Решение по дело №2033/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2378
Дата: 9 декември 2019 г.
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20197050702033
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е                                                                  №……..………/…………………………2019г.                                                              В ИМЕТО НА НАРОДА                                                          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-гр.Варна,I касационен състав, в публично съдебно заседание на 07.11.2019     г., в състав:                                                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА                                     ЧЛЕНОВЕ:ИВЕТА ПЕКОВА                                              РАЛИЦА АНДОНОВА                                                                при участието на прокурора Силвиян Иванов и секретаря Анна Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Елена Янакиева к.адм.д.№ 2033/2019 по описа на Административен съд-гр.Варна, за да се произнесе взе предвид следното:            

     Производството е с правно основание чл.63,ал.1,изр.второ от ЗАНН,вр.чл.208 и сл. от АПК.                               Образувано е по подадена касационна жалба от Главен Директор на ГД“Надзор на пазара“, срещу Решение №1188/14.06.2017г., постановено от Районен съд-гр.Варна по АНХД №2179 по описа на съда за 2019г. С посочения съдебен акт е отменено НП № ПГП-2/09.04.2019г. на Главен Директор на Главна дирекция „Надзор на пазара” към ДАМТН, с което на ЕТ „Гриф- Г.К.“ ЕИК ********* са наложени административни наказания ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52г  от ЗТИП; ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52д  от ЗТИП и ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52б  от ЗТИП.

     В касационната жалба се излагат твърдения, които обуславят неправилно прилагане на материалноправни норми. Съдът едностранчиво и избирателно тълкувал установените по делото факти. Според касатора, след като нарушението е извършено от юридическо лице, неправилно съдът изследвал субективната страна на деянието. Отговорността в този случай била обективна. Обстоятелството, че нарушението е установено за първи път, обуславяло наказание в минимален размер, именно какъвто е приложен, но не сочело на приложение на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. Излага и доводи, сочещи на законосъобразността на оспореното пред ВРС наказателно постановление. Искането е след като бъде отменено въззивното решение, да бъде потвърдено НП.

     В открито съдебно заседание, редовно призован, касаторът   не се представлява. Представено е писмено становище, с което се поддържат доводите в касационната жалба.

                                                           Ответникът по касационната жалба - ЕТ „Гриф- Г.К.“, редовно призован, не се явява, не се  представлява, представя писмено възражение, в което оспорва въведените в касационната жалба  твърдения.                    

     Представителят на Окръжна Прокуратура-Варна, изразява становище за неоснователност на жалбата.                      Касационната жалба е подадена от надлежна страна и в срока по чл.211,ал.1 от АПК. Същата е процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.                               Съдът, след като се съобрази с изложените в жалбата касационни основания, доказателствата събрани във въззивната инстанция, и при служебната проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК, приема следното:    

За да постанови изложения по-горе резултат, въззивния съд е приел от фактическа страна, че при извършена проверка на 05.12.2018г., в търговски обект – магазин, находящ се в гр. Варна, бул.“Вл.В.“ № 158 /сградата на Автогара Варна/, стопанисван от горепосочения търговец, служители на РО“НП“ – Варна установили, че в обекта се предлагат за продажба различни стоки сред които и детски играчки. В три вида от тях, били установени следните нарушения при изписване на характеристиките на артикулите: 1. Играчка „Желе": информация върху продукта: марка: не е посочена; модел: не е посочен; произход: не е посочен; име и адрес на производителя: не е посочен; име и адрес на вносителя: не е посочен; продуктът бил желе в зелен цвят. Информация върху опаковката: продукта се придружава от опаковка - пластмасова кутия с капаче; СЕ маркировка е нанесена; върху кутията има поставен стикер на който е посочено възрастовото предназначение, Made in China, CNAS; бар код: не е нанесен, брой продукти в търговският обект - 2 броя; цена 3,00 лв. за брой;  2. Играчка „Желе": информация върху продукта: марка: не е посочена; модел: не е посочен; произход: не е посочено; име и адрес на производителя: не е посочено; име и адрес на вносителя: не е посочено; продуктът бил желе в оранжев цвят. Информация върху опаковката: продукта се придружава от опаковка – пластмасова кутия с капаче; СЕ маркировка е нанесена; върху кутията има поставен стикер на който е посочено възрастовото предназначение, Made in China, CNAS; бар код: не е нанесен, брой продукти в търговският обект - 2 броя; Цена 3,00 лв. за брой;  3. Детска играчка - тип скуишис във формата на торта, кейк с прикрепен магнит от задната страна на продукта, без обявена марка, без обявен модел, без партиден /сериен номер, без бар код, без произход. Опаковка: прозрачна кутия с прикрепен стикер към нея със следната информация: „Внимание! Съдържа силни магнити. При евентуално им поглъщане потърсете незабавно лекарска помощ", наличност в търговския обект: 5 бр., цена: 4,00лв./бр.

Констатирано било, че тези три продукта имат игрови функции и същите попадат в обхвата на Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на играчките /НСИОСИ - ДВ бр.99/17.12.2010г./, като същевременно не били спазени част от изискванията на наредбата, а именноПродукти на позиции 1, 2 и 3 без обозначено наименование и адрес на управление на лицата по чл. 4а, ал. 1 от ЗТИП (производител, вносител), което осъществявало състав на нарушение на разпоредбите на чл. 46, т. 1 от ЗТИП във връзка с чл. 17, ал. 1 и ал. 2, и във връзка с чл. 11, ал. 3 от НСИОСИ;  Продукти на позиции 1, 2 и 3 без инструкция и/или указание за употреба на български език, ), което осъществявало състав на нарушение на разпоредбите на чл. 46, т. 4 от ЗТИП, във връзка с чл. 11, ал. 3 от НСИОСИ;  Продукт на позиция 3 без нанесена маркировка за съответствие СЕ, върху самата играчка или върху прикрепен етикет, или върху опаковката или в придружаваща листовка, което осъществявало състав на нарушение на разпоредбите на чл. 46, т. 2 от ЗТИП, във връзка с чл. 6, ал. 1 и ал. 3 от НСИОСИ, и във връзка с чл. 11, ал. 3 от същата Наредба.

За констатациите от проверката бил съставен Констативен протокол в присъствието на жалбоподателя.

На 14.01.2019г. е съставен акт за установяване на административно нарушение, в обстоятелствената част на който намерили отражение горните факти, съответно същия бил  надлежно предявен и връчен, като възражения не постъпили по преписката впоследствие.

На 09.04.2019г. въз основа на акта било издадено НП, с което за нарушението на разпоредбите на ЗТИП на дружеството били наложени административни наказания на основание чл.52г; чл.52д и чл.52б от ЗТИП.

Горната фактическа обстановка въззивния съд възприел въз основа на събраните писмени доказателства, приобщени към доказателствения материал по делото в хода на съдебното следствие, както и показанията на разпитания свидетел-служител на касатора.

При задължителната служебна проверка по реда на чл.218,ал.2 от АПК, настоящия касационен състав установи, че при постановяване на първостепенното решение, съдът е допуснал неправилно приложение на разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като извършеното представлява „маловажен случай“ на административно нарушение. ЗАНН не предвижда критерий за отграничаване на маловажните случаи, поради което във всеки един казус следва да се подхожда конкретно при съобразяване с относимите смекчаващи и отегчаващи обстоятелства, при които е извършено административното нарушение, например стойността на вредата, ако има такава, кръгът на засегнатите обществени интереси, отношението на дееца към извършеното, и така нататък. Мотивите на въззивния състав не изпълват съдържанието  на регламентирания от законодателя „маловажен случай“. Обосновал е този извод с доводи, че жалбоподателят и неговото семейство се намирали в затруднено материално положение и здравословно състояние, а той в качеството си на едноличен търговец отговаря с цялото си имущество за възникналите задължения.

Действително при съдебното дирене са събрани Епикриза на жалбоподателя от септември 2019г., от която се установява намалено зрение на дясно око и проведена операция с цел лечение, както и Удостоверение, издадено от ТП на НОИ-Варна, от което се установява, че личната пенсия за осигурителен стаж и възраст е 424.77лв.

Събрани са и епикризи и болнични листи на М.Р.Р. ЕГН ********** и Д.Р.К. ЕГН **********, както и Удостоверение, издадено от ТП на НОИ-Варна, видно от което личната пенсия за инвалидност поради общо заболяване на Д.К. е 238.74лв.

Същевременно в преписката не е ангажирано доказателство, обосноваващо сключен граждански брак, поради което е невъзможно да се формира извод за здравословното състояние на членовете на семейството на Г.К. и по какъв начин то възпрепятства изплащането на наложената глоба.

Безспорно се установява също така, че К. не е преустановил извършване на дейност с регистрирания едноличен търговец, въпреки напредналата си възраст от 74 години и е формирал оборот от търговската дейност в размер от 5000лв. за период от 5 месеца.

От друга страна, проверените три продукта, при които са констатирани нарушения представляват детски играчки, тоест целевата група клиенти са малолетни деца, при които все още не е налично знание и не е изградена крайна преценка досежно изискванията на законодателството и необходимостта от спазването му.   И трите продукта се продавали в обекта на търговеца  без инструкция и/или указание за употреба на български език, което още повече възпрепятства възможността клиентите да се запознаят с характеристиките на артикулите, без значение от възрастта им.

Според касационния състав, гореизложените доводи обосновават основания за отмяна на решението на първостепенния съд и потвърждаване на обжалваното пред него наказателно постановление.

     Воден от горното и на осн.чл.221,ал.2,предп.второ от АПК,АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-гр.Варна, I касационен състав                                                                                                                                                                                                                   Р Е Ш И :                                                                                      ОТМЕНЯ Решение №1188/14.06.2017г., постановено от Районен съд-гр.Варна по АНХД №2179 по описа на съда за 2019г., с което е отменено НП № ПГП-2/09.04.2019г. на Главен Директор на Главна дирекция „Надзор на пазара” към ДАМТН, с което на ЕТ „Гриф- Г.К.“ ЕИК ********* са наложени административни наказания ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52г  от ЗТИП; ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52д  от ЗТИП и ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52б  от ЗТИП и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

     ПОТВЪРЖДАВА Наказателно Постановление № ПГП-2/09.04.2019г. на Главен Директор на Главна дирекция „Надзор на пазара” към ДАМТН, с което на ЕТ „Гриф- Г.К.“ ЕИК ********* са наложени административни наказания ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52г  от ЗТИП; ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52д  от ЗТИП и ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 250 лева на основание чл.52б  от ЗТИП.                             Решението не подлежи на обжалване или протест.                                                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ:1/                                                                                                                                                                                                                                    2/