Решение по дело №2632/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 263
Дата: 18 февруари 2021 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20207040702632
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

      263                                    18.02.2021 г.                                  гр. Бургас

 

   В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на четвърти февруари две хиляди двадесет и първа година, в открито заседание в следния състав:

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.МАРИНА НИКОЛОВА                                                               2.ЯНА КОЛЕВА

секретар: В. С.

прокурор: Андрей Червеняков

Като разгледа докладваното от съдия М. Николова  КАНХ дело № 2632 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Б.П.Д., с адрес: ***, против решение № 260455/ 13.11.2020г. постановено по НАХД № 2300/2020г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е ИЗМЕНЕНО Наказателно постановление № 20-0769-001533/22.05.2020 г., издадено от началник група в сектор “ПП”- КАТ към ОДМВР гр. Бургас, с което за нарушение на чл.123 ал. 1 т.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, на Б.П.Д. е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 150 лева и лишаване от право да управлява МПС за 4 месеца, КАТО е НАМАЛЕН размера на наложената санкция „глоба” от 150 /сто и петдесет/ лева на 50 /петдесет/ лева и наложената санкция лишаване от право да управлява МПС от 4 /четири/ месеца на 1 /един/ месец. ПОТВЪРДЕНО е НП в останалата му част, а именно в частта, с която за нарушение на чл.20 ал. 1 от ЗДвП, на основание чл.185 ЗДвП,на Б.П.Д. е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 20 лева. Решението на районния съд се оспорва като неправилно и незаконосъобразно, тъй като описаните в НП обстоятелства не съответстват на действителното фактическо положение. Претендират се разноски.

В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за правилност и законосъобразност на първоинстанционното решение.

Административен съд - Бургас, ХІХ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира касационната жалба за ОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното пред Районен съд – Бургас наказателно постановление, отговорността на Б.П.Д. е ангажирана за това, че на 27.04.2020 г., около 12:24 часа, в гр. Бургас, ж.к. „Лазур”, ул. „Велико Търново” №18, като водач на лек автомобил – „Мерцедес” МЛ 320 ЦДИ 4 Мати, с peг. № А8261НМ, не осъществил контрол върху автомобила, по време на движението, като блъснал паркиран т.а. „Шкода”, с.рег.№ А7377НН, след което, като участник в ПТП, не останал на място за установяване последиците от ПТП и бил установен допълнително от полицейските служители.

За така установеното е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН), връчен на касатора и подписан от него с възражение, че не е усетил удара. Въз основа на акта е издадено процесното НП.

За да постанови оспореното съдебно решение въззивният съд е приел, че АУАН е съставен в присъствието на един свидетел, като на нарушителя е връчен препис, т.е. началото на административно-наказателното производство е поставено по регламентираната в ЗАНН процедура. В АУАН и НП се съдържат всички изискуеми съгласно разпоредбите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН реквизити. Съдът не е открил формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП. По същество, съдът е намерил нарушенията за безспорно установени, а санкционните норми за правилно определени от АНО. Относно размера на санкцията за нарушението на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, наложена на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, съдът е намерил, че същата следва да бъде намалена до предвидения в закона минимум, а именно „глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 /един/ месец.

При тези мотиви съдът е изменил НП в частта, с която за нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, на Б.П.Д. е наложено административно наказание „глоба”, в размер на 150 лева и лишаване от право да управлява МПС за 4 месеца, КАТО е НАМАЛИЛ размера на наложената санкция „глоба” от 150 /сто и петдесет/ лева на 50 /петдесет/ лева и наложената санкция лишаване от право да управлява МПС от 4 /четири/ месеца на 1 /един/ месец. Потвърдил е НП в останалата част.

Така постановеното решение е валидно, допустимо, но неправилно.

Настоящата касационна инстанция счита, че при налагането на наказанията по посочените разпоредби са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. В подкрепа на този извод, съдът намира за необходимо да посочи, че актът за установяване на административно нарушение има функция да повдигне обвинението и да очертае от обективна и субективна страна предметът на доказване, като от съществено значение с оглед правото на защита на нарушителя е ясното и точно описание на нарушението и съответстващата пълна правна квалификация. В случая, съдът намира, че в нарушение на чл.42, т.4 от ЗАНН, в АУАН липсва описание на нарушенията и обстоятелствата, при които същите са извършени. При издаването на наказателното постановление също е допуснато нарушение на чл.57, т.5 от ЗАНН, тъй като фактическата обстановка и в него страда от същия порок – липса на описание на фактическите обстоятелства, касаещи съставомерните признаци на двете деяния.

В подкрепа на този извод, следва да се посочи, че съгласно чл.20, ал.1 от ЗДвП: „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.”. В конкретния случай, в издадените АУАН и НП декларативно е посочено, че водачът не е осъществил контрол върху автомобила, без да е налице ясно и точно описание на нарушението и на обстоятелствата, при които същото е извършено. Нещо повече, налице е и липса на доказателства за осъществяването на това нарушение, тъй като от материалите по делото не се установява наказаният водач да е загубил управлението на автомобила си в някакъв период от време, което да е довело до причиняване на ПТП. В проведения разпит в качеството на свидетел на актосъставителя, който не е очевидец на случилото се, същият единствено е посочил, че „джипа” е ударил „шкодата” от ляво, като е имало щети по лявата джанта на „колата”. Данни относно загуба на контрол върху МПС и механизма на твърдяното ПТП не могат да бъдат изведени и от заявеното от присъствалата на инцидента К.Г.Г., която в депозирани от нея писмени сведения в хода на извършената по случая полицейска проверка, е написала само, че черен „Мерцедес” е ударил автомобила „Шкода”, паркиран на ул. „В. Търново”. По делото не е наличен протокол за ПТП или други писмени доказателства, от които да се установи твърдяното нарушение.

Относно второто нарушение – това по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, противоправното деяние е неизпълнение на задължението от страна на водача да спре, за да установи какви са последиците от произшествието. Съгласно разпоредбата на § 6, т. 30 от ДР на ЗДвП, „пътнотранспортно произшествие” е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети. В случая, видно от издадените АУАН и НП, в същите не е описано поведение на касатора, което да покрива легалната дефиниция за ПТП, т.е. в същите не е посочено в резултат на удара да е причинен някой от резултатите, описани в § 6, т. 30 от ДР на ЗДвП - нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети. Нещо повече, съдът намира, че по делото изобщо не е установено не само какъв е бил резултата от действията на водача Д. – дали същият е причинил нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети, т.е. налице ли е ПТП, но и не е доказано водачът Д. изобщо да е възприел настъпилия противоправен резултат, като въпреки това да е напуснал местопроизшествието, с което съзнателно да не е изпълнил задължението си да окаже съдействие за установяване на настъпилите вреди.

С оглед всички изложени по-горе съображения, следва да се заключи, че издаденото НП е незаконосъобразно. Като е стигнал до изводи, различни от направените, районният съд е постановил неправилно решение, което следва да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени НП.

По делото касаторът е направил искане за присъждане на разноски, но доказателства за такива не са представени, поради което разноски не му се дължат.

Предвид изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 260455/13.11.2020г. постановено по НАХД № 2300/2020г. по описа на Районен съд – Бургас

и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-0769-001533/22.05.2020 г., издадено от началник група в сектор “ПП”- КАТ към ОДМВР гр. Бургас.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ:  1.                

 

    2.