Решение по дело №660/2018 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 169
Дата: 30 август 2019 г. (в сила от 2 март 2020 г.)
Съдия: Павлета Василева Добрева
Дело: 20181840200660
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                               Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е 

                                                         30.08.2019 година                                 град Ихтиман

                                    

                                                В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                                                         6 състав на

Единадесети юли                                                                   две хиляди и деветнадесета година

В публичното заседание в следния състав

                                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ПАВЛЕТА ДОБРЕВА

секретар Надя Борисова

 прокурор .................................

като разгледа докладваното от съдиятата

АНДело                                                       № 660                                 по описа за 2018 година,

 

За да се произнесе, съдът съобрази следното:

            Производство по реда на чл. 59 от ЗАНН.        

            Постъпила е жалба от С.М.Д. против наказателно постановление НП №  18-1204-003447/12.10.2018 г.  на началника  група, сектор „ПП“ при ОДМВР  София, с което за нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП на основание чл. 178ж ал.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1000 лева и наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от три месеца.

Жалбоподателят моли наказателното постановление да бъде отменено, като по същество оспорва осъществяване на санкционираното нарушение, счита същото за недоказано.

 Административнонаказващият орган изразява становище за неоснователност на жалбата и моли, като законосоъобразно наказателното постановление да бъде потвърдено изцяло.

            Ихтиманският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

На 27.07.2018 г. около 19,57 ч., полицейски служители свидетелите Р. А. и Ас. А. и двамата младши автоконтрольори в Сектор „ ПП „ при ОДМВР - София, били в наряд, като осъществявали контролни функции. Те се движели със служебният автомобил АМ Тракия, когато на около 20 км. посока гр. Пловдив забелязали, че л.а. „ Киа Спортидж“ с рег. № СМ 2425 МС се движи в аварийната лента, изпреварвайки останалите автомобили в средната лента на магистралата. Със звуков и светлинен сигнал полицейските служители спрели описания автомобил, извършили проверка на документите на водача и автомобила, при което установили самоличността на водача – жалбоподателя и го поканили до базата на наряда на км.34. Там в негово присъствие св. Р. А. му съставил АУАН бл. № 756466/27.07.2018г., описал нарушението по посочения начин, квалифицирал го като такова по чл. 58, т.3, пр.1 от ЗДвП и го връчил на жалбоподателя.

Въз основа на съставения АУАН на 12.10.2018г. било  издадено процесното НП, в което фактическата обстановка е описана по идентичен с АУАН начин, административнонаказващият орган посочил за виновно нарушен чл. 58, т.3, пр.1 от ЗДвП и ангажирал административнонаказателната отговорност на жалбоподателя на основание чл.

Съдът намирва за установена горната фактическа обстановка, въз основа на разпитаните в хода на производството актосътавител и  свидетел по акта, които сочат, че жалбоподателят се е движил с автомобила си в аварийната лента, тъй като движението по магистралата е било натоварено, колони от автомобили е имало и в двете ленти за движение. Показания на разпитаните по делото свидетели, категорично установяват, че водачът не е бил във влошено здравословно състояние към момента на извършване на нарушението, за да ползва аварийната лента. Изявления в този смисъл пред тях той  не е правил. Освен противоречащи с посочените свидетелски показания, обясненията на жалбоподателя в хода на съдебното производство, че се е движел в аварийната лента, за да търси отбивка са неубедителни и поради обстоятелството, че наличието на такава би била видима и от средната лента на магистралата, както и поради това, че при действително наличие на такива причини той е можел да спре.

Представените от жалбоподателя медицински документи, действително установяват влошеното му здравословното състояние, но същите не могат да бъдат отнесени към актуалното му към момента на установяване на нарушението състояние.  

Въз основа на така изложеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

Като подадена в законноустановения срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от надлежна страна и против подлежащ на обжалване акт, жалбата се явява допустима.

Разгледана по същество същата е неоснователна.

Като издадено от компетентния за това орган, по реда и във формата предвидени в закона, атакуваното НП се явява законосъобразно от формална страна. Действително жалбоподателят сочи, че не е подписвал АУАН бл. № 756466/27.07.2018 г., Същевременно в графите „подпис“ и „нарушител“ са направени отбелязвания, които  съпоставени с обясненията на Д. който заявява, че актът му е бил съставен на мястото посочено, като място на съставянето му и от свидетелите и че е бил наясно за за какво нарушение става въпрос, налагат извода, че акта му е предявен съгласно изискванията на закона.

Що се отнася до това извършено ли е нарушението и осъществено ли е то от жалбоподателя виновно, съдът намира следното:

Съгласно разпоредбата  на чл. 58 т.3 от ЗДвП: „При движение по автомагистрала на водача е забранено: да се движи или спира в лентата за принудително спиране, освен при повреда на пътното превозно средство, както и при здравословни проблеми на водача или пътниците в превозното средство“

В производството безспорно бе установено, че жалбоподателят се е движел с управлявания от него автомобил в аварийната лента на АМ Тракия. Същевременно, не бе установено наличие на твърдяната от него хипотеза, преодоляваща забраната на посочения текст от закона. Ето защо и поведението му на отбелязаните в НП дата и място осъществява от обективна и субективна страна, състава на административно нарушение по чл.58 т.3 от ЗДвП.

При това положение, правилно от административнонаказващият орган е приложена санкционната разпоредба на чл. 178ж, ал.1, пр.1 от ЗДвП, предвиждащ в абсолютен размер вида на кумулативно предвидените там наказания наложени на жалблоподателя – „глоба“ от  1000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от три месеца.

Ето защо и по изложените съображения, атакуваното НП следва да бъде потвърдено изцяло.

Воден от изложените до тук и на основание чл.63 от ЗАНН, съдът

 

                                                                     Р  Е  Ш  И :

 

             

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №  18-1204-003447/12.10.2018 г.  на началника  група, сектор „ПП“ при ОДМВР  София, с което за нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП на чл. 178ж ал.1 от ЗДвП на С.М.Д. са наложени административно наказание „глоба“ в размер на 1000 лева и административно наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от три месеца.

 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд –  София област в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: