Решение по дело №1038/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 253
Дата: 13 април 2020 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20195220201038
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 май 2019 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

 

  

 

…………….2020 г., гр.Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав

на тридесет и първи януари през две хиляди и двадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                                                           Председател: СТЕЛА МИХАЙЛОВА

 

Секретар Росица Караджова,

като разгледа докладваното от съдия Михайлова АНД №1038 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от П.Ц.П., ЕГН ********** *** против Наказателно постановление №19-1006-001005 от 01.04.2019 г. на Началник група КПДГПА при ОД на МВР Пазарджик, с което на същия за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП е наложена в размер на ГЛОБА от 200 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца и на основание Наредба №Iз-2539 от 17.12.2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение са отнети 10 контролни точки.

Твърди се, че наказателното постановление е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

В съдебно заседание жалбоподателят поддържа жалбата. Не сочи нови доказателства.

Ответникът по жалбата ОД на МВР Пазарджик не изпраща представител.Депозира писмено становище, в което поддържа, че НП е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните  и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима.

На жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 06.01.2019 г. в 15,20 часа в с…, ул.“..“ управлява лек автомобил „..”  с ДК №… собственост на „Пи Ес“ ЕООД, като извършва следното нарушение:

13.Управлява МПС, който не регистрирано по надрежния ред, чиято регистрация е прекратена по служебен ред на 31.03.2018 г.

Въз основа на това е издадено обжалваното наказателно  постановление. Същото е издадено, след като е постановен отказ да се образува наказателно производство с Постановление от 26.03.2019 г. на Районна прокуратура Пазарджик.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа показаният ана свидетеля К.О.-актосъставител и писмените доказателства представени по делото.

Жалбоподателят е санкциониран за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, която поставя задължително изискване по пътищата, отворени за обществено ползване, да се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

Съгласно чл.143, ал.10 от ЗДвП регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд по чл.574, ал.11 от Кодекса за застраховането, се прекратява служебно, като се уведомява собственикът на пътното превозно средство. Служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство се възстановява служебно при предоставени данни за сключена застраховка от Гаранционния фонд по реда на чл.574, ал.6 или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

От представените по делото, писмо от ОД на МВР Пазарджик, с-р ПП  и справка се установява, че регистрацията на въпросното превозно средство е прекратена на 31.03.2018 г. след уведомление по чл.143, ал.10 от ЗДвП от ГФ. Уведомление от ГФ за предстояща дерегистрация на автомобила, било изпратено на собственика на автомобила.

Но не е изпращано уведомление от с-р ПП при ОД на мВР София до собственика на МПС за прекратяване на регистрацията.

Съгласно чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.

Става ясно от събраните по делото доказателства, че на инкриминираната дата жалбоподателят е управлявал МПС, което не е негова собственост.

Не се спори, че въпросното МПС не било надлежно регистрирано, тъй като регистрацията му е била служебно прекратена.

Но в случая не се установи виновно поведение от страна  на жалбоподателя.

По делото са налице данни, че  от ГФ е изпратено уведомлуние №61861/23.02.2018 г. до собственика на автомобила, че в случай че не представи в 14-дневен срок информация за наличие на сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ ще бъдат предоставени  данни на органите на МВР за предприемане мерки за прекратяване на регистрацията на МПС .

Независимо от това разпоредбата на чл.143, ал.10 от ЗДвП предвижда изискване за служебната дерегистрация на МПС, органът който извършва дерегистрацията да уведоми собственика.

Н есе събраха доказателства, че собственикът на автомобила е бил уведомен за прекратената регистрация. Следователно жалбоподателят, който не е собственик няма как да е знаел за тази дерегистрация.

АНО, върху когото лежи доказателствената тежест не представи никакви доказателства, за наличие на виновно поведение от страна на жалбоподателя, т.е. въпреки знанието за прекратяване на регистрацията е управлявал МПС на инкриминираната дата.

В тази връзка съдът намира, че не е осъществен състава на вмененото административно нарушение, тъй като липсва виновно поведение от страна на жалбоподателя.

Поради това НП, в тази част като незаконосъобразно следва да бъде отменено.

Проверката за законосъобразността на отнетите контролни точки не се осъществява по предвидения в ЗАНН ред, поради което съдът не коментира тази част от НП. Но следва да се има предвид, че съгласно чл.3, ал.1 от №Iз-2539 от 17.12.2012 г., отнемането на контролни точки се извършва въз основа на влязло в сила наказателно постановление.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ НП №19-1006-001005 от 01.04.2019 г. на Началник група КПДГПА при ОД на МВР Пазарджик, с което на П.Ц.П., ЕГН ********** *** за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП е наложена в размер на ГЛОБА от 200 лева и Лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца и на основание Наредба №Iз-2539 от 17.12.2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение са отнети 10 контролни точки.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

                                             

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: