Решение по дело №649/2015 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 141
Дата: 10 май 2016 г. (в сила от 18 май 2016 г.)
Съдия: Десислава Динкова Динкова Щерева
Дело: 20152100900649
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 28 декември 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И E

 

213                                     10.05.2016 година                                  гр.Бургас

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаският окръжен съд                                                      граждански състав

на  двадесет и шести април две хиляди и шестнадесета година

закрито заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Десислава Динкова

                      ЧЛЕНОВЕ:

секретар Жана Кметска

прокурор

като разгледа докладваното от съдия Д.Динкова

т.дело номер 649 по описа за 2015 година.

Молителят „ИБР къмпани“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.“Сл.бряг-изток“, к-с „Дюн резиденс“, корпус А, ет.2, ап.А2, с ЕИК *********, представлявано от Владислав Балабанюк, чрез упълномощения представител адв.Бояджиев, е поискал от съда да открие по отношение на дружеството производство по несъстоятелност, като твърди, че е в състояние на неплатежоспособност и свръхзадълженост. Сочи, е изпаднал в трайно състояние на неплатежоспособност още през 2014 год. Заявява, че имуществото, с което разполага дружеството, е крайно недостатъчно за покриване на натрупаните задължения и пасивите надвишават повече от 10 пъти активите, което е белег на свръхзадълженост.  

Отправено е искане за постановяване на решение по чл. 630 от ТЗ, с което да се констатира неплатежоспособността, евентуално свръхзадължеността на длъжника, да бъде определена началната й дата и да се открие производство по несъстоятелност.

Молбата е с правно основание в чл. 625 и сл. от ТЗ.

Бургаски окръжен съд, като обсъди доводите на молителя и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

От служебна справка в електронния търговски регистър се констатира, че молителят е бил вписан като търговец в регистъра на търговските дружества, воден от Варненски окръжен съд, с решение №8415 от 01.10.2007 год. по ф.д.№4824/2007 год. на ВОС и е пререгистриран в електронния Търговски регистър през 2008 год.  Вписаният предмет на дейност е многообразен. Видно е също така от данните по партидата на търговеца в електронния търговски регистър, че е обявявал годишните си финансови отчети редовно.

От извършената по делото съдебно-икономическа експертиза, която съдът изцяло възприема, тъй като е изготвена съобразно представените по делото доказателства и съответства на данните, обявени в електронния търговски регистър, става ясно, че към 31.12.2015 год. дружеството притежава активи – дълготрайни и краткотрайни, които като вид представляват рекламен клип, апартаменти (сгради), обзавеждане, аванс и вземания, общо на стойност 2 799 184,27 лв. Анализът на експертизата показва, че рекламния клип е създаден да рекламира имоти, които вече не са собственост на търговеца; недвижимите имоти са възбранени от НАП за обезпечаване на  публични задължения, а вземанията са към дружества-дължници, които са в процедура или за които е подадена молба за откриване на производство по несъстоятелност, а едно от тях е едноличен собственик на капитала на молителя. Според заключението, вземанията са трудносъбираеми и молителят не е предприел никакви действия за събирането им.

Съществуващите задължения са в общ размер от 5341 х.лв. и са краткосрочни – в това число задължения към финансови предприятия, към доставчици, други краткосрочни задължения и данъчни задължения.

 Експертизата е изследвала финансовото състояние на търговеца, като е извела коефициентите  за  обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност за 2012, 2013 и 2014 и към 11.12.2015 год., за финансова автономност и задлъжнялост и за рентабилност за същия период. От изведените стойности на коефициентите на ликвидност вещото лице е достигнало до заключение, че през всички изследвани периоди краткотрайните активи на дружеството не са били достатъчни да обслужват краткосрочните му задължения, коефициентите са със стойности под 1, т.е. под приетите в теорията препоръчителни стойности. Коефициентите на финансова автономност и задлъжнялост са с отрицателни стойности през целия изследван период, тъй като дружеството е декапитализирано, т.е. с отрицателен собствен капитал, задълженията му надвишават размера на активите му, не е било в състояние да генерира доходи и да реализира печалба и  е изцяло зависимо от кредиторите си. От изведените коефициенти на рентабилност експертизата е направила извод, че дружество е било с отрицателни финансови резултати, с изключение на 2014 година, когато обаче са били разпродадени голяма част от дълготрайните активи, а през останалите изследвани периоди не е било в състояние да генерира доходи и реализира печалби.

Вещото лице посочва, че към 31.12.2008 год. паричните задължения на молителя (изискуеми и неизискуеми) са надвишили имуществения актив на дружеството и тази тенденция се е задълбочила през следващите отчетни периоди.   

С оглед на всичко изложено по-горе, съдът намира, че търговецът-молител е неплатежоспособен. Съгласно разпоредбата на чл. 608, ал.1 от Търговския закон, неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане, т.е. при наличието на всяка една от трите предвидени в цитираната норма предпоставки длъжникът би изпаднал в състояние на неплатежоспособност. Според презумпцията, визирана в ал. 2 на същата норма неплатежоспособността се предполага, когато длъжникът е спрял плащанията. В конкретния случай от събраните по делото и обсъдени по-горе доказателства се установява, че длъжникът има изискуеми задължения по търговски сделки и публично правни задължения, които не е в състояние да погаси поради влошеното си финансово-икономическо състояние. Притежава краткотрайни активи, чрез които не е в състояние да изпълни паричните си задължения, тъй като те се формират единствено от трудносъбираеми или несъбираеми вземания от други дружества, които също са с влошено финансово състояние.

По изложените съображения против „ИБР къмпани“ ЕООД следва да бъде открито производство по несъстоятелност поради неговата неплатежоспособност, с начална дата 31.12.2014 год. Не е необходимо да бъде изследвано евентуално заявеното основание по чл.607а ал.2 от ТЗ. 

Съдът намира, че следва да постанови решение по чл.632, ал.1 от ТЗ, тъй като търговецът не разполага с парични средства, нито с друго, бързоликвидно имущество, посредством което да могат да се осигурят средства за разноски при откриване на производство по несъстоятелност, дори и за шест месеца напред, а същевременно с това разноските не са били предплатени по реда на чл.629б от ТЗ. Кредиторите с установени вземания, са били поканени да предплатят началните разноски, определени по реда на чл.629б от ТЗ, а кредиторите със седалище в чужбина и без съдебни адреси в страната, са били поканени  чрез Търговския регистър, но никой от тях не е проявил интерес към настоящата процедура, нито са заявили желание да предплатят разноски.

С настоящото решение, съдът следва да осъди длъжника „ИБР къмпани“ ЕООД да заплати сумата от 250 лв. по сметка на Окръжен съд – Бургас, представляваща държавна такса за водене на производството по настоящото дело.

Мотивиран от горното и на основание чл. 632, ал. 1, във вр. с чл. 607а ал.2 и чл. 742 от Търговския закон, Бургаският окръжен съд

Р Е Ш И:

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „ИБР къмпани“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.“Сл.бряг-изток“, к-с „Дюн резиденс“, корпус А, ет.2, ап.А2, с ЕИК *********, представлявано от Владислав Балабанюк, като определя за нейна начална дата 31.12.2014 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на„ИБР къмпани“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.“Сл.бряг-изток“, к-с „Дюн резиденс“, корпус А, ет.2, ап.А2, с ЕИК *********, представлявано от Владислав Балабанюк.

ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на възбрана върху недвижимите имоти и запор върху движимото имущество и всичките вземания на длъжника „ИБР къмпани“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.“Сл.бряг-изток“, к-с „Дюн резиденс“, корпус А, ет.2, ап.А2, с ЕИК *********, представлявано от Владислав Балабанюк.

ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на предприятието на „ИБР къмпани“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.“Сл.бряг-изток“, к-с „Дюн резиденс“, корпус А, ет.2, ап.А2, с ЕИК *********, представлявано от Владислав Балабанюк.

ОБЯВЯВА „ИБР къмпани“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.“Сл.бряг-изток“, к-с „Дюн резиденс“, корпус А, ет.2, ап.А2, с ЕИК *********, представлявано от Владислав Балабанюк в несъстоятелност.

СПИРА производството по несъстоятелност по настоящото т.д. № 649 по описа за 2015 г. на Бургаски окръжен съд.

ОСЪЖДА „ИБР къмпани“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр.Несебър, к.к.“Сл.бряг-изток“, к-с „Дюн резиденс“, корпус А, ет.2, ап.А2, с ЕИК *********, представлявано от Владислав Балабанюк, да заплати държавна такса по сметка Бургаски окръжен съд за водене на делото в размер на 250 лева.

Настоящото решение да се впише в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, по партидата на дружеството.

Решението може да бъде обжалвано пред Бургаски апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в Търговския регистър.

                                                            ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: