Определение по дело №70/2021 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 март 2021 г. (в сила от 2 ноември 2021 г.)
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20211610200070
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

ГР.БЕРКОВИЦА, 22.03.2021 г.

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на  22 март….………………………………………… през две хиляди двадесет и първа година…………….………………………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

 

при секретаря ……………………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….……………… частно наказателно дело 70 по описа за 2021 г….…..……………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството по делото  е по реда на чл. 243 НПК.

         Инициирано е по жалба от В.Г.П. и Д.П. Чарбаджиев срещу Постановление от 24.02.2021 г., с което на основание чл. 199, ал.1, вр. чл. 243, ал.1, т.2 НПК е прекратено наказателното производство по ДП 247/2020 г. по описа на РУ Берковица, водено за установяване на това, дали на 20.10.2020 г. в гр. Берковица пред служител на РУ МВР Берковица съзнателно се ползвал с официален документ – НА за собственост № 473, том втори, рег. № 5239, дело 474/2007 г., съставен от нотариус Огнян Каменов, вписан под № 178 от Нотариалната кантора, като за самото съставяне на представилото го лице не може да се търси наказателна отговорност  -  престъпление по чл. 316, вр. чл. 308, ал.1 НК.

 

След като се запозна с оплакванията в жалбата и представеното ДП, както и с мотивите на атакувания акт на прокурора, съдът намира, че жалбата е процесуално недопустима, като подадена от лице, което не е легитимирано по закон да обжалва акта за прекратяване на наказателното производство.

 

Съгласно разпоредбата на чл.243, ал.3 НПК постановлението за прекратяване на наказателното производство може да бъде обжалвано от обвиняемия, пострадалия или неговите наследници или ощетеното юридическо лице. Престъплението по чл.316 НК не предвижда в състава си имуществени вреди като последица от деянието и по начало от това престъпление няма пострадали. Родовият обект на това престъпление, систематично уредено в глава девета от особената част на НК “Документни престъпления”,  са обществените отношения, свързани със съставянето, ползването и съхраняването на документите, накърняващи реда и правната сигурност на документирането и затрудняващи дейността на държавните и обществени органи, както и отношенията между тях и гражданите /Постановление № 3/1982 г. на Пленума на ВС/. Конкретният обект на посоченото престъпление по чл.316 от НК са обществените отношения, свързани с престъпното използване на неистински документ и неговата употреба с конкретна цел, даваща отражение върху правоотношенията, които съществуват или се претендира да съществуват между отделни граждани /ЮЛ/ от гледна точка изявленията в документа и неговото правно значение. Засегнатите субекти от специфичния обект на документните престъпления не придобиват качеството “пострадал “, респ. “ощетено юридическо лице” и поради това за тях не възниква право да обжалват прокурорското постановление по реда на чл.243, ал.3 от НПК.  Съдебната практика е константна в разбирането, че легитимацията по чл.243, ал.3 НПК се предпоставя от обществените отношения, които са обект на защита, но преди всичко и от бъдещата възможност на лицата за предявяване в съдебното производство на граждански иск за обезщетение на претърпените вреди от престъплението и за конституирането им като граждански ищци, а физическите лица - и като частни обвинители. В случая такава възможност не е налице, тъй като в състава на самата наказателна норма вредите не са предвидени като елемент от обективната страна на престъплението. От това следва, че никое физическо или юридическо лице не може да претърпи преки и непосредствени вреди от  него, като същото се отнася и за конкретните жалбоподатели. Последните не притежават активна правна легитимация да обжалват постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство, поради което жалбата се явява процесуално недопустима. Доколкото имат неуредени имуществени въпроси, то съществуващият за това ред е гражданско производство.

 

По  тези съображения съдът

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

        

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.Г.П. и Д.П. Чарбаджиев срещу Постановление от 24.02.2021 г., с което на основание чл. 199, ал.1, вр. чл. 243, ал.1, т.2 НПК е прекратено наказателното производство по ДП 247/2020 г. по описа на РУ Берковица, водено за установяване на това дали на 20.10.2020 г. в гр. Берковица пред служител на РУ МВР Берковица съзнателно се ползвал официален документ – НА за собственост № 473, том втори, рег. № 5239, дело 474/2007 г., съставен от нотариус Огнян Каменов, вписан под № 178 от Нотариалната кантора, като за самото съставяне на представилото го лице не може да се търси наказателна отговорност  -  престъпление по чл. 316, вр. чл. 308, ал.1 НК.

 

 

         Определението подлежи на обжалване и протест чрез РС Берковица до ОС – Монтана в 7 дневен срок от получаване на съобщението.

 

                                                                                   РАЙОНЕН  СЪДИЯ :