Решение по дело №79/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 379
Дата: 18 март 2022 г. (в сила от 18 март 2022 г.)
Съдия: Румен Николов Йосифов
Дело: 20227040700079
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 януари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№:         379                        18.03.2022г.                             гр.Бургас,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - гр.Бургас                                                        ХІІІ-ти състав

На двадесет и четвърти февруари            две хиляди двадесет и втора година

В открито заседание в следния състав:

 

Председател:        Румен Йосифов 

Членове:           1.  Павлина Стойчева

                           2. Веселин Белев

 

Секретар: И. Г.

Прокурор: Деян Петров

Като разгледа докладваното от съдия Румен Йосифов,

касационно наказателно административен характер дело № 79 по описа за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.70 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по искане за възобновяване на административно-наказателното производство по наказателно постановление № 2435/2021 от 13.12.2021г. издадено от зам.директора на ТД Митница-Бургас, подадено от „Ерко Отомотив Санайи Ич Ве Дъш Тиджарет Аноним Ширкети“ Р.Турция, чрез пълномощника адв.Г.К.П..

Производството първоначално е образувано пред Административен съд - Хасково, като с определение № 24 от 11.01.2022г. по АНД(К) № 12/2022г. е изпратено по подсъдност.

Искателят – „Ерко Отомотив Санайи Ич Ве Дъш Тиджарет Аноним Ширкети“ Р.Турция счита, че наказателното постановление (НП) е издадено в нарушение на решение № 12/30.09.2021г. по к.д.№ 10/2021г. на Конституционния съд на Р.България и решение от 14.01.2021г. на Съда на Европейския съюз (СЕС) по дело C-393/19, образувано по преюдициално запитване на Апелативен съд - Пловдив, които спорен него уреждат правата на неучастващите в престъплението лица. Претендира, че е собственик на отнетите с НП вещи в полза на държавата, но тъй като постановлението е издадено срещу неизвестен извършител и е влязло в сила в деня на издаването му на основание чл.232, ал.1 от Закона за митниците (ЗМ), е бил лишен от възможност да участва в административно-наказателното производство и да ангажира доказателства. Позовава се водено досъдебно производство (ДП) № 3/2020г. по описа на ТД на Митница-Бургас, пр.пр.№ 100/2020г. на Окръжна прокуратура - Хасково, по които са налице категорични доказателства, че е собственик на стоките. Намира, че НП формално е издадено срещу неизвестен извършител, за да се придаде законов израз на иначе незаконното отнемане на вещите му. Счита, че незаконосъобразно е лишен от право да участва в производството, а администрацията е бързала да издаде НП с цел да увреди правата му. От съда се иска да възобнови административно-наказателното производство и да отмени НП. Пред съда искателят се представлява от редовно упълномощения адвокатГ.Т.К.П., която поддържа искането на изложените основания. Не претендира разноски.

Ответникът по искането за възобновяване – зам.директор на ТД Митница-Бургас, чрез пълномощника си юрисконсулт П.К., оспорва искането. Счита, че не е налице противоречие с посочените решения на Конституционния съд и СЕС, тъй като те установяват несъответствие с разпоредби на Наказателния кодекс (НК). Също тези решения не се отнасят за отнемане предмета на митническата контрабанда, а на средството, което е различно. В Митническия кодекс на съюза е допустимо отнемане на стоки, които са отклонени от митнически режим, включително при митническа контрабанда. За невярно приема твърдението, че искателят е бил лишен от право да участва в производството, защото многократно е подавал молби. Счита също, че той не е доказал процесуалната си легитимация на собственик на процесните вещи. Бързината за издаване на НП оправдава с това, че е имало опасност да изтече двугодишният давностен срок. Моли съда на отхвърли искането и да потвърди НП. Алтернативно предлага искането да не бъде уважавано изцяло и НП да не се отменява, а производството да бъде върнато от етапа на връчване на НП, с оглед да се осигури възможността на дружеството да го обжалва като собственик на стоките. Не претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура - Бургас дава заключение за основателност на искането. Счита, че е налице основанието по чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН, поради което административно-наказателното производство следва да бъде възобновено с отмяна на НП, като преписката бъде върната за провеждане на ново производство с участието на дружеството, собственик на процесните вещи.

 

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Административен съд - Бургас намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Искането за възобновяване е допустимо. То изхожда от легитимиран от закона правен субект, тъй като искателят не е нарушител и заявява качеството на собственик на отнетите вещи в полза на държавата с процесното НП, по смисъла на чл.72, ал.1, т.3, вр. чл.70, ал.2, т.7  от ЗАНН. Той не само прави твърдения в тази насока, но доказателствата за собственост са представени още в хода на досъдебното производство – електронна фактура от 08.01.2020г. (л.18 и 19 от преписката), митнически декларации и ЧМР.

Административен съд - Бургас е компетентен да разгледа искането на основание чл.73, ал.1 от ЗАНН, защото в неговия съдебен район се намира органът издал наказателното постановление.

Спазен е и срокът за подаване искането по чл.71, ал.1, т.3 от ЗАНН – в 6-месечен срок от влизането в сила на НП, което не е било съобщавано на искателя. НП е влязло в сила в деня на издаването му на 13.12.2021г., на основание чл.232, ал.1 от ЗМ и това е отбелязано в него. Искането е подадено на 19.12.2021г.

 

Разгледано по същество, искането е основателно по следните съображения:

За да се уважи искане за възобновяване на административно наказателно производство по влязло в сила наказателно постановление, следва да са налице предпоставките, изчерпателно изброени в разпоредбата на чл.70, ал.2 от ЗАНН.

В настоящият случай са налице предпоставките по чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН, а именно: вследствие на допуснато съществено нарушение на процесуалните правила на искателя, който не е нарушител, като собственик на вещите отнети в полза на държавата с наказателно постановление № 2435/2021 то 13.12.2021г. на зам.директора на ТД Митница-Бургас, той е бил лишен от възможността да участва в административно-наказателното производство, респективно да обжалва НП.

Видно от приложената от административно-наказващия орган преписка, с постановление за прекратяване на наказателното производство от 03.11.2021г. на зам.окръжен прокурор при Окръжна прокуратура - Хасково (л.13), е било прекратено досъдебно производство № 3/2020г. по описа на ТД на Митница-Бургас, образувано за престъпление по чл.242, ал.1, б.“д“ от НК и преписката е била изпратена на ТД на Митница-Бургас за преценка дали е налице административно нарушение по чл.233, ал.3, вр. ал.1 от ЗМ, както и за произнасяне относно задържаните от Митницата – стоки, като са изброени веществените доказателства – 966 броя бутилки съдържащи газ-фреон R134A (всички намиращи се на съхранение в ТД на Митница-Бургас), които да бъдат на тяхно разпореждане и произнасяне.

В хода на воденото наказателно производство било установено, че турското юридическо лице „Ерко Отомотив Санайи Ич Ве Дъш Тиджарет Аноним Ширкети“ Р.Турция (съкр. Ерко Отомотив) било в търговски отношения с унгарското юридическо лице Тутум Хоум КФТ-Унгария. Ерко Отомотив търгувало с авточасти, включително и фреон за климатични­те/охладителните системи на автомобили. Двете дружества имали търговски отно­шения помежду си от години и същите касаели основно продажби на авточасти и фреон.

С електронна фактура от 08.01.2020г. (л.18 и 19) „Тутум Хоум КФТ“ закупило от Ерко Отомотив стоки, а именно разрешения за употреба в Европейския съюз охлаждащ газ фреон R134A – 100 бр. бутилки по 12 кг. и фреон R134A – 866 бр. бутилки по 13,6 кг. за сумата 60`060 евро. Ерко Отомотив следвало да организира превоза на стоките, като ги натовари и да извърши износа от Р.Турция за Р.Унгария, транзит през Р.България за сметка на „Тутум Хоум КФТ“. В документите за износа следвало да бъде отразен закупения фреон. „Тутум Хоум КФТ“ извършило плащане на стоката, като внесло парите под банкова гаранция по силата на договора им, с която трябвало да плати на изпращача цената на стоката след доставката в Будапеща.

Използвани били услугите на превозвач с фирма Окура Улуслара-Расъ Ташъмаджълък Иншаат Тиджарет Be Синайи Аноним Ширкети. Фреонът заедно с друга авточасти били натоварени от Ерко Отомотив в товарна композиция влекач марка „Renault“, с peг.№ 34VB4287 и прикачено към него полуремарке марка ,,Koluman“, с peг.№ 34ZP9530, ползвани от превозвача. На 13.01.2020г. ремаркето било запечатано с митическа пломба в Митническа дирекция пункт Мурат бей Турция, където били и оформени документите за износ. При оформянето на документите за износ Ерко Отомотив допуснало грешка като оформила транзитна митническа декларация с № 20TR34130000064982/13.01.2020г., фактура с № ЕХК2020000000003/10.01.2020г. и ЧМР с които се декларирало, че се превозва – 869 колета бромит, вместо натоварения и разрешен за употреба в Европейския съюз охлаждащ газ охлаждащ газ фреон R134A – 100 бр. бутилки по 12 кг. и фреон R134A – 866 бр. бутилки по 13,6 кг. На бутилките нямало надпис фреон, а били означени с наименованието R134A и химическа формула тетрафлуороетан изписана на латински език.

Прокурорът приел, че допуснатата човешка грешка при оформянето на документацията за износа, не била извършена умишлено или с цел да се извърши контрабанда в България. Бутилките с фреон били предназначени за унгарска фирма и се изпращали на територията на Р.Унгария за техния пазар. Те минавали транзитно през територията на Р.България и нямало логика да не се декларират на територията на българската държава. „Тутум Хоум КФТ“ закупило фреона и очаквало да го получи. Продавачът оформил документите – Ерко Отомотив, от своя страна нямал правен интерес да съществува несъответствие в превозвания товар и съпътстващата го документация, тъй като не плащало вносни мита, а още по-малко такива на територията на България. Натоварената запечатана композиция ведно с документите за товара на 13.01.2020г. били предоставена на шофьора св.М.Ч.за извършване на международния превоз на товари от Турция за Унгария, с транзит през България. Св.М.Ч.не присъствал на натоварването на стоката. Дружеството-превозвач и шофьора св.М.Ч.незнаели за несъответствието на документите за износ с превозвания товар.

Така на 14.01.2020г. през ГКПП-Капитан Андреево преминала, от Р.Турция в Р.България, натоварената с фреона и управляваната от св.М.Ч.товарна композиция – влекач марка „Renault“, с peг.№ 34VB4287 и прикачено към него полуремарке марка ,,Koluman“, с peг.№ 34ZP9530. В около 04,50 часа се установила на МП-Капитан Андреево. За превозваната стока, водачът на товарния автомобил св.М.Ч.представил: транзитна митническа декларация с MRN 20TR34130000035222/09.01.2020г., фактура с ERK 2019000000388/ 08.01.2020г. и ЧМР с които декларирал че превозваавточасти, машини и уреди за филтриране; транзитна митническа декларация с 20TR34130000064982/13.01.2020г., фактура с ЕХК2020000000003/10.01.2020г. и ЧМР с които декларирал че превозва 869 колета бромит. Стоката била транзит през Р.България по износ от Турция за Унгария. Като превозвач бил деклариран Окура Улуслара-Расъ Ташъмаджълък Иншаат Тиджарет Be Синайи Аноним Ширкети. Като изпращач на декларираните 869-те колета бромит било посочено Ерко Отомотив, а получател – „Тутум Хоум КФТ“. Ремаркето било запечатано с турс­ка митническа пломба.

Св.Костадин Костадинов, митнически инспектор, заедно с колегата си старши инспектор Х.П.извърши­ли щателна митническа проверка, при която в полуремаркето открили недекларирани 100 бр. бутилки по 12 кг. и 866 бр. бутилки по 13,6 кг., всички съдържащи газ фреон R134A. Били открити машини и уреди за филтриране (филтри), но същите отговаряли на представе­ните документи. Натоварените стоки не били укрити и след преместване на първите кашони се виждали, като по голямата част от камиона бил натоварен с бутилките фреон.

На шофьора на товарната композиция бил съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 71 от 14.01.2020г. за извършено от него нарушение по чл.233, ал.3, вр. ал.1 от ЗМ. С акта са били иззети: влекач марка „Renault“, с peг.№ 34VB4287 и рама № VF624GPA000076222; полуремарке марка ,,Koluman“, с peг.№ 34ZP9530 и рама № NLFS8220000047796; регистрационни талони – 3 броя; Контактни ключо­ве – 2 броя; фреон R134A - 12 кг. - 100 бутилки; фреон R134A - 13,6 кг. - 866 бутилки.

На 15.01.2020г. бил извършен оглед на местопроизшествието от разследващ митнически инспектор и било образувано наказателното производство, в хода на което с разписка горе­посочените вещи са приобщени като веществени доказателства по делото.

В последствие с постановление от 07.06.2021г. на Окръжна прокуратура - Хасково и на осно­вание решение от 14.01.2021г. по преюдициално дело С-393/2019г. на СЕС, установяващо противоречие на разпоредбата на чл.242, ал.8 от НК с правото на ЕС, иззетите влекач, полуремарки, регистрационни талони и контактни ключове били върнати на превозвача Окура Улуслара-Расъ Ташъмаджълък Иншаат Тиджарет Be Синайи Аноним Ширкети.

По отношение вещите предмет на производството – фреон R134A - 12 кг. - 100 бутилки; фреон R134A - 13,6 кг. - 866 бутилки, както се посочи по-горе, прокурорът постановил в постановлението си за прекратяване на наказателното производство от 03.11.2021г., същите заедно с преписката да бъдат изпратени на ТД на Митница-Бургас за преценка дали е налице посоченото административно нарушение.

Така сезиран и на основание чл.36, ал.2 от ЗАНН, зам.директорът на ТД Митница-Бургас издал наказателно постановление № 2435/2021 от 13.12.2021г. (л.11). В него той описал установената в хода на наказателното производство фактическа обстановка. Приел, че на 14.01.2020г. през МП-Капитан Андреево били пренесени посочените стоки през държавната граница, без знанието и разрешението на митническите органи, поради което е осъществен състава на административно нарушение по чл.233, ал.1 от ЗМ. Посочено е, че ЗМ предвижда възможност административно-наказателното производство да бъде образувано и да приключи срещу неизвестен извършител, поради което за процесното е прието, че следва да приключи с такъв акт, на основание чл.232, ал.1 от ЗМ, срещу неизвестен извършител. По отношение митническата стойност на процесните вещи по смисъла на чл.233, ал.1 от ЗМ е приета извършената в хода на наказателното производство оценка чрез експертиза и тя възлиза на 117`467,10 лева. От фактическа страна е намерено, че неизвестният извършител с деянието си, на 14.01.2020г. на МП-Капитан Андреево, като пренесъл стоки: 100 бр. бутилки по 12 кг. и 866 бр. бутилки по 13,6 кг., всички съдържащи газ фреон R134A, през държавната граница, без знанието и разрешението на митническите органи, е осъществил състава на административно нарушение по чл.233, ал.1 от ЗМ. Поради това е постановено на основание чл.233, ал.6 от ЗМ отнемането на процесните вещи в полза на държавата от неизвестния извършител. Посочено е също, че НП на основание чл.232 от ЗМ, влиза в сила веднага от момента на издаването му.

Административно-наказващият орган не е коментирал в мотивите си установения факт в хода на наказателното производство, че собственик на вещите съгласно представените декларации, фактури и ЧМР е Ерко Отомотив. Поради това е направил неправилната преценка, че процесните стоки следва да бъдат отнети не от техния реално-установен собственик, а от неустановения неизвестен извършител.

Фактическият състав за възобновяване на административнонаказателното производство на основанието по чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН включва няколко кумулативни елемента.

Първият е приключило производство по влязло в сила НП – в случая това е НП № 2435/2021 от 13.12.2021г., в сила от момента на издаването му, на основание чл.232, ал.1 от ЗМ.

Вторият е – допуснато съществено нарушение на процесуалните правила на искателя, който не е нарушител, като собственик на вещите отнети в полза на държавата. Това в случая също е налице, тъй като съгласно всички представени в хода на наказателното производство доказателства, собственик на процесните вещи е Ерко Отомотив. Така е приел не само прокурорът, но и самия административно-наказващ орган при обсъждането на фактическата обстановка. Въпреки това, органът е постановил отнемането на вещите не от Ерко Отомотив, което е известният им собственик, а от неизвестно лице. С това е лишил дружеството от възможността да участва в административно-наказателното производство, респективно да обжалва НП с което вещите му са отнети в полза на държавата, което представлява осъществяване и на последна предпоставка за приложение на чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН.

При горните съображения съдът намира, че следва да се уважи искането на Ерко Отомотив за възобновяване на административно-наказателното производство по наказателно постановление № 2435/2021 от 13.12.2021г. издадено от зам.директора на ТД Митница-Бургас. На основание чл.73, ал.4, т.1 от ЗАНН, съдът следва да отмени НП и върне преписката за ново разглеждане, като посочи стадия, от който трябва да започне новото разглеждане, а именно установяване на собственика на процесните вещи и ако са налице основанията за отнемането им, същите да бъдат отнети от него, а не от неизвестно лице. Органът следва да има предвид и предвидените права на изпращача на стоката, залегнали в чл.12 от Конвенция за договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR), според които той има дори право да се разпорежда с нея, за разлика от обикновения договор за покупко-продажба. Това още веднъж аргументира правата на Ерко Отомотив върху процесните стоки.

Не може да бъде уважено алтернативното искане на ответника, производството да бъде върнато от етапа на връчване на НП, за да се осигури възможност на дружеството да го обжалва като собственик на стоките, защото ако в постановлението не бъде посочен реалният собственик на стоките, за него не може да възникне право на обжалване.

По тези съображения и на основание чл.73 от ЗАНН, XIІІ-ти касационен състав при Административен съд - Бургас

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА административно-наказателното производство, образувано по влязлото в сила наказателно постановление № 2435/2021 от 13.12.2021г. издадено от зам.директора на ТД Митница-Бургас.

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 2435/2021 от 13.12.2021г. издадено от зам.директора на ТД Митница-Бургас.

ВРЪЩА преписката на зам.директора на ТД Митница-Бургас за ново разглеждане в стадия на установяване на собственика на вещите – 966 броя бутилки съдържащи газ-фреон R134A, извършване на преценка дали са налице основанията за отнемането на тези вещи в полза на държавата и ако такива са налице, вещите да бъдат отнети от собственика, а не от неизвестно лице.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                     

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ:        1.

 

 

 

                                                                           2.