Решение по дело №1072/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1179
Дата: 22 юни 2022 г. (в сила от 22 юни 2022 г.)
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20227180701072
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2022 г.

Съдържание на акта

Gerb osnovno jpeg
 


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 1179/22.6.2022г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – Пловдив, XXIV състав, в открито заседание на двадесет и шести май две хиляди двадесет и втора година, в състав :

 

                Председател :     Здравка Диева

                    Членове :   Величка Георгиева

    Светлана Методиева

 

при секретаря В.П. и с участието на прокурор Р.Каменов, като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 1072/2022г., взе предвид следното:

            Касационно производство по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

            М.И.М.,***, представляван от адв.А.Ц. обжалва Решение № 30 от 15.03.2022г., постановено по АНД № 542 по описа за 2021г. на Районен съд – Карлово, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 21-0281-001067/29.09.2021г., изд. от Началник Група към ОД МВР – Пловдив, РУ Карлово, за наложено му административно наказание : глоба в размер на 200лв. за нарушение на чл.25 ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/ на основание чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 ЗДв.П.

            Решението е обжалвано като незаконосъобразно с искане за отмяна, ведно с отмяна на НП. Оспорен е изводът на КРС за това, че в конкретния случай отсъствието на описани материални щети в АУАН и в НП не представлява съществено процесуално нарушение, засягащо правата на жалбоподателя, тъй като фактическият състав на нарушението не изисква описание на щетите. Счита се, че М. е санкциониран именно за допуснато ПТП с материални щети, нанесени според актосъставителя на двата автомобила. Твърди се, че материалните щети са част от фактическия състав на нарушението, но в протокола за ПТП не са описани материални щети и липсва схема на извършеното ПТП, вкл. не е разпитан другия водач на ППС2 и свидетели в АУАН не са посочени, както и трите имена и адресите на страните, претърпели имуществени вреди. В тази вр. се поддържа нарушение на чл.42 т.9 ЗАНН, което е съществено и е основание за отмяна на НП като незаконосъобразно. Поддържа се и нарушение на чл.40 ал.1 ЗАНН, също съществено, тъй като в случая актосъставителят и свидетелят по установяване на нарушението в АУАН не са очевидци на извършеното нарушение. Посочено е, че законодателното изискване актът да се състави в присъствието на двама други свидетели е израз на основен принцип в административно-наказателното процесуално право – публичността и тази нередовност в акта поражда съмнение относно извършването на деянието и вината за това именно на конкретния нарушител. Счита се за нарушена и нормата на чл.57 ал.1 т.5 ЗАНН. Не е конкретизирано предложението, което е нарушено, предвид посочена в НП разпоредбата на чл.179 ал.1 т.5 ЗДв.П.

Ответникът РУ Карлово при ОД МВР - Пловдив не изразява становище по жалбата и не се представлява пред АС – Пловдив.

            Окръжна прокуратура – Пловдив, представлявана от Прокурор Каменов предлага решението на КРС да бъде оставено в сила.

            Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 АПК, от страна с интерес да обжалва неблагоприятно съдебно решение и е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

            1. НП е издадено от длъжностно лице, за административно-наказателната компетентност на което е приложена Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. /т.2, 2.12/, допълнена със заповед от 19.07.2019г. Същите са отразена в НП и приети по делото. АУАН серия АА № 766994/30.08.2021г. е съставен от мл.автоконтрольор Н.Д. към ОД МВР - Пловдив, РУ Карлово /длъжността е определена за осъществяване на контролна дейност по ЗДв.П със съставяне на АУАН от посочения полицейски орган в цитираната оправомощителна заповед от 2018г./. В АУАН е вписан свидетел Х.К., без да е конкретизирана хипотеза - очевидец, присъствал при установяване на нарушението или при съставяне на акта. Жалбоподателят отразил в АУАН, че няма възражения.

            Според обстоятелствената част на НП по т.1 /административното наказание по т.2 не е оспорено/ : На 30.08.2021г., около 11:15ч. в гр.Карлово на ул.Генерал Карцов до № 37, като водач на лек автомобил Фолксваген Поло с рег.№ ****, М.М.: 1. Управлява лек автомобил Фолксваген Поло с рег.№ ****, като при включване в движението от паркиралия автомобил не преценя достатъчно разстоянието от идващия по пътя лек автомобил Тойота Корола с рег.№ **** с водач К.Р. /с вписано ЕГН/ и го удря странично, като нанася материални щети по автомобилите. Описаното е квалифицирано за „Предприемайки маневра, създава опасност за участниците в движението, без да се съобразява с тях. ПТП.“, с което виновно е нарушил чл.25 ал.1 ЗДв.П. В хода на делото е приет протокол за ПТП, подписан от водачите без възражения. Приложена е санкцията по : чл.179 ал.2 вр. чл.179 ал.1 т.5 ЗДв.П : т.5 от ал.1 „който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението;“; ал.2 „Който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление.“.

Актосъставителят заявил, че е отишъл на място и човекът не отрекъл, че е виновен за ПТП. Първоначално водачите предложили двустранни протоколи, но се установило, че МПС на жалбоподателя няма технически преглед и актосъставителят издал протокол за ПТП. „Жената с тойотата се движи по главен път, той е паркирал отстрани вдясно, явно не я е видял, тръгва да излиза и я задиря леко отстрани, в случая той е виновен“. Пояснено било, че материалните щети не били големи и за двата автомобила – тойотата била отстрани леко задрана, имало драскотини.

КРС приел, че обстоятелствата по нарушението са описани ясно и точно, както и изрично е посочено в АУАН и в НП, че в резултат на действията на жалбоподателя като водач на МПС е настъпило ПТП. Отсъствието на описание на конкретни материални щети не представлява допуснато съществено процесуално нарушение, засягащо правата на жалбоподателя, тъй като фактическият състав на нарушението не изисква описание на щетите. В случая жалбоподателят е подписал протокола за ПТП без възражения. По отношение съставянето на АУАН в присъствието само на един свидетел е съобразено, че правото на защита на жалбоподателя не е нарушено, което е критерий за същественост на нарушението по чл.40 ал.3 ЗАНН, тъй като фактите и обстоятелствата по ПТП не са оспорени от лицето при съставяне на протокола за ПТП, при съставяне на АУАН, както и в съдебното производство. РС – Карлово възприел правилна правна квалификация на деянието по чл.25 ал.1 ЗДв.П, тъй като в конкретния случай, излизайки от реда на паркирани превозни средства, жалбоподателят не се е съобразил с движещите се по пътя превозни средства, с което е създал опасност за участниците в движението и е причинил ПТП.

2. Съгласно чл.25 ал.1 ЗДв.П : „Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.“. При съпоставка между описание на нарушението в НП и текстът на приетата за нарушена норма следва извод за правилна правна квалификация на деянието. В тази вр. правилно КРС е посочил, че в конкретния случай, излизайки от реда на паркирани превозни средства, жалбоподателят не се е съобразил с движещите се по пътя превозни средства, с което е създал опасност за участниците в движението и е причинил ПТП. По отношение възражението за непосочена хипотеза от санкционната норма се съобрази, че такава не е отразена и за нарушената норма, но правната квалификация на деянието се изчерпва с посочване на член, алинея, точка и буква, в какъвто смисъл е структурата на нормативния акт съгл. чл.26 ал.1 и ал.2 УПЗНА и посочването на предложение или изречение е само с пояснително значение. От значение е коректното описание на фактическата установеност, спрямо която е приложена съответстващата норма.

Относно възражението за неконкретизирани материални щети в протокола за ПТП, в АУАН и в НП следва да бъде посочено, че за съставомерност на административното нарушение не е необходимо описанието на щетите. В протокола за ПТП е отразено, че водачът на ППС1 при включване в движението не преценя разстоянието от идващото по пътя ППС2 и го удря странично като нанася материални щети. Протоколът е подписан без възражения, както и АУАН. Не е налице нарушение на изискването по чл.42 ал.1 т.9 ЗАНН, тъй като в НП е отразено името и ЕГН на другия водач.

По възражението за нарушение на чл.40 ал.1, ал.3 ЗАНН се съобрази, че ЗАНН не е въвел изискване за съставяне на АУАН само от контролен орган, лично възприел извършването на дадено административно нарушение. Не е конкретизирано качеството на св.Кърчев /служител в РУ Карлово/, но отсъстват данни за различни мнения на жалбоподателя и другият водач /напр. писмено оплакване или докладна записка във вр. с възражения на водачите при проверката на контролните органи/, във вр. с което актосъставителят заявил, че липсата на технически преглед на автомобила на М. е причина страните да не разрешат доброволно последиците от ситуацията. Относно групите свидетели в нормата на чл.40 ЗАНН : Първата - свидетели, присъствали при извършване на нарушението - лицата, възприели пряко и непосредствено един или повече елементи от състава на нарушението и/или личността на нарушителя, и които в най-голяма степен биха могли да допринесат за изясняване на обективната фактическа обстановка. Втората -свидетели, присъствали при установяване на нарушението - лицата, възприели факти и обстоятелства относими към датата, мястото и условията, при които съответния контролен орган е възприел елементи от състава на нарушението или данни за неговия извършител, и чиито показания биха могли да дадат ясна престава за това, дали възприетите факти и обстоятелства са надлежно обективирани в акта. Третата - свидетели, присъствали при съставяне на акта - лица от посочените по-горе две групи, така и лица, които не са възприели нито факта на извършване на нарушението, нито условията, при които то е било установено, а единствено обстоятелствата, свързани с реда на изготвяне на акта. Четвъртата - свидетели на отказа на нарушителя да подпише акт - лица, чието участие се налага в случай на отказ от подписване на акта, която възможност е предвидена в чл.43 ал.2 ЗАНН. Категориите свидетели удостоверяват различни факти и обстоятелства. Свидетелят при съставяне на АУАН гарантира спазване на реда за съставяне на АУАН, като всички действия по съставяне на АУАН, следва да бъдат извършени със знанието на санкционираното лице, както е в случая. Датата на съставяне на акта не е спорна, вкл. не е спорна документираната фактическа установеност, при което отсъствието на втори свидетел не е съществен пропуск, водещ до извод за незаконосъобразност на НП. Следва да се отбележи, че дори непосочване на свидетели-очевидци в АУАН не се възприема за съществено нарушение - непосочването им във всички случаи е нередовност на АУАН, а дали тя е съществена - дали се е отразила на законосъобразността на НП, издадено въз основа на същия АУАН, следва да се преценява във всеки конкретен случай с оглед това, дали е препятствала разкриването на обективната истина. Свидетелите от обхвата на чл.40 ал.3 ЗАНН имат друго предназначение, но при всички случаи е необходима преценка за засягане правото на защита – в каква степен е ограничено и има ли последици за възможността нарушителят да осъществи гарантираните от закона процесуални права, вкл. нередовността на акта да се съпостави с правилото, установено с нормата на чл.53 ал.2 ЗАНН. В реда на изложеното допуснатото нарушение при съставяне на АУАН не е съществено, преценено по критериите за същественост –  правото на защита на нарушителя не е ограничено или засегнато и не са били отнети процесуалните му права за представяне на възражение против АУАН и оспорване на НП. В етапите от административно-наказателното производство пред органа, лицето е разполагало с възможност за защита, което изключва извод за същественост на нарушението.

            Съдържанието на НП и наличието на съставен протокол за ПТП не обосновават извод за нарушение на чл.57 ал.1 т.5 ЗАНН.

Мотивиран с изложеното, АС – Пловдив

 

Р Е Ш И :

 

Оставя в сила Решение № 30 от 15.03.2022г., постановено по АНД № 542 по описа за 2021г. на Районен съд – Карлово.

Решението не подлежи на обжалване.

Председател :

 

        Членове :