Определение по дело №164/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 декември 2023 г.
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20237100700164
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 март 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

гр. Добрич, 22.12.2023 г.

 

               Административен съд - Добрич, в закрито заседание на двадесет и втори декември, две хиляди двадесет и трета година, V състав :

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЛИ КАМЕНСКА

след като разгледа докладваното административно дело164 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 248, ал.3 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) във връзка с чл.144 от Административно-процесуалния кодекс АПК) и е образувано по жалба на „***“ ООД ООД1 ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, ул.“Вискяр планина“ № 15-17, представлявано от управителя В.А.Н. срещу протоколно определение от 21.11.2023 г. в частта му, с която дружеството е осъдено да заплати на ответната страна разноските за адвокатско възнаграждение в размер на 1680 лева с ДДС.

Жалбоподателят счита, че така определеният размер на присъдените разноски е неправилен и несправедлив, понеже е изключително висок. Делото било прекратено в първото съдебно заседание и реално не била „проведена съдебна инстанция“. Затова не се следвало присъждане и на минималното възнаграждение от 1250 лева за дела по ЗУТ по Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Счита, че разноските следва да бъдат определени в размер на 500 лева.

Ответната страна, главен архитект на Община Каварна, чрез адв. В.С., в предоставения по реда на чл. 248, ал. 2 от ГПК срок представя отговор, с който оспорва направеното искане и моли до да бъде отхвърлено.

Жалбата, съдържаща искане за изменение на определението в частта му за разноските и отговора по нея са отправени до Върховен административен съд, но в действащия АПК и субсидиарно приложимия ГПК не е уреден процесуален ред за самостоятелно обжалване на съдебния акт в частта му за разноските. Затова защитата на страните се осъществява по реда на чл. 248 от ГПК.

Искането за изменение на определението в частта му за разноските е подадено в срока по чл. 248, ал. 3 от ГПК във вр. с чл. 144 от АПК, от активно легитимирана страна, поради което е процесуално допустимо.

От данните по делото се установява, че с протоколно определение от 21.11.2023 г. съдът е оставил жалбата на *** ООД без разглеждане и е прекратил производството по делото на основание чл.155, ал.1 от АПК, поради извършено оттегляне на жалбата от нейния подател с молба с вх. № 4139/20.11.2023 г. В резултат на това и на основание чл. 143, ал. 3 от АПК при прекратяването на делото в полза на ответната страна са присъдени разноските за адвокатско възнаграждение.

Разгледано по същество, искането за намаляване размера на  присъдените разноски е неоснователно, поради липса на предпоставките за това.

Съгласно чл. 78, ал. 5 от ГПК приложим по силата на чл. 144 от АПК, ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата.

Видно от цитираната разпоредба, за да се присъди адвокатско възнаграждение в по-нисък размер от заплатеното, освен посочените обективни предпоставки - прекомерност, съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, е необходимо да е направено и съответно искане от насрещната страна. По делото не е направено искане от жалбоподателя за присъждане в полза на ответната страна на по-нисък размер извършените разноски за адвокат. Затова разноските са присъдени в заявения размер, който според съда не е прекомерен.

Неоснователно е възражението, че по делото не били извършвани никакви процесуални действия и същото било прекратено в първото съдебно заседание. По делото са проведени четири съдебни заседания, а не едно, както се твърди в искането и на всяко от тях главният архитект на Община Каварна е бил представляван от надлежно упълномощен адвокат. По делото са извършвани множество процесуални действия -  събирани са писмени доказателства. Жалбоподателят е направил искане за извършване на техническа експертиза, която е допусната. Експертизата не е извършена поради невнасяне на депозит за вещо лице от жалбоподателя и заявеното оттегляне на жалбата впоследствие.

При прекратяването на делото разноските са определени съобразно заявеното своевременно искане за тяхното присъждане в съдебното заседание от 21.11.2023 г. от процесуалния представител на ответната страна, адв.М.Д., който е  представил списък на разноските и доказателства за тяхното извършване- фактура и платежно нареждане за сумата от 1680 лева с ДДС. Размерът на заплатеното адвокатско възнаграждение не е прекомерен, предвид установения минимален размер на адвокатско възнаграждение за дела по ЗУТ.

Гореизложеното налага извода, че искането за изменение на определението в частта му за разноските чрез намаляване на техния размер, следва да се отхвърли като неоснователно.

Така мотивиран и на основание чл.248, ал.3 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК,  Административен съд – Добрич, V състав

 

                             О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на „***“ ООД, съдържаща искане за намаляване на присъдените в полза на ответната страна разноски.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва чрез настоящия съд с частна жалба пред Върховен административен съд на РБ, в 7 (седем) - дневен срок от съобщаването му.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО да се съобщи на страните по реда на чл.138, ал.3 от АПК.

                                                                  

 

                                                  СЪДИЯ: