Определение по дело №876/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260142
Дата: 10 ноември 2020 г. (в сила от 10 ноември 2020 г.)
Съдия: Милена Дечева
Дело: 20205600500876
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е 

 

№ 260142                                10.11.2020година                            гр. Хасково

 

Хасковският окръжен съд                                         въззивен граждански състав

На десети ноември                                               Две хиляди и двадесета  година

В закрито заседание,в състав:

 

                    Председател: Милена Дечева

                                                                   Членове : 1.Жулиета Серафимова                                                                           

                                                                                2.Тодор Хаджиев

 

Като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

В.ч.гр.д.№876 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:       

 

          Производството и  по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

          В.ч.гр.д.№876/2020г. по описа на ОС-Хасково  е образувано по частна жалба на   Д.Б.Я.,подадена чрез пълномощникът й адв.П.-АК-Хасково против  определение от 17.09.2020г.,постановено в открито заседание по гр.д.№1303/2019г. на РС-Харманли,с което оставено без уважение искането на процесуалния представител на ответницата за възстановяване на срока за подаване на отговор на исковата молба.

          Недоволна от така посоченото определение на РС-Харманли е останала частната жалбоподателка Д.Б.Я.,която чрез пълномощника си адв.И.П.-АК-Хасково  го обжалва в законоустановения срок с оплаквания за неправилност,постановяване при допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон.Твърди,че неправилно и в противоречие на разпоредбите на чл.47 ал.1 и чл.42 ал.2 от ГПК съдът приел ,че книжата на ответницата по делото са редовно връчени.Съдът вместо да продължи процедурата по назначаването на особен представител след залепеното уведомление,е допуснал процесуално нарушение,като е допуснал призоваване чрез частен съдебен изпълнител,който пък връчил книжата на друго лице-дъщерята на ответницата,която не била в нейното домакинство и е станала причина за делото с продажбата на процесния имот без съгласието на майка си.Претендира от въззивната инстанция да отмени обжалваното определение на РС-Харманли и да задължи съда да изпълни повторно процедурата по връчването на съдебни книжа по реда на чл.131 от ГПК.

            В срока по чл.276 от ГПК ответникът по частната жалба Р.И.Д. не е депозирал писмен отговор и не взема становище.        

          Хасковският окръжен съд след преценка на доводите изложени в частната жалба и обсъждане на събраните по делото доказателства,приема за установено следното:

           Частната жалба  е подадена срещу подлежащ на обжалване съдебен акт,от активно легитимирана страна-ищец в първоинстанционното производство,в законоустановения едноседмичен срок по чл.275 ал.1 от ГПК, поради което е процесуално допустима.Разгледана по същество частната жалба е  неоснователна.

           Гр.д.№ 1303/2019г. по описа на РС-Харманли е образувано по искова молба на ищеца Р.И.Д. против ответницата  Д.Б.Я.,с която е предявен иск с правно основание чл.108 от ЗС.Ищецът е посочил адрес за призоваване на ответницата  гр.*** .Връчителят на призовки при РС-Харманли на 10.02.2020г. е удостоверил,че при три посещения на посочения адрес съответно на 06.01., 17.01. и 08.02. 2020г. лицето не е намерено.При тези данни съдът е предприел процедура по залепване на уведомление,като в последното е било посочено,че книжата са оставени в Община ***,откъдето могат да бъдат получени.В рамките на предвидения в чл.47 ал.2 от ГПК срок книжата не са били получени от ответницата,поради което съдът е извършил справка за постоянен и настоящ адрес,като служебно е проверил и местоработата на ответника съгласно чл.47 ал.3 от ГПК.Съдът е започнал процедура по назначаване на особен представител на страната по смисъла на чл.47 ал.6 от ГПК,но тъй като е било направено искане от страна на ищеца за връчване на книжата на ответницата чрез ЧСИ е приложил процедурата по чл.42 ал.2 от ГПК.Книжата по делото са били връчени от ЧСИ Захари Запрянов на 20.06.2020г. на дъщерята на ответницата,която е поела и задължението да й ги предаде.При извършена справка от съда е установено,че лицето получило книжата със задължението да ги предаде на ответницата Д.Б.Д. живее на адрес,който съвпада с постоянния и настоящ адрес на ответницата.За насроченото по делото първо съдебно заседание на  17.09.2020г. ответницата е била призована редовно и  лично ,като призовката за делото,ведно с определението на съда по чл.140 от ГПК  са й били  връчени на  21.08.2020г.На посоченото съдебно заседание по делото-17.09.2020г.  ответницата е била представлявана от адвокат,който е направил искане за възстановяване на срока за подаване на отговор на исковата молба,което е искане е било оставено от съда без уважение,като неоснователно.Именно това определение на съда е и предмет на въззивната проверка.

             Искането на пълномощника на ответника за възстановяването на срока за подаване на отговор на исковата молба е неоснователно .Съгласно разпоредбата на чл.64  от ГПК може да се възстанови срок за извършването на определено процесуално действие,тъй като това е от значение за това,дали процесуалното действие ще бъде взето предвид от съда.Молбата за възстановяване на срока се подава в едноседмичен срок от съобщението за пропускането му,съгласно чл.64 ал.3 от ГПК.В настоящия случай ответницата е  била редовно  призована по делото като на 21.08.2020г. й е бил връчен препис от определението на съда №700/07.08.2020г.,в което изрично е посочено,че не е подала отговор на исковата молба в срока по чл.131 от ГПК.Т.е. на посочената дата 21.08.2020г.  ответницата е уведомена че е пропуснала срока,да подаде отговор на исковата молба,поради което същата е следвало в едноседмичен срок да поиска възстановяване на срока за подаване на отговор.Тъй като това не е било направено,а  искане от пълномощникът й  в тази насока е направено едва на 17.09.2020г.,правилно първоинстанционния съд е приел,че е изтекъл срока по чл.64 ал.3 от ГПК.В случая е изтекъл и срока по чл.46 ал.4 от ГПК,съгласно която с получаването на съобщението от друго лице,се смята,че връчването е извършено на адресата.Адресатът може да поиска възстановяване на срока,ако е отсъствал от адреса и не е било възможно да узнае своевременно за връчването.Срокът по чл.64 ал.2 от ГПК започва в този случай да тече от момента,в която адресатът е могъл да узнае за връчването.Т.е. на 21.08.2020г. с получаване на определението по чл.140 от ГПК.

         Като е направил изводи в посочения по-горе смисъл първоинстанционният съд е постановил правилно определение,в съответствие с изискванията на материалния и процесуалния закон.Тези правни изводи, изцяло се споделят от настоящия съдебен състав,поради което и на основание чл.272 от ГПК въззивната инстанция препраща към мотивите на обжалваното определение.

           По изложените по-горе съображения въззивната инстанция намира обжалваното определение на РС-Харманли за правилно и законосъобразно,поради което същото ще следва да бъде потвърдено.

          Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Определение от 17.09.2020г.,постановено в открито заседание по гр.д.№1303/2019г. на РС-Харманли,с което оставено без уважение искането на процесуалния представител на ответницата Д.Б.Я. за възстановяване на срока за подаване на отговор на исковата молба.

         Определението  е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

         Председател:                                Членове: 1.                 2.