Определение по дело №406/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 януари 2024 г.
Съдия: Десислава Благоева Табакова
Дело: 20237110700406
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 декември 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

  202                                                    

гр. Кюстендил, 26.01.2024 г.      

                                

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – КЮСТЕНДИЛ, в закрито заседание на двадесет и шести януари две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

като разгледа докладваното от съдията административно дело № 406/2023 г. по описа на съда и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 40 от Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) във вр. с чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на Н.Г.С. ***, против отказ за предоставяне на достъп до обществена информация, обективиран в писмо изх. № 93-00-211 от 23.11.2023 г. на министъра на здравеопазването.

С жалбата се твърди незаконосъобразност на оспорения акт. Моли се същият да бъде отменен и се иска да се предостави исканата информация по съображения изложени в жалбата.

Ответната страна – министърът на здравеопазването е представил административната преписка, не е изразил становище по жалбата.

Административен съд - Кюстендил, след като обсъди релевираните с жалбата основания и прецени събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Жалбоподателката е подала заявление за достъп до информация с вх. № 93-00-211/17.11.2023 г. до министъра на здравеопазването, с което е поискала информация относно специализираните прегледи и изследвания на професионално облъчвани лица, които извършва направление „Радиационна медицина и радиобиология“ от Националния център по радиобиология и радиационна защита – гр. София, съгласно чл. 27, т. 1, а) от Правилника за устройството и дейността на от Националния център по радиобиология и радиационна защита – гр. София. С писмо рег. № 93-00-211/20.11.2023 г. от Дирекция „Канцелария и административно обслужване“ към Министерство на здравеопазването заявлението е препратено по компетентност на директора на Дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“. С писмо рег. № 93-00-211/22.11.2023 г. от дирекцията е получен отговор, че тя не разполага с исканата информация и заявлението е препратено по компетентност до Националния център по радиобиология и радиационна защита – гр. София.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и след преглед за събраните по делото доказателства, счита, че жалбата е процесуално недопустима за разглеждане по същество по следните съображения:

На първо място, оспореното писмо не представлява административен акт, подлежащ на съдебен контрол. Със същото, като част от процедурата по ЗДОИ, сезираният административен орган на основание  чл. 32 от ЗДОИ е уведомил заявителя, че не разполага с исканата информация и е препратил заявлението на този административен орган, който според него разполага с нея, а именно директора на Дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“, който от своя страна го е препратил на Националния център по радиобиология и радиационна защита – гр. София.

Следователно налице е волеизявление на административен орган, представляващ по смисъла на чл. 21, ал. 5 от АПК част от процедурата по издаване на индивидуален административен акт, който не подлежи на самостоятелно обжалване, поради което жалбата следва да се остави без разглеждане на основание чл. 159, т. 1 от АПК.

На второ място, след запознаване с така депозираната жалба и след извършена служебна справка се установи, че по същото заявление за достъп до обществена информация, постъпило в Министерство на здравеопазването с вх. № 93-00-211 от 17.11.2023 г., след препращането по компетентност на директора на Националния център по радиобиология и радиационна защита – гр. София, е постановено в отговор на заявителката писмо изх. № РБМО-04-138/2022/05.12.2023 г. на директора на Национален център по радиобиология и радиационна защита – гр. София. Същото е оспорено от нея и е образувано адм. д. 408/2023 г., по което е налице произнасяне от съда. Следователно по този начин е удовлетворено искането на заявителката. Поради това съдът приема, че за последната не е налице правен интерес от оспорването, подадената жалба е недопустима и на основание чл. 159, т. 4 от АПК.

По изложените съображения, жалбата се явява недопустима на основание чл. 159, т. 1 и т. 4 от АПК и следва да се остави без разглеждане, а производството по делото - да се прекрати.

Водим от горното, Административен съд – Кюстендил,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Н.Г.С. ***, против отказ за предоставяне на достъп до обществена информация, обективиран в писмо изх. № 93-00-211 от 23.11.2023 г. на министъра на здравеопазването.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело406/2023 г. по описа на Административен съд – Кюстендил.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7 – дневен срок от съобщаването му.

 

                                СЪДИЯ: