Решение по дело №31/2022 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 59
Дата: 31 март 2022 г. (в сила от 31 март 2022 г.)
Съдия: Николай Петров Витков
Дело: 20227070700031
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 59

Гр. Видин, 31.03.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

II административнонаказателен състав

в публично заседание на

четиринадесети март

през две хиляди двадесет и втора година в състав:

Председател:

Николай Витков

Членове:

Биляна Панталеева

Борис Борисов

при секретаря

Мария Ив.а

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Николай Витков

 

Касационно АНД №

31

по описа за

2022

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с гл.ХІІ от АПК, подадена от Т.А.П. ***, действащ чрез пълномощника адв. Л.М. ***, съд. адрес:***, офис 30, против решение № 125/09.12.2021 г., постановено по АНД № 787/2021 г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 823/19.07.2021 г. на директор на РДГ-Берковица, с което на касатора Т.А.П. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 300,00 лева, на основание чл.257, ал.1, т.2 от ЗГ за извършено административно нарушение по чл.257, ал.1, т.2 от ЗГ.

В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е незаконосъобразно, тъй като е постановено при липса на конкретни мотиви и непроизнасяне по изложените възражения против НП, както и при непълнота на доказателствата.

Иска се от съда да отмени обжалваното решение, като потвърди наказателното постановление.

Ответникът по касация, редовно уведомен, не изпраща процесуален представител и не взема становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава становище, че жалбата е неоснователна.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства в рамките на посочените от касатора касационни основания и при служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, намира следното: касационната жалба е допустима. Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от оспорването, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

Разгледана по същество, касационната жалба е основателна.

По делото е установена следната фактическа обстановка: при извършена проверка на 05.10.2020 г. от служители на ТП ДГС-Видин било установено, че касаторът, в качеството си на лице, упражняващо лесовъдска практика, е издал превозен билет № 11574/00415 на 27.09.2020 г. на основание позволително за сеч № 0566751/17.07.2020 г. от землище на с. Подгоре, общ. Макреш, обл. Видин. Установено било, че превозния билет е издаден от землището на с. Макреш за товарен автомобил с рег.№ СО****ВН, като от GPS разпечатката на този автомобил е видно, че същият не е напускал пределите на землището на с. Макреш.

За нарушението бил съставен АУАН № 823/07.10.2020 г. От приложеното постановление за спиране на наказателно производство от 22.03.2021 г. на прокурор при Районна прокуратура-Видин се установява, че пр.пр.№ 2487/2020 г. по описа на РП-Видин е образувана на 28.09.2020 г. и е спряна с цитираното постановление.

С обжалваното решение съдът приел, че при съставянето на АУАН и при издаването на НП са спазени всички правила и не са допуснати процесуални нарушения, водещи до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. АУАН отговаря на всички формални изисквания на чл.42 от ЗАНН и е подписан от лицата по чл.43, ал.1 от ЗАНН, а при установяване на нарушението са спазени всички процесуални правила и правото на защита на нарушителя е спазено в пълен обем. Не е установил съществени нарушения на процесуалните правила и при издаване на процесното НП, като от обективна страна всички признаци от състава на нарушението са описани в акта, както и обстоятелствата, при които то е извършено. НП отговаря на изискванията по чл.57 от ЗАНН и при издаването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са довели до ограничаване правото на защита на нарушителя. Приел още, че в производството е установено по несъмнен начин, че жалбоподателят е извършил нарушението, за което е санкциониран, а санкцията е определена правилно по вид и размер.

След като обсъди доводите на страните и атакуваното първоинстанционно решение настоящият съдебен състав намира, че въззивният съд не е положил достатъчно усилия и не е проявил процесуална активност да събере всички относими към предмета на правния спор доказателства за изясняване на релевантните фактически обстоятелства, в това число и относно спазване на административнопроизводствените правила. ВРС е действал в нарушение на чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.107, ал.2, предл. второ от НПК, като не събрал служебно доказателствата, необходими за изясняване на обстоятелствата по делото. Това е съществено процесуално нарушение, накърняващо правото на защита на касатора, което налага отмяна на атакуваното решение и връщане на делото на ВРС за ново разглеждане, на основание чл.222, ал.2, т.1 от АПК.

В случая съставът на Районен съд Видин не е дал на наказващия орган указания по събиране на доказателства относно установяване всички обстоятелства, свързани с процесното нарушение и неговия автор, както и относно спазването на преклузивния срок, установен в чл.34, ал.3 от ЗАНН, при положение, че такова твърдение е направено в жалбата, инициирала първоинстанционното производство, а в тежест на АНО е да установи спазването на административнопроизводствените правила и материалноправните изисквания по издаването на обжалвания акт, в частност същият следва да установи действителната фактическа обстановка в конкретния случай, тъй като се констатират съществени непълноти във фактическата обстановка, приета за установена от наказващия орган. Доколкото действително АУАН, инициирал административнонаказателното производство, е съставен на 07.10.2020 г., а процесното постановление – на 19.07.2021 г., действително е налице индикация за неспазване на преклузивния шестмесечен срок, установен в чл.34, ал.3 от ЗАНН. От приложеното прокурорско постановление от 22.03.2021 г. не става ясно за какъв период е спряно образуваното наказателно производство против касатора, поради което е следвало да бъде изискана информация за това от Районна прокуратура Видин. Още повече при наличие на данни за образувано наказателно производство против същото лице за същото деяние съдът е следвало да прецени допустимостта на образуваното административнонаказателно производство, приключило с процесното НП, тъй като е недопустимо кумулирането на наказателна с административнонаказателна отговорност за едно и също деяние.

Освен това следва да се отбележи, че реално атакуваното пред Административен съд Видин съдебно решение е постановено при липса на конкретни мотиви, тъй като доколкото съдебния акт съдържа някакви съображения, те са прекалено общи и могат да бъдат отнесени към всяко нарушение, независимо от неговата същност и конкретни белези. Изобщо липсва произнасяне по конкретно направените в жалбата до ВРС твърдения от оспорващия, както и не е обсъдено наличието на елементи от субективното отношение към деянието (вина) в уличеното като нарушител лице.

С оглед гореизложеното решението на районния съд следва да бъде отменено на основание чл.348 от НПК, поради допуснато нарушение на процесуалните правила и неизясняване на действителната фактическа обстановка по случая, довели до ограничаване на процесуалните права на уличеното като нарушител лице. Тежестта за установяване на приетите за установени в АУАН и НП обстоятелства лежи върху наказващия орган, като недоказването на някой от съществените елементи на процесното нарушение е следвало да доведе до отмяна, а не до потвърждаване на НП.

На основание чл.220 от АПК, пред касационната инстанция не се допускат нови фактически установявания.

С оглед на горното на основание чл.222, ал.2, т.1 от АПК делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на ВРС, който следва да събере и оцени всички относими доказателства, и като се съобрази с указанията по тълкуването и прилагането на закона да установи действителните факти по делото и въз основа на тях да изгради правните си изводи относно обжалвания административнонаказателен акт и съществото на правния спор.

На основание чл.226, ал.3 от АПК, при новото разглеждане на делото първоинстанционният съд следва да се произнесе и по въпроса за разноските за водене на делото пред Административен съд Видин.

Воден от горните мотиви и на основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.208 и следващите от АПК, Административен съд Видин

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 125/09.12.2021 г., постановено по АНД № 787/2021 г. по описа на Районен съд Видин, с което е отменено наказателно постановление № 823/19.07.2021 г. на директор на РДГ-Берковица.

ВРЪЩА делото на Районен съд Видин за ново разглеждане от друг съдебен състав, при спазване на дадените в мотивите на настоящето решение указания по тълкуване и прилагане на закона.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                  2.