Определение по дело №454/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260122
Дата: 4 декември 2020 г. (в сила от 12 декември 2020 г.)
Съдия: Веселка Цокова Иванова
Дело: 20201400200454
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на четвърти декември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                               Председател: Веселка Иванова

 

с участието на секретаря Лилия Горчева и прокурора Цветелин Радойнов,

като разгледа докладваното от съдията Веселка Иванова ЧНД № 454 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.437, ал.2 НПК и е образувано по молба на Ц.Н.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр.Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр.Враца със справка за изтърпяната част от наказанието и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл.155 ЗИНЗС, план за изпълнение на присъдата по чл.156 ЗИНЗС и личното затворническо досие на осъдения Г..

В съдебно заседание участието на осъдения е осигурено чрез видеоконферентна връзка със затвора по скайп. Заедно със служебния защитник-адв.А.К., поддържат молбата и правят искане Г. да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Представителят на Затвора гр.Враца, упълномощен по чл.15, ал.2 ЗИНЗС, изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че с поведението си осъденият не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП гр.Враца дава становище за неоснователност на молбата с аргумент, че е налице само една от предпоставките за условно предсрочно освобождаване по чл.70 НК – изтърпяната част от наложеното наказание, но не са налице достатъчно доказателства за поправянето на осъдения, с оглед на което прави искане за оставянето й без уважение.

Врачански окръжен съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

С определение по ЧНД 568/2020 г. по описа на РС-Видин по отношение на Ц.Н.Г. на основание чл.25, ал.1 вр.чл.23, ал.1 и чл.24 НК е определено общо увеличено наказание в размер на 1 година и 3 месеца лишаване от свобода между наложените му по НОХД № 30/2020 г. по описа на РС-Белоградчик и НОХД № 244/2020 г. по описа на РС-Видин, при първоначален строг режим.

Осъденият е започнал да търпи наказанието на 11.02.2020 г. Към настоящия момент е изтърпял фактически 9 месеца и 23 дни, от предварителен арест му се зачита 1 месец и 4 дни, от работа - 1 месец и 2 дни, или общо 11 месеца и 29 дни. Остатъкът е 3 месеца и 1 ден. От изложеното е видно, че фактически е изтърпял не по-малко от две трети от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл.70, ал.1, т.2 НК, тъй като едно от деянията по съвкупността е квалифицирано като опасен рецидив. Следователно, налице е първата законова предпоставка, необходима за постановяване на условно предсрочно освобождаване.

На следващо място съдът следва да прецени дали осъденият е дал доказателства за своето поправяне. В тази връзка на изследване и преценка подлежат всички данни за неговата личност и действителните доказателства за неговото поправяне и положително личностно развитие по време на наказанието.

Представените от затворническата администрация  доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл.155 ЗИНЗС и индивидуален план на присъдата по чл.156 ЗИНЗС сочат липсата на реален напредък и трайна позитивна промяна в нагласите и начина на мислене на осъдения Г.. Първоначалният доклад установява риск от криминален рецидив във високи граници - 95 точки, и нисък риск от вреди за обществото. Оценката за риск от вреди по време на изтърпяване на наказанието по отношение на пенитенциарните служители е в ниски граници, а за останалите лишени от свобода е със средни стойности. Рискът от суицид, самонараняване и бягство е нисък. Дефицити са констатирани в почти всички раздели, включени в системата за оценка на правонарушителите /в 9 от 12 възможни/, а именно: криминално минало, отношение към правонарушението, жилищно устройване, образование и обучение, трудова заетост, управление на финансите и доходите, начин на живот и обкръжение, злоупотреба с алкохол, умения за мислене. С оглед на това, в плана за изпълнение на присъдата са заложени като цели разпознаване на проблемите, осъзнаване на причините, довели до правонарушението, придобиване на образователното ниво, формиране на умения за мислене.

В доклада е отбелязано, че при последващата ревизия на оценката на риска не са отчетени значителни положителни промени. Дефицитните зони са останали почти същите, а рискът от рецидив е бил понижен с един пункт на 94 точки единствено в зоната трудова заетост, тъй като положително е оценено включването на осъдения по собствено желание в трудовия процес на основание чл.80 от ЗИНЗС още в самото начало на наказанието. Понижен е и рискът от вреди спрямо останалите лишени от свобода-от среден на нисък, тъй като при сегашния си престой в затвора осъденият няма агресивни прояви спрямо други затворници.

