Решение по дело №1716/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1491
Дата: 3 ноември 2020 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20207040701716
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 август 2020 г.

Съдържание на акта

    РЕШЕНИЕ

 

    1491                       дата  03 ноември 2020г.                    град Бургас

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас, ХІІІ-ти състав,

в публично заседание 22 октомври 2020г.,   в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЙОСИФОВ

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1. ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                             2. ВЕСЕЛИН БЕЛЕВ

Секретар: И.Г.

Прокурор: Христо Колев

 

разгледа докладваното от съдия СТОЙЧЕВА

КНАХ дело № 1716 по описа за 2020 год. и за да се произнесе

взе предвид следните обстоятелства:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно процесуалния кодекс, във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на С.С.К. *** против Решение без номер от 03.07.2020г., постановено по НАХД № 525/2020г. на Районен съд – Бургас, с което е изменено наказателно постановление № 19-0769-005968/18.12.2019г., издадено от  началник група към ОД на МВР - Бургас, сектор Пътна полиция,  с което, на основание  чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП и за нарушение на чл.103 от с.з., на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, като съдът е намалил глобата на 100 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 3 месеца.

Съдебно решение се обжалва като неправилно, постановено при неправилно приложение на материалния закон. Не споделя изводите на първоинстанционния съд за ангажиране отговорността му и оспорва съставомерността на констатираното деяние. Възразява срещу изводите на съда за неприложимост на чл.28 от ЗАНН и счита, че наложените административни наказания следва д а бъдат редуцирани в законоустановения минимум. Иска се отмяна на съдебния акт и потвърденото НП.

В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява.  

Ответникът по касация също не изпраща представител.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за неоснователност на жалбата и оставяне в сила на съдебния акт.

Касационната жалба е процесуално допустима, подадена от надлежна страна, в законоустановения срок.

Разгледана по същество е  неоснователна.

Касаторът К. е санкциониран за това, че на 17.11.2019г. в гр.Бургас, ж.к. „Меден рудник“ по ул.„Босна“ в посока ул.„Залесителна“ управлява товарен автомобил с рег.№ Р4355КК и при подаден ясен сигнал за спиране със стоп - палка тип МВР от униформен полицейски служител, водачът не спира, като е установен допълнително. Съставен е АУАН № 19-0769-005968/ 17.11.2019г., като впоследствие е издадено и процесното НП, с което е ангажирана отговорността на С.К. за нарушение на чл.103 от ЗДвП.

За да постанови решението, съдът е приел, че в хода на административно наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, като АУАН е съставен, а НП издадено от компетентни органи и съдържат всички реквизити, предвидени в чл.42 и чл.57 от ЗАНН. По същество съдът е обосновал извод, че е осъществен състав на нарушение, като това се потвърждава от събраните по делото писмени и гласни доказателства, поради което правомерно е била ангажирана отговорността на санкционираното лице на соченото основание. Съдът е преценил, че не са налице предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН, а наложените административни наказания е преценил като неправилно определени в максимален размер, с оглед на което е изменил НП.

Решението е правилно и за него не се констатират отменителни основания.

При постановяването му съдът е формирал правилна фактическа обстановка, която е подробно описана и не е необходимо нейното възпроизвеждане. Съгласно разпоредбата на чл.103 от ЗДвП при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Подаването на сигнал за спиране със стоп-палка, представлява нареждане на контролния орган, отправено към водача по начина посочен в чл.170 от ЗДвП – своевременен и ясен сигнал, при който за водача на ППС да е оформено убеждението, че този сигнал за спиране е предназначен за него, след което следва задължението да спре най-вдясно на пътното платно или на посоченото от контролния орган място. Правнозначимият факт е, че на посочената дата и място касаторът не е спрял на подаден сигнал за спиране със стоп-палка от контролен орган, което обстоятелство не се и отрича от него, като видно от разпита на св.Радев, водачът не само не е спрял на дадения сигнал, но е ускорил движението си, което е наложило да бъде преследван с включени звукови и светлинни сигнали. 

Неоснователни са възраженията поддържани и пред касационния състав на съда за квалифициране на установеното нарушение като „маловажен случай“ по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Съгласно тази разпоредба за маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение, ще му бъде наложено административно наказание. Данните по делото не могат да обосноват извод за маловажност на нарушението още повече предвид поведението на водача описано по-горе, видно от което не само не се е подчинил на дадения сигнал, но се е наложило да бъде преследван.  Деянието не разкрива по-ниска степен на обществена опасност от обичайната за този вид нарушения, поради което правилно е санкционирано с административно наказание предвидено в нормата на 175, ал.1, т.4 от ЗДвП.

Неоснователни са и възраженията за редуциране размера на наложените административни наказания към предвидения от законодателя минимум. Въззивният съд е преценил, че наложените наказания са необосновано завишени от административнонаказващия орган, поради което е изменил НП като е намалил размерите на наложените наказания, които настоящият съд счете за адекватни за постигане на дисциплиниращ и превантивен ефект.

Поради отсъствие на отменителни основания за касиране на съдебния акт той следва да се остави в сила, поради което и на основание чл.221, ал.2, предл. 1-во, Бургаският административен съд, ХІІІ-ти състав,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение без номер от 03.07.2020г., постановено по НАХД № 525/2020г. на Районен съд – Бургас.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ: