Р
Е Ш Е
Н И Е №
Казанлък, 10.01.2017 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Казанлъшкият районен съд гражданска колегия в открито съдебно заседание на двадесети декември две хиляди и шестнадесета година в състав
Председател
: КЕТИ КОСЕВА
При участието на секретаря М.К. в присъствието на ..като разгледа докладваното от съдия Косева гр. дело № 1775/2016 година за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.127 ал.2 СК-спор за родителски права.
Ищецът Р.С.Ш. твърди, че с ответницата са родители на децата С.Р. С., роден на ***год. и М.Р. С., роден на *** год. Живели на съпружески начала от м.май 2002год. до м.май 2012год. когато ответницата внезапно го напуснала, оставяйки двете деца при него. В последствие установил, че тя е заживяла на съпружески начала с друг мъж в с.Черганово. В началото децата търсели майка си, плачели за нея, питали кога ще се прибере, но сега след четири години не търсят контакт с нея и майката не проявява почти никакъв интерес към тях. От раздялата им до сега твърди, че ответницата е виждала децата два-три пъти годишно за по около час-два. Не полага грижи за децата, не се е интересува от здравословното им състояние, не участва със средства в издръжката и отглеждането им. Моли съда да предостави на него упражняването на родителските права спрямо децата С.Р. С., роден на ***год. и М.Р. С., роден на *** год., да постанови децата да живеят при него в с. Тулово, ул.“Зора“№5, да определи на ответницата режим на лични контакти с децата всяка първа и трета събота от месеца с преспиване от 10,00 часа до 17,00 часа. Моли съда да осъди ответницата да заплаща за детето С.Р. С. издръжка от 110лв. месечно, считано от една година от датата на завеждане на исковата молба и до настъпване на основания за изменение или прекратяването й в едно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска до изплащането й. Моли съда да осъди ответницата да заплаща за детето М.Р. С. издръжка от 105лв. месечно, считано от една година от датата на завеждане на исковата молба и до настъпване на основания за изменение или прекратяването й в едно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска до изплащането й. Претендира ответницата да му заплати направените по делото разноски.
Ответницата А.И.А. заявява, че е съгласна ответника да упражнява родителските права спрямо двете й деца С. и М. както и те да живеят при него в с. Тулово. Не възразява да й бъде определен предложения с исковата молба режим за лични контакти с децата.Твърди, че е майка на още едно дете С. Светлинова, родена на ***г., и че живее в едно домакинство с бащата на С.. Доходите й са в размер само на 30лв. месечно-добавки за детето С.. Няма възможност да работи тъй като в населеното място няма детско заведение за деца на тази възраст и тя се грижи за детето лично.
Дирекция „Социално подпомагане“-Мъглиж взема становище, че децата М. и С. са в добро здравословно състояние, посещават училище. За тях се грижат бащата и тяхната баба по бащина линия. Задоволени са всички техни потребности от редовно хранене, обучение, облекло, обувки, здравна грижа. Осигурен им е сигурен и безопасен дом за живот и развитие.
От събраните по делото доказателства удостоверение за раждане по акт № 450/2004 год. Казанлък, удостоверение за раждане по акт № 139/2008 год. Казанлък, у-ие № 418/2016год., у-ие № 419/2016год. , показанията на разпитаните като свидетели С. Генчев и С.и Илиева, признанията на ответницата в съдебно заседание и информацията събрана при извършеното от Дирекция „Социално подпомагане“-Мъглиж проучване, преценени по отделно и в съвкупност съдът намира за установено следното:
Р.С.Ш. и А.И.А. са родители на децата С.Р. С., роден на ***год. и М.Р. С., роден на *** год. Живели на съпружески начала до май 2012год. в жилище представляващо постройка на един етаж с две стаи. Видно от признанията на ответницата А.А., тя напуснала семейството си и заживяла с друг мъж в с.Черганово, от когото на 22.10.2015год. родила дете С. Светлинова. След раздялата на родителите децата С. и М. останали при бащата Р.Ш.. Майката изключително рядко виждала децата, няколко пъти годишно, а когато се срещала с тях им давала по 5-10лв. Двете деца посещават ОУ“Хр.Смирненски“ с.Тулово. С.Р. С. бил ученик в 5клас през учебната 2015/2016год., повтаря 5 клас през учебната 2016/2017 год. М.Р. С. е ученик във 2клас през учебната 2016/2017год. Видно от показанията на разпитаните като свидетели С. Генчев и С.и Илиева за двете деца след раздялата на родителите се грижи бащата с помощта на своята майка и близки роднини. Майката не се е връщала в с.Тулово, по нейно желание, когато тя се обади, бащата водел двете деца до с.Черганово, където тя живее и ги вземал обратно. Децата оставали с майката най-много за един ден.
Р.Ш. декларира среден месечен доход за периода м. ноември 2016г.-м.декември 2015год. в размер на 450лв. от сезонна работа. Няма доказателства за финансовите възможности на А.А. или мъжа, с който тя съжителства.
Исковата молба е подадена на 09.09.2016год.
От така приетите за установени факти и обстоятелства съдът прави следните изводи:
Страните не са в брак и са разделени. При разделеното живеене на родителите, те нямат възможност ежедневно да вземат решения, относно упражняването на конкретно право на детето, както и относно цялостното упражняване на родителските права. Това неудобство, засягащо пряко интереса на детето, се разрешава с иск по чл. 127, ал. 2 от СК. След като се определи при кой от двамата родители ще живее детето, този родител ще упражнява и родителските права, тъй като нуждите му ще налагат това.
Съдебният акт, с който съдът разрешава спора за мерките относно упражняването на родителските права, дължимата издръжка и определяне местоживеенето на детето, е проява на съдебна администрация на гражданските правоотношения, при която съдът разполага с оперативна самостоятелност при разрешаването на съответните отношения, изхождайки от правилото за защита интересите на детето, което е най-важното, съществено и определящо при разрешаването на такъв спор.
Няма спор между родителите, че са разделени от 2012 година, че след раздялата децата С. и М. живеят и следва да живеят при своя баща в с.Тулово. Спорът между родителите е за обема на полаганите от тях грижи за децата. Бащата счита, че майката не полага достатъчно грижи за децата, не участва в тяхното отглеждане и възпитание в достатъчна степен, а отсъствието й препятства нормалното отглеждане на двете деца.
Събраните по делото доказателства мотивират съда да приеме, че е в интерес на децата М. и С. е те да живеят при своя баща Р.Ш. на който да бъде предоставено и упражняването на родителските права върху тях. Децата се намират в средата, в която са се родили и израснали. Бащата има авторитет пред децата, притежава добри родителски качества, разполага с възможност и се старае да осигури на децата задоволяване на базовите им потребности. Социалното обкръжение на бащата му оказва подкрепа и съдействие при отглеждането и възпитанието на децата. Майката живее в друго населено място с мъж, който е чужд на децата М. и С. и който е баща на роденото от А.А. дете С.. Съдът намира, че следва да определи на ответницата предложения с исковата молба режим на лични контакти с децата, който отговаря както на потребностите на децата за контакт с майката, така и на желанието на майката да осъществява контакти с децата, изразено в открито съдебно заседание, а именно: всяка първа и трета събота от месеца от 10,00 часа до 17,00 часа.
Всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално
състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето. Родителят, който не полага преките грижи за децата следва да участва в отглеждането и възпитанието им поне с парични средства. Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата, която на осн. ПМС № 372/22.12.2016 г. считан от 01.01.2017 год. възлиза на 460.00 лв., на осн. ПМС № 375/28.12.2015 г. считано от 01.01.2016 - 31.12.2016 год. възлизаше на 420.00 и въз основа на ПМС № 139/04.06.2015 г. считано от 01.07.2015 до 31.12.2015 възлизаше на 380.00лв. Възможностите на бащата да участва в отглеждането на децата следва да бъде преценявано на база декларирания от него доход -450лв. средно месечно, възможностите на майката да участва в отглеждането на децата следва да бъде преценявано на база минималната за страната работна заплата.
На осн. чл.149 от СК издръжка за минало време може да се търси най-много за една година преди предявяването на иска, т.е. претенциите за издръжка са допустими считано от 09.09.2015год. Не се събраха доказателства във времето от 09.09.2015год. до настоящия момент ответницата да е осъществявала преките грижи за децата, да е изплащал на децата или на бащата за децата издръжка, да е купувала необходимите отглеждането и възпитанието на децата вещи-храни, дрехи, обувки, учебни и домакински пособия, вещи за лична употреба. Сумите от 5-10лв., които тя давала на децата при редките им срещи са с предназначение да бъдат собствени на децата пари, т.е. пари, с които те да разполагат. Липсват доказателства, че това са парични средства дадени от майката за отглеждането на децата.
Преценявайки възможностите на родителите и възрастта на децата съдът намира, че ответницата А.А. следва да участва в издръжката на децата С. и М. с минималния размер издръжка, а именно 95лв. месечно за всяко едно от децата за периода 09.09.2015год. -31.12.2016год., 105лв. за детето М. считано от 01.01.2016год. и до настъпване на основания за изменение или прекратяване на същата, 105лв. за детето С. за периода 01.01.2016год. -31.12.2016 год. и 110лв. – за детето С. считано от 01.01.2017год. В останала част претенциите се явяват недоказани по размер и следва да бъдат отхвърлени.
Разноските на
ищеца по делото възлизат на 400лв. за адвокатско възражение. Съразмерно с
уважената част от претенциите, ответницата следва да му заплати 380лв.
За издръжките на децата С. и М. ответницата следва да заплати 309,60лв. държавна такса на РС Казанлък.
Водим от горното съдът
Р
Е Ш И
:
ПРЕДОСТАВЯ на Р.С.Ш. с ЕГН ********** *** упражняването на родителските права спрямо децата С.Р. С., роден на ***год. и М.Р. С., роден на *** год.
ПОСТАНОВЯВА да децата С.Р. С., роден на ***год. и М.Р. С., роден на *** год. да живеят при Р.С.Ш. с ЕГН ********** и настоящ адрес *** .
ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на А.И.А. с ЕГН ********** да взема и вижда децата С.Р. С., роден на ***год. и М.Р. С., роден на *** год. всяка първа и трета събота от месеца от 10,00 часа до 17,00 часа.
ОСЪЖДА А.И.А. с ЕГН ********** *** да заплаща на детето С.Р. С. с ЕГН ********** издръжка в размер на 95лв. месечно за периода 09.09.2015г. -31.12.2015год., издръжка в размер на 105лв. месечно за периода 01.01.2016год.- 31.12.2016год. и издръжка в размер на 110лв. месечно считано от 01.01.2017год. и до настъпване на основание за изменение или прекратяване на същата ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска като ОТХВЪРЛЯ претенцията в частта й до 110лв. за периода 09.09.2015год.-31.12.2016год. като недоказана по размер.
ОСЪЖДА А.И.А. с ЕГН ********** *** да заплаща на детето М.Р. С. с ЕГН ********** издръжка в размер на 95лв. месечно за периода 09.09.2015г. -31.12.2015год. и издръжка в размер на 105лв. месечно считано от 01.01.2016год. и до настъпване на основание за изменение или прекратяване на същата ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска като ОТХВЪРЛЯ претенцията в частта й до 105лв. за периода 09.09.2015г. -31.12.2015 год. като недоказана по размер.
ОСЪЖДА А.И.А. с ЕГН ********** с п.а. да заплати на Р.С.Ш. с ЕГН ********** *** сумата 380лв., представляваща разноски по делото.
ОСЪЖДА А.И.А. с ЕГН ********** *** държавна такса от 309,60лв. /триста и девет лева и шестдесет ст./, от които 151,20лв. за издръжката на М. С. и 158,40лв. – за издръжката на С. С..
РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му пред ОКРЪЖЕН СЪД Стара Загора.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: