Решение по дело №137/2009 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 189
Дата: 23 април 2010 г. (в сила от 14 декември 2010 г.)
Съдия: Мария Кирилова Терзийска
Дело: 20093100900137
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2009 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

№ …………/23.04.2010 г., гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Търговско отделение, в публичното съдебно заседание, проведено на двадесет и четвърти март през две хиляди и десета  година в състав:

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЯ ТЕРЗИЙСКА

 

При участието на секретар Х.А., като разгледа докладваното от съдията т.д. № 137/2009 г. по описа на ВОС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на ГПК /отм/.

Предявени са искове от „Шоп холдингс лимитед” ООД -  Република Кипър против „Леджънд” ООД – гр. Варна и „Пътища и мостове” ЕООД – гр. Варна с правно основание чл. 26 ал.2 пр.2 от ЗЗД за обявяване за нищожен сключения между ответниците договор за покупко-продажба на недвижим имот, обективиран в нот.акт. № 8/27.04.2007 г., том ІІ, вх.рег. № 2455, нот.дело № 164/2007 г. на нотариус Тодор Велев и за отмяната на нотариалния акт при условията на чл. 431 ал.2 от ГПК /отм/.

Ищецът твърди, че е съдружник в ответното дружество /към момента на подаване на исковата молба/, а в последствие е изключен. Дружеството ответник „Леджънд” ООД е придобило през 2005 г. собствеността върху процесния недвижим имот, с който се е разпоредило в полза на втория ответник по цитирания нотариален акт. Твърди ищецът, че покупко-продажбата, на страната на продавача е изповядана от Ю.Г., който се е легитимирал като представляващ дружеството. Решението обаче на общото събрание на съдружниците за продажба на имота било нищожно, тъй като ищецът не бил поканен редовно и не е давал съгласието си за продажба на имота. Договорът за покупко-продажба бил нищожен поради липса на съгласие, поради което и се настоява за прогласяване на абсолютната недействителност на разпоредителната сделка и за отмяна на нотариалния акт.

В съдебно заседание исковете се поддържат на изложените основания и при идентично становище по същество на спора. В писмена защита, процесуалният представител на ищеца отново ангажира доводи във връзка с наличието на правен интерес от търсената защита.  По отношение основателността моли да се има предвид следното: решението на общото събрание за продажба на недвижимия имот от 22.04.2007 г. не е взето надлежно, тъй като ищецът не е уведомен редовно за събранието. Освен това сделката е изповядана от лице, което към момента на сключване на нотариалния акт не бил управител и не е можел да представлява дружеството. С решение по възз. т.д. № 499/2008 г. на ВАпС било признато за установено в отношенията между „Шоп холдингс лимитед” и „Леджънд” ООД за несъществуващо обстоятелство провеждането на ОСС на дружеството от 22.12.2005 г. с единствена точка в дневния ред: избор на нов управител Г.. Претендират се и разноските по спора.

Становището на процесуалния представител на „Леджънд” ООД е за недопустимост на исковете поради липса на правен интерес, а евентуално за неоснователност. В писмена защита се поддържа, че не се твърдят пороци по формата на нотариалния акт. Предявеният иск бил установителен и каквото и да е решението на съда, имущественото положение на ищеца не може да се промени – то се урежда към месеца, в който членственото му правоотношение е прекратено, а процедурата по изключване на съдружника не е оспорена. Реституция на имота нито ползва молителя, нито обезпечава събирането на някакво негово вземане, още повече такова не се претендира. Не е налице твърдяната липса на съгласие. Решението за продажба на имота е взето на валидно проведено общо събрание и е обективирано в протокол № 8/22.04.2007 г., а спорът относно действителността на събранието и легитимността на взетите решения е разрешен с влязъл в сила съдебен акт. С определение по т.д. № 659/2007 г. е прекратено производството по предявения от „Шоп холдингс лимитед” иск с правно основание чл. 74 от ТЗ за оспорване на решенията от цитираното събрание. Това определение е потвърдено и от ВАпС, и не е допуснато до касационно обжалване. Спорът относно законосъобразността на взетите решения на 22.04.2007 г. е разрешен. Воля за прехвърляне собствеността върху имота е формирана по надлежния ред. Отделно във връзка с твърденията на ищеца, че реституирането на имота в патримониума на дружеството ще рефлектира върху дружествения дял на съдружника, „Леджънд” ООД поддържа, че сумата по продажбата в размер на 2448500 лева е постъпила по сметка на дружеството. Претендира разноските по спора.

„Пътища и мостове” ООД не изразява становище.

Съвкупната преценка на доказателствения материал налага следните изводи:

По допустимостта. Въпросът за предявяване на иска при наличие на доказан правен интерес от ищеца е разрешен с влязло в сила Определение на ВАпС по възз.ч.т.д. № 443/2009 г., с което е отменено прекратително определение на ВОС № 1610/20.07.2009 г. по настоящото дело поради извод за липса на правен интерес, и делото е върнато на настоящата инстанция за разглеждане спора по същество.

По основателността.

Спор относно принадлежността на правото на собственост върху процесния имот, към момента на извършената оспорена разпоредителна сделка, няма – същият е собствен на дружеството „Леджънд” ООД и е закупен от „Папаз кънстръкшън” ООД по нотариален акт за покупко-продажба на недвижми имот № 41, рег. № 527, дело 41 от 09.03.2005 г. за сумата от 81 630 лева /л. 80 по настоящото дело/.

На 21.02.2007 г. е проведено общо събрание на „Леджънд” ООД, като решенията са обективирани в протокол № 8 от същата дата. /л. 84 и следващи/. По т.9 – „други” от дневния ред управителят Ю.Г. /промяна вписана в регистърния съд с решение № 2410/06.04.2006 г. л. 82 по делото/ е упълномощен да предприеме действия по продажба на собствения на дружеството недвижим имот, находящ се община Варна, район Приморски, жк. „Бриз юг”, местност Рупи, предмет на нотариален акт № 41 том 1, рег. № 527, дело № 41/2005 г. при цена и условия, каквито намери за добре. Към момента на вземане на решението ищецът „Шоп холдингс лимитед” Кипър е съдружник в ответното дружество и не е присъствал на общото събрание. Изпратената разписка /л. 89/ не удостоверява връчване на поканата /л. 88/.

На 05.04.2007 г. е изпратена втора покана за общо събрание с т.1 в дневния ред – вземане решение за продажба на спорния недвижим имот. По Протокола за общото събрание не съдържа решение по т.1 от дневния ред.

Продажбата е извършена с нотариален акт № 8/2007 г. на 27.04.2007 г. том ІІ-ри, вх. Рег. № 2455, дело № 164/2007 г. на нотариус Тодор Велев за сумата от 1 012 500 лева без ДДС /л. 3 по т.д. № 150/2008 г./. от извлеченията в Банка ДСК е виден трансфера на сумите по продажбата по сметка на „Леджънд” ООД /доказателства към възз.ч.т.д. № 443/2009 г. на ВАпС/.

Какво се установява от коментираните доказателства: по протокол № 10/22.04.2007 г. изобщо липсва решение на ОС за продажба на имота. В този смисъл това, че спорът по законосъобразността на взетите решения на това общо събрание е преклудиран с влизане в сила на Определението от 09.10.2007 г. по т.д. № 659/2007 г.. на ВОС е ирелевантно обстоятелство, тъй като ОС не е взело решения относими към настоящия спор.

Остава да се коментира предходният протокол от 21.02.2007 г.

На това общо събрание в т.9 е взето решение по невключен в дневния ред на събранието въпрос,  като управителят е овластен от върховния орган на дружеството да предприеме действия по продажба на имота при цена и условия, каквито намери за добре.

Ищецът настоява, че решението на ОС е нищожно, тъй като е опорочена процедурата по провеждането му и липсва необходимия по Устав/дружествен договор кворум за подобна  сделка /единодушие/.

Не може да се сподели подобен извод по следните съображения: въпросът за нищожността на решение на ОС може да бъде релевиран без ограничения във времето. Търговският закон изрично квалифицира като нищожни решенията на ОС посочени в чл. 75 ал.2 вр. ал.1 от ТЗ. Вън от тази група, нищожни са решения по чл. 197 ал.3 от ТЗ, но нито една от хипотезите не касае казуса. Нищожно е и липсващо решение на ОС, отразено като съществуващо в протокола на ОС, но тук довод от такъв порядък не се навежда, а и не се установява по никакъв начин, обективираното в т.9 от протокол № 8/21.02.2007 г. решение, да не е взето, но материализирано на хартиения носител. И накрая, нищожно е и решение на ОС, извън пределите на неговата и на другите органи на ТД компетентност по учредителен акт или закона, но не е спорно тук, че именно ОС е компетентен да вземе решение за разпореждане с недвижими имоти, собственост на дружеството.

Вън от горните случаи, решенията на ОС са незаконосъобразни. Между другото доводите на ищеца могат да се квалифицират единствено като твърдения за незаконосъобразност – нарушена е процедурата по свикване на ОС, ищецът не е поканен като съдружник, взето е решение по липсваща точка в дневния ред /нарушение на чл. 139 ал.1 предложение последно от ТЗ/, не е спазен задължителният кворум по Устав/Дружествен договор.

Незаконосъобразните решения на ОС са отменяеми и отмяната може да бъде поискана в срока по чл. 74 от ТЗ. Ищецът е съдружник в „Леджънд” ООД към него момент и няма данни по делото да е атакувал решенията от 21.02.2007 г. по реда и в сроковете по чл. 74 от ТЗ /в това число в тримесечния срок от провеждане на това общо събрание, в случай, че не е редовно поканен/.

При горното, решението за продажба на имота е валидно и допустимо, взето от върховния орган на дружеството.

Ищецът оспорва и валидността на решението от 21.02.2007 г. в друга насока – като счита, че така, както е изразена волята на общото събрание, може да се отнесе към обема на представителната власт, предоставена на управителя, но не и към решение по чл. 137 т.7 от ТЗ. Съдът застъпва друго становище. По т.9 управителят е оправомощен да предприеме действия по продажба на имота. Тази конструкция имплицитно съдържа решението на ОС да се продаде имота, в която връзка и управителят е упълномощен да извърши съответните фактически и правни действия. Липсват условности, които да аргументират друг извод – каквито биха били уговорки да се проучи пазара и цените, да се съберат оферти от купувачи, да се извършат подготвителни действия с цел продажба на имота и т.н.

В контекста на изложеното, настоящата инстанция приема, че ОС на „Леджънд” ООД е формирало и изразило валидна воля и съгласие за разпореждане с недвижимия имот.

Що се отнася до твърдението, че Г. към момента на изповядване на сделката не е бил представляващ дружеството, същото не намира опора в доказателствата по делото. Г. е вписан по партидата на дружеството като представляващ с Решение № 2410/06.04.2006 г. по ф.д. № 692/2005 г. Вписването е обнародвано. Съгласно действащата към момента на постановяване на решението на регистърния съд редакция на чл. 140 ал.4 от ТЗ /ДВ бр. 58/2003/, избора и освобождаването на управител имат действие за третите лица от вписването им в търговския регистър. Следователно купувачът „Пътища и мостове” ООД е добросъвестен по цитираната правна норма като е сключил договора за покупко-продажба с продавача, чрез легитимния управител на дружеството. Спорът по т.д. № 33/2008 г. на ВОС, пренесен пред въззивната инстанция по образувано възз.т.д. № 499/2008 г. по описа на ВАпС към момента не е разрешен с влязъл в сила съдебен акт /по твърдения на ищеца и по деловодна справка към датата на постановяване решението, извършена служебно от съда/.

С оглед горното не се доказа твърдяния порок във фактическия състав на изповяданата сделка по покупко-продажба на недвижим имот, налице е валидно съгласие, изразено от продавача за разпореждане с имота, поради което и установителният иск за прогласяване нищожността на сделката е неоснователен.

С оглед изхода от спора по претенцията с правно основание чл. 26 ал.2 пр.2 от ЗЗД, неоснователен е и искът по чл. 431 ал.2 от ГПК за отмяна на нотариалния акт.

Разноски се следват на ответника „Леджънд” ООД, но искане в тази насока се прави едва с писмените бележки и не следва да се съобразява.

Водим от горното, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените искове от „Шоп холдингс лимитед”  -  Република Кипър, удостоверение за регистрация № 153533 от 02.11.2004 г., представлявано от Х.Л. против „Леджънд” ООД – гр. Варна, ЕИК ********** и „Пътища и мостове” ЕООД – гр. Варна, ЕИК ********* с правно основание чл. 26 ал.2 пр.2 от ЗЗД за обявяване за нищожен сключения между ответниците договор за покупко-продажба на недвижим имот, обективиран в нот.акт. № 8/27.04.2007 г., том ІІ, вх.рег. № 2455, нот.дело № 164/2007 г. на нотариус Тодор Велев и за отмяната на нотариалния акт при условията на чл. 431 ал.2 от ГПК /отм./, като неоснователни.

Решението може да се обжалва пред Варненския апелативен съд в четиринадесет дневен срок от получаване съобщението от страната.

 

                                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: