Решение по дело №205/2020 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 134
Дата: 25 юни 2020 г. (в сила от 14 юли 2020 г.)
Съдия: Пламен Стоянов Георгиев
Дело: 20205640200205
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

      134                                 25.06.2020 г.                         град Хасково

         

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Десети наказателен състав,

на осемнадесети юни две хиляди и двадесета година,

в публично съдебно заседание в състав:

 

                                                                                                              Съдия: Пламен Георгиев

 

Секретар: Галя Ангелова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Пламен Георгиев

АНД № 205 по описа на Районен съд - Хасково за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания.

          Образувано е по жалба от Г.А.П. срещу Наказателно постановление № 45-0000042 от 31.01.2020 г. на Началник Областен отдел „Автомобилна Администрация” - град Хасково, с което на основание чл. 53 от ЗАНН на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева по чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози (ЗАвтПр) за нарушение по чл. 40, изр. 2, предл. 2 от Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници. В подадената жалба, без да се оспорва от жалбоподателя изложената фактическа обстановка, се възразява срещу размера на наложената глоба. Моли съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление на Началника на ОО „АА” - град Хасково, а при условията на евентуалност – да го измени като размерът на административното наказание бъде намален.

          В съдебно заседание пред Районен съд – Хасково, жалбоподателят, редовно призован, се явява лично и заявява, че поддържа жалбата, като в хода по същество препраща към изложените в жалбата съображения за нейната основателност за несъразмерност между обществената опасност на деянието и размера на санкцията за същото.

          Административнонаказващият орган – Началник ОО „АА” - град Хасково, редовно призован, не се явява, не изпраща представител. Становището на административнонаказващия орган, изразено в придружителното писмо, с което е изпратена преписката е, че атакуваното наказателно постановление е съобразено с материалните и процесуалните правила при издаването му.

Жалбата е подадена в законоустановения срок, срещу подлежащ на обжалване акт, от лице, легитимирано да атакува наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.

          ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, за да се произнесе по основателността й и след като се запозна и прецени събраните доказателства при извършената проверка на обжалваното наказателно постановление, намира за установено следното:

          На 16.01.2020 г., свид. Д.М.П., на длъжност „старши инспектор” в ОО „АА” – гр. Хасково, и свид. С.И.К., на длъжност „инспектор” в ОО „АА” – гр. Хасково, извършили проверка на лек таксиметров автомобил марка „Дачия”, модел „Сандеро”, с рег. № *******, установен и изчакващ на таксиметрова стоянка по бул. „България“ в района срещу Зеленчуков пазар в град Хасково. Автомобилът бил обозначен с опознавателни знаци за извършване на таксиметрови превози, а именно: жълт цвят, открит знак „Такси”, включен светлинен индикатор, светещ в зелено. В хода на  извършената проверка от страна на контролните органи – свид. Д.П. и свид. С.К., била установена самоличността на водача на автомобила – жалбоподателят Г.А.П., както и че същият бил попълнил в Пътен лист № 32 от дата 09.01.2020 г., Пътна книжка, Серия ВГ, № 00740 начален час „8 часа“ без задължително да изпише нула отпред. След преценка на фактите и обстоятелствата по случая, и след като свид. Д.П. достигнал до извод за осъществяване на състав на административно нарушение от страна на водача Г.П. по чл. 40, изр. 2, предл. 2 от Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници, срещу жалбоподателя бил съставен на същата дата, в негово присъствие Акт за установяване на административно нарушение № 270399, който жалбоподателят подписал лично, без да впише обяснения или възражения по него в съответната графа.

          При издаване на наказателното постановление, административнонаказващият орган възприел изцяло фактическата обстановка, описана в акта за установяване на административно нарушение, и след като преценил, че има извършено административно нарушение, наложил процесното административно наказание глоба в размер на 200 лева по чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози (ЗАвтПр) за нарушение по чл. 40, изр. 2, предл. 2 от Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници.

          Изложената дотук фактическа обстановка е категорично установена от представените по делото писмени доказателства, посочени на съответното място по – горе, както и от показанията на разпитаните в хода на делото свидетели: Д.М.П. и С.И.К., за обстоятелствата, свързани с предприетите от тях действия като контролни органи по установяване на твърдяното административно нарушение и тези, свързани със съставянето на процесния АУАН. Свидетелските показания се основават на преки и непосредствени впечатления, поради което съдът ги възприема като достоверни при обосноваване на фактическите си изводи относно осъществената фактическа обстановка, за която всъщност не се и спори от страна на жалбоподателя.

          При така установените факти съдът намира от правна страна следното:           

          Съгласно разпоредбата на чл. 40 от Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници, в редакцията, относима към датата на деянието, водачът попълва редовно и точно пътната книжка. Датите и часовете в нея се записват с арабски цифри, като по-малките от 10 се записват задължително с нула отпред. Според чл. 105, ал. 1 от ЗАвтПр, в редакцията, относима към датата, посочена в НП като дата на нарушението, за нарушения на този закон и на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него, с изключение на изискванията за превоз на опасни товари, за които не е предвидено друго наказание, се налага наказание глоба или имуществена санкция 200 лв. Следователно, деянието, за което е наложено на жалбоподателя административно наказание е обявено от закона за наказуемо.

          При съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление съдът констатира процесуални нарушения от категорията на съществените, които да налагат отмяна на санкционния акт. Съставеният акт за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответните компетенции по чл. 92, ал. 1, вр. чл. 91 от ЗАвтПр и е надлежно предявен по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН. На жалбоподателя е осигурена възможност да се запознае със съдържанието на АУАН, както и да направи възражения по него. Процесният АУАН формално съдържа и необходимите реквизити, лимитирано изброени в чл. 42 от ЗАНН и конкретно отговаря на изискването по т. 3 на цитираната разпоредба – да се впише дата на деянието, след като актосъставителят е отправил изрични твърдения в тази насока.  На следващо място, обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган, съгласно чл. 92, ал. 2 от ЗАвтПр, Заповед № РД-08-249 от 15.05.2015 г. на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Заповед  № 458 от 7.08.2018 г. на изпълнителния директор на Агенция „Автомобилна администрация”,  в кръга на неговите правомощия, спазена е формата и редът за издаването му, а по съдържанието си отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН, установяваща изискуемите реквизити.

          От материалноправна страна обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, проверени от съда с допустими по закон доказателствени средства, се установяват в частта, че на посочените в АУАН и наказателното постановление дата и място жалбоподателят е имал качеството на  водач на управлявания от него лек таксиметров автомобил марка „Дачия”, модел „Сандеро”, с рег. № *******, който бил установен и изчакващ на таксиметрова стоянка, като превозното средство било обозначено с опознавателни знаци за извършване на таксиметрови превози, а именно: жълт цвят, открит знак „Такси”, включен светлинен индикатор, светещ в зелено. Установено по безспорен начин в хода на извършената проверка на документацията на водача е, че жалбоподателят бил попълнил в Пътен лист № 32 от дата 09.01.2020 г., Пътна книжка, Серия ВГ, № 00740 начален час „8 часа“ без задължително да изпише нула отпред, с което без съмнение е осъществен от състава на административно нарушение от страна на жалбоподателя П. по чл. 40, изр. 2, предл. 2 от Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници, но необосновано и актосъставителят, и наказващият орган са приели, че това нарушение е извършено на дата 16.01.2020 г., когато е осъществена проверката. В тази връзка, макар да е възможно да съвпадат, както нееднократно е заявявано, датата на извършване на нарушението и датата на неговото установяване е възможно да съвпадат, но те по своята същност е необходимо всякога да се разграничават. Това става, като се изхожда от характера на нарушението и формата на изпълнителното деяние. Деянието по цитираната санкционна норма е формално и довършено, в момента, в който водачът се е отклонил от изискването за коректно попълване на пътния лист съгласно изискванията на чл. 40, изр. 2, предл. 2 от Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници, което съгласно цитираната норма следва да става редовно, или казано по друг начин попълването на съответните реквизити в пътната книжка следва да се осъществява непосредствено след настъпване на събитието, което се отразява в нея – в случая началния час. Следователно, тезата на наказващия орган за извършено нарушение по чл. 40, изр. 2, предл. 2 от Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници на дата 16.01.2020 г. е необоснована, доколкото преценката за този основен за всяко деяние признак, характеризиращо го от обективна страна в случая е неправилна за процесното и не съответства на доказателствата, събрани в хода на производството.

          С оглед изложеното, подадената жалба се явява основателна, а атакуваното с нея наказателно постановление за нарушение по чл. 40, изр. 2 от Наредба № 34 от 1999 г. за таксиметров превоз на пътници – неправилно и незаконосъобразно, поради което същото ще следва да бъде отменено. С оглед установеното наличие на основание за отмяна, в случая не би могло да се разсъждава допълнително и във връзка с приложението на чл. 28 ЗАНН, по друг начин освен принципно, а това е безпредметно в случая, тъй като това е преценка за законосъобразно и може да бъде правена само за конкретен случай и оценка на неговата обществена опасност, както и обществената опасност на нарушителя, какъвто случай на нарушение на визираната в НП дата не бе доказан. Оттам не следва да бъде обсъждан и въпроса за съразмерността на санкцията, в случай, че евентуален довод за маловажност на случая не може да бъде споделен.

          Мотивиран така, съдът

 

Р Е Ш И:

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 45-0000042 от 31.01.2020 г. на Началник Областен отдел „Автомобилна Администрация” - град Хасково.

          Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Хасково в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                                              Съдия: /п/ не се чете

Вярно с оригинала!

Секретар: М.Б.