РЕШЕНИЕ
№ 1011
Ямбол, 01.07.2025 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Ямбол - IV състав, в съдебно заседание на осемнадесети юни две хиляди двадесет и пета година в състав:
Съдия: | СТОЯН ВЪЛЧЕВ |
При секретар ВЕЛИНА МИТЕВА като разгледа докладваното от съдия СТОЯН ВЪЛЧЕВ административно дело № 20257280700114 / 2025 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по жалба на П. М. В. от [населено място], [улица]против Отказът на длъжностното лице по гражданско състояние в община Елхово да приеме и да заведе с входящ номер пристигнала на гише и в работно време на 28.01.2025 г. декларация от 27.01.2025 г. за припознаване на дете с нотариална заверка на подписа (чл.65 от СК) от лицето З. Х. Ч., роден на [дата]. в [населено място], като се иска да бъде задвижена надлежната процедура.
Твърди се, че неоснователно административният орган е отказал да приеме представените на гише писмени документи и да ги входира, съответно да започне административно производство по така подадената декларация.
В съдебно заседание оспорващият се явява лично и с адв. Д., като подържа жалбата по съображенията посочени в същата и в писмени бележки с претенция да се задължи община Елхово да приеме декларацията и да продължи производството по издаване на акт за раждане на детето, както и да се присъдят направените по делото разноски.
Ответната страна не изпраща представител в съдебно заседание, като в писмен отговор изразява становище за недопустимост на жалбата поради подаването й след законоустановения срок, респ. за нейната неоснователност и прави искане да бъде оставена без разглеждане или да бъде отхвърлена.
След преценка на събраните по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон, съдът приема жалбата за допустима и основателна, по следните съображения.
По силата на чл.81, ал.1 АПК във връзка с чл.98, ал.2 АПК индивидуалните и общите административни актове могат да бъдат оспорени по административен ред пред непосредствено по-горестоящия административен орган, като когато въпросът е решен по същество, решението на компетентния да разгледа жалбата или протеста орган подлежи на оспорване за законосъобразност пред съда, а ако жалбата или протестът са отхвърлени, на оспорване пред съда подлежи първоначалният административен акт.
Съгласно чл.145 АПК административните актове могат да се оспорват пред съда по отношение на тяхната законосъобразност, като на оспорване подлежат първоначалният индивидуален административен акт, включително отказът да се издаде такъв акт или решението на по-горестоящия административен орган, с който е изменен актът по т.1 или е отменен и въпросът е решен по същество, като чл.149, ал.3 АПК когато актът, мълчаливият отказ или мълчаливото съгласие са били оспорени по административен ред, срокът започва да тече от съобщението, че по-горестоящият административен орган се е произнесъл с решение, а ако органът не се е произнесъл - от крайната дата, на която е следвало да се произнесе.
В настоящия случай Отказът на длъжностното лице по гражданско състояние в община Елхово да приеме и да заведе с входящ номер пристигнала на гише и в работно време на 28.01.2025 г. декларация от 27.01.2025 г. за припознаване на дете с нотариална заверка на подписа (чл.65 от СК) от лицето З. Х. Ч., роден на [дата]. в [населено място], като се иска да бъде задвижена надлежната процедура е бил обжалван по административен ред с жалба вх.№94-Ж-6/10.02.2025 г. и е налице произнасяне с писмо изх.№ 94-Ж-6-001/14.02.2025 г., с което същото е отхвърлена.
Ето защо на обжалване подлежи първоначалния акт и срока за това започва да тече от 25.02.2025 г. когато с известие за доставяне е съобщено прооизнасянето на горестоящия орган, поради което входираната на 27.02.2025 г. жалба до съда е депозирана в законоустовения срок.
В съответствие с това предмет на оспораване пред Административен съд-Ямбол е Отказът на длъжностното лице по гражданско състояние в община Елхово да приеме и да заведе с входящ номер пристигнала на гише и в работно време на 28.01.2025 г. декларация от 27.01.2025 г. за припознаване на дете с нотариална заверка на подписа (чл.65 от СК) от лицето З. Х. Ч., роден на [дата]. в [населено място], който отказ разгледан по същество е незаконосъобразен.
Припознаването по смисъла на Семейния кодекс представлява нормативно признат способ за установяване на произход без участието на съда, при който волеизявлението на припознаващия не подлежи на контрол от страна на административния орган от гледна точка на неговата вярност. Законодателят урежда припознаването като личен, едностранен, формален, декларативен акт на едно лице, че посоченото като припознато дете произхожда от него, при осъществяване на който се спазват нормативно регламентирани производствени правила с цел постигане на максимална гаранция при охрана интересите на засегнатите лица.
Вписването на припознаване представлява административна услуга по смисъла на §1, т.2, б."а" от ДР на Закона за администрацията, нормативно регламентирана от разпоредбите на чл.49 от Закона за гражданската регистрация (ЗГР) и чл.64–67 от СК. Съобразно разпоредбата на §8 от ПЗР на АПК уредените в кодекса производства за издаване на индивидуални административни актове и тяхното обжалване по административен и съдебен ред се прилагат и при извършването на административни услуги, както и при обжалването на отказите за извършването им, освен ако в специален закон е предвидено друго.
Според разпоредбата на чл.49 от ЗГР при припознаване, извършено преди съставяне на акта за раждане, в същия акт се вписват данните на бащата, както и документът, удостоверяващ припознаването при наличие на съгласие на майката. Името на детето се съставя по реда на членове 12 - 14. Когато припознаването се извършва след съставяне на акта за раждане, данните за припознаващия и основанието се вписват в графа "Бележки" на акта за раждане в съответствие със Семейния кодекс.
Съгласно чл.35, ал.1 ЗГР актовете за гражданско състояние се съставят от длъжностното лице по гражданското състояние в общината или кметството, на чиято територия са станали събитията.
Отказът на общинската администрация да приеме представената на гише, в работно време, декларация, с която се поставя началото на административно производство, по силата на чл.21, ал.4 АПК е приравнен на административен акт, подлежащ на съдебен контрол по реда на АПК. Съобразно посочената правна норма индивидуален административен акт е и отказът на административен орган да извърши или да се въздържи от определено действие.
В конкретния случай неоснователно`и в противоречие с цитираните по-горе приложими правни норми на Закона за администрацията и Закона за гражданската регистрация административният орган е отказал да приеме представени на гише писмени документи и да ги входира, съответно да започне административно производство по така подадената декларация.
Сам по себе си отказът да бъде приет представения документ, да бъде надлежно заведен от длъжностното лице по гражданско състояние препятства гражданинът да упражни своето признато му от закона право и прави невъзможно всякакво развитие на административното производство, поради което отказът да бъде приета представената декларация за припознаване на дете от общинската администрация представлява незаконосъобразно бездействие да бъде изпълнено едно произтичащо от закона задължение.
Следва да се има предвид, че предмет на разглеждане е само въпросното бездействие, заради което доводите в отговора на ответната страна са извън разглеждания обхват и са относими към произнасянето на длъжностното лице по гражданското състояние в общината по входираното искане.
Предвид посоченото жалбата е основателна и следва да бъде уважена, като с оглед изхода на делото следва да се осъди община Елхово да заплати на оспораващия направените по делото разноски за внесени по сметка на ЯАС и ВАС държавни такси и заадвокатски хонорар в общ размер на 640 (шестстотин и четиридесет) лева.
Водим от горното и на основание чл.256, ал.3 АПК, съдът
РЕШИ:
ОСЪЖДА длъжностното лице по гражданското състояние в община Елхово, незабавно след влизане в сила на настоящето решение, да приеме и да заведе с входящ номер декларация от 27.01.2025 г. за припознаване на дете с нотариална заверка на подписа (чл.65 от СК) от лицето З. Х. Ч., роден на [дата]. в [населено място], като задвижи надлежната процедура.
ОСЪЖДА Община Елхово да заплати на П. М. В. от [населено място], [улица]направените по делото разноски в размер на 640 (шестстотин и четиридесет) лева.
Решението подлежи на касационно обжалване пред ВАС в 14–дневен срок от съобщаването му на страните.
Съдия: | |