Решение по дело №12392/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4777
Дата: 9 юни 2016 г.
Съдия: Джулиана Иванова Петкова
Дело: 20151100512392
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2015 г.

Съдържание на акта

  Р Е Ш Е Н И Е   № ……

гр. София,  09. 06. 2016г.

 

            Софийски градски съд, ГО, IV А ВС, в публично заседание на тридесети май две хиляди и шестнадесета година, в състав :

                                              

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА КАЦАРОВА

                                               ЧЛЕНОВЕ: ДЖУЛИАНА ПЕТКОВА

НИКОЛАЙ ЧАКЪРОВ

 

при секретаря Ц.Д., като разгледа докладваното от съдия Петкова гр.д. № 12392 по описа за 2015 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.259-273 ГПК.

            Образувано е по въззивна жалба на М.Б.Р. срещу решението на СРС, 42 ри състав от 08.06.2015г. по гр.д. № 1494/2014г., с което са отхвърлени исковете й срещу Софийски районен съд по чл. 2 т.4 ЗОДОВ за присъждане на обезщетения от 467,50 лева за имуществени вреди и 3500 лева за неимуществени вреди, и са присъдени разноски.

Въззивницата твърди, че решението е неправилно. Позовава се на необоснованост на фактическите и правни изводи на първоинстанционния съд и иска отмяна на решението му и постановяване на ново, с което исковете бъдат уважени, а в хода по същество настоява за отмяна и връщане на делото за ново разглеждане от първоинстанционния съд при участието на прокурор.

Въззиваемият Софийски районен съд оспорва жалбата.

Пред въззивния съд е призован, на основание чл. 10, ал.1 ЗОДОВ  прокурор от СГП, който дава становище за неоснователност на жалбата.  

Софийският градски съд, в изпълнение на правомощията си по чл. 269 ГПК, при служебна проверка намира обжалваното решение за недопустимо. Съображенията на въззивния съд са следните:

Като е счел задължителни указанията на СГС по ч.гр.д.№ 4400/2014г. по описа на СГС, І ГО в определение от 30.05.2014г., първоинстанционният съд е разгледал предявените искове по специалния ред на ЗОДОВ,

Ответник по  исковете е Софийски районен съд.  

Когато легитимираният по чл.7, ал.1 ЗОДОВ ответник не е П. на Р Б., както в случая, в производството пред съда задължително участва прокурор, съгласно изричното законово изискване на чл.10, ал.1 ЗОДОВ и разясненията, дадени в т. 15 на Тълкувателно решение № 3 от 22.04.2005 г. по т. гр. д. № 3/2004 г., ОСГК на ВКС. Постановките на цитираното ТР търпят прецизиране досежно качеството, в което за тези случай прокурорът следва да участва по делото, тъй като в ГПК, в сила от 01.03.2008г., по реда на който е разгледан иска, не  съществува фигурата на контролираща страна.

В действащия ГПК съществува текста на 26, ал. 3, съгласно който прокурорът може да участва в исковото производство с права на страна в случаите, предвидени в закон, както това прави чл.10, ал.1 ЗОДОВ. Участието на прокурора по граждански дела е уредено съгласно конституционните правомощия на П. по чл.127 т.6 от Конституцията на Р Б. на държавен орган, съблюдаващ законността. Ето защо, прокурорът не става лично страна по делото, в което участва, но има правомощието на страна. Установеното в чл.10, ал. 1 ЗОДОВ правомощие на прокурора е специфична форма на предвиденото в чл. 26, ал. 3 ГПК право на прокурора да участва в гражданския процес като страна. Предпоставка за участието му в тези случаи е да има предявен иск срещу някое от легитимираните съгласно чл.7 ЗОДОВ лица, различно от П. на Р Б., но нормата на чл.10, ал.1 ЗОДОВ не урежда правото на прокурора да встъпи в делото, нито правото му да даде заключение по това дело.  Разпоредбата изисква задължителното му участие по тези дела, което означава, че съдът е длъжен  да конституира прокурора като страна по делото по аргумент от чл. 26, ал.3 ГПК.  На свой ред прокурорът е длъжен да вземе участие по делото и да участва в целия ход на процеса, в това число да участва в събирането на доказателства, а не просто да се ограничи до това да даде заключение по делото. От така изяснените характеристики на участието на прокурора по реда на чл.10, ал.1 ЗОДОВ в исковия процес се налага извода, че пропускът на  първоинстанционния съд да го конституира е пропуск да конституира задължителна страна по делото и той не може да бъде саниран от въззивния съд, когато последният действа при условията на ограничен въззив. В тази хипотеза, подобно на разрешението, дадено в т.6 на ТР №1/2013 на ОСГТК на ВКС, макар да не става въпрос за необходимо другарство, а само за задължително участие на страна по делото, постановеното без участието й решение е недопустимо. Като такова същото следва да бъде обезсилено и делото върнато на първоинстанционния съд, който да разгледа делото със задължителното участие на прокурор, съгласно изискването на чл. 10, ал.1 ЗОДОВ.

Воден от горното и на основание чл. 270, ал. 3 ГПК, Софийски градски съд 

 

                                                            Р Е Ш И :

 

ОБЕЗСИЛВА решението на СРС, 42 ри състав от 08.06.2015г. по гр.д. № 1494/2014г. и ВРЪЩА делото на друг състав на същия съд за произнасяне по предявените искове при участието на  прокурор, съгласно изискването на чл.10, ал.1 ЗОДОВ.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: