№ ……………………………………гр.Варна
Варненският административен съд - Седемнадесети състав, в закрито заседание, в състав:
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ : ХРИСТО КОЙЧЕВ
като разгледа докладваното от съдията адм. дело N 156 по описа за 2017год., за да се произнесе, взе предвид:
Предявени са кумулативно обективно съединени искове от В.Г.Р. срещу Технически университет Варна за заплащане на следните суми : сума в размер на 100 000лв., представляващо обезщетение за претърпени имуществени вреди от отменени по съдебен ред актове – Заповед № С-1089/12.07.2011г. и Заповед № С-2644/29.11.2012г. на Ректора на ТУ-Варна и 400 000лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди следствие на отмяна на посочените по-горе заповеди.
С Определение № 1/03.01.2017г., постановено по гр.дело № 2398/2016г., по описа на ВОС, съдът е приел че исковете не са му подсъдни и е прекратил производството по делото и го е изпратил по подсъдност на Административен съд Варна.
Настоящият съдебен състав на АС – Варна, счита, че правната квалификация на предявения иск не е по чл. 1 от ЗОДОВ, респ. няма основание да се разглежда по реда чл. 203 от АПК и изобщо не попада в подведомствеността на административните съдилища. Видно от обстоятелствената част на подадената искова молба пред ВОС се претендира обезщетение от ТУ-Варна поради отмяна на издадени от Ректора на университета заповеди. Процесните заповеди обаче не представляват по своята същност административни такива с изразяване на властнически държавни волеизявления. Отменените заповеди са актове на Ректора на ТУ-Варна в обсега на компетентността му, свързана с предоставената му законова академична свобода в областта на образованието касаеща управлението на процесното учебно заведение. Дейността на Ректора на университета не е свързана с упражняване на държавни или общински функции т.е. характера на дейността му не попада в обхвата на административна такава по смисъла на чл. 1 ал.1 от ЗОДОВ а е такава свързана само и единствено с организационното управление на учебното заведение, без наличието на държавни и или друг вид функции.
Настоящият състав приема че исковите претенции на ищецът намират своето правно основание в нормите на чл. 45 и сл. от ЗЗД, предвид посоченото по-горе, и следва да бъдат разгледани от общите граждански съдилища, а не от административен съд.
При тези обстоятелства са налице предпоставки за повдигане на спор за подсъдност пред смесен петчленен състав на Върховния касационен съд и Върховния административен съд.
По изложените съображения и на основание чл. 135, ал.5 във връзка с чл. 135, ал. 4 от АПК, Административен съд – гр. Варна, седемнадесети състав
О П Р Е Д Е Л И :
ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 156 по описа на Административен съд – гр. Варна за 2017г.
ПОВДИГА СПОР ЗА ПОДСЪДНОСТ по отношение кумулативно обективно съединени искове от В.Г.Р. срещу Технически университет Варна за заплащане на следните суми : сума в размер на 100 000лв., представляващо обезщетение за претърпени имуществени вреди от отменени по съдебен ред актове – Заповед № С-1089/12.07.2011г. и Заповед № С-2644/29.11.2012г. на Ректора на ТУ-Варна и 400 000лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди следствие на отмяна на посочените по-горе заповеди между Административен съд – гр. Варна и Окръжен съд – гр. Варна.
ИЗПРАЩА делото за определяне на подсъдността на състав, включващ трима представители на Върховния касационен съд и двама на Върховния административен съд, чрез ВАС.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховния административен съд с частна жалба в седмодневен срок от съобщаването му.
АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: