Решение по дело №492/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 55
Дата: 2 март 2022 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20217240700492
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

55                                                 02.03.2022год.                           гр. Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

       Старозагорският административен съд, в публично заседание на трети февруари през две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                                                        Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                                  Членове:  ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Албена Ангелова

и с участието на прокурора Гриша Мавров

като разгледа докладваното от  съдия Г.Динкова КАН дело № 492 по описа за 2021 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Образувано е по касационна жалба на Районно управление гр.Казанлък при ОД на МВР – Стара Загора, против Решение № 123/ 14.10.2021г., постановено по АНД № 480/ 2021 г. по описа на Районен съд - Казанлък, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 21-0284-000334 от 10.03.2021г. на ВПД Началник група към ОД на МВР – Стара Загора, РУ-Казанлък. В касационната жалба се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението като постановено в противоречие на материалния закон и при допуснати съществени процесуални нарушения -  касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63в от ЗАНН. Оспорват се изводите на съда, че в конкретния случай са налице основания за квалифициране на нарушението като „маловажен случай” и за прилагане на чл.28 от ЗАНН. Направено е искане за отмяна на оспореното решение и за постановяване на друго, с което да бъде потвърдено наказателното постановление като законосъобразно.

Ответникът по касационната жалба – Б.Ф.Х., изразява становище за законосъобразност на обжалваното съдебно решение и моли същото да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение, че касационната жалба е неоснователна.  Предлага решението на Районен съд Казанлък да бъде оставено в сила.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

Производството пред Районен съд-Казанлък се е развило по жалба на Б.Ф.Х. против Наказателно постановление № 21-0284-000334 от 10.03.2021г., издадено от ВПД Началник група към ОД на МВР – Стара Загора, РУ-Казанлък, с което на Б.Х. е наложена административно наказание глоба в размер на 50лв., на основание чл.179, ал.6, т.1 от ЗДвП, за нарушение на чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП. Административното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 11.02.2021г. , около 16.15ч. на път Първи клас № 5, км.193+500 при община Казанлък, Б.Х. управлява МПС – товарен автомобил марка **** с рег № ****, като моторното превозно средство се движи с маловажна техническа неизправност /неработеща къса дясна светлина/.

За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че в обстоятелствената част на същото не е описана в пълнота фактическата обстановка, тъй като липсвали обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Тази формална нередовност е приета за съществена, доколкото ограничавала правото на защита на санкционираното лице и  възпрепятствала възможността да се извърши цялостна преценка на съществото на случая. Въз основа на установените по делото обстоятелства – че с процесният автомобил са били изминати само 50 метра и то след като при излизането му от предприятието, където е бил паркиран, му е извършена проверка и същият е бил изправен, в т.ч. с работещи светлини, съдът е приел, че са налице основания за определяне на нарушението като такова с по-ниска степен на обществена опасност и съотв. предпоставките за квалифицирането му като маловажен случай по чл. 28 от ЗАНН. 

Решението на Казанлъшкия районен съд е правилно.

Съгласно сочената за нарушена разпоредба на чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат технически изправни. В случая се сочи за установено управление от Б.Х. на МПС – ТА с рег.№ ****, с неработеща къса дясна светлина. Конкретната техническа неизправност е преценена като незначителна, поради което административнонаказателната отговорност на ответника по касация е ангажирана на основание чл.179, ал.6, т.1 от ЗДвП, който предвижда административно наказание глоба в размер на 50лв. за управление на пътно превозно средство с констатирани незначителни неизправности. 

Не се споделя от настоящия касационен състав извода на първоинстанционния съд за формална нередовност на НП.  Съдържанието на процесното наказателното постановление съответства на императивните изисквания на чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН за пълно, ясно и точно описание на нарушението от фактическа и правна страна.

Обосновано обаче въззивният съд е приел, че установените по делото факти сочат наличието на обстоятелства, релевиращи по-нисък интензитет на обществена опасност на нарушението спрямо типичните нарушения от този вид, обуславящи квалифицирането му като „маловажен случай” на административно нарушение по см. на чл.28 от ЗАНН във вр. с чл.93, т.9 от ДР на НК. Изложените в тази връзка мотиви изцяло се споделят от настоящия касационен състав, поради което поради което същите, на основание чл.221, ал.2, изр.2 от АПК, не следва да  бъдат повтаряни. Релевираните от санкционираното лице факти – краткото разстояние, изминато с автомобила, липсата на установена повреда по светлинната уредба на превозното средство към момента на потеглянето му, както и обстоятелството, че нарушението е осъществено в светлата част от денонощието,  обуславящи определянето на деянието като такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид.  Неприлагането от административнонаказващия орган  на нормата на чл.28 от ЗАНН при наличието на предпоставките за това, води до материална незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление и като го е отменил, Казанлъшкият районен съд е постановил решение при правилно приложение на закона.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 123/ 14.10.2021г., постановено по АНД № 480/ 2021 г. по описа на Районен съд - Казанлък.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

  

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     

 

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

                                                                                             2.