Определение по дело №232/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 334
Дата: 17 април 2019 г.
Съдия: Симона Пламенова Кирилова
Дело: 20191700500232
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ … / 17.04.2019 г.

 

ОКРЪЖЕН СЪД ПЕРНИК, II състав, в закрито заседание на седемнадесети април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: МЕТОДИ ВЕЛИЧКОВ

ЧЛЕНОВЕ: Д. КОВАЧЕВ

Мл. съдия: СИМОНА КИРИЛОВА

 

като разгледа докладваното от мл. съдия Кирилова в. гр. д. № 232 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 267 и сл. ГПК.

С Решение № 1278/23.11.2018 г., постановено по гр. д. № 7684/2017 г. по описа на Районен съд Перник, са отхвърлени предявените от С.К.Й., И.С.М., И.Б.Й., Д.Й.К., Б.Й.И., К.С.Й., Д.С.Т., Ц.С.Т., Е.Н.П., Д.З.П. и Й.З.Ц. субективно съединени искове с правно основание чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ за признаване за установено по отношение на А.Н.Н., З.Ж.М., М.Ж.Б., И.М.И., Г.В.Н., З.С.Г., К.З.Г., Н.З.Ж., Р.М.Н., Д.П.Н. и К.Г.Н., че към момента на образуване на ТКЗС в с. Рударци, общ. Перник – 1958 г., наследодателят на ищците Цветко П. Дамянов е бил собственик на недвижим имот – ливада, с площ от 2 дка, находящ се в землището на с. Рударци, м. „Въргето“.

Срещу съдебния акт е постъпила въззивна жалба от ищцовата страна, с доводи за неправилност на обжалваното решение и искане за неговата отмяна и уважаване в цялост на заявените претенции. Поддържа се, че по делото са установени всички правопораждащи правно релевантни факти, за които на ищците е била разпределена доказателствена тежест. Изтъкнати са доводи, че макар да не е указал на ищците, че следва да докажат идентичността с възстановените на ответниците по КВС земеделски имоти с №№ 11510 и 11511 и същата да не съставлява предпоставка за уважаването на иска, такава идентичност се установява от събраните доказателства.

В законоустановения срок писмен отговор от насрещната страна не е постъпил.

Въззивната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на инстанционна проверка, от активно легитимирана страна, с надлежно учредена по делото представителна власт (пълномощно на л. 9 от кориците на делото), като след указания е заплатена съответната държавна такса за разглеждане на въззивната жалба, поради което същата е редовна. С въззивната жалба не се представят доказателства и не се релевират нови доказателствени искания.

При служебна проверка по реда на чл. 129, ал. 4 ГПК въззивният съд констатира, че исковата молба е нередовна, поради несъответствие с изискванията по чл. 127, ал. 1, т. 4 ГПК, тъй като не е конкретизирано придобивното основание, на което се твърди, че наследодателят е придобил вещни права върху имота преди внасянето му в ТКЗС.

Непълно се сочи, че придобивното основание е „наследствено правоприемство и давностно владение, продължило далеч повече от 20 години преди създаването на ТКЗС в с. Рударци през 1958 г.“, без да е посочено кога са осъществени твърдените правопораждащи юридически факти – настъпването на наследственото правоприемство, началния момент на установяване на владението и неговия период. Непълнотата произтича и от това, че не е уточнено дали фактическата власт е упражнявана върху имота от общия наследодател поради това, че вече е бил негова собственост по наследяване, или е упражнявана с цел придобиването му по давност, съответно от кой момент и за какъв период. Същевременно, ако се твърди, че правата са придобити от Цветко П. Дамянов на основание наследствено правоприемство, доколкото наследяването не е предвидено в закон (арг. чл. 77 ЗС) като самостоятелен способ за придобиване на наследствени права, следва да се посочи конкретен придобивен способ, основанието, на което неговият наследодател е придобил спорното право.

Исковата молба е останала нередовна, тъй като не са прецизирани обстоятелствата – правопораждащите правото на собственост юридически факти. Въззивният съд и при условията на ограничен въззив, продължава да е инстанция по същество, чиято дейност има за предмет разрешаване на самия материалноправен спор, и следователно дължи даване на указания за поправяне на нередовностите на исковата молба, за да обезпечи постановяване на решение по спора.

Воден от гореизложеното, съдът на основание чл. 129, ал. 4 ГПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба на основание чл. 129, ал. 4, вр. ал. 2, вр. чл. 127, ал. 1, т. 4 ГПК.

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ищцовата страна – въззивници в настоящото производство, в едноседмичен срок с писмена молба с препис за насрещната страна да отстрани констатираните нередовности в исковата молба, да конкретизира придобивното основание, на което се твърди, че общият наследодател е придобил вещни права върху спорния имот преди внасянето му в ТКЗС, съобразно мотивната част на настоящото определение.

УКАЗВА на въззивниците, че при неизпълнение в цялост на указанията на съда в посочения срок исковата молба ще бъде върната при условията на чл. 129, ал. 3 ГПК, първоинстанционното решение – обезсилено, а съдебното производствох – прекратено.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕПИС от настоящото определение да се връчи на жалбоподателите чрез адв. Б.Б..

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                                              2.