Решение по дело №1759/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1354
Дата: 26 октомври 2022 г.
Съдия: Стоян Димитров Колев
Дело: 20227050701759
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ ……………

 

гр. Варна, …...2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският административен съдХ-ти касационен състав, в публично съдебно заседание на тринадесети октомври през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ: РАЛИЦА АДОНОВА

 СТОЯН КОЛЕВ

 

при участието на секретаря ДОБРИНКА ДОЛЧИНКОВА и прокурора МИРОСЛАВ ГЕОРГИЕВ, като разгледа докладваното от съдия СТОЯН КОЛЕВ кас. адм. д. № 1759 по описа за 2022 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК, във връзка с чл. 63в ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Л.Е.Б. *** против Решение № 797/14.06.2022 година, постановено по АНД № 1190/2022 година по описа на ВРС, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-0460-000097/02.03.2022г. на Началник група в ОД на МВР гр. Варна, Районно управление „Полиция“ 05, Златни пясъци, с което основание чл. 174, ал. 1, т. 2 ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 1000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца.

С жалбата се поддържа, че решението на ВРС е незаконосъобразно, като постановено при съществено нарушение на процесуалните правила и материалния закон. Твърди се, че в хода на въззивното производство не са били изяснени всички факти и обстоятелства, относими към предмета на доказване. Счита, че в производството пред въззивната инстанция ВРС се е позовал единствено на данни, предоставени от ответника, на база на които е изградил крайния си извод за законосъобразност на обжалваното наказателно постановление. Счита също, че решението на ВРС е немотивирано. Решаващият състав не е обсъдил събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, в тяхната взаимна връзка и във връзка с възраженията на страните, които са от значение за случая, не е изложил правни изводи и същински мотиви, съответно в съдебния акт не е обективирана формирана правна воля на съда. С оглед изложеното, моли съда да отмени въззивното решение, като постанови ново, с което да отмени наказателното постановление.

Ответникът в производството, Началник група в ОД на МВР гр. Варна, Районно управление „Полиция“ 05, Златни пясъци, чрез писмени бележки оспорва жалбата и моли съда да постанови решение, с което да остави в сила решението на въззивния съд. Отправя искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита решението на районния съд за правилно и законосъобразно и пледира да бъде оставено в сила.

Административният съд, като прецени доводите на страните, фактите, които се установяват от събраните по делото доказателства, както и мотивите на съдебния акт, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и предвид обхвата на касационната проверка, очертан в разпоредбата на чл. 218, ал. 2 АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 211 АПК, от надлежна страна, която има правен интерес от обжалване на въззивното решение. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Предмет на обжалване в производството пред Варненски районен съд е било Наказателно постановление № 22-0460-000097/02.03.2022г. на Началник група в ОД на МВР гр. Варна, Районно управление „Полиция“ 05, Златни пясъци, с което основание чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 1000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца.

От събраните в административнонаказателното производство и в производството пред въззивния съд доказателства, районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 19.02.2022 г. Б. управлявал автомобил в гр. Варна, по бул. „Княз Борис I“. В района на спирка „Студентска“ бил спрян за проверка от екип на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Варна. В хода на проверката касаторът бил тестван за употреба на алкохол с техническо средство Дрегер 7510, с фабр. № ARBB 0011, проба 07500, което отчело наличие на алкохол в издишания въздух в размер на 1,11 промила. Издаден бил талон за медицинско изследване, но жалбоподателят не се явил за изследване. Въз основа на резултата от проверката с техническото средство бил издаден акт за установяване на административно нарушение. На основание констатациите в акта за установяване на административно нарушение било издадено обжалваното наказателно постановление.

Гореописаната фактическа обстановка е потвърдена от разпитаните пред въззивната инстанция свидетели и събраните в съдебното производство писмени доказателства по АНП.

От правна страна ВРС е приел жалбата за процесуално допустима, подадена в срока за обжалване и от надлежна страна. Административно наказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е издадено в шестмесечния преклузивен срок от компетентен орган.

Приел е също, че в хода на административно-наказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. В АУАН и НП ясно и недвусмислено е описано нарушението и конкретната форма на изпълнителното деяние на същото, визирана в нормата на чл. 174, ал. 1, т. 2 ЗДвП, която се твърди, че е осъществена, а именно – управление на  пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, което е установено при извършена проверка с техническо средство за установяване наличието на алкохол в кръвта. Описано е и обстоятелството за издаден талон за медицинско изследване. Отразена е и липсата на изпълнено предписание за даване на кръвни проби за химическо изследване. Посочени са нарушените материално-правни норми, като наказанията за нарушенията са индивидуализирани.

ВРС е констатирал, че не е ограничено правото на защита на наказаното лице и наличието на надлежно връчване на талона за медицинско изследване. Прието е, че в резултат на неявяването на касатора да даде биологичен материал за изследването, той сам се е лишил от възможността да обори доказателствената сила на изследването с техническо средство.

Приел е, че на посочената в НП дата Кирилов е демонстрирал поведение, чрез което с конклудентни действия по несъмнен начин е реализирал отказ да изпълни указанията на полицейските служители, съответно умишлено е възпрепятствал реализирането на предприетата проверка с техническо средство за установяване наличието на алкохол в кръвта на същия. Оценил е като неоснователни доводите на процесуалния му представител, че се касае за неуспешна проба, която не е установено да е в причинна връзка с виновното противоправно поведение на водача. В обобщение е стигнал до заключението, че жалбоподателят е реализирал нарушение на чл. 174, ал. 3 ЗДвП, като е отказал да бъде изпробван за алкохол с техническо средство, след което не се е възползвал от възможността да му се извърши медицинско изследване, въз основа на издадения му талон.

Приел е за правилно вписано в талона за изследване час 02,46 часа, т.к. това е часа на отпочване на проверката, като часът на извършената проба е 02,48 часа, когато е установена концентрация на алкохол в кръвта 1,11 промила. Според мотивите на ВРС, именно това е часът, на която става известно, че лицето управлява МПС с определена концентрация на алкохол в кръвта и именно това е часът на нарушението.

Констатирал е липса на допуснати нарушения на чл. 42, ал. 1, т. 5 и т. 7 ЗАНН, както и чл. 57, ал. 1, т. 6 ЗАНН, чрез посочване на неактуален текст на чл. 5, ал. З, т. 1, пр. 1 ЗДП. Изложени са и мотиви относно възраженията на касатора относно ненадлежна индивидуализация на свидетелите в АУАН.

Касационният състав възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна и правните му изводи.

Решението на ВРС е валидно и допустимо. Постановено е по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от надлежно сезиран компетентен съд в рамките на правомощията му. При разглеждане на делото не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната му. Същото е правилно.

Всички доводи на касатора досежно допуснати в административнонаказателното производство процесуални нарушения и несъставомерност на вмененото административно нарушение - наведени и като касационни основания, са обсъдени подробно и задълбочено от ВРС, като изложените мотиви са обосновани от събраните доказателства и закона, изцяло се споделят от настоящия касационен състав поради което в съответствие с чл. 221, ал. 2, изречение второ АПК не е необходимо да ги преповтаря и препраща към тях.

Като неоснователни се възприемат възраженията на касатора, че в нарушение на Наредба №1/19.07.2017г. е издаден талон Приложение 1 към чл. 4, ал. 3, а не Приложение 1 към чл. 3, ал. 2. Видно е от приложения към административнонаказателната преписка талон за изследване, е че е попълнен и издаден на жалбоподателя именно такъв съобразно приложение №1 към чл. 3, ал. 2 от Наредбата. Същият е подписан от касатора и в обстоятелствената част на талона за изследване изрично е посочен избор на лицето да бъде извършено медицинско и химическо изследване. Ето защо неоснователни се явяват и възраженията му в жалбата срещу процесното решение за нарушаване правото на защита ограничаване възможността да направи избор относно техническото средство, с което да бъде извършено измерването. Липсата на положен от нарушителя подпис срещу посочения предпочитан начин на изследване по никакъв начин не ограничава правото му на защита, т.к. с връчване на екземпляр от талона за изследване същият удостоверява и че е запознат с правото си на избор.

Правилни и законосъобразни са и констатациите на ВРС относно часа, на започване на проверката и часът на извършената проба, в който е установена концентрацията на алкохол в кръвта на жалбоподателя.

Не се споделят също и възраженията на касатора, за липса на доказателства относно годността на техническото средство с което е извършено изследването за концентрация на алкохол в кръвта. Видно от справка за калиброване и метрологична годност на техническото средство Дрегер 7510 с фабричен № ARBB0011 към датата на процесното нарушение — 19.02.2022г. и разпечатка от паметта на техническото средство относно резултатите от проба № 07500 (л. 33 и 34 от преписката на въззивното дело), е че изследването за наличие на алкохол в кръвта на касатора е извършено с техническото средство в метрологична годност. Противно на твърденията в жалбата, настоящата инстанция намира, че правилно и в съответствие със съдопроизводствените правила въззивният съд, след като е констатирал непълнота в доказателствения материал, с Определение № 603/10.05.2022г., е възобновил съдебното дирене и е изискал допълнителни доказателства. Съгласно чл. 302 НПК, приложим в съответствие с препращащата разпоредба на чл. 84 ЗАНН, в случаите при които съдът намери, че обстоятелствата по делото не са достатъчно изяснени, той възобновява съдебното следствие.

Изложените в жалбата доводи не оборват изводите на първостепенния съд, че от обективна и субективна страна касаторът е осъществил състава на описаното в НП административно нарушение. Следователно, основателно е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност.

От процесуалния представител на административнонаказващия орган е направено искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. В настоящото производство юрисконсулт е депозирал писмени бележки, делото не е с фактическа и правна сложност, поради което на основание чл. 63в, ал. 5 ЗАНН, вр. чл. 37 ЗПП, вр. чл. 27е НЗПП, следва на ОД на МВР – Варна да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв., което да се заплати от касатора.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Административният съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 797/14.06.2022 година, постановено по АНД № 1190/2022 г. по описа на Районен съд Варна.

ОСЪЖДА Л.Е.Б., с ЕГН **********,***, да заплати в полза на ОД на МВР–Варна сумата от 80.00 (осемдесет) лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 2.