Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е
по
НОХД № 1350/2011г. на СГС ,НО 27-състав
Днес,27.05.2011.г, Костадинка Костадинова, съдия- докладчик по НОХД № 1350/2011г. по описа на Софийски градски съд, НО, 27- ми състав, като се запознах с материалите по делото и с обвинителния акт на Софийска градска прокуратура срещу обвиняемите Н.Р.Ш. и Й.И.М., с който е повдигнато обвинение за извършено от тях деяние по чл.199,ал.2, т.2, пр.2, вр.чл.198, ал.1, пр.1, вр.чл.20, ал.2, вр.ал.1 от НК и със събрания на ДП №263/2008г. по описа на СДВР,пр.пр.вх.№4960/2008г. по описа на СГП и като обсъдих въпросите предмет на проверката по чл.248, ал.2 от НПК намирам, че не са налице предпоставките за насрочване на делото за разглеждането му в открито съдебно заседание, поради следното : На ДП са допуснати съществени отстраними процесуални нарушения, които са довели до ограничаване процесуалните права на обвиняемите и техните защитници.
На първо място, съдът констатира, че внесеният в съда обвинителен акт не отговаря на изискванията на чл. 246, ал. 2 НПК. Съгласно ТР № 2/02 г. на ОСНК на ВКС, главното предназначение на обвинителния акт е да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и на участието на обвиняемите в него, и по този начин да постави основните рамки на процеса на доказване и на осъществяване правото на защита. Това означава, че в обвинителния акт прокурорът е длъжен да посочи фактите, които обуславят съставомерността на деянието и конкретното участие на обвиняемите при осъществяването му.
Видно е, че в обвинителния акт всъщност липсват факти, които да внесат конкретно съдържание във всеки от елементите на състава на престъплението за което им е повдигнато обвинение чл.199,ал.2, т.2, пр.2, вр.чл.198, ал.1, пр.1, вр.чл.20, ал.2, вр.ал.1 от НК, поради което то е останало изведено на абстрактното ниво на правната норма в НК.
Подробно прокурора е описал случилото се преди деянието, което далеч няма такова отношение към предмета на доказване. Без да състредоточи усилията си по обосноваване и точно отразяване на фактическата обстановка. Така например отразеното на л.2 от ОА относно твръдяните действие на обв. лица М. и Ш. на конкретната дата и час и спрямо конкретното лице Л. влизат в противоречие с изложеното по долу относно възприятията на свидетелите абзац 2 ,3 и 4 от същият л.2.
Подобно двусмислие,неточност и неяснота не може да бъде отстранено в съдебната фаза на производството, без да бъдат накърнени правата на обвиняемите лица,
На обвиняемите е признато правото да се защитават не само срещу определени съставомерни признаци, а и срещу приетата в обвинението фактическа обстановка и механизъм на деянието, който обуславя извода на Прокуратурата за съставомерността на същото.
Гореизложеното мотивира съдия-докладчика да приеме ,че са налице допуснати отстраними съществени процесуални нарушения поставящи в невъзможност обвиняемия да осъществи правото си на защита. Закона поставя изисквания към ОА и неговото съдържание , необходимост от корелативна връзка между обстоятелствена и диспозитивна част, от последователно, логично изложение на обвинителната теза
Поради което и на основание чл.249, ал.2, вр. чл.248, ал.2, т.3 от НПК
Р А З П О Р Е Ж Д А М :
ПРЕКРАТЯВАМ съдебното производство по НОХД № 1350/2011г. по описа на СГС, НО, 27с-в.
ВРЪЩАМ делото на СГП, за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения.
Препис от разпореждането да се връчи на СГП,на обв. М. и Ш., техните защитници, на пострадалия Л. и повереника му.
РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване и протестиране по реда на гл.XXII от НПК пред САС в 7/седемдневен / срок от съобщаването му .
СЪДИЯ- ДОКЛАДЧИК: