Решение по дело №63/2019 на Районен съд - Трявна

Номер на акта: 146
Дата: 3 октомври 2019 г. (в сила от 1 февруари 2021 г.)
Съдия: Вяра Ангелова Петракиева
Дело: 20194240100063
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 146

гр. Трявна, 03.10.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ТРЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, в публично заседание на трети септември, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЯРА ПЕТРАКИЕВА

 

при секретаря Христина Тунева, като разгледа докладваното от съдия Петракиева ГР.Д. № 63 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

При условията на обективно евентуално съединяване са предявени искове с правно основание чл.108 от Закона за собствеността.

            В исковата молба на И.С.Х. против Б.С.К. и Т.М.К. се твърди, че страните са етажни собственици на самостоятелни обекти в сграда с идентификатор 73403.501.47.1 – ответниците на първия етаж от сградата, а ищецът на втория етаж от нея. Сградата имала подпокривно пространство, явяващо се обща част за всички собственици на отделните етажи. Сградата притежавала и приземен етаж, състоящ се от: три мази, сервизни помещения, коридор и стълбищна площадка. Правото на собственост върху втория етаж от сградата ищецът придобил с нотариален акт на 01.11.1977г. В този нотариален акт не било посочено, че се прехвърля ½ ид.ч. от общите части на сградата, но те се считали за прилежащи към жилището по силата на закона. Правото на собственост върху първия етаж ответниците придобили с нотариален акт на 22.12.1995г. С него била прехвърлена ½ ид.ч. от общите части на сградата, както и стая, маза, коридор и сервизни помещения от приземния етаж на сградата. В исковата молба се твърди, че помещенията в приземния етаж не са били описани като самостоятелен обект, поради което целият приземен етаж се явявал обща част по предназначение на етажната собственост и не можел да бъде предмет на прехвърлителна сделка. На това основание, в частта относно приземния етаж нотариалният акт на ответниците бил нищожен. До 2014г. приземният етаж се ползвал от ищеца и от ответниците, след което последните заключили входната врата към него, направили ремонт на помещенията и започнали еднолично да го ползват, против волята на ищеца. По тези причини ищецът твърди, че е собственик на ½ ид.ч. от приземен етаж. При условията на евентуалност счита, че е собственик на югозападната маза от приемния етаж, която не била предмет на прехвърлителна сделка в полза на ответниците, а и поради това, че всяко жилище следвало да има прилежащо складово помещение. При условията на евентуалност смята, че е собственик на 1/6 ид.ч. от югозападната маза, тъй като същата не фигурирала в нито един нотариален акт за собственост, а жилищната сграда, в която се намирала мазата, била построена от родителите на ищеца и ответницата в режим на СИО и след смъртта на майка си ищецът придобил по наследство 1/6 ид.ч. от нея.

            Претендира се в исковата молба да се постанови решение, с което да се признае за установено, че ищецът е собственик на ½ ид.ч. от приземен етаж, състоящ се от три мази, сервизни помещения, коридор и стълбищна площадка, на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1, намираща се в поземлен имот с идентификатор 73403.501.47, като се осъдят ответниците да предадат владението върху тази част. При условията на евентуалност претендира признаване право на собственост и предаване на владението върху югозападната маза от посочения приземен етаж или 1/6 ид.ч. от нея. Иска се и присъждане на направените по делото разноски.

            В срока по чл.131 ГПК е представен писмен отговор от ответницата Б.К., в който предявеният иск се оспорва като неоснователен. Твърди се, че целият приземен етаж е собственост на ответницата, както и югозападната маза – включително и по давност. Сочи, че трите мази на приземния етаж били преустроени като жилищни помещения още при изграждането на сградата и се ползвали като такива и до днес.

            В съдебно заседание ищецът, чрез пълномощника си адв. А. И., поддържа предявеният иск. Ответницата Б.С.К., чрез адв. Е. К. като процесуален представител, поддържа направеното в писмения отговор оспорване на същия.

            С протоколно определение от 27.06.2019г. е допуснато уточнение в петитума на исковата молба, съобразно която да се счита, че предявените при условията на евентуалност искове с правно основание чл.108 ЗС за признаване право на собственост и предаване на владение се отнасят до югозападното помещение в приземния етаж, а не югозападната маза от него.

            С протоколно определение от 03.09.2019г. е допуснато изменение в петитума на исковата молба, съобразно което да се счита, че по отношение на главния иск се претендира да бъде признато за установено по отношение на ответниците, че ищецът е собственик на 55.94% ид.ч. от приземен етаж, състоящ се от три мази, сервизни помещения, коридор и стълбищна площадка, на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1 с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №**, както и да се осъдят ответниците да предадат владението на ищеца върху тези части.

            След съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, писмени и гласни, съдът намира следното за установено от фактическа страна:

            С нотариален акт №109, т. I, рег.№151, дело №155/1971г. по описа на Дряновски народен съд за право на строеж върху държавен имот /суперфиция/, на С. Х. С. е признато право на строеж върху петно №1, представляващо 1/3 ид.ч. от парцел I в кв.95а по плана на гр. Трявна, целият от 769 кв.м., при общи граници на парцела: улица, Т.С.Т. и С. И. Г. и от две страни общинско място.

            С нотариален акт за дарение на недвижим имот №32, т.II, дело №406/01.11.1977г. по описа на Дряновски районен съд, С. Х. С. е дарил на непълнолетния И.С.Х., чрез попечител ад хок адв. Г.Б., втори жилищен етаж, още недовършен, от двуетажната жилищна сграда, застроена в парцел I в кв. 95а по плана на гр. Трявна, в строително петно №1, при граници на целия парцел: Т.С.Т., С. И.Г. и от две страни общинско място.

            С нотариален акт за прехвърляне на недвижим имот срещу задължението за гледане и издръжка №18, т.II, дело №310/22.12.1995г. по описа на Тревненски районен съд, С. Х. С. и С. И. С. са прехвърлили на дъщеря си Б.С.К.: целия първи жилищен етаж от двуетажна жилищна сграда със з.п. от 81 кв.м. с общ вход за двата етажа, състоящ се от спалня, хол, коридор, сервизни помещения и тераса; приземен етаж, състоящ се от стая, маза, коридор и сервизни помещения, заедно с ½ ид.ч. от общите части на сградата; стопанска сграда на 21 кв.м. и ½ ид.ч. от правото на строеж върху дворното място, в което са построени сградите, съставляващо парцел I-47 в кв.95а по плана на гр. Трявна, при граници на парцела: улица, М.П.К., озеленяване и селскостопански имоти, срещу задължението за издръжка и гледане на прехвърлителите. Съгласно представеното по делото удостоверение за наследници №117/06.03.2019г. на Община Трявна, С. И. С. е починала и за свои наследници по закон е оставила: С. Х. С. – съпруг, Б.С.К. – дъщеря и И.С.Х. – син.

            От приложената по делото скица на поземлен имот №15-178188/30.04.2015г. на СГКК – Габрово се установява, че описаният в горните нотариални актове поземлен имот е с идентификатор 73403.501.47 по КК и КР на гр. Трявна, одобрени със заповед РД-18-21/12.05.2010г. на ИД на АГКК, с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №**, с площ 254 кв.м., трайно предназначение на територията: урбанизирана, начин на трайно ползване: ниско застрояване /до 10 м/, при граници: 73403.501.48, 73403.501.2845, 73403.501.189, 73403.501.2670. Установява се също, че в този поземлен имот се намират следните сгради: сграда с идентификатор 73403.501.47.1 със з.п. 83 кв.м., брой етажи 3, предназначение: жилищна многофамилна сграда; сграда с идентификатор 73403.501.47.2 със з.п. 40 кв.м., брой етажи 1, предназначение: сграда със смесено предназначение.

            Въз основа на показанията на разпитаните по делото свидетели С.Н.Н., С.С.Д., С. Х. С., З.П.В. и М.Т. К., както и въз основа на обясненията на ищеца И.С.Х. и ответницата Б.С.К. безпротиворечиво се установява, че строителството на сградата с идентификатор 73403.501.47.1 е извършено от родителите на ищеца и ответницата. Строежът е започнат през 1973г. с изграждането на процесния приземен етаж. През 1975г. е отлята плочата на втория жилищен етаж, след което строителството е било спряно, с цел събиране на средства за полагането на покрива. През 1980г. е поставен и покрива на сградата. Още през 1974г. ищецът и ответницата, заедно с родителите си, се нанесли да живеят в процесния приземен етаж. Там ищецът и ответницата живели до женитбите си, след което на етажа останали само родителите им, които живели посктоянно в този етаж до пенсионирането им. След това те се преместили да живеят на село. Оттогава никой не живял на етажа до преди две-три години, когато в него се нанесли децата на ответниците. В този етаж никога не били изграждани мази, а още при построяването му били изградени стаи. Стаята в дъното вляво била спалнята на родителите на ищеца и ответницата, в която те и битували. Преди нея точно се намирала банята с тоалетна. Стаята в дясно от входа на етажа била тази, в която ищецът и ответницата спели като деца. Освен тези стаи имало кухня и килер. Кухнята се намирала в дъното вдясно на етажа. Още докато била жива майката на ищеца и ответницата, през 2005-2006г., ответницата сменила дограмата в обитаваната от родителите й стая в дъното вляво на етажа. След смъртта на майка им, т.е. след 2011г. ответниците и децата им постепенно подменили дограмите и в другите стаи, също и вътрешните врати, поставили теракот в коридора, поставили фаянсови и теракотни плочки, както и други ремонтни дейности.

            По делото е представена строителната документация относно жилищната сграда с идентификатор 73403.501.47.1. Във връзка с изграждането й по делото е допуснато изготвяне на съдебно – техническа експертиза от вещото лице Л.Т.В.. От него се установява, че: Сградата с идентификатор73403.501.47.1 е построена след одобрен архитектурен проект от гл. архитект при ОНС Габрово на 25.03.1972г. и издадено разрешение за строеж №22 от 20.04.1972г. на името на С. Х. С.. Съгласно одобрения архитектурен проект, сградата е на три нива, като в първо приземно ниво са предвидени: общо стълбище, което обслужва всички нива от ниво терен до подпокривното пространство, 3 мази, коридор и 2 сервизни помещения. Всички мази имат прозорци, а югозападната – и врата към двора. На второ и трето ниво проектът предвижда по едно жилище на етаж, всяко състоящо се от: коридор, 2 стаи, кухня, баня-тоалетна, дрешник и 2 тераси. По време на строителството са направени промени в първо ниво: поставени са по-големи прозорци и на трите мази, в северозападната маза и балконска врата за излаз на двора и са оформени: коридор, три стаи и сервизни помещения – тоалетна и дрешник. По-късно е зазидана вратата към двора, предвидена в проекта за излаз към двора от югозападната маза. През 2016г. е направено преустройство в приземния етаж, с което дрешникът е преустроен в баня, като по този начин на това ниво е обособено едно самостоятелно жилище, състоящо се от: коридор, кухня, две стаи и санитарен възел. В заключението си вещото лице е отговорило на въпроса: „Колко процента от общите части на сградата съответстват на жилището на ищеца /втори етаж/, като същите да бъдат изчислени при условие, че приземният етаж не е с променено предназначение и не съставлява самостоятелен обект на собственост, а обща част“. Според отговора му, този процент е 50,23%. В заключението си вещото лице е посочило, че в Община Трявна няма документи, удостоверяващи промяната на предназначението на приземния етаж. Във вида, в който е в момента сградата – 3 жилища в трите нива, всяко от които съдържа необходимите помещения и съгласно изискванията на чл.35 от Наредба №5 ПНТСУ/1977г., чл.108 ал.1 от Наредба №7/2003г. за ПНУОВТУЗ и чл.40 ал.1 ЗУТ е допустима по сега действащите строителни правила и норми и съгласно изискванията действали по време на строителството. На въпроса дали сградата е търпима по смисъла на §16 от ПРЗ на ЗУТ вещото лице е заявило, че промяната на предназначението на приземния етаж е започнало по време на строителството – преди 7 април 1987г., а последното преустройство на дрешника в баня е станало след 1995г., поради което сградата не може да се определи като търпим строеж, въпреки че направените изменения са били допустими по действащите подробни устройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им и съгласно ЗУТ. За процесната сграда или за отделни обекти в нея не е установено извършено незаконно строителство от служители на Община Трявна или РДНСК. Преустройствата са вътрешни, без да се променя застроената площ и фасадата към улицата, поради което са останали незабележими за контролните органи.

            Поради оспорване на изготвеното от вещото лице Л.Т. заключение, по делото е допуснато извършването на повторна съдебно техническа експертиза от две вещи лица Б.Й.И. и Е.Ш.Ж.. Според него: През 1971г. бащата на ищеца и ответницата купува право на строеж върху петно №1, представляващо 1/3 ид.ч. от парцел I кв.95а по плана на гр. Трявна с площ 769 кв.м., при граници: С.Т. и С. И., като се задължава да изгради жилищна сграда в срок от две години. Сградата е изградена законосъобразно с разрешение за строеж №22 от 20.04.1972г. и по одобрен архитектурен проект от арх. И. – главен архитект в ОНС Габрово на 25.03.1971г. Има и протокол №16 от 20.04.1971г. за издадена строителна линия и ниво. При извършения на място оглед е установено, че изграденото на място като конфигурация, както и по размери отговаря на одобрените архитектурни чертежи. В одобрения проект е предвидено изграждането на двуетажна жилищна сграда със сутеренен етаж. В разрешението за строеж е записана застроена площ на сградата 72 кв.м. На практика е изградена триетажна жилищна сграда като първия етаж, предвиден по проекта като вкопани мази е изпълнен на ниво терен, т.е. изпълнен е „надземен етаж“, съгласно дефиницията на §5 т.50 от ДР на ЗУТ – „етаж, таванът на който е разположен на повече от 1,50 м. над котата на средното ниво на прилежащия тротоар към улицата. В одобреното в проекта вътрешно разпределение има различие във вида на стълбището – проектът предвижда двураменно стълбище, а на място е изградено вито стълбище, но в същите размери на стълбищната клетка, което е породено от неизпълнението на вкопан сутеренен етаж. Налични са малки различия – в размерите на прозорците на помещенията. Като цяло външните конструктивни очертания на сградата съвпадат. В Община Трявна няма данни за констатиран незаконен строеж през този период. Площта на всеки от трите етажа на сградата е, както следва: сутерен – 56,34 кв.м., стълбище в сутерен 16,55 кв.м., обща площ на сутерена 72,89 кв.м.; първи етаж – 63,99 кв.м., стълбище на първия етаж 16,55 кв.м., общо 80,54 кв.м.; втори етаж – 73,51 кв.м., стълбище на втория етаж 16,55 кв.м., общо 90,06 кв.м. Различията в общата площ на всеки от етажите е поради наличието на еркерни наддавания и тераса във височина. При извършения оглед на сутеренния етаж е установено, той представлява жилище на височина 0,90 метра над нивото на прилежащата улица като до вътрешното стълбище се достига посредством 5 броя бетонови стъпала. Жилището е на нивото на първата стълбищна площадка. От нея започва вито стълбище до нивото на обособеното жилище на първия етаж, чрез второто рамо на стълбището се достига и до обособеното жилище на втория етаж, а чрез второто рамо на стълбището се достига и до обособеното жилище на втория етаж. Сградата е на общо три надземни етажа. Жилището в сутеренния етаж се състои от входно предверие, тоалетна с душ, баня, кухня и две стаи. На първия етаж се намира обособен обект жилище, което се състои от входно предверие, три стаи, тераса, дрешник и склад. На втория етаж се намира обособен обект жилище, което се състои от входно предверие, санитарен възел, килер, кухня и две стаи с тераси. Външните конструктивни очертания на сградата отговарят на представения архитектурен проект. Разпределението на помещенията в сутерена и на гаражите е в съответствие с представените архитектурни чертежи. Стълбищното помещение отговаря по размери, като стълбището е оформено вито, а не двураменно, но това не се отразява на площта на помещението и е несъществено. В сутерена вместо мази има стаи. Един прозорец е с уголемени размери, един е с по-голяма височина и една врата към двора е преместена в съседно помещение, като отвора е зазидан. Това са несъществени отклонения от одобрения архитектурен проект и за тяхното извършване не се изисква съгласие от останалите етажни собственици и не се налага специална процедура по ЗТСУ или ЗУТ. Процентът идеални части от общите части на сградата са: - при два жилищни обекта в сградата: за обособен обект жилище на първия етаж – 44,06%, за обособен обект жилище на втория етаж – 55,94%; при три жилищни обекта в сградата – жилище в сутерен – 27,85%, жилище на първи етаж – 34,66%, жилище на втори етаж – 37,49%. При справка в Община Трявна е установено, че няма налична документация за извършено преустройство или промяна на предназначението на помещенията в жилищната сграда. Сградата във вида, в който е изградена и в настоящия вид е допустима като жилищна сграда. За нейното изграждане има одобрен проект от 1972г., има издадено разрешение за строеж и протокол за строителна линия. Въпреки че има несъществено отклонение от одобрения проект тя е законна сграда по законодателството към момента на изграждането и към настоящия момент и за нея не може да се приложат нормите за търпимост по смисъла на §16 от ПРЗ на ЗУТ. В Община Трявна се съхранява преписка по жалба вх.№3100-869 от 05.10.2016г. на И.С.Х., с която ищецът уведомява, че в сутерена на жилищната сграда се извършва ремонт с преустрояване на мазите в жилище и по-конкретно събаряне на стени, избиване на врати и прозорци, без никакво укрепване, променяне на фасадата без негово съгласие. Във връзка с това е било изискано от собствениците на сградата да представят конструктивно становище от правоспособен инструктор за състоянието на конструкцията. Такова е представено, изготвено от инж. К.Д.. В него конструкторът е извършил изчисления и е указал, че конструкцията на жилищната сграда може да понесе значително по-големи по обем измервания, както и че е в много добро състояние, като извършеният ремонт не засяга конструкцията на сградата, както и носещи конструктивни елементи. При тези обстоятелства общината не е регистрирала незаконен строеж. Последвали са жалби от ищеца, че извършваният ремонт е без съгласие от негова страна. С писмо изх.№1400-764-002/02.01.2018г. жалбоподателят и собствениците на сградата, както и РО на „НСК“ Габрово са уведомени, че по преписката няма постъпили нови факти и обстоятелства и преписката е приключена. Според заключението на вещите лица и обясненията им в с.з. на 03.09.2019г., за обособяването на един етаж като самостоятелно жилище има няколко изисквания. Първото, да има нужните помещения за жилище. Второто условие е да има конструктивна височина и третото условие е етажът да е над нивото на терена. В случая тези три условия са налице още при изграждането на етажа. Извършените преди няколко години дейности в него, според вещите лица са ремонтни, а не преустройство и за него не е било необходимо разрешение. Такова разрешение не е било необходимо и при извършеното отклонение от архитектурния проект при изграждането на сутеренния етаж.

При гореустановеното от фактическа страна съдът намира от правна страна следното:

За съвместно разглеждане в настоящото производство са предявени главен и евентуални искове – всички с правно основание чл.108 от Закона за собствеността. За уважаването на предявен иск по чл. 108 от Закона за собствеността е необходимо да се установи: 1) че ищецът е собственик на вещта, предмет на иска; 2) че вещта се намира във владение или държане на ответника и 3) че ответникът владее или държи вещта без основание. Ако не е налице коя и да е от тези три предпоставки, искът не може да бъде уважен.

            Главната искова претенция по делото включва признаване за установено по отношение на ответниците, че ищецът е собственик на 55.94% ид.ч. от приземен етаж на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1 с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №** и осъждане на ответниците да предадат владението на ищеца върху тези части. Евентуалните искови претенции са две, като първата включва признаване за установено по отношение на ответниците, че ищецът е собственик на югозападното помещение от същия приземен етаж и предаване на владението върху него, а втората – признаване на право на собственост върху 1/6 ид.ч. от същото помещение и предаване на владение върху тази част.

            Въз основа на събраните по делото доказателства безспорно се установи, че сградата с идентификатор 73403.501.47.1 е триетажна, като на първия етаж се намира жилище собственост на ответниците, а на втория – жилище принадлежащо на ищеца. Доколкото  различни етажи от сградата принадлежат на различни собственици, сградата се явява в режим на етажна собственост и за нея е приложима разпоредбата на чл.38 ал.1 от Закона за собствеността. Съгласно нея, при сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползване. В случая данните по делото не установяват приземният етаж в сградата с идентификатор 73403.501.47.1 да представлява обща част по смисъла на закона. Сам по себе си соченият в исковата молба довод, че този етаж не е самостоятелен обект и не може да бъде предмет на разпоредителна сделка, принципно не налага извода, че той е обща част. Дори и този етаж да не представлява самостоятелен обект на правото на собственост, не означава, че той автоматично се превръща в обща част, тъй като единствено и само разпоредбата на чл.38 ал.1 от Закона за собствеността посочва коя част е обща, а това е част, която по естеството си или по предназначение служи за общо ползване. В случая приземният етаж не служи за общо ползване и не представлява обща част – нито по естеството си, нито по предназначение.

 Нещо повече, данните по делото сочат, че приземният етаж в сградата с идентификатор 73403.501.47.1 представлява самостоятелен обект на правото на собственост. Въз основа на гласните доказателства по делото, изявленията на самите страни и заключението на повторната съдебно – техническа експертиза, което не бе оспорено от страните и се цени като обосновано и правилно от съда, категорично се установява, че строителството на сградата с идентификатор 73403.501.47.1 е извършено от родителите на ищеца и ответницата, въз основа на архитектурен проект, одобрен на 25.03.1971г., и след издадено разрешение за строеж от 20.04.1972г. Първо е бил построен процесния сутеренен етаж, при несъществено отклонение от одобрения за сградата архитектурен проект, като: етажът е изграден не като приземен, а като надземен, с 5 броя стъпала над земята, със светла височина 2.45 м.; при запазено разпределение на помещенията, вместо три мази /както е по проект/ са изградени три стаи; помещенията в етажа включват стая за кухня, баня с тоалетна и дрешник. По този начин още при изграждането му етажът е отговарял на изискванията на чл.36-59 от действалата към момента на завършването на сградата Наредба №5 за правила и норми по териториално и селищно устройство от 1977г. /отм./ и представлява жилищен обект, в който смисъл е заключението на повторната съдебно техническа експертиза. В този етаж никога не са съществували мази. Такива са били предвидени в одобрения архитектурен проект, но не са били изпълнени. За извършеното отклонение от проекта не е било необходимо разрешение от специализиран орган, според становището на вещите лица. Не е било необходимо и съгласие от съсобственици, тъй като към този момент такива не е имало. Етажната собственост на сградата е възникнала по-късно, с прехвърлянето на втория жилищен етаж на ищеца през 1977 година. Бидейки самостоятелен жилищен обект и като такъв годен обект на разпоредителна сделка, процесният сутеренен етаж законосъобразно е бил прехвърлен от родителите на ищеца и ответницата С. Х. С. и С. И. С. - на ответницата Б.С.К., по време на брака й с ответника Т.М.К., чрез приложения по делото нотариален акт №18, т.II, дело №310/22.12.1995г. по описа на Районен съд – Трявна. По този начин ответниците са придобили правото на собственост върху него.

            Поради изложените по-горе съображения съдът намери предявеният главен иск за признаване  за установено, ищецът е собственик на 55.94% ид.ч. от приземен етаж, състоящ се от три мази, сервизни помещения, коридор и стълбищна площадка, на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1 с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №** и осъждане на ответниците да предадат владението на ищеца върху тези части, за неоснователен. Този етаж не представлява обща част на сградата по смисъла на чл.38 ал.1 от Закона за собствеността, а представлява самостоятелен жилищен обект.

            Поради изтъкнатите по-горе съображения съдът намери за неоснователен и предявеният евентуален иск за признаване за установено, че ищецът е собственик на югозападното помещение от приземен етаж на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1 с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №** и осъждане на ответниците да предадат владението на ищеца върху него. Това помещение не е складово и като такова не принадлежи към никой от самостоятелните обекти в сградата, включително към втория жилищен етаж, който е собственост на ищеца. В етажа на ответника съществува складово помещение, съобразно становището на вещото лице Т., че всяко от трите жилища в сградата с идентификатор 73403.501.47.1 съдържа необходимите помещения, съгласно изискванията на чл.35 от Наредба №5 за правила и норми по териториално и селищно устройство от 1977г. /отм./. Югозападното помещение на сутеренния етаж е изградено като част от жилището, обособено още с построяването на етажа. Самостоятелно жилище е представлявал сутеренният етаж и при прехвърлянето му в полза на ответниците, през 1995г. Такъв е той и към настоящия момент. Обстоятелството, че архитектурният проект е предвиждал изграждането на три мази не променя този извод, след като такива не са били изградени, а вместо тях е построено самостоятелно жилище. В случая не се касае за извършено преустройство или промяна на предназначението на помещенията, а е налице отклонение от архитектурния проект при изграждането на етажа, което според вещите лице е несъществено и за него не се изисква одобрение. Към момента на изграждането на етажа единствени негови собственици са били родителите на ищеца и ответницата и не е имало други съсобственици, които да е нужно да дадат съгласие.

Поради изложените вече съображения се явява неоснователен и предявеният евентуален иск за признаване за установено, че ищецът е собственик на 1/6 ид.ч. от югозападното помещение от приземен етаж на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1 с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №** и осъждане на ответниците да предадат владението на ищеца върху него.

Относно разноските:

            С оглед изхода на спора, направеното от ответницата Б.К. искане и представения от нея списък по чл.80 ГПК, ищецът следва да бъде осъдени да й заплатят сумата от 1450,00 лв. – направени разноски по делото, на основание чл.78 ал.3 ГПК.

            Ответникът Т.М.К. не е направил разноски по делото и не е искал присъждането на такива, поради което такива не се дължат.

            Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявеният от И.С.Х., с ЕГН **********,*** /със съдебен адрес:*** – чрез адв. А.И./, против Б.С.К., с ЕГН **********,*** /със съдебен адрес:***  офис №8 – чрез адв. Е.К./, и Т.М.К., с ЕГН **********,***, иск с правно основание чл.108 от Закона за собствеността за признаване правото на собственост и предаване на владението върху 55.94% ид.ч. от приземен етаж на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1, намираща се в ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор 73403.501.47 по КК и КР, одобрени със заповед №РД-18-21/12.05.2010г. на ИД на АГКК, с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №**, с площ 254 кв.м., трайно предназначение на територията – урбанизирана, начин на трайно ползване – ниско застрояване, при граници: 73403.501.48, 73403.501.2845, 73403.561.189, 73403.501.2670, като неоснователен и недоказан.

ОТХВЪРЛЯ предявеният от И.С.Х., с ЕГН **********,*** /със съдебен адрес:*** – чрез адв. А.И./, против Б.С.К., с ЕГН **********,*** /със съдебен адрес:***  офис №8 – чрез адв. Е.К./, и Т.М.К., с ЕГН **********,***, /, евентуален иск с правно основание чл.108 от Закона за собствеността за признаване правото на собственост и предаване на владението върху югозападното помещение от приземен етаж на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1, намираща се в ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор 73403.501.47 по КК и КР, одобрени със заповед №РД-18-21/12.05.2010г. на ИД на АГКК, с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №**, с площ 254 кв.м., трайно предназначение на територията – урбанизирана, начин на трайно ползване – ниско застрояване, при граници: 73403.501.48, 73403.501.2845, 73403.561.189, 73403.501.2670, като неоснователен и недоказан.

ОТХВЪРЛЯ предявеният от И.С.Х., с ЕГН **********,*** /със съдебен адрес:*** – чрез адв. А.И./, против Б.С.К., с ЕГН **********,*** /със съдебен адрес:***  офис №8 – чрез адв. Е.К./, и Т.М.К., с ЕГН **********,***, евентуален иск с правно основание чл.108 от Закона за собствеността за признаване правото на собственост и предаване на владението върху 1/6 ид.ч. от югозападно помещение от приземен етаж на жилищна сграда с идентификатор 73403.501.47.1, намираща се в ПОЗЕМЛЕН ИМОТ с идентификатор 73403.501.47 по КК и КР, одобрени със заповед №РД-18-21/12.05.2010г. на ИД на АГКК, с адм. адрес: гр. Трявна, ул. „*****“ №**, с площ 254 кв.м., трайно предназначение на територията – урбанизирана, начин на трайно ползване – ниско застрояване, при граници: 73403.501.48, 73403.501.2845, 73403.561.189, 73403.501.2670, като неоснователен и недоказан.

ОСЪЖДА И.С.Х., с ЕГН **********,***, да заплати на Б.С.К., с ЕГН **********,***, сумата от 1450,00 лв. /хиляда четиристотин и петдесет лева и 00 ст./ - направени разноски по делото, на основание чл.78 ал.3 от ГПК.

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд – Габрово в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: