкретния случай. С оглед гарантиране ефикасността на така определената мярка съдът счита, че следва същата да се контролира чрез средства за електронно наблюдение, както и на подсъдимия да бъде наложена мярка за процесуална принуда „забрана за напускане пределите на Република България“.
Ръководен от гореизложеното и на основание чл.270, ал.2, вр.ал.1 от НПК и чл.68, ал.7 от НПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ИЗМЕНЯ взетата спрямо подсъдимия по НОХД № 5802/2019г. по описа на РС Бургас - Р.С.Ц., с ЕГН **********, мярка за неотклонение “ЗАДЪРЖАНЕ ПОД СТРАЖА” в по-лека такава, а именно мярка за неотклонение „ДОМАШЕН АРЕСТ”, която мярка да се изпълнява на адрес ***.
На основание чл.62, ал.6 от НПК ДОПУСКА контролиране на взетата по отношение на подсъдимия Р.С.Ц., с ЕГН ********** мярка за неотклонение „ДОМАШЕН АРЕСТ“ чрез средства за електронно наблюдение, което да се изпълни от Главна Дирекция „Изпълнение на наказанията“, Областна служба „Изпълнение на наказанията“ гр. Бургас.
НАЛАГА на подсъдимия Р.С.Ц., с ЕГН ********** мярка за процесуална принуда „Забрана за напускане пределите на Република България“ .
След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на ареста към Затвора – Бургас, Първо РУ на МВР Бургас, Областна служба „Изпълнение на наказанията“ гр.Бургас и Дирекция „БДС“ при ОД на МВР гр.Бургас, за сведение, изпълнение и осъществяване на контрол.
Определението подлежи на обжалване и протестиране по реда на гл.22 от НПК, пред Бургаски окръжен съд, в седмодневен срок, считано от днес.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.
2.
Вярно с оригинала: Г.Ст.