Решение по дело №178/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 18
Дата: 17 февруари 2021 г. (в сила от 17 февруари 2021 г.)
Съдия: Айгюл Аптула Шефки
Дело: 20207120700178
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кърджали, 17.02.2021 г.

В ИМЕ­ТО НА НА­РО­ДА

Административен съд - Кърджали  в публично заседание на двадесети януари през две хиляди двадесет и първа  година в състав:

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                         ЧЛЕНОВЕ: АЙГЮЛ ШЕФКИ

                                            МАРИЯ БОЖКОВА

при секретаря Павлина Петрова и в присъствието на прокурор Василева от ОП-Кърджали, като разгледа докладваното от съдия Шефки КАНД 178 по описа на КАС за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

           Производството е по чл. 63, ал.1, предл. последно от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и сл. от АПК. Образувано е по касационна жалба от И.Р.Р., като представляващ „***“ ЕООД, ***, срещу Решение №260042/01.10.2020 г. постановено по анд784/2020 г. по описа на Районен съд – Кърджали. В жалбата са изложени съображения за  незаконосъобразност на издадения електронен фиш, поради допуснати нарушения на материалния закон и съществени процесуални нарушения, довели до ограничаване правото  на защита. В тази връзка жалбоподателят твърди, че ЕФ не съдържа необходимите реквизити. Иска отмяна на обжалваното решение, като вместо него се постанови друго, с което да се отмени процесния ЕФ. Претендира и направените по делото разноски.

Ответникът по жалбата – Областна дирекция на МВР Кърджали, не взема становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Кърджали намира жалбата за неоснователна. Счита, че събраните доказателства обосновават административнонаказателната отговорност на касатора за вмененото му нарушение по Кодекса за застраховането /КЗ/. Счита също, че не са налице сочените в жалбата основания за отмяна на оспореното решение, поради  което същото следва да се остави в сила.

Административният съд, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, становищата на страните и доказателствата по делото, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 от АПК и от лице, имащо интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима.

С оспореното решение РС-Кърджали е потвърдил Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия ** ***, издаден от ОДМВР-Кърджали, с който на***“ ЕООД ***, представлявано от И.Р., е наложено административно наказаниеимуществена санкция” в размер на 2 000 лв., за извършено нарушение на чл.483, ал.1, т.1, вр. чл.638, ал.4, вр. чл.638, ал.1, т.2, вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането /КЗ/.

За да постанови решението си, районният съд намерил за установено, че дружеството действително е извършило процесното административно нарушение, тъй като към 02.04.2019 г., не е изпълнило задължението си да сключи договор за застраховкаГражданска отговорностна автомобилистите за притежаваното МПС „Мерцедес С 350 ЦДИ“ с рег.***, и поради това правилно е ангажирана отговорността му с оспорения електронен фиш. При извършената служебна проверка съдът не констатирал в хода на административнонаказателното производство да са допуснати твърдените в жалбата нарушения на процесуалните правила, които да съставляват основание за отмяна на електронния фиш. Приел, че нарушението, за което е ангажирана отговорността на дружеството, е пълно описано в обжалвания електронен фиш, като словесното описание на констатираното нарушение съответствало напълно на посочената като нарушена правна норма на чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ. По делото бил представен и задължителният, в случаите на използване на АТСС, протокол по Наредба 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата, който бил доказателство за това, че на процесната дата- 02.04.2019 г., е установено управление на МПС, за което, при последващата проверка, е констатирана липса на сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховкаГражданска отговорностна автомобилистите. По горните съображения стигнал до извода, че обжалваният електронен фиш се явява законосъобразен и следва да бъде потвърден.

Решението е неправилно.

В разпоредбата на чл. 647, ал. 3 от КЗ са регламентирани случаите, в които се издава ЕФ в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в ЗДвП, и това са хипотезите на установяване и заснемане с АТСС, на управление на МПС, за което няма сключена  застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

Установи се в случая, че деянието е установено с автоматизирано техническо средство, по време на управление на МПС, за което няма сключена застраховка "Гражданска отговорност“, поради което относими към този случай са разпоредбите на чл. 638, ал.4, във вр. с чл. 647, ал. 3 от КЗ, като по отношение на условията и реда за издаване на ЕФ, последната разпоредба препраща към ЗДвП.

От своя страна, съгласно изискването на чл. 189, ал. 4, изр.2 от ЗДвП,  електронният фиш трябва да съдържа освен данни за мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на МПС, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, нарушените разпоредби, размера на глобата и др., също така и описание на извършеното нарушение.

Видно от съдържанието на процесния ЕФ, последния не съдържа никакви обективни признаци на извършеното деяние, като е отразено само, че на описаните  дата, час и място, с МПС рег.№ *** „…е установено нарушение на Кодекса за застраховането /КЗ/, заснето с автоматизирано техническо средство/система № „. Описание на конкретно установеното нарушение на КЗ, липсва, като посочването на нарушените законови разпоредби не освобождава издателя от задължението му да опише твърдяното нарушение.  Липсата на този съществен реквизит, настоящата инстанция преценява като съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване правото на защита на наказаното лице, и основание за отмяна на процесния ЕФ. 

По изложените съображения, касационната инстанция намира, че решението е неправилно и следва да бъде отменено. Тъй като районният съд е събрал всички относими по делото  доказателства и е формирал изводи по въпросите за наличието на нарушение и неговият извършител, няма пречка настоящият съд да се произнесе по съществото на спора, като отмени издадения ЕФ.

Ето защо, на основание чл. 221, ал.2 от АПК,  АС-Кърджали

 

                                                 Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Решение №260042/01.10.2020 г. постановено по анд784/2020 г. по описа на Районен съд – Кърджали, като вместо него п о с т а н о в я в а:

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция серия ** ***, издаден от ОДМВР-Кърджали, с който на***ЕООД *** е наложено административно наказаниеимуществена санкция” в размер на 2 000 лв., за извършено нарушение на чл.483, ал.1, т.1, вр. чл.638, ал.4, вр. чл.638, ал.1, т.2, вр. чл.461, т.1 от Кодекса за застраховането.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                 2.