Определение по дело №459/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1205
Дата: 8 май 2020 г.
Съдия: Пламен Атанасов Атанасов
Дело: 20203101000459
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 3 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№………..../………..04.2020г.

гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и трети април през две хиляди и двадесета година  в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА МИТЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТА ПАВЛОВА

ПЛАМЕН АТАНАСОВ

като разгледа докладваното от съдията Атанасов                             

въззивно частно търговско дело №459 по описа за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.274 от ГПК.

Подадена е въззивна частна жалба от ”Кибис” ООД, с ЕИК ********* и ”Рос Паркет” ЕООД, с ЕИК *********, двете със седалище и адрес управление: гр.София, ж.к.”Младост”, ж.к.”Младост 2”, бл.242, вх.В, ап.мазе 13, представлявани от Росен Живков Борисов, против Определение №1808 от 29.01.2020г. по гр.д.№14177/2019г., с което е оставена без уважение молбата на жалбоподателите да им бъде предоставена правна помощ за обжалване на постановеното по делото прекратително Определение №17155 от 20.12.2019г.

Жалбоподателите излагат доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт като навеждат твърдения, че постановеният отказ нарушава основни принципи на правовото и по-конкретно на справедлив съдебен процес и на равнопоставеност на страните.

От жалбоподателите е подадена и молба за освобождаване от заплащането на държавна такса във връзка с подадената частна жалба, поради финансова невъзможност, тъй като не развиват дейност.

Съдът, след като съобрази доводите на жалбоподателите и приложимите норми във връзка с обжалвания съдебен акт, и прецени данните по делото, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Частната жалба е допустима, тъй като е подадена в срок, от надлежни страни, против подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което следва да бъде разгледана по същество.

Разгледана по същество частната жалба е неоснователна, като съображенията за това са следните:

Производството по гр.д.№14177/2019г. на РС Варна е с предмет претенции на ”Кибис” ООД, с ЕИК ********* и ”Рос Паркет” ЕООД, с ЕИК *********, като с Определение №17155 от 20.12.2019г. е постановено частично прекратяване на производството. В хода на администриране на подадената частна жалба против горецитираното определение, от жалбоподателите е подадена молба за предоставяне на правна помощ. Въпросната молба е оставена без уважение от първоинстанционният съдът, със съдебен акт, който е предмет на настоящото производство. 

Съгласно чл.5 от ЗПП правна помощ се предоставя на физически лица, на основанията, посочени в този и в други закони. По аргумент от противното, законодателят не е предвидил предоставяне на правна помощ на юридически лица, което тълкуване се потвърждава и от съдържанието на чл.24, т.3 от ЗЗП, според която норма правна помощ, не се предоставя в случаите на търговски дела и данъчни дела по ДОПК, освен ако страната, кандидатстваща за правна помощ, е физическо лице и отговаря на условията за предоставяне на правна помощ. Този подход на законодателят е напълно логичен, тъй като за търговските субекти се предполага, че са платежоспособни, доколкото в противен случай за същите е задължително предприемане на процедура по несъстоятелност/. В този смисъл е непротиворечивата и константна практика на ВКС /така определения по ч.т.д.№1115/2018г. на І т.о., по ч.т.д.№2851/2014г. на І т.о., по ч.т.д.№43/2019г. на І т.о. и др./.

С оглед горното неоснователни се явяват доводите на жалбоподателите, че отказа до достъп до системата за правна помощ водят до нарушаване на основни принципи на правовото.

В заключение настоящият състав на съдът намира, че оплакванията на жалбоподателите, са неоснователни, а атакуваното определение на РС Варна е правилно и законосъобразно и като такова, следва да бъде потвърдено.

Гореизложеното относно финансовите възможности на търговски дружества, е относимо и към молбата на жалбоподателите за освобождаване от заплащането на дължимата държавна такса. За пълнота следва да се отбележи, че в чл.83, ал.2 от ГПК изчерпателно са изброени лицата, които могат да бъдат освободени от заплащане на такси и разноски, като търговците не попадат в обхвата на тази норма. Ето защо молбата на жалбоподателите за освобождаване от внасяне на дължимата държавна такса в размер на 15лв., следва да се остави без уважение, респективно на основание чл.77 от ГПК, същите следва да бъдат осъдени да я заплатят. На основание чл.405, ал.5 от ГПК във вр. с чл.11 от ТДТКССГПК жалбоподателите, следва да бъдат осъдени да заплатят и 5лв. за служебно издаване на изпълнителен лист.

Така мотивиран, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение №1808 от 29.01.2020г. постановено по гр.д.№14177/2019г., с което е оставена без уважение молбата на ”Кибис” ООД, с ЕИК ********* и ”Рос Паркет” ЕООД, с ЕИК *********, да им бъде предоставена правна помощ за обжалване на постановеното по същото дело Определение №17155 от 20.12.2019г.

ОТХВЪРЛЯ молбата на ”Кибис” ООД, с ЕИК ********* и ”Рос Паркет” ЕООД, с ЕИК *********, двете със седалище и адрес управление: гр.София, ж.к.”Младост”, ж.к.”Младост 2”, бл.242, вх.В, ап.мазе 13, представлявани от Росен Живков Борисов, за освобождаването им от внасяне на държавна такса, дължима за настоящото въззивно производство.

ОСЪЖДА ”Кибис” ООД, с ЕИК ********* и ”Рос Паркет” ЕООД, с ЕИК *********, двете със седалище и адрес управление: гр.София, ж.к.”Младост”, ж.к.”Младост 2”, бл.242, вх.В, ап.мазе 13, представлявани от Росен Живков Борисов, да заплатят в полза на бюджета на съдебната власт, по сметката на Окръжен съд Варна, сумата от 15лв., съставляваща дължима държавна такса за настоящото производството и сумата от 5лв. за служебно издаване на ИЛ.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен касационен съд в едноседмичен срок от връчване на съобщението.

Уведомяването на жалбоподателите да се извърши по телефон, факс и/или e-mail, чрез извършване на надлежно отбелязване, като призоваване чрез длъжностно лице по призоваване да се използва само при невъзможност за призоваване по някой от посочените по-горе начини или при изричен отказ за приемане на уведомяване по телефон, факс и/или e-mail и след отпадане на обявеното на територията на страната извънредно положение.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

2.