Посочено е, че Г. има примерно поведение в затвора, няма извършени дисциплинарни нарушения и не е наказван. Спазва режимните изисквания и разпорежданията на пенитенциарните служители, избягва конфликтните ситуации. От 25.06.2020 г. полага труд в хранителния склад към затвора, като не са постъпвали оплаквания за неизпълнение или лошо изпълнение на трудовите му задължения.

 Според доклада към настоящия момент рискът за всички категории е с непроменени стойности от междинната оценка. Отчетено е, че   проведената с него индивидуално-корекционна работа не е довела до постигане на значителни положителни промени в останалите зони на дефицит. Осъденият продължава да има некритично отношение към престъпленията и да омаловажава тяхната сериозност и укоримост. Освен това е с трайно устойчиви криминални нагласи, а изявеното желание за промяна на досегашния начин на живот и поведение е твърде формално. Употребата на алкохол, недостигът на финансови средства, както и липсата на образователен ценз са посочени като фактори, които предопределят в голяма степен вероятността от продължаване на престъпната му дейност при завръщане в обществото.

Констатирано е също така, че не са изпълнени поставените цели и договорените дейности в плана на присъдата, поради което е предложено корекционната работа с осъдения да продължи в посока промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.     

Крайната оценка на затворническата администрация е, че осъденият Г. все още не е дал категорични доказателства за промяна на нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот и не отговаря на изискванията за условно предсрочно освобождаване.

Отрицателно мнение относно условното предсрочно освобождаване на Ц.Г. е изразено и в становището на началника на Затвора гр.Враца.

Доводите във всеки един от посочените доказателствени източници са еднопосочни и покриващи се по смислово съдържание. В тази насока съдът не намира причина да не им се довери, доколкото те изхождат от лицата, имащи най-преки впечатления от поведението на осъденото лице, като част от администрацията на пенитенциарното заведение, пряко ангажирана с изпълнение на наказанието и с процеса на поправяне на осъдения.

Приложените и анализирани по-горе писмени доказателства дават основание за извод, че към настоящия момент с поведението си осъденият Ц.Г. не е дал убедителни доказателства за своето поправяне, съгласно чл.439а НПК. Към момента рискът от рецидив е незначително понижен с един пункт от 95 точки на 94 точки, но остава във високите нива, въз основа на което се извежда реалистична прогноза за голяма вероятност от криминален рецидив и причиняването на вреди. Липсват и доказателства за трайна промяна на личността, ориентирана към спазване на законите, тъй като осъденият продължава да е с ниска степен на критичност към извършеното; уменията му за мислене също не са на необходимото ниво. Не са изпълнени основни цели, заложени в плана на присъдата, а дефицитите са почти същите, както и в началото на неговото наказание. Включването на осъдения в трудовия процес, позитивното и безконфликтно поведение, което има в мястото за лишаване от свобода не са достатъчни за извод за настъпил необратим процес на поправяне и превъзпитание. Поправянето поначало изисква завършен превъзпитателен процес, в който осъденият да е изградил отрицателно отношение към извършеното от него, да има съзнание за неговата укоримост и да е показал, че това поведение няма да рецидивира, както и че няма да има каквито и да е противоправни прояви.

За периода на изтърпяване на наказанието лишеният от свобода Ц.Г. не е дал категорични доказателства за своето поправяне. След като не осъзнава в необходимата степен тежестта на извършеното и не е изградил критичност към него, не може да се приеме, че той е трайно позитивно променена личност. Напротив, описаните проблемни сфери говорят, че при него съществува риск от бъдещо противоправно поведение. С оглед на всичко това съдът намира, че по отношение на Г. следва да продължи процесът на поправително въздействие в условията на пенитенциарното заведение, за да се избегне опасността от повторни престъпления при завръщане в обществото.

При това положение съдът приема, че е налице само една от предпоставките за условно предсрочно освобождаване по реда на чл.70 НК, а именно осъденият Ц.Г. е изтърпял фактически повече от две трети от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като той все още не е дал убедителни доказателства за поправянето си. Изложеното е основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

При горните съображения и на основание чл.441 НПК, вр. чл.70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Ц.Н.Г., роден на *** ***, понастоящем в Затвора гр.Враца, български гражданин, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наказанието от 1 година и 3 месеца лишаване от свобода, определено като общо по ЧНД № 568/2020 г. по описа на РС-Видин, с остатък 3 месеца и 1 ден.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр.Враца.

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: