Решение по дело №103/2019 на Районен съд - Етрополе

Номер на акта: 62
Дата: 22 ноември 2019 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Цветомир Цаков Цветанов
Дело: 20191830200103
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 септември 2019 г.

Съдържание на акта

                Р    Е    Ш    Е    Н   И    Е

 

Гр.Етрополе, 22.11.2019 год.

 

в   името   на   народа

 

Етрополски  районен  съд  в публично заседание на двадесет и втори октомври през двехиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Цветомир Цветанов

 

при секретаря:Сияна Манчева като разгледа докладваното от Председателя АН дело №00103 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

     Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

     „Старком Холдинг” АД, със седалище и адрес на управление ***10851, представлявано от Асен Милков Христов – изпълнителен директор е обжалвало наказателно постановление № Р-10-798/30.08.2019 година, издадено от Мария Асенова Филипова – заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност”, с което за нарушение на чл.100н ал.1 във връзка с чл.100т ал.1 от ЗППЦК и на основание чл.221а ал.2 т.1 от ЗППЦК му е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 5 000.00 лева. Твърди, че същото е неправилно и незаконосъобразно. Същото не съдържа описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата при които е извършено. Твърди, че разпоредбата на чл.100т ал.1 изр.1-во от ЗППЦК не предвижда задължението на публичното дружество в алтернативна форма, а в кумулативна, поради което не могат да съставляват две отделни нарушения. Твърди се, че мястото на извършване на нарушението не е Етрополе, а София, по седалището на КФН. На следващо място твърди, че е приложена разпоредбата на чл.28 ЗАНН, т.к. нарушението представлява „маловажен случай“.

      В съдебно заседание жалбоподателя, редовно призован чрез упълномощено лице, не се представлява и не взема становище по делото.

Административнонаказващия орган Комисия за финансов надзор управление „Надзор на инвестиционната дейност”, чрез старши юрисконсулт Кирил Слабов моли обжалваното Наказателно постановление да бъде потвърдено, като излага подробни доводи за това, обективирани в писмено становище.

     За Районна прокуратура-Етрополе, редовно призовани, представител не се явява.

От събраните по делото писмени доказателства и от показанията на свидетелите А.Х.А. и Д.И.А., както и от изложеното в жалбата и в съдебно заседание от страните, съдът прие за установена следната фактическа обстановка :

„Старком Холдинг” АД било със седалище и адрес на управление *** и се представлявало от Асен Милков Христов – изпълнителен директор.  Дружеството било вписано под № РГ-05-1549 в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, воден от КФН.

Същото е публично дружество, със статут на емитент на ценни книжа по смисъла на §1, т.9 от Допълнителните разпоредби на ЗППЦК и е адресат на разпоредбите на този закон и на подзаконовите актове по прилагането му. В качеството на емитент за „Старком Холдинг“ АД, ЕИК – ********* съществува задължение на основание разпоредбата  чл. 100н, ал.1 от ЗППЦК да разкрива публично годишния финансов отчет за дейността си в срок до 90 дни от завършването на финансовата година. Съгласно нормата на чл. 100т, ал.1 от ЗППЦК публичното й разкриване е следвало да става чрез предоставяне на информацията на КФН и на обществеността. Заявената от дружеството електронна медия, където е следвало да оповестява информацията е интернет портала „x3news“ на „Сервиз финансови пазари“ ЕООД, достъпен на адрес www.x3news.com. За финансовата 201година задължението за предоставяне на годишния финансов отчет на обществеността не било изпълнено. Справка в масивите на портала, както и в други медии сочи, че в посочения законов срок от 90 дни от завършването на финансовата година, или до 01.04.2019 год. дружеството, не е предоставило пред обществеността ГФО за дейността на дружеството през 2018 година. Отчетът е представен със закъснение – на 11.04.2019 година.

С писмо изх. № РГ-05-1549-1 от 13.05.2019 г., представляващото „Старком Холдинг“ АД, ЕИК – *********  лице било поканено да се яви в КФН за съставяне и връчване на акт за установяване на административно нарушение /АУАН/. На 20.05.2019 год. в КФН се е явила Милена Стоянова Стоянова, упълномощено лице, в присъствието на която е съставен и на същата дата е предявен и връчен АУАН Р-06-418/20.05.2019 год.

В срока по чл. 44, ал.1 от ЗАНН не били депозирани писмени възражения срещу констатациите в акта.

Било издадено обжалваното наказателно постановление № Р-10-798/30.08.2019 г., като приетата в АУАН фактическата обстановка изцяло била възприета и от наказващия орган.

Същия приел, че след като в срок от 90 дни - до 01.04.2019 г., дружеството не е изпълнило задължението си да представи на обществеността годишен финансов отчет за дейността на дружеството за 2018 година, не е изпълнило задължението си по чл.100н ал.1 във връзка с чл.100т ал.1 изр.1-во, предложение второ от ЗППЦК, с което е нарушило горните разпоредби. Нарушението е извършено на 02.04.2019 год. в гр.Етрополе, в деня, следващ последния ден от 90-дневния срок.

При издаване на НП, административно наказващия орган, взел предвид, че това не е първото нарушение от същия вид за дружеството, като посочил други издадени наказателни постановления, което го обосновало да не приложи чл.28 от ЗАНН.

Процесното НП било връчено чрез пощенска пратка на 04.09.2019 г. Заверено копие от известието за доставяне на същата е приложено в делото.

По доказателствата:

     Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните по делото писмени доказателства и показанията на свидетелите, които съдът кредитира безкритично и изцяло, тъй като същите са подробни, логични и обективни, предвид непосредственото възприемане от лицето на установените факти, като същите кореспондират и с приетите писмени доказателства.

По делото не се събра доказателствен материал, който да поставя под съмнение гореизложените факти. В хода както на цялото административнонаказателно производство, така и на съдебното такова нарушителят не оспорва фактическите констатации на контролния орган, считайки единствено, че са допуснати съществени процесуални нарушения.

     ОТ ПРАВНА СТРАНА:

     Съдът намира, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и при спазване на законовата процедура. Същите съдържат всички необходими реквизити, като нарушението и обстоятелствата, при които е извършено са описани в достатъчна степен пълно и ясно, поради което и съдът не споделя изложените в жалбата възражения на жалбоподателя, че същото не е индивидуализирано. Ясно и подробно в НП е изложено въз основа на какви данни наказващият орган е приел, че има извършено нарушение, като съответните доказателства са приложени по административнонаказателната преписка.

     Не е спорно, че дружеството е годен субект на административнонаказателна отговорност, предвид вписването му в регистъра по чл. 30, ал.1, т.3 от ЗКФН. Разпоредбата на чл. 100н, ал.1 от ЗППЦК вменява задължение на емитентът да разкрива публично годишния финансов отчет за дейността си в срок до 90 дни от завършването на финансовата година, като тази информация съгласно чл. 100т, ал.1, изр.1-во, предл. 2-ро следва да стане публично чрез предоставянето й на обществеността по начин, който осигурява достигането й до възможно най-широк кръг лица едновременно, като емитентът е длъжен да използва информационна агенция или друга медия, която може да осигури ефективното разпространение на регулираната информация до обществеността във всички държави членки.

     Правилно АНО е приел, че нарушението е извършено в гр.Етрополе, където е седалището на дружеството, т.к. предоставянето на обществеността на годишния финансов отчет за дейността за 2018 година, е следвало да бъде извършено там.

     Съдът намира, че преценката на наказващият орган за липсата на предпоставките на чл. 28 от ЗАНН е правилна. Нарушението е формално и за съставомерността на същото не е необходимо да са настъпили вредни последици. Нарушението обаче засяга финансовата система в страната и обществеността да бъде осведомена за обстоятелства, свързани с възможността за вземане на бързо инвестиционно решение от страна на инвеститорите и защита на техните интереси, чрез своевременната им информираност. Извършеното нарушение не представлява маловажен случай, тъй като своевременното представяне на обществеността на информация за финансовото състояние на публичното дружество е от съществено значение за осигуряване на равнопоставеност на участниците в търговията с финансови инструменти, а оттук и за защита на интересите им чрез тяхната информираност, която ще им позволи да вземат обосновани инвестиционни решения. При определяне дали едно деяние е маловажно, водещо значение има неговата обществена опасност, а извършеното нарушение не са характеризира с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с другите нарушения от този вид, което да обоснове третирането му като маловажен случай. Като е забавил с над два месеца представянето на обществеността на годишния консолидиран финансов отчет за дейността за дружеството, ответникът е възпрепятствал лицата, инвестирали в негови акции да получат своевременна информация за финансовото му състояние.

     Административното наказание е наложено в минимален размер – 5 000 лева, съобразно разпоредбата на чл.221а ал.2 т.1 от ЗППЦК, в Редакцията към ДВ, бр. 42 от 3 Юни 2016 г., която за нарушение на чл.100н предвижда имуществена санкция в размер от 5000 до 50 000 лв. или до 5 на сто от общия годишен оборот в съответствие с последния изготвен годишен финансов отчет, приет от управителния орган.

     Предвид всичко изложено, съдът счита, че обжалваното НП е правилно и законосъобразно - издадено е при спазване на процесуалните правила и съблюдаване на материалния закон, поради което следва да се потвърди.

 

Р     Е     Ш     И  :

      

 ПОТВЪРЖДАВА като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № Р-10-798/30.08.2019 година, издадено от Мария Асенова Филипова – заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност”

      РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-София област в 14-дневен срок, считано от получаване на съобщението от страните за постановяването му.

 

                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                               /ЦВЕТОМИР ЦВЕТАНОВ/