Решение по дело №3135/2019 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 1187
Дата: 9 декември 2019 г. (в сила от 9 декември 2019 г.)
Съдия: Жанет Марчева Христова
Дело: 20193630103135
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

1187/9.12.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд                                                                          десети състав

На трети декември                                                 две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:                     Председател: Жанет Марчева

Секретар: П.Николова

Прокурор: К. Русев

 

Като разгледа докладваното от районния съдия

Гр.д. № 3135 по описа на ШРС за 2019 г.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е образувано на основание чл.530 и сл. от ГПК, във вр. с чл.19 от Закона за гражданската регистрация.

            В молбата си до съда молителят –Й.Н.М.  с ЕГН ********** сочи, че при раждането си била кръстена с лично име „Й.“, като още от детските си години била обект на подигравки от децата, които ѝ казвали „Й. Юфката“. Търпяла в годините това отношение, заради своята баба, на която била кръстена, но започнала да изпитва комплекс за малоценност. Това ѝ създало вътрешен дискомфорт и породило твърдото желание на молителката да депозира настоящата молба, с която моли съда да уважи искането й за промяна на личното й име от “Й.” на “Й.”.

            В съдебно заседание молителката не се явява лично, за нея се явява адв. С.П.  от ШАК, като поддържа молбата на изложените в нея основания.

            За Община Шумен,  редовно призована не се явява представител и не изразяват становище по молбата.

            Представителят на ШРП намира молбата за допустима и основателна, но не поради твърдението, че името било обществено неудобно, а поради наличието на важни обстоятелства.

            ШРС, след като взе в предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

Молителката е родена на ***г***, като в Акт за раждане № 114 от 16.01.1989г. била записана с имената Й.Н.М.. Името в детството ѝ било осмИ.о от децата, като се обръщали към нея с „Й. – Юфка.“ Това създало чувство за комплекс у молителката. Към настоящия момент тя живее в Кралство Дания и към нея се обръщали с „Й.“, както и тя се представяла.

Видно от събраните писмени доказателства молителката е с чисто съдебно минало, като срещу нея няма образувани наказателни производства или административни такива по ЗБЛД.

При така установената фактическа обстановка,  съдът приема от правна страна следното:

От материалите по делото се установява по безспорен начин, че понастоящем молителката носи личното име “Й.”. Молителката желае това име да се замени с името „Й.“, като излага, че промяната е продиктувана от това, че името, което носи е осмиващо. Съдът не възприема твърдението на молителката. При справка с именник на българските имена, съдът установи, че името „Й.“  е съкратено от „Й.“, а то е стара форма на И., като носещите това име празнуват имения си ден на 7 януари (И.овден). Или името носи българско звучене и е част от нашето наследство и самосъзнание. Това, че при римуването му с други думи, молителката е чувствала обида е субективно усещане на конкретното лице и не води до извода, че името е осмиващо и опозоряващо. В настоящия случая са налице „важни обстоятелства“, а именно, че молителката живее в Кралство Дания и желае името ѝ да има местно звучене, като така би се интегрира по-лесно и бързо в тяхното общество.  Тъй като  понятието "важни обстоятелства" не  изключва субективното желание на лицето да носи определено име, когато исканата промяна няма за цел въвеждане в заблуждение на органите на реда или определени институции, то съдът намира, че промяната на името следва да се допусне. В този смисъл са Решение  № 346 от 25.11.2011 г. на ВКС по гр. д. № 1387/2010 г. и Решение № 19 от 8.02.2012 г. на ВКС по гр. д. № 486/2011 г., постановени по реда на чл.290 от ГПК и задължителни за приложени от настоящия състав. Следва да се отбележи, че правото да се промени собственото име е субективно лично право и в съдебното производство по реализацията на това право, решаващият съд следва да съобрази наред с обективните основания и личните, субективни основания на лицето и неговото желание за промяна. 

Затова и изложените причини в молбата се възприемат напълно от съда, като  юридическото положение следва да бъде приведено в съответствие с фактическото такова, и за в бъдеще бъдат отстранени затрудненията при идентификацията на лицето.

Водим от горното, на основание чл.530 и сл. от ГПК, във вр. с чл.19, ал.1, предл. последно от ЗГР, съдът

 

РЕШИ:

  

ДОПУСКА ПРОМЯНА на ЛИЧНОТО ИМЕ на Й.Н.М.  с ЕГН **********, родена на ***г***, със съдебен адрес ***  от “Й.” на “Й.”.

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

            Препис от решението да се изпрати на длъжностното лице по гражданското състояние при Община Шумен, за отбелязване на промяната в акта за раждане на молителя и в регистрите на населението.

Препис от решението да се изпрати в Бюро Съдимост при Шуменски районен съд, на основание чл.112 от Правилник  за администрацията в съдилищата.

            Препис от настоящото решение да се връчи на страните.                                           

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: