Решение по дело №1530/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1995
Дата: 27 октомври 2021 г.
Съдия: Явор Иванов Колев
Дело: 20217180701530
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

Номер   1995         Година  2021, 27.10.           Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІ състав

 

   на 29.09.2021 година

 

 в публичното заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

     ЧЛЕНОВЕ:     ЯНКО АНГЕЛОВ

                              ЙОРДАН РУСЕВ

 

при секретаря КОСТАДИНКА РАНГЕЛОВА и при участието на прокурора КАЛОЯН ДИМИТРОВ, като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЯВОР КОЛЕВ к. адм. дело номер 1530 по описа за 2021 година и като обсъди:

            

             Производство по чл.208 и сл. АПК във вр. с чл.63 ал.1 ЗАНН.

Постъпила е касационна жалба от О.А.Д. *** чрез адв.К. срещу Решение №5/19.04.2021г. по АНД №724/2020г. по описа на Районен съд – Асеновград, III  н. състав, с което е потвърден Електронен фиш /ЕФ/ за налагане на глоба серия К №3609540, издаден от ОД на МВР – Пловдив, с който за нарушение на чл.21 ал.1 от Закона за движение по пътищата ЗДвП/ на основание чл.189 ал.4, във връзка с чл.182 ал.1 т.3 ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 100 лева. Със същото решение жалбоподателят е осъден и да заплати по сметка на АРС сумата в размер на 120 лева, представляващи направени по делото разноски, както и на ОД на МВР – Пловдив сумата в размер на 80  лева за юрисконсултско възнаграждение.

В жалбата се сочи, че решението е незаконосъобразно, неправилно и необосновано, като се развиват доводи за неговата незаконосъобразност и се настоява за отмяната му и отмяна на наказателното постановление. Претендира се присъждане на сторените разноски, както и адвокатско възнаграждение по чл.38 ал.2 от Закона за адвокатурата/ЗАдв/.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – Пловдив, чрез процесуален представител юриск.Пенкова, в нарочно писмено становище оспорва жалбата и моли решението на Районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно. Претендира юрисконсултско възнаграждение и прави възражение за прекомерност на евентуално претендирано адвокатско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив застъпва становище за неоснователност на така подадената касационна жалба.

Пловдивският административен съд – Двадесет и първи състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност, наведените с жалбата касационни основания, намира за установено следното.

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и производството е процесуално допустимо.Разгледана по същество,жалбата е неоснователна.

Настоящият състав установи, че с оспорения издаден от ОД на МВР – Пловдив ЕФ, серия К №3609540 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система на 29.02.2020г. в 23,55 часа в град Асеновград, бул.“България“ №113, посока на движение на контролираните МПС от север към юг при максимално разрешена скорост за движение в населеното място 50 км/ч с отчетен/приспаднат толеранс -3 км/ч в полза на водача, Д., в качеството му на собственик на когото е регистрирано МПС – товарен автомобил, марка „Ауди“, модел „А 6 Олроуд Куатро“, с рег. №*** е бил санкциониран на основание чл.189 ал.4, във връзка с чл.182 ал.1 т.3 ЗДвП, като му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева за това, че управлява МПС със скорост от 72 км/ч, при максимално разрешена скорост от 50км/ч – нарушение на чл.21 ал.1 ЗДвП.

За да обоснове крайния си извод за законосъобразност на атакувания ЕФ, състав на районния съд е приел, че от една страна по несъмнен начин и с безспорни доказателства се установява извършване от страна на Д. на вмененото му нарушение на ЗДвП, а от друга, че наложеното му наказание съответства на осъществената от него противоправна дейност, както и че не са налице допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от административнонаказващия орган.

Като е стигнал до тези правни изводи, районният съдия е постановил правилен съдебен акт. В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспорения ЕФ. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени обосновани изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон. Фактическите констатации и правните изводи, формирани от първостепенния съд, се споделят напълно от настоящата инстанция. Това прави излишно тяхното преповтаряне.

Изложените в касационната жалба възражения, че посочените от административнонаказващия орган географски координати отстоят на разстояние от около 700 метра от посочения административен адрес в гр.Асеновград, бул.“България“№113, не водят до извод, че в данните, описани в процесния ЕФ има някакво несъответствие. Това е така, защото GPS координатите на мястото на извършване на нарушението се съдържат в представената към ЕФ снимка на процесното МПС и именно те обосновават мястото на нарушението, посочено в електронния фиш, а посоченият адрес – гр.Асеновград, бул.“България“ №113 касае местонахождението на автоматизираното техническо средство или система, с което е установено процесното нарушение.

Следващото възражение, свързано с валидността на използваното АТСС, също е неоснователно, доколкото от страна на ответника са представени Удостоверение за одобрен тип средство за измерване №10.02.4835/24.02.2010г. със срок на валидност 24.02.2020г. и Протокол №5-32-19/16.10.2019г. от проверка на мобилна система за видеоконтрол TFR-1М №4835, последният безпротиворечиво установяващ, че последващата проверка е извършена преди изтичането на срока на валидност на първоначалната проверка в съответствие с разпоредбата на чл.43 ал.3 от Закона за измерванията/ЗИ/.

По делото действително липсва снимка на разположението на уреда, каквито твърдения също са изложени в жалбата, но посоченото нарушение съдът намира за несъществено, доколкото неговото положение се установява от приложения протокол за използване на АТСС от 29.02.2020г. и от разпитания в хода на АНД свидетел, т.е. същото е разположено в полицейския автомобил със съответната регистрация.

Използването на мобилната АТСС на съответното място за контрол, както се посочи по-горе, е удостоверено с протокол/приложение към чл.10 ал.1 от Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г., в сила от 16.01.2018г. на Министъра на вътрешните работи/ съставен от обслужващия полицейски служител, в който изчерпателно са посочени точното място за контрол и посоката, в която е осъществяван, въведения за контролирания участък скоростен режим, режима на измерване, идентификация на служебния автомобил, в който е монтирано АТСС, начало и край на работната смяна и номерата на първия и последния запис. Данните в протокола, ведно с приобщения снимков материал от записа, извършен от мобилната АТСС, доказват, че нарушението е установено в границите на контролирания участък, при максимално разрешена скорост за същия от 50км/ч.

И най-сетне, във връзка с последното наведено възражение, а именно, че от АНО не са представени доказателства, че служителят, боравил с процесното АТСС, е преминал специално обучение за боравене с такава прецизна техника, следва да се посочи, че протоколът по чл.10 Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г., в сила от 16.01.2018г. на Министъра на вътрешните работи представлява официален свидетелстващ документ и като такъв има материална доказателствена сила, която обвързва съда, когато е съставен в съответствие с нормативните изисквания, какъвто е настоящият случай. Доказателствената сила на този документ не е оборена от страна на касационния жалбоподател,поради което удостоверителното изявление на издателя му за фактите отразени в него, следва да бъде зачетено така, както е направено. С други думи казано, в случай, че жалбоподателят твърди, че Г.Б.не е преминал съответния курс на обучение, негова е тежестта да установи този факт. Доказателства в тази насока обаче не са ангажирани от страна на Д..

С оглед на изложеното, не са налице касационните основания по чл.348 ал.1, т.1 и т.2 НПК, а атакуваното решение на районния съд като валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и във връзка с чл.221 ал.2 АПК, следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора, на основание чл.63 ал.3 ЗАНН, във връзка с чл.228 вр. чл.143 ал.3 АПК, на ответника се дължат извършените разноски по осъществената юрисконсултска защита. Те се констатираха в размер на 80 лв., изчислени съгласно правилото на чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, издадена на основание чл.37 ал.1 от Закона за правната помощ, при съобразяване на фактическата и правна сложност на делото.

Ето защо и поради мотивите, изложени по-горе ПЛОВДИВСКИЯТ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХХI състав

 

Р      Е      Ш      И

           

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение №5 от 19.04.2021г., постановено по АНД №724 от 2020 година по описа на Районен съд – Асеновград, III н. с. 

            ОСЪЖДА О.А.Д. *** да заплати на ОД на МВР – Пловдив с адрес гр.Пловдив, ул.“Княз Богориди“№7 сумата от 80/осемдесет/ лева разноски за осъществена защита от юрисконсулт.

 

РЕШЕНИЕТО НЕ подлежи на обжалване.

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                       2.