Разпореждане по дело №337/2022 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юли 2023 г.
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20227200700337
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

 

гр.Русе, 14.07.2023г.

 

Административен съд-Русе, 7 състав, в закрито заседание на четиринадесети юли, през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                                                              

  СЪДИЯ: Йълдъз Агуш

 

като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 337 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 213а от АПК.

Образувано е по частна жалба, подадена от Б.Г.М., с вх.№ 7124/12.05.2023г.,  срещу определение от 10.04.2023г. по адм.д.№ 337/2022г. на АС Русе.

Претендира се отмяна на обжалваното определение, освобождаване от заължението за плащане на такси в производството, както и се прави искане за възстановяване на срока за обжалване на решението на АС Русе.

Съдът намира, че частната жалба се явява недопустима на основание  чл. 215, т.1 и т.2, вр. чл. 236 АПК, като подадена от лице, което не разполага с активна процесуалноправна легитимация, както и срещу съдебно решение, което не съществува.

Процесуално право на жалба имат единствено лицата, чиито субективни права пряко и непосредствено са засегнати от действието на обжалвания съдебен акт. В този смисъл е изричното предписание на чл.210, ал. 1 АПК, което съгласно препращащата норма на чл. 236 с. з. се прилага и спрямо частните производства по Глава Тринадесета. Когато жалбата е подадена от лице или организация, които не са участвали в съдебното производство като страни в него, същата е недопустима на основание  чл.215, т. 1 АПК. Изключението по чл. 210, ал. 2 с. з. е налице тогава, когато неучаствали като страни в производството лица са засегнати по неблагоприятен начин от постановения съдебен акт.

В производството пред АС Русе, завършило с постановяването на определение № 21/30.09.2022г. по адм.д. № 337/2022г., като страна жалбоподател е конституиран подателят на жалбата В.Б.М., който е адресат на оспорените ЗППАМ.

Б.Г.М. е участвал в производството като процесуален представител на жалбоподателя.

Според административноправната теория съдебното производство е сложен динамичен фактически състав, представляващ съвкупност от последователно развиващи се, целенасочени, регулирани от административното процесуално право действия на неговите участници, субекти и страни. Участници са всички лица, органи и организации, които имат определени процесуални права и задължения, свързани с отредената им роля, като към тях се включват както такива, които могат самостоятелно да влияят на развитието на производството чрез своите действия, така и такива, чието участие е свързано с изпълнението на конкретно право и/или задължение, което не рефлектира пряко върху движението на делото. От тази група се обособява следващата – на "субектите", които могат чрез действията си да оказват влияние върху хода на производството. Към тях се отнасят както лица, които защитават свои права и законни интереси, така и такива, които упражняват чужди такива (пълномощници). Най-тясното понятие – за "страни", обозначава само тези участници, съответно и страни в процеса, които защитават свои права и законни интереси. Така в последната група попадат единствено страните в материалното правоотношение, дало повод за образуване на производството, а в определени случаи и прокурорът (Сравн.: чл. 16, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 АПК), във втората се категоризират както те, така и съдът, защото и той безспорно може да придвижва производството чрез своите процесуални действия, а и всички заинтересовани лица, участващият прокурор, когато не е встъпил като страна, и процесуалните представители на страните, а към първата група, освен всички изброени, се причисляват и фигури като вещи лица, свидетели, преводачи и др.

Очертаната разлика между процесуалното положение на различните правни фигури в производството прави частният жалбоподател Б.Г.М., в лично качество, активно нелегитимиран да оспорва посочения от него съдебен акт.

Определението в нито една от своите части не поражда каквито и да било правни последици за частния жалбоподател, в лично качество, както и за него не възниква процесуалното право на оспорване. Качеството му на представител на страната по чл.32, т.2, пр.1 ГПК вр.с чл.144 АПК го прави участник, субект, но не и страна в съдебното производство, а оттам и лице, разполагащо с възможност да оспорва постановения акт.

В частната жалба по несъмнен начин е посочено, че тя се подава от Б.М. в лично качество.

В контекста на възраженията на жалбоподателя следва да се посочи, че с разпореждане на съда от 26.10.2022г., на В.Б.М. е издаден незаверен препис от адм.преписка, който е връчен на В.М. на адреса, посочен от него в молбата.

На В.М. са връчени и преписи от всички актове на съда, които материализират процесуалните действия на съда, с изрични указания за възможността за тяхното обжалване, с посочване на срока за обжалване и пред кой съд.

Б.М. не е страна по делото и не е носител на правото, поради което няма право да иска освобождаване от задължението за плащане на разноски в производството.

Нормата на чл. 161, ал. 3 АПК признава активна легитимация само на адресата на съдебния акт, а това е страната, по чиято инициатива съдът се е произнесъл, която не се идентифицира с нейния процесуален представител. Процесуалното правоотношение се е развило между страната в производството и съда, поради което и произнасянето е насочено към нея, а не към нейния процесуален представител, който упражнява чужди, а не свои права в процеса.

За прецизност следва да се посочи, че частният жалбоподател не попада и в категорията на лицата, посочени в чл. 210, ал. 2 АПК. Съгласно цитирания нормативен текст право да оспорят решението, имат лица, които не са участвали в делото, но са засегнати от правните последици на съдебния акт, т. к. процесуалната им легитимация е съвместна с тази на една от страните. В случая частният жалбоподател не попада в описаната категория лица и няма право да оспорва съдебния акт, доколкото обжалваното определение не рефлектира в правната му сфера.

С оглед предмета и съдържанието му, процесното определение не съдържа разпоредителна част, с която да се създават задължения или да се засягат права или защитени от правото интереси на процесуалния представител на страната по делото, поради което от него не настъпват каквито и да било неблагоприятни правни последици за жалбоподателя, които да обуславят допустимост на търсената съдебна защита.

Производството пред АС Русе, е завършило с постановяването на определение № 21/30.09.2022г. по адм.д. № 337/2022г., с което е оставена без разглеждане жалбата на В.Б.М. ***, срещу Заповед за прилагане на ПАМ № 20-1085-000131/12.02.2020г. на началник сектор ПП към ОДМВР Русе, както и заповед № 20-1085-000132/12.02.2020г. на началник сектор ПП към ОДМВР Русе, като ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА и е ПРЕКРАТЕНО производството по адм. дело № 337/2022 г. по описа на Административен съд Русе.

Това определение е съобщено лично на В.М. на 07.10.2022г., като му е връчен и препис от определението. Това определение е връчено и на Б.М., в качеството му на процесуален представител на В.М., на 03.10.2022г., като му е връчен и препис от него.

Не е обжалвано в установения преклузивен срок по чл.230 от АПК, поради което е влязло в сила на 15.10.2022г.

По делото не е постановяван съдебен акт решение, поради което е налице и основанието по чл.215, т.2 АПК вр.с 236 от АПК.

Поради изложеното, частната жалба Б.М., в лично качество, срещу определение от 10.04.2023г. по адм.д.№ 337/2022г. на АС Русе, е подадена от лице, което не разполага с активна процесуалноправна легитимация, поради което и доколкото правото на оспорване е от категорията на абсолютните процесуални предпоставки за допустимост на производството, за наличието на които съдът е длъжен да следи служебно, съдът намира, че следва да остави подадената частна жалба без разглеждане на основание  чл. 215, т. 1, във вр. чл. 236 АПК.

Предвид изложеното и на основание  чл. 215, т. 1 и т.2, във вр. с чл.236 АПК, съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ВРЪЩА частна жалба, подадена от Б.Г.М., с вх.№ 7124/12.05.2023г. на ВАС,  срещу определение от 10.04.2023г. по адм.д.№ 337/2022г. на АС Русе, като недопустима.

Разпореждането може да се обжалва в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховен административен съд.

СЪДИЯ: