Определение по дело №1190/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 841
Дата: 17 септември 2019 г.
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20193130101190
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

Гр. Провадия, 17.09.2019 г.

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети септември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: СОНА ГАРАБЕДЯН

 

при участието на секретаря  И.В., сложи за разглеждане гр. дело № 1190 по описа на ПРС за 2019 г., докладвано от съдията.

На именното повикване в 11.30 часа се явиха:

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ИЩЕЦЪТ Е.Я.Р., редовно призована, се явява лично и с адв. Г.А.,***, редовно упълномощена, с пълномощно по делото.  

ОТВЕТНИКЪТ М.Б.В., редовно призован, се явява лично.  

В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РАЗПОРЕДБАТА НА ЧЛ. 15, АЛ. 6 ОТ ЗАКОНА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО ПО ДЕЛОТО Е ПРИЗОВАНА ДИРЕКЦИЯ “СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ” – гр. Провадия, същата е редовно призована, не се явява представител. Представени са социални доклади по делото.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

СТРАНИТЕ поотделно: Да се даде ход на делото.

 

Съдът намира, че поради редовното призоваване на страните, не са налице процесуални пречки по хода на делото, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА

 

Делото е образувано по искова молба с вх. № 4816/21.08.2019 г., със страни: ищец Е. Р. и ответник М.В., в която е направено искане по реда на чл. 323 ГПК, във вр. с чл. 127, ал. 3 СК, за определяне на привременни мерки по реда на чл. 127, ал. 3 СК да бъде определен режим на лични отношения на бащата М.В. с малолетното дете Н.М.В., както следва: всяка първа и трета седмица от месеца от 10:00 ч. в събота до 17:00 ч. в неделя с преспиване, 20 дни през лятото, когато ищецът Е. Р. не е в платен годишен отпуск, един ден с преспиване за рождения ден на бащата, по един ден с преспиване за Коледните, Новогодишните и Великденските празници.

В изпълнение на указанията на съда, дадени с разпореждане № 3656/29.08.2019 г. по делото е постъпила молба с вх. № 4971/30.08.2019 г. от адв. Ал. А., с която прави следните уточнения: Името на ответника да се чете „В.“ вместо „В.“ и името на детето да се чете „В.“ вместо „В.“. Моли съда да осъди ответника да заплаща 180 лв. месечна издръжка на детето Н.М.В., ЕГН **********, платима на 20-то число на месеца, с паричен превод или в брой, считано от датата на предявяване на исковата молба.

СЪДЪТ докладва, постъпило по делото с писмо вх. № 5292/16.09.2019 г., ведно със социален доклад изготвени от Дирекция “Социално подпомагане” гр. Провадия и заверено копие на писмо от Дирекция “Социално подпомагане” гр. Долни чифлик.

 

СЪДЪТ връчва препис от молбата, подадена от адв. А. на ответника и предостави възможност на същия да се запознае със социалните доклади.

 

АДВ. А.: Поддържам така формулираното искане. Да се приемат представените социални доклади

 

ОТВЕТНИКЪТ: В социалния доклад пише, че Е. получава 930 лв., но тя  не ги получава като заплата. Предполагам, че Е. не може да се грижи за детето предвид работното й време. Тя дава нощни смени, ако днес е дневна, утре е нощна и после почива два дни. 

 

СЪДЪТ след като изслуша становището на страните намира, че така изготвените социални доклади изчерпват поставените задачи, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА И ПРИОБЩАВА като писмени доказателства по делото: изготвените социални доклади от Дирекция “Социално подпомагане” гр. Провадия и от Дирекция “Социално подпомагане” гр. Долни чифлик.

 

На основание чл. 145, ал. 2 от ГПК съдът прикани страните към спогодба, но такава не беше постигната.

 

АДВ. А.: Водим един свидетел, който молим да ни бъде допуснат, с показанията на който ще установим кой полага грижи към момента за детето, има ли ред в личните отношенията между бащата и детето и липсата на този ред, което налага произнасяне по привременните мерки.

ОТВЕТНИКЪТ: Искам да кажа, че майка й, която водят за свидетел, налага удари на детето. Няма да представям доказателства. Не се противопоставям за разпит на свидетеля.

 

СЪДЪТ, с оглед направените доказателствени искания от ищеца, намира че следва да му бъде допуснат до разпит един свидетел, при режим на водене за установяване на факта, кой полага грижи към момента за детето, има ли ред в личните отношенията между бащата и детето и липсата на този ред, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА до разпит в днешно съдебно заседание свидетелят Е.И.Я.на ищцовата страна, при режим на водене с показанията на който ще се установява: кой полага грижи към момента за детето, има ли ред в личните отношенията между бащата и детето и липсата на този ред и вписва същия в списъка на редовно призованите лица.

 

СЪДЪТ пристъпва към разпит на свидетеля:

 

В залата влезе свидетелят Е.И.Я..

СВИДЕТЕЛЯТ Е.И.Я., години 57, българка, българска гражданка, неосъждана, майка на ищцата, без дела със страните по делото, предупредена за наказателната отговорност по чл. 290 НК. Обещава да говори истината.

СВИДЕТЕЛЯТ Е.И.Я.: Желая да давам показания.

Свидетелят на въпроси на адв. А.: Е. ми е дъщеря. М. го познавам от 4-5 години. Аз бях в **** и годината когато Е. забременя, се върнах. Тогава се запознах с М.. Те са разделени са от 15.07.2019 г. Н. живее в с. **** откакто се е родила. Живеем в нашата къща. Н. и дъщеря ми имат цял етаж от къщата. Аз живея на другия етаж. Н. посещава детска градина в с. **** от 3 години. М. идва и взема Н. когато си иска и я връща когато си иска. Това е всяка седмица. Когато детето се прибере от баща си е затворена, мълчалива, понякога е агресивна. Преди М. не ходеше на работа, но сега не знам. Като се върнах от ****, той не работеше. Ние двете с дъщеря ми осигуряваме средствата за отглеждане на детето. Аз се грижа за детето когато Е. е на работа.  

Свидетелят на въпроси на ответника: Сега няма да ходя в **** за да мога да си гледам внучката. Не съм удряла детето. Само я поучавам. Моите деца са много възпитани. Както съм възпитала сина си и дъщеря си, така ще възпитам и внучката си. Когато последния път Н. се прибра от баща си, ми викаше: „Искам да умра“. Когато я питах защо така говори, ми каза, че баба Иринка така казвала.

 

Страните заявиха, че нямат други въпроси към свидетеля.

 

АДВ. А.: Нямам други доказателствени искания.

ОТВЕТНИКЪТ: Нямам други доказателствени искания.

 

СЪДЪТ на основание чл. 59, ал. 6 от СК, пристъпва към изслушване на родителите:

 

МАЙКАТА Е.Я.Р.: Работа започнах след като детето навърши 2 години. На две години и четири месеца записах детето на детска градина. Поради причината аз да започна работа, директорката на детската градина я взе. Детето ходи на целодневна детска градина. Когато на мен ми отговарят смените си я водя и си я вземам. През другото време я водеше и вземаше баща й. След това той се наложи да замине за **** и неговата майка дойде да се грижи за детето. Винаги е имало някой да ми помага, поради причината, че аз все съм работила.  

БАЩАТА М.Б. В.: Работя вече 3 месеца на постоянна работа. Когато вземам детето, го водя в моя дом в с. ****. Там живеят баща ми и баба ми. Аз работя от 08:00 ч. до 17:00 ч. и в 17:30 ч. най-късно съм вкъщи и тогава аз полагам грижите на детето. Ние с Е. бяхме се разбрали детето да е една седмица при мен и една седмица при нея. Аз вземах детето в понеделник и в неделя го връщах в дома й. Е. ми казваше, че няма пари за гориво за да дойде, да го вземе. Тогава аз го връщах в дома й. Аз не съм спирал това да го правя. Последните три месеца детето беше във ваканция и не ходеше на детска градина.

МАЙКАТА Е.Я.Р.: По отношение на това виждане, за което говори М., то не е съгласувано с мен. Тези периоди на виждането с детето си ги определеше той сам. Нито един път не ме е попитал дали аз съм съгласна. Имаше и периоди, в които ми казваше, че когато съм нощна смяна да вземе детето, а аз като изляза от работа да отида, да си я взема. Докато съм вечер на работа майка ми ще гледа детето. Когато се върне детето от дома на баща си забелязвам, че това което е преживяла там, каквото се е случило там, не го коментира. Детето през повечето време е при баща си. Аз няма как да си го взема, защото М. решава, че детето ще е при него. Имаше един случай в който М. извади насилствено детето от моята кола.

БАЩАТА М.Б. В.: Имало е случай когато аз взех детето с нейно съгласие, а тя дойде и без да ми каже взе детето от баща ми.

  

СЪДЪТ по молбата:

В хода на производството страните са ангажирали писмени доказателства, чиято преценка поотделно и в тяхната съвкупност, заедно с изготвения социален доклад и ангажираните гласни доказателства, обуславят извода на съда за основателност на така подадената молба от ищеца за постановяване на привременни мерки.

         Съображенията за това са следните: безспорно се установи по делото, че и двамата родители, подпомагани от своите родители полагат непосредствените грижи по отношение на детето към настоящия момент. От друга страна промяната към настоящия момент /имайки предвид настоящото производство и предстоящото окончателно разрешаване на спора/ би предизвикала сътресение в живота на детето, което от най – ранна възраст се отглежда в дома на майката в с. ****, в който са живели родителите до тяхната раздяла на 15.07.2019 г.  Същевременно следва да бъде отчетено и обстоятелството, че родителският капацитет на двамата родители, видно от изготвения социален доклад, е в еднаква степен положително установен. Бащата следва също да присъства активно в живота на своята дъщеря, за което същият има и задължение,  като съдът намира че адекватен режим на лични отношения на бащата с детето в дадения случай би бил, както следва: всяка първа и трета седмица от месеца от 10:00 ч. в събота до 17:00 ч. в неделя с преспиване, 20 дни през лятото, когато ищецът Е. Р. не е в платен годишен отпуск, един ден с преспиване за рождения ден на бащата, по един ден с преспиване за Коледните, Новогодишните и Великденските празници.

         Мотивиран от горното и на основание чл. 323 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ПОСТАНОВЯВА на основание чл. 323 от ГПК следните привременни мерки по молбата на ищеца в настоящото производство – Е.Я.Р.:

 

         ОПРЕДЕЛЯ следния режим на лични отношения на бащата М.Б.В., ЕГН **********, с адрес: ***, с детето Н.М.В., ЕГН ********** всяка първа и трета седмица от месеца от 10:00 ч. в събота до 17:00 ч. в неделя с преспиване, 20 дни през лятото, когато майката Е.Я.Р. не е в платен годишен отпуск, един ден с преспиване за рождения ден на бащата, по един ден с преспиване за Коледните, Новогодишните и Великденските празници.

         Определението не подлежи на обжалване, като същото може да бъде изменено от съда при изменение на обстоятелствата.

 

         Определението има сила до постановяване на решението по делото.

 

         ПРОТОКОЛЪТ е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 12:09 часа.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:          

 

 

СЕКРЕТАР: