Определение по дело №163/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260158
Дата: 19 март 2021 г. (в сила от 5 април 2021 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20211400200163
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на деветнадесети март две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                        Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Миглена Костадинова

и прокурора Н. Лалов,  като разгледа докладваното от Агн. Ставарова

ЧНД N 163 по описа за  2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Н.В.П., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора Враца, с искане да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Н.П..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД"  А. М., със Заповед № Л-2637/03.12.2020 г. изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважава молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

От приложената справка от ОЗ-Враца е видно следното:

На 04.12.2018г. в Затвора - гр. Враца е получено за изпълнение определение по ЧНД № 1039/18г. по описа на PC - Враца, с което на основание чл. 306, ал.1, т.1 от НПК във връзка с чл. 27 НК се присъединява изцяло наказанието от 4 месеца постановен по НОХД № 1012/2018 г. по описа на PC - Враца към неизтърпяната част от определеното наказание лишаване от свобода по НОХД № 9317/2010 г. по описа на СГС.

Към момента на извършване на присъединяването, а именно 16.03.2018г., размерът на неизтърпяната част от наказанието по НОХД № 9317/2010г. по описа на СРС е 4 години, 4 месеца и 24 дни или общ размер 4 години 8 месеца 24 дни след приложението на чл. 27 НК.

Начало на наказанието 16.03.2018 г. Фактически изтърпял - 3 години и 3 дни. От работа - 5 месеца и 20 дни.  Всичко изтърпял - 3 години, 5 месеца и 23 дни. Остава за изтърпяване - 1 (една) година, 3 (три) месеца и 1 (един) ден.

            Доказателствата сочат, че осъденият Н.П. е изтърпял повече от изискуемото се по закон наказание, съгласно изискванията на чл. 70,  т. 1 НК.

Лишеният от свобода Н.В.П. *** на 21.07.2010г. Първоначалната оценка на рискът от рецидив отчита СРЕДНИ стойности - 58 точки,според данните в доклада.

Проблемните зони с дефицити са очертани : „Отношение към правонарушението“ и „Умения за мислене“.

Рискът от сериозни вреди за обществото е посочен като висок . За персонала и за самия него рискът е нисък. Рискът от извършване на бягство е също нисък.

В първоначалния план на присъдата е предвидена работа по част от дефицитните зони и зони, които вероятно или със сигурност са свързани с криминалното му поведение, като: „Отношение към правонарушението“; „Взаимоотношения“; „Начин на живот и обкръжение“; „Междуличностни проблеми“ и „Умения за мислене“. Поставени са следните цели:

Приучване към ред и спазване на определени правила, както и дефиниране на проблема, водещ до извършване на криминалното деяние;

Преценка на минало поведение;

Спазване на реда и правилата в затвора;

Стимулиране на контактите със семейството;

Затвърждаване на трудови навици;

Изграждане на доверие в собствените сили и възможности за справяне с трудностите;

Развиване на способност за емпатия, разбиране на другите и приемането им като ценност;

Обогатяване на поведенческия репертоар със социално приемливи модели на поведение.

Анализът на оценката на риска от рецидив показва в началото положителни промени, които са довели до последователно понижение от 58 т. до 51 точки. Впоследствие поведението му води до негативна промяна,като рискът се покачва на 65 точки. Рискът от рецидив се запазва среден.

Рискът от сериозни вреди остава нисък за него и висок за обществото. Рискът от вреди за останалите лишени от свобода е повишен на висок, с оглед на притежанието на наркотични вещества с цел разпространение в затвора.

При препланирането на присъдата са заложени цели, свързани с работа по дефицитните зони: „Умения за мислене“ и „Начин на живот и обкръжение“.

Настоящата оценка на риска от рецидив, изготвена на 04.08.2020 г. е 65точки. Рискът остава среден.

Предходното покачване е в резултат на настъпили отрицателни промени в зоните:

-„Отношение към правонарушението“ - мотивацията за промяна на криминалното му поведение е на ниско ниво; извършва престъпления и в затвора; самоуверен е, отрича отговорността си за извършване на правонарушения;

-„Управление на финансите и доходите“ - прекомерно разчита на роднини и приятели; дължи значителни по размер средства, за което е уведомяван със съобщения за запор от съдебен изпълнител;

-„Начин на живот и обкръжение“ - има случаи на отправяни заплахи към други лишени от свобода, които са лоялни към администрацията; след намиране на наркотични вещества у него, проявява агресивно поведение към лишен от свобода от неговото спално помещение, поради съмнения, че го е издал на служители от НОС; проявява манипулативно поведение спрямо други лишени от свобода; проявява безразсъдно и рисково поведение в затвора;

-„Умения за мислене“ - не разпознава напълно проблемите си, с поведението си сам си навлича такива; не мисли за решаването им по адекватен начин; не мисли за негативните последици от поведението си, като се фиксира върху моментно удовлетворяване на желанията си;

Рискът от вреди се запазва нисък за самия него, тъй като не са идентифицирани суицидни мисли и намерения, които биха отключили автоагресивно поведение. Не е настаняван за лечение с психиатрични проблеми.

Рискът от вреди за персонала и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на наказанието му е повишен от среден към висок - притежавал е наркотични вещества с цел разпространение в затвора. Има случаи на отправяни заплахи и агресивно поведение към други лишени от свобода, във връзка със съмнения за това, че е издаден на служители от НОС за притежаването на наркотични вещества.

Рискът от вреди за обществото се запазва висок. Обуславя се от характера на извършените правонарушения е користно-насилствен и сексуален характер.

В началото на престоя му в контролирана среда е декларирал желание за безпроблемен престой. Държал се е с уважение и респект към служителите на Затвора-София. Работил е и за показана стриктност и дисциплинираност е награден общо 9 пъти в Затвора-София и 30 „Кремиковци“. В Затвора-Враца е награден два пъти, съгласно Заповед №536/28.12.2017г. и Заповед №20/07.02.2018г. Дадена му е възможност да работи по чл.80 ЗИНЗС от 06.06.2017г. като помощник в стоматологичен кабинет. Впоследствие е спрян от работа, поради извършване на нерегламентирани дейности на работното място. Към администрацията на затвора са подавани сигнали за това, които впоследствие се потвърждават. На 20.03.2018г. при извършване на претърсване на мястото му за работа в стоматологичния кабинет е открито упойващо вещество. На 23.03.2018г. при извършване на личен обиск в него са открити наркотични вещества (марихуана) и 1 бр. мобилен телефон.

Спрямо него са предприети дисциплинарни действия и е образувано досъдебно производство, а впоследствие е осъден по чл.354а-354в за това, че е държал високорискови наркотични вещества. Лишеният от свобода се проявява като системен нарушител на ограниченията, предвидени в ЗИНЗС. В последните години е наказан както следва:

Заповед №179/14.07.2017г. - „Извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената за срок до 7 дни“;

Заповед №94/12.04.2018г. - „Лишаване от хранителна пратка за срок до три месеца“;

Заповед №233/ 29.10.2018г. - „Писмено предупреждение“;

Заповед №2/08.01.2019г. „Извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената за срок до 7 дни“;

Заповед №717/05.07.2019г. - „Лишаване от хранителна пратка за срок до три месеца;

Заповед №2263/16.10.2020г. - „Лишаване от хранителна пратка за срок до три месеца“;

Заповед №9043/23.12.2020г. - „Извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената за срок до 7 дни“;

Отношението му към плана на присъдата е отчасти положително, като се отчита факта, че е започнал да проявява активност и се включва в организираните курсове и образователни програми. Стремежът му, обаче е насочен предимно към съкращаване срока на наказанието, а не към постигане на положителни личностни промени. Отказал е да участва в професионален курс за придобиване на нова професия „Оператор на котли“. По време на престоя си в ОЗ-Враца, за снижаване на остатъка от присъдата е подал заявление за включване в образователен процес като алтернатива на трудова заетост. Записан е за ученик в IX-ти клас през учебната 2018/2019 година. През първия срок показва старание и активност, за което е награден с „Писмена похвала“, съгласно Заповед №171/08.01.2019г. на директора на СУ „Мито Орозов“. Завършил е Х-ти клас. До момента на превеждането си в ЗОЗТ „Бойчиновци“ на 29.10.2020г. е бил записан като ученик за учебната 2020/2021 година. На 29.10.2020г. е пренастанен в ЗОЗТ „Бойчиновци“. От 01.02. 2021г. полага доброволен труд по чл.80 ЗИНЗС като строител-поддръжка. От 01.12.2020г до 17.12.2020г е бил включен в образователна програма „Сръчни ръце“. Успешно завърши участието му в курс „Английски език за начинаещи“ - от 06.01.2021г. до 24.02.2021г., а от 04.03.2021г е включен в клуб по интереси „Забавен шахмат“.

Поведението на лишения от свобода П. в последния период от изпълнение на наказанието показва, че има нагласи за позитивна личностна промяна, но са лабилни. Има прояви на импулсивни действия за удовлетворяване на нуждите и интересите си на момента, без да мисли за негативните последици. Склонен е да омаловажава собствената отговорност и принос в тях, търси вината у другите. Разпознава частично проблемите си. Не осъзнава напълно своите дефицити и не проявява траен стремеж за положителна промяна и нагласа за водене на законосъобразен начин на живот.

Корекционната дейност с лишения от свобода П. с оглед становище на служителите от администрацията при затвора е да продължи към осъществяване на основните цели, заложени в плана на присъдата, а именно: осъзнаване на причините довели до престъплението, нанесените вреди, разбирането на преживяванията на пострадалите, намиране на алтернативи и адекватни начини за решаване на проблеми, конфликтни ситуации и други. Поставените задачи са свързани със създаване на социално приемливи норми на поведение. За целта е необходимо корекционната работа да продължи в условията на затвора за трайна положителна промяна и постигане на целите по чл. 36 НК.

            Ръководството на затвора счита, че молителят не отговаря на изискванията за добро поведение съгласно чл. 439а НПК.

Съдебният състав приема доводите в доклада,изготвен от лица имащи пряко и непосредствено впечатление от поведението на осъдения и въздействието на корекционните дейности върху него при изпълнение на задачите в плана на присъдата.Актуалния доклад за осъдения показва колеблива тенденция и краткотрайна такава за положително повлияване,след което е настъпил регрес,отчетен с по- високи стойности на риска от рецидив.Поведението му не е насочено към реализиране на поставените цели за цялостна  и положителна промяна на личността му и начина на мислене, а цели краткосрочен заблуждаващ ефект върху инспекторите,целящ предсрочно освобождаване.Отчетени са множество дефицити,за преодоляването на които се изисква по-продължителен период за въздействие в условията на контролирана среда.Към настоящият момент съобразно този доклад продължават да са налице значими дефицитни зони.Не е променено отношението му към правонарушението,има вероятност да рецидивират негативните и противоправни проявления,защото продължава да дава доказателства за престъпно поведение,за което е наказван.У него липсва  искрена мотивация за положителна промяна.Не си поставя дългосрочни позитивни цели.Все още  показва недостатъци в уменията за мислене.Външната среда и нагласата за престъпен модел на живот са все още рисков фактор.Незначителните положителни промени и наченки на положително поведение са отчетени от администрацията при затвора,но към настоящия момент все още не е дал категорични доказателства за трайна промяна в начина на мислене,тъй като формираната криминална нагласа и податливост на осъдения към отрицателни прояви са фактори,които предполагат до голяма степен вероятност да продължи с престъпна дейност,ако се намира извън  затворническата среда,която налага ограничения.

Отчитайки изложените данни от затворническата администрация за развитието на личността на осъдения по време на изтърпяване на две наказания и след като съпостави тези данни с изискването на чл.70 ал.1 НК осъденият да е дал доказателства за своето поправяне,настоящият състав намира,че липсват доказателства за наличие на дълбока,устойчива и трайна нагласа у осъдения за законосъобразен начин на живот,извън условията на затвора,налагащи ограничение.

            Доказателствата сочат, че по делото е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, затова че е изтърпял фактически необходимия минимум от наложеното му наказание. Съществува дефицит в предпоставките, свързани с изискването за добро поведение и поправяне. Макар и да показва положителни тенденции за промяна, отчетени и съответно наградени, то категориите за видовете риск не са променени . Не е дал достатъчно категорични доказателства за трайна промяна в  личен план,по начин че да се направи неоспорим извод,че в условията на свобода,извън контролирана среда няма да допусне други правонарушения. Има обременено съдебно минало и за формирането му като поправена личност е необходимо да продължи корекционната дейност до пълното му поправяне за постигане на целите по чл.36 НК.

            Това е в основата за постановяване на отказ за условно предсрочно освобождаване.

            На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Н.В.П. - роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес:***, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН ********** да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, наложено му с определение по ЧНД № 1039/2018 г. по описа на PC - Враца, с което на основание чл. 306, ал.1, т.1 НПК във връзка с чл. 27 НК е присъединено изцяло наказанието от 4 месеца, постановено по НОХД № 1012/18г. по описа на PC - Враца към неизтърпяната част от определеното наказание лишаване от свобода по НОХД № 9317/10 г. по описа на СГС.

Към момента на извършване на присъединяването, а именно 16.03.2018г., размерът на неизтърпяната част от наказанието по НОХД № 9317/2010г. по описа на СРС е 4 години 4 месеца и 24 дни или общ размер 4 години 8 месеца 24 дни след приложението на чл. 27 от НК. Остатъкът от наложеното наказание е в размер на 1 (една) година, 3 (три) месеца и 1 (един) ден.

ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Н.В.П. не може да подаде нова молба за УПО.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

            Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

                                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: