Решение по дело №1017/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1527
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 3 декември 2019 г.)
Съдия: Димитър Димитров Михов
Дело: 20197050701017
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

гр. Варна, 22.07.2019г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, пети състав в публично съдебно заседание проведено на втори юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР МИХОВ

 

          при участието на секретаря Нина Атанасова, като разгледа докладваното от съдия Димитър Михов административно дело № 1017 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството по делото е по чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

          Образувано е по жалба вх. № 6136/10.04.2019г. на Лечебно заведение за първична извънболнична медицинска помощ /ЛЗ за ПИМП/ „Амбулатория за групова практика за първична медицинска помощ Алма Медика“ ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.”Сава” № 2, представлявано от Я.Д.П. срещу Заповед за налагане на санкции № РД-09-430/12.03.2019г. на Директора на Районна здравноосигурителна каса /РЗОК/ - Варна.

Жалбоподателят излага твърдения за незаконосъобразност на оспорения административен акт, като счита, че при издаването му са допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон. Формулирано е искане за отмяна на оспорената заповед

          Ответникът по жалбата – Директорът на Районна здравноосигурителна каса - Варна, чрез процесуалния си представител Й Й  – Началник отдел „Правно и административно обслужване“ в РЗОК – Варна, оспорва жалбата.

Административен съд - Варна, като взе предвид становищата на страните и след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа страна следното:

Със Заповед № РД-09-44/10.01.2019г. на основание чл.72, ал.3 от ЗЗО, във връзка с чл.20, ал.1, т.2 от ЗЗО, Директорът на РЗОК - Варна е наредил да бъде извършена проверка в срок до 31.01.2019г. на дружеството-жалбоподател със задача: проверка по изпълнение на ЗЗО, ИД, разпоредбите на НРД за МД между НЗОК и БЛС за 2018г., относно предписване на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели в извънболничната помощ и работа с медицинска документация. Със заповедта е определено и лицето, което да извърши проверката – д-р М Б К  – контрольор в сектор ДКПМДП при отдел ДКИМДП, като е разпоредено за резултатите от проверката да бъде съставен и връчен констативен протокол. Констатациите от извършената проверка са обективирани в Протокол № РД-13-49/22.01.2019г. според който извършилият проверката е приел, че от страна на лечебното заведение са нарушени чл.218, ал.2, т. VІІІ, т.1 от НРД за МД между НЗОК и БЛС за 2018г. /т.1 и т.2 от Протокола/ и чл.49, ал.2 от НРД за МД между НЗОК и БЛС за 2018г. /от т.3 до т.14 от Протокола/. С протокола са дадени предписания и сроковете за отстраняване на констатираните нарушения, както и препоръки в насока да се спазват изискванията за предписване на лекарствени продукти, определени в НРД и да се спазват установените изисквания за работа с първична медицинска документация, определени в НРД. Протоколът е връчен на жалбоподателя на 22.01.2019г. Постъпило е възражение от управителя на лечебното заведение. С възражението е изложено, че изписването за 20 и 40 дни в два последователни месеца е било практика, която не е водила до санкции от 2012г. насам, като това е продиктувано от съдържанието на 20 таб. в опаковка на съответния лекарствен продукт; в духа на съвместното партньорство, чиято цел е осигуряване на качествено медицинско обслужване на ЗОЛ, при запазване на обществения интерес е желателно спорните текстове да се тълкуват в полза на пациента. С възражението жалбоподателя се позовава още на инструкции за изписване на лекарства в които изрично е указано, че таблетките могат да се изписват за повече от 100 дни в рамките на три месеца, като не е упоменато за проблем с датите на получаване, поради което и изписването за 40-20-40 дни, не противоречи на указанията. Твърди се още, че санкциите за подобно изписване на лекарства не са на национално ниво, а само в РЗОК – Варна и още 2-3 районни каси, което е тяхно неправилно тълкуване на указанията за изписване на лекарства.

С Протокол № 6/12.02.2019г. Арбитражна комисия по чл.75 от ЗЗО не е достигнала до решение, поради равен брой противоположни гласова. Представителите на РЗОК потвърждават констатациите от протокола, като приемат възражението за неоснователно, тъй като  от т.3 до т.14 от протокола при изписване на ЛС за 40 дни са нарушени изискванията на чл.49, ал.2 от НТРД за МД между НЗОК и БЛС за 2018г.. Представителите на БЛС отхвърлят констатациите, като не считат, че е налице нарушение /дублаж/ при изписване на лекарствата. Според чл.49, ал.2 от НРД 2018г. тълкуванието за дублаж е свързано само с изпълнението на рецептата, т.е. прави се разлика между изписване на рецепта от лекар и изпълнение от аптеката. Това тълкуване води до ритмично снабдяване на хронично болните пациенти с лекарства и не ощетява РЗОК.

Въз основа на фактите и обстоятелствата отразени в протокола от извършената проверка, протокола от арбитражната комисия по чл.75 от ЗЗО, на основание чл.76, ал.3 от ЗЗО и чл.418, ал.4 от НРД за МД между НЗОК и БЛС за 2018г., Директорът на РЗОК гр.Варна е издал оспорената в настоящото производство Заповед за налагане на санкции № РД-09-430/12.03.2019г.

С оспорената заповед административният орган е възприел изцяло фактическите констатации и правната квалификация, обективирани от проверяващите в Протокола и е наложил на дружеството-жалбоподател санкция – финансова неустойка в размер общо на 700 /седемстотин/ лева.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Оспорената заповед е издадена от компетентен орган, в предвидената от закона писмена форма, съдържаща изискуемите реквизити.

Жалбата е депозирана в срока по чл.149, ал.1 от АПК, от легитимиран субект при наличие на правен интерес, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна поради следното:

Съдът намира за неоснователни възраженията на жалбоподателя.

В настоящото производство страните не оспорват фактическата обстановка, не се оспорва и размера на наложените санкции, а основният спорен въпрос е приложимата процедура за установяване и санкциониране на нарушения по ЗЗО.

Съгласно чл.49, ал.2 от Националния рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2018г., не се допуска едновременно предписване от изпълнител на ПИМП и/или от лекар от СИМП на повече от три лекарствени продукта за едно заболяване /един МКБ код/, както и  дублиране на предписанията в рамките на срока за изпълнение на рецептата.

Съгласно разпоредбата на чл.218, ал.2, т.VІІІ, т.1, от НРД за МД, „рецептурна книжка на хронично болния“ се издава на ЗОЛ, определени като хронично болни със заболявания по списъка съгласно приложение № 5; закупената  от ЗОЛ книжка се попълва от ОПЛ, при който е осъществен постоянен избор; заверява се в съответната РЗОК, с която ОПЛ има договор. В документа се вписват диагнозите съобразно списъка на заболявания, за които се издава „рецептурна книжка на хронично болния“. Лекарствен продукт, медицинско изделие или диетична храна за специални медицински цели по диагноза, отбелязана в книжката, може да се изписва на ЗОЛ от ОПЛ или специалист със специалност по профила на заболяването.

В конкретния случай допуснатите от дружеството-жалбоподател нарушения на НРД относно предписването на лекарствени  продукти /тяхното дублиране/, респ. допуснатите нарушения на изискванията за работа с медицинска документация са категорично установени. Оспорената в настоящото производство заповед съдържа реквизитите по чл.59, ал.2 от АПК, при издаването й са спазени административнопроизводствените правила, съдържащи се в Глава втора, раздел Х „Контрол, експертиза и спорове“ от ЗЗО.

Правилно и съразмерно е определена финансовата неустойка. Предвид това настоящият състав намира заповедта на директора на РЗОК гр. Варна за постановена в съответствие с материалния закон, поради което депозираната срещу нея жалба следва да бъде отхвърлена.

          Водим от горните съображения, както и на основание чл.172, ал.2 от АПК, Административен съд-Варна, пети състав

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Лечебно заведение за първична извънболнична медицинска помощ /ЛЗ за ПИМП/ „Амбулатория за групова практика за първична медицинска помощ Алма Медика“ ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Варна, ул.”Сава” № 2, представлявано от Я.Д.П. срещу Заповед за налагане на санкции № РД-09-430/12.03.2019г. на Директора на Районна здравноосигурителна каса /РЗОК/ - Варна.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховния административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                     Съдия